Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jul 2009, 13:42   #21
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
Originally Posted by redmen:
Praga am inteles ca este un oras foarte frumos.Sunt convins ca o sa iti placa.

In alta ordine de idei ... nu consider un lucru rau ca ungurii nu ar fi stiut engleza.Stau si ma gandesc cata engleza stiu romanii de la noi ... daca sunt nevoiti sa ajute vreun strain cu indicatii.In plus are si un mic farmec faptul ca nu te intelegi cu localnicii si trebuie sa comunicati prin semne.


mda...la unguri nu prea m-a deranjat ca nu stiau engleza, la urma urmei, da , nici romanii nostri nu prea stiu, chiar daca se dau ei cocosi . dar la bulgari, nu stiu, era un sentiment din ala, nu stiu si nici nu vreau sa stiu. de exemplu, politistii bulgaroi sunt niste jegosi de nu se poate si chiar nu le-ar strica niste lectii de engleza mai ales intr-un oras turistic. deci, de abia ajunsesem si cautam un hotel si ne-am oprit pe margine, ma rog, poate nu era regulamentar, dar eram eu in masina si prietenul meu a lipsit 3-5 min cat sa traverseze sa intrebe de cazare si au venit doi malaci de gabori cu cefa lata si au zbierat la mine ceva in bulgareste apoi au baiguit ceva de no parking si amenda de nush cate sute de leva, deci in 3 min m-au traumatizat frate.....si nu reuseam sa le explic ca imediat plecam de acolo, ca vine prietenul meu si ca eu nu am cum sa mut masina ca nu stiu sa conduc .
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 13:43   #22
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
in Barcelona as merge si io

dar pe primul loc ramane Münsterul unde am locuit o vreme langa Aasee...oameni misto, oras linistit

imi mai place si Stockholmul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 13:47   #23
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Barcelona ruleaza toata Europa. Pe locul 2 e Dubrovnik si pe locul 3 e Dublin pt mine.
Dar Barcelona e de departe cel mai exquisit, sofiticat si vital oras.

Nu recomand capitalele nordice o sa va plictisiti de moarte. Poti sa innebunesti de la atata liniste si curatenie si calmitate.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 14:11   #24
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
Nu recomand capitalele nordice o sa va plictisiti de moarte. Poti sa innebunesti de la atata liniste si curatenie si calmitate.



asta cred ca depinde de natura fiecaruia
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 14:23   #25
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Sigur, cei mai bolnavi cu nervii si mai mizantropi se pot simti bine in Copenhaga, cei mai isterici si hiperenergici (adica io) se simt perfect in Dublin, in zona cluburilor si a puburilor unde party-urile nu se prea opresc mai niciodata iar Barcelonezii sunt exact ca noi, petrec pana la 7 dimineata in cluburi dupa care o ard prin fast food-uri (Everest0ul nostru din Romana) incercand sa-si revina din betzie
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 14:37   #26
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by illotempore2002:
Nu recomand capitalele nordice o sa va plictisiti de moarte. Poti sa innebunesti de la atata liniste si curatenie si calmitate.



asta cred ca depinde de natura fiecaruia

da, eu cred ca m-as simti bine acolo...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:15   #27
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
De la o varsta, e chiar cool in orasele de genul asta. De exemplu eu mi/am zis ca am sa fac copii in Ljubljana In Finlandia e totusi prea frig si depresiv.
Dar, as a young and dynamic gal, acolo e sinucidere mentala curata.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:16   #28
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Finlandia e vodka.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:17   #29
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu m-as muta in Barcelona vara, in restul timpului as sta la Paris Cred ca sunt orasele mele preferate, din ce am vizitat pana acum (Budapesta e pe 3, si e de suflet). Astept sa vad New Yorkul si San Francisco candva la un moment dat.
La Stockholm as vrea sa merg neaparat, am citit relativ recent un roman suedez de la inceputul secolului 20 si mi-a placut enorm cum descria Stockholmul cu arhipelagul. Si la Upsalla as mai vrea sa merg.

Unde am fost si am ramas cu o impresie proasta e Roma. Mi s-a parut groaznic de obositor, imbaxit si grandoman, chiar daca are un farmec anume si merita vizitat, nu ma vad locuind acolo in veci. Am mai fost si in Florenta, Venetia (si Pisa in trecere), mi-au placut mult mai mult ca Roma, dar mi se par locuri strict turistice, nu-mi inchipui cum as putea locui acolo.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:20   #30
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Roma sucks, Milano si mai tare, dar in Venezia as locui fara probleme. as sta intr-o garsoniera la ultimul etaj, by the way preturile la chirii sunt ca la noi, si mi-as petrece toata ziua in cafeneaua de la parterul cladirii, in fata unui poduletz.....apoi seara as merge la cinematografele dintre cladiri, de pe strazile inguste
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:39   #31
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
nu pute in venetia? toata apa aia statuta?
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:41   #32
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Din ce-am vazut so far - un Top 5 si cate o senzatie pe care o pot rememora acum

1.Paris - cultura si stilul care adie de peste tot unde te invarti, seara pe Champs-Elysees ... reteaua de metrou f bine organizata

2.Monte Carlo - marea si stancile sculptate, stradutele intime si pline de flori, golful...

3.Venetia - nostalgia, senzatia k vezi ceva care va disparea

4.Viena - gradinile Schonbrun-ului

5.Budapesta - croaziera pe Dunarea seara, podurile
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:43   #33
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
n-ar fi fain sa punem cate o poza facuta de noi, in locurile prin care am trecut ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:44   #34
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bre:
nu pute in venetia? toata apa aia statuta?

nu. nu stiu seara dar ziua nu.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:49   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Deci da, exista povestea cum ca pute in venezia, am fost de 3 ori si nu putzea deloc, niciodata. nu stiu ce sa zoc, lumea zice ca pute.

Legat de poze, eu nu fac niciodata poze cand calatoresc pt ca este intotdeauna altcineva care face pozele si pt ca prefer sa ma concentrez pe a fotografia cu mintea si pe a ma bucura de ce vad decat sa fac poze.

stiti bancul cu japonezii intorsi din concediu?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:53   #36
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
nu vad legatura intre japonezi si pozele lor si noi si pozele noastre, dar ma rog, o sa ne uitam la pozele din capul tau daca pot fi facute publice.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:55   #37
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Roma este de-a dreptul miraculoasa, imbacseala e in alta parte.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 15:56   #38
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Chambord, ce/ai?
Explicam faptul ca eu nu voi pune poze pt ca eu nu am, dar astept pozele voastre. Si mai explicam ca prefer sa ma uit la lucruri decat sa le fotografiez, macar acum, cat nu sufar de alzheimer

bancul - doi japonezi se intorc din concediu si unul il intreaba pe celalalt
- Ce faci, cum a fost in concediu?
- Nu stiu, ca nu am developat inca fotografiile.

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 16:05   #39
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by illotempore2002:
Chambord, ce/ai?

eu privesc un lucru (pe care nu am ocazia sa-l vad in fiecare zi) pana il asimilez, pana imi umezeste ochii sau pana imi dau seama ca nu e ceea ce caut. Dupa care scot aparatul si il fotografiez, daca e fotografiabil. Nu confunda turismul meu cu turismul de tip "japonez". Atata am.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 16:09   #40
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hm... Se pot face si fotografii fara a-ti rapi din placerea de a admira pe viu. Stai, sa zicem, la o terasa pe o faleza vreo 2-3 ore si privesti, asculti, simti. Vezi cum se schimba intensitatea luminii, culorile... Din cand in cand pui gheara pe aparat si surprinzi ceva ce ti se pare interesant. O vizita turistica trebuie sa fie mai degraba asezata decat alerta, ca sa poti intelege ceva din ea. Nu-mi place stilul "uite plaja, uite delta, uite s-a futut Imelda - hai in club".

As spune ca prefer Viena intr-un top precum al lui Chamb, dar nu prea se mai incadreaza la calatorii, pentru ca in curand imi va fi resedinta.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells