Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Bursa

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jan 2010, 10:47   #1
starmaker
Novice
 
starmaker
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Post Filmez si fotografiez 3d!

Super nou in Romania!

Filmez si fotografiez 3d!
Acum poti avea propriul tau film 3d. Iti vei amuza toti prietenii cand vor vedea asta!

Ti-ar place sa vezi tridimensional cum aratai cand erai mic? Din pacate e prea tarziu.
Dar poti sa-i oferi asta copilului tau acum!
Unde mai pui ca am si super preturi? Mai ieftin decat o filmare obisnuita
__________________
Te intereseaza fotografia sau filmarea 3d? vorbeste cu mine.
Si intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc!

Last edited by Gloria : 13 Jan 2010 at 21:02.
starmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2010, 12:04   #2
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Oauuuuuu.Esti tareeeeeeeeeeeeeeeee.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2010, 16:16   #3
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Demonstreaza-ne inainte sa dam banii.Faci si reduceri?Cum ne dam seama ca o fotografie de a ta este 3 D si nu e 5D? Faci si fotografii alb-negru 3 D?
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2010, 15:42   #4
starmaker
Novice
 
starmaker
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Post

ok, demonstrez cu placere. Puteti vedea exemple pe www.3dfotovideo.ro
Despre reduceri, daca te uiti la preturi o sa vezi ca reducerile sunt deja incorporate. Preturile sunt modeste.

desi probabil celelalte intrebari sunt in gluma, sa stii ca au raspunsuri serioase:
Sigur ca se poate si alb-negru, de fapt in formatul anagliph pozele alb-negru se vad cel mai bine.
Cum iti dai seama ca e 3d? E simplu, ai 2 variante:
1. cumperi de pe okazii cu 8 lei niste ochelari anaglifi si te poti uita la filmute.
2. in cazul in care nu ai cei 8 lei poti sa te uiti paralel, ca si cum te-ai uita la un obiect din departare. Asta poti sa o faci la pozele de pe site. Special le-am facut in format paralel si destul de mici, pentru ca sa poata vedea si cei care nu au ochelari.
__________________
Te intereseaza fotografia sau filmarea 3d? vorbeste cu mine.
Si intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc!
starmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2010, 10:57   #5
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Trebuie sa te straduiesti mai mult si observ ca nu prea...chiar vrei sa te intarat?Ai auzit de 6 D? adica de 2x3D? (sincer imi place ideea dar cred ca am luat o mare teapa cu pozele de pe site-ul tau...)
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 13:45   #6
starmaker
Novice
 
starmaker
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
1. nu vad ce lagatura are filmarea sau pozatul 3d cu experienta 6d. Filmare 6d nu exista. 6D e doar o denumire pentru adaugarea unor efecte de miscare, senzatii tactile sau olfactive unui film 3D.
Filmarea in sine este si va ramane 3D pentru ca asa e lumea in care traim.
Revenind la 6D...
Evident ca pentru asta ai nevoie de o sala special amenajata. Deci e cu totul alta mancare de peste decat ce fac eu. Asa ca nu inteleg sensul intrebarii tale despre 6D.

2. Spui ca ai luat teapa cu pozele de pe siteul meu. Asta inseamna ca nu ai capacitatea sa vezi o poza 3d fara ochelari. Trist, dar se mai intampla. Oricum, nu vad ce legatura au capacitatile tale cu siteul meu. In alta ordine de idei, daca nu le poti vedea pe alea, te poti uita la clipurile de pe youtube cu ochelari anagliph.

3.remarc o stare acida fara sens. Citez:' Trebuie sa te straduiesti mai mult si observ ca nu prea...chiar vrei sa te intarat?'
Exista 2 feluri de oameni cu spirit critic: unii la subiect, si altii de dragul artei. No comment!
__________________
Te intereseaza fotografia sau filmarea 3d? vorbeste cu mine.
Si intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc!
starmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2010, 11:03   #7
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
am vazut pozele. arata interesant efectul.
sa zicem ca vreau sa fac o filmare 3d cu o camera normala. din cate stiu metoda este sa filmezi din doua unghiuri cu o diferenta mica intre ele. ce ar mai trebui sa fac? ce fps are un film 3d? cum se monteaza? thx.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2010, 18:22   #8
starmaker
Novice
 
starmaker
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Post

Ai dreptate, asa se filmeaza. Dar nu ai cum sa filmezi cu o singura camera. Doar daca poti da timpul inapoi si sa filmezi si din unghiu 2 aceiasi secventa
La fotografiere sigur ca se poate, dar cu rezultate slabe. Cel mai bine e sa ai 2 camere.
Fpsul nu e impus, orice fps e ok. Atentie! A nu se incurca fps cu rata de refresh. La unele sisteme de vizualizare 3d, rata de refresh e foarte importanta. Sigur insa ca asta nu are legatura cu filmarea in sine ci doar cu redarea.
Cum se monteaza? Aici e mai greu. Trebuie sa lucrezi pe ambele filme simultan, si cel mai important, sa nu pierzi niciun cadru. Ai pierdut un cardu si nu ti-ai dat seama, filmul e compromis. Poti salva cele 2 filme paralel. Redarea in diverse formate tine de player.
__________________
Te intereseaza fotografia sau filmarea 3d? vorbeste cu mine.
Si intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc!
starmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2010, 20:52   #9
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
aha, thx, o sa studiez problema. chiar pot sa dau timpul inapoi pentru ca e vorba de o animatie.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 00:50   #10
starmaker
Novice
 
starmaker
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
In ce faci animatia? Daca lucrezi cu maya, poti seta direct o camera stereoscopica si ai rezolvat problema. E posibil sa poti face asta si in alte programe.
__________________
Te intereseaza fotografia sau filmarea 3d? vorbeste cu mine.
Si intre timp, joaca Rise and Rule 2100 pe serverul romanesc!
starmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2010, 12:42   #11
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Lucrez pe engine-ul de crysis. Nu stiu daca exista si aici functia asta, dar o sa le potrivesc cumva.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2018, 11:55   #12
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Deale filmarilor si filmacilor...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells