Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Feb 2010, 10:31   #21
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by corinka:
@chambord
Te rog, da-mi si mie un mp cu nr. adevaratei fiice a mamei Omida. Vreau sa si faca niste vraji, dar si sa castig niste dividele. Predictiile le postez dupa ce iau legatura cu ea.

ti-l dau dar fiica (adevarata) a zis ca Destinul a crescut tariful la 1000 da euroi k la (Br)Oscar e mai mult de munca si pt el dacat k la Gloabe.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 20:07   #22
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Liviu-:
Dar de cel mai bun film strain ce ziceti? Chiar daca in general The White Ribbon a castigat mai tot, nu m-as mira deloc sa vad Un Prophete castigator. Si nu doar Un Prophete, tocmai am vazut The secret in their eyes si as zice ca e un contracandidat puternic, parca si putin mai apropiat de gusturile celor din Academie.

Nu ma mira deloc faptul ca la categoria filme straine sunt filme foarte bune, pe cand la categoria cel mai bun film au pus unele doar ca sa umple locurile. Totusi, daca atunci cand existau doar 5 nominalizari la cel mai bun film si-au gasit locul si filme straine, nu vad de ce intr-un an atat de slab pentru americani si inca cu 10 nominalizati, nu si-a gasit locul si un film strain. Faptul ca An Education e britanic nu se pune. Asta daca tot s-a trecut cu vederea peste filme precum Moon si The Road (la ultimul ma bazez pe spusele altora pentru ca inca nu l-am vazut; daca tot a fost ignorat total astept sa-l vad la cinema).
Dar o parte din filmele straine n-au avut inca lansarea oficiala in America si nu sunt eligible pentru alte categorii. Altfel, Tahar Rahim trebuia sa fie nominalizat la Best Actor, categoric. Dar tot nu-mi explic cum Viggo Mortensen a fost ignorat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 16:58   #23
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
HA! Tocmai am realizat ca am avut un typo in predictiile mele, 23 in loc de 12 si toata lumea l-a copiat . Sper sa merite sa vad gala in direct,nu ca la Globuri. Dupa ceremonie o sa ma duc direct la faculta , evident aratand ca un zombie. Parca-parca imi fac putin griji pentru Avatar,avand in vedere toate controversele cu THL - in acest moment orice se poate intampla. Intr-un fel,Avatar e TOO BIG ca sa nu castige si THL TOO SMALL. Dar tot nu imi schimb decizia.

EDIT: Final predictions,asa ar arata acum postul meu de la predictii,daca l-as putea edita
My Oscar Predictions
1. Best Motion Picture of the Year: The Hurt Locker (Will Win)/Inglourious Basterds (Should Win)
2. Best Animated Feature Film of the Year: Up (Will Win) / Fantastic Mr. Fox (Should Win)
3. Best Achievement in Directing: Kathryn Bigelow (Will Win)/Kathryn Bigelow (Should Win)
4. Best Performance by an Actor in a Leading Role: Jeff Bridges, Crazy Heart (Will Win)/ Jeff Bridges OR Colin Firth (Should Win)
5. Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Christoph Waltz, Inglourious Basterds (Will Win,Should Win)
6. Best Performance by an Actress in a Leading Role: Sandra Bullock, The Blind Side (Will Win)/Gabourey Sidibe, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (Should Win)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Mo'Nique, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (Will Win, Should Win)
8. Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen: Inglourious Basterds: Quentin Tarantino (Will Win, Should Win)
9. Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published: Up in the Air: Jason Reitman, Sheldon Turner (Will Win)/ In the Loop: Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche (Should Win)
10. Best Foreign Language Film of the Year: Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Michael Haneke(Germany) (Will Win, Should Win)
11. Best Achievement in Cinematography: Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson (Will Win)/Inglourious Basterds (2009): Robert Richardson OR Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (2009): Christian Berger (Should Win)
12. Best Achievement in Editing: The Hurt Locker (2008): Bob Murawski, Chris Innis (Will Win)/Inglourious Basterds (2009): Sally Menke (Should Win)
13. Best Achievement in Art Direction: Avatar (2009): Rick Carter, Robert Stromberg (Will Win,Should Win)
14. Best Achievement in Costume Design: Coco avant Chanel (2009) :Catherine Leterrier (Will Win,Should Win)
15. Best Achievement in Makeup: Star Trek (2009) (Will Win)/ Il divo (2008): Aldo Signoretti, Vittorio Sodano (Should Win)
16. Best Achievement in Visual Effects: Avatar (2009) (Will Win,Should Win)
17. Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: Crazy Heart (2009): T-Bone Burnett, Ryan Bingham("The Weary Kind") (Will Win,Should Win)
18. Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score: Up – Michael Giacchino (Will Win,Should Win)b>b>b>
<b>19. Best Achievement in Sound Mixing: The Hurt Locker (2008): Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett (Will Win,Should Win)
20. Best Achievement in Sound Editing: Avatar (2009): Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle (Will Win,Should Win)
21. Best Documentary, Features: The Cove (2009): Louie Psihoyos (Will Win,Should Win)
22. Best Documentary, Short Subjects: The Last Truck: Closing of a GM Plant (2009) (TV)
23. Best Short Film, Animated: Wallace and Gromit in 'A Matter of Loaf and Death' (2008) (TV): Nick Park
24. Best Short Film, Live Action:The Door
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 05 Mar 2010 at 18:36.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 20:30   #24
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Eu am votat pentru Avatar la premiul cel mare desi mi-ar placea sa castige IB. Ar fi prea frumos sa fie adevarat...
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 11:14   #25
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Niste "picanterii" de la concursul de predictii. Scorul castigator e 18/24 - doi useri il au. La polul celalalt, 4 useri au avut un scor de 3/24. Cineva a votat cu "Mongol" la Best Foreign Pic, altcineva a votat cu THL si la scenariu original,si la scenariu adaptat .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 11:57   #26
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
In privinta predictiilor 18 / 24.

Nu am intuit bine ca la ce mai bun film strain (unde majoritatea premilor a luat filmul lui Haneke ) si la scenariu adaptat ( unde credeam ca va castiga Up in the Air )

Am dat-o in bara la scurtmetraje si sunet.
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 12:17   #27
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Se pare ca nu a fost pe plac orga de sunete din Avatar...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 12:24   #28
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by gigabyte:
In privinta predictiilor 18 / 24.

Nu am intuit bine ca la ce mai bun film strain (unde majoritatea premilor a luat filmul lui Haneke ) si la scenariu adaptat ( unde credeam ca va castiga Up in the Air )

Am dat-o in bara la scurtmetraje si sunet.


La fel şi eu. Mi-am dat şi eu seama că aveam predicţiile aproape identice, dar să ştii că nu le-am copiat de la tine. Când am început să scriu mesajul meu al tău nici nu era pus.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 12:26   #29
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Nu a zis nimeni nimic despre asta.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 12:29   #30
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Ştiu, doar mă miram cum de am putut gândi aproape la fel şi la o diferenţă aşa mică de timp unul de celălalt.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 12:43   #31
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Te cred , de ce te iei dupa mine si nu altul ( nu sunt mama omida ).

E adevarat ca mirat putin ca ai postat la o diferenţă aşa mică de timp , aproape identic ca si mine .

Dar poate ne-am luat de pe acelasi site cu predictii.
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 12:47   #32
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Hei, nu mai dati din casa Poate va penalizeaza... Nu ca nu as vrea
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 17:33   #33
bocce09
Novice
 
bocce09
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 8
rezultate

Cand afisati rezultatele de la concurs?
bocce09 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 22:25   #34
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Încă o dovadă a criteriilor îndoielnice de stabilire a premiaţilor e şi dezamăgitoarea acordare a premiului pentru interpretare feminină în rol principal pentru un joc enervant de convenţional, în timp ce fata aia de culoare (de culoare schimbată!) care aduce atâta viaţă fantomaticei planete Pandora n-a fost nici măcar nominalizată, nici măcar pentru apariţie în rol secundar. Premierea Zoei Saldana ar fi reprezentat un omagiu adus tehnicii filmice, dar şi artei actorului, capabilă să supravieţuiască în chip strălucit imixtiunii graficii computerizate.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 22:58   #35
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Ipu:
Premierea Zoei Saldana ar fi reprezentat un omagiu adus tehnicii filmice, dar şi artei actorului, capabilă să supravieţuiască în chip strălucit imixtiunii graficii computerizate.

Chiar asta e cauza (printre multe altele) pentru care nu a fost bagata in seama de Academie.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 23:06   #36
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
tocmai citeam asta:

Winfrey described Sidibe as "a true American Cinderella on the threshold of a brilliant new career".
She added: "And 'precious' is but the first of many adjectives coming your way - and they are all great."

gizas. ce cariera? muierea e atat de grasa ca nici na putut sa joace in precious. fatza nu i se putea misca de la aripioarele kfc.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2010, 12:01   #37
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by bremen1980:
Daca mai era si abuzata de un preot catolic in copilarie ,lesbiana si cu sindromul Down ,fata le avea pe toate.

ai uitat "evreica".
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2010, 22:43   #38
delia.
Novice
 
delia.
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1
caregoria filme straine - a vazut cineva el secreto ? ce parere si a facut?
delia. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 14:32   #39
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by bremen1980:
Mo'Nique asta are tot ce-i trebuie la CV :neagra ,umflata ,defavorizata ,s.a.m.d. Daca mai era si abuzata de un preot catolic in copilarie ,lesbiana si cu sindromul Down ,fata le avea pe toate.
Mie mi s-a parut un fel de 'wow, we had no idea you could act' award.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 22:23   #40
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu n-am văzut filmul cu ea, dar din ce am auzit chiar cred că l-a luat pe bune. Eu mă mai uit la o emisiune în care 2 critici americani discută între ei despre filme și chiar o lăudau de numa. Nu toată performanța, dar se pare că a existat o scenă care spuneau că de acum încolo chiar va fi predată la lecțiile de actorie. Eu chiar cred că le-a plăcut performanța ei.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells