Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Mar 2009, 09:17   #1
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Sitcom de la Seinfeld in jos

Vorbim aici de sitcomuri de calitate, nu prostii.

Seinfeld ar fi in top, mai sunt The Office, The IT Crowd, Only fools and horses.
Pe ici pe colo si Married with Children (Fam. Bundy), Friends, Til Death, Raymond.

vorbeam de Larry David, creatorul lui Seinfeld: sitcomul in care joaca rol principal, Curb your enthusiasm (tradus la noi Larry David: Inamicul public nr 1) e controversat. Situatiile sunt foarte misto, personajele bine definite, cam la nivelul celor din Seinfeld, dar realizarea lasa de dorit. E un sitcom care pare mai amuzant cand e povestit decat cand e vazut.

Last edited by halebardul : 26 Mar 2009 at 09:28.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 10:27   #2
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
da, si mie mi separe ciudatica realizarea. chiar gandindu-ma la cum a fost filmat. prima data cand l-am vazut intamplator pe hbo (nu stiam ce e cu el) pentru cateva secunde m-am gandirt ca e un reality show (ca si cum ar fi pus cineva camera in peisaj ai ar fi lasat-o acolo). dar situatiile sunt amuzante. chiar si mutra lui sine, care altfel pare destul de antipatica
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 10:42   #3
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
asta a fost si conceptia, sa fie filmat gen reality show.

plus: nu au replici scrise, stiu doar situatia pe care o joaca, si tot ce vorbesc acolo e improvizatie
plus: dureaza 30 de minute, nu clasicul 20, ceea ce uneori dauneaza ritmului.

interesant de citit despre show pe http://en.wikipedia.org/wiki/Curb_yo...sm#cite_note-4

trivia: un condamnat la moarte a fost eliberat pentru ca a aparut in film (de fapt, in materialul filmat nu in editul final) surprins intamplator pe un stadion, si astfel si-a demonstrat alibi-ul ca era la kilometri distanta de locul crimei. Ba a mai primit si despagubiri de 320.000 $.
In 2003 a man named Juan Catalan was arrested for a murder in Los Angeles. He repeatedly professed his innocence and asked to take a lie detector test, a request that the police denied. He also had an alibi: he swore that at the time of the murder he was at Dodger Stadium with his little girl, watching the Dodgers get creamed by the Braves, but his lawyer was unable to find him in any of the Dodger Vision or FOX footage he subpoenaed. However, he discovered that there was another source of crowd footage: "Curb Your Enthusiasm" had filmed at Dodger Stadium that night. Although Catalan did not make the final cut of the show, his lawyer was able to find him and his daughter in the outtakes, and determined from the timestamps on the tapes that Catalan could not have been the killer. When told that his show had released a wrongfully accused man from prison and a trial that could have led to the death penalty, Larry David commented, "I tell people that I've now done one decent thing in my life, albeit inadvertently."
Ce comédie!

Last edited by halebardul : 26 Mar 2009 at 10:57.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 11:40   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
'Arrested Development' si 'Extras' (de Ricky Gervais autorul lui The Office) ar mai fi de mentionat, ca nivel ridicat.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2009, 12:13   #5
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Foarte tare faza cu omu` arestat pe moca.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 12:39   #6
torrance
Novice
 
torrance
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 8
Ati uitat de 2 1/2 men - cel mai tare sitcom de la Seinfeld incoace...
Am prins din intamplare un episod pe Pro Cinema la care am ras cu lacrimi ( cu tipa care se pricepe in arta culinara...) si a doua zi am descarcat toate sezoanele.
Scenariu excelent + actori foarte buni
torrance is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 19:25   #7
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by torrance:
Ati uitat de 2 1/2 men - cel mai tare sitcom de la Seinfeld incoace...
eh...
daca am fi vazut toate sitcomurile de la Seinfeld incoace poate puteam admite sentinta asta.

se spune ca Andrei Plesu a declarat (citez aproximativ)
"Impart oamenii in doua: cei carora le place Seinfeld si cei carora nu le place. Cu cei din urma nu am ce vorbi."
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 19:40   #8
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Mie imi place si "The Big Bang Theory",o fi el nou dar apreciez munca realizarii lui,si, cum in fiecare episod reusesc sa imbine stiinta cu comedia
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 20:43   #9
promeee
Novice
 
promeee
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 9
Originally Posted by EgOisM:
Mie imi place si "The Big Bang Theory",o fi el nou dar apreciez munca realizarii lui,si, cum in fiecare episod reusesc sa imbine stiinta cu comedia

Toate serialele de luni seara de pe CBS sunt cat de cat dragute: How I met your mother, Two and a half men, Worst week si The big bang theory, dar nu aduc mai nimic nou .
promeee is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 10:58   #10
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Mai exista cineva pe lumea asta, adica in romania, ca in lume exista, cuiva caruia nu ii place Seinfeld in afara de mine? Imi asum riscul de a pierde potentiala prietenie cu Andrei Plesu, dar serialul asta ma foarte enerveaza. Nu inteleg de ce actorii in loc sa joace urla. Mai ales George care este cel mai enervant personaj imaginat vreodata de mintea umana. cand deschide gura toate glumele se fasaie. Kramer e obositor prin maladresele si stilul lui burlesc. Seinfeld e uneori amuzant dar nu intr-atat incat sa ma faca sa revad aceasta serie. inteleg ca totul e second degree, dar nu reusesc sa trec peste aceste detalii care ma super-irita Acum o sa fiu banata?
dar Bing Bang imi place
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 11:23   #11
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
nu, nu esti singura. nici eu nu ma dau in vant dupa Seinfeld. si cum o prietenie intre mine si plesu e putin probabila, nu am agit prea tare.
__________________
breeee....

Last edited by bre : 31 Mar 2009 at 11:26.
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 11:28   #12
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
"Seinfeld" are si parti bune, si parti proaste.

Isi mai aminteste cineva "Viata ca in filme"? Nu imi amintesc acum titlul original.
S-a difuzat pe pro tv la sfarsitul anilor '90, iar actorul principal se numeste Brian Benben.
Ce era inedit la acest serial era faptul ca, in locul acelor rasete enervante de fundal erau miniinserturi din filme, tipul asocia diverse intamplari cu scene din filme pe care le vazuse in copilarie.

Un minus: era prea vulgar. In rest era ok, chiar amuzante inserturile din filme sau mai degraba asocierea dintre intamplare si faza din film.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 11:37   #13
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by klein:
Mai exista cineva pe lumea asta, adica in romania, ca in lume exista, cuiva caruia nu ii place Seinfeld in afara de mine? Imi asum riscul de a pierde potentiala prietenie cu Andrei Plesu, dar serialul asta ma foarte enerveaza. Nu inteleg de ce actorii in loc sa joace urla. Mai ales George care este cel mai enervant personaj imaginat vreodata de mintea umana. cand deschide gura toate glumele se fasaie. Kramer e obositor prin maladresele si stilul lui burlesc. Seinfeld e uneori amuzant dar nu intr-atat incat sa ma faca sa revad aceasta serie. inteleg ca totul e second degree, dar nu reusesc sa trec peste aceste detalii care ma super-irita Acum o sa fiu banata?
dar Bing Bang imi place

banata ? meriti executie publica
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 11:49   #14
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Chambord:
banata ? meriti executie publica
si hai sa adaug o blasfemie. Ador Friends
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 11:52   #15
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
tu chiar vrei sa fii arsa pe rug . eu deja nu mai zic nimic, ca mi-e frica de repercursiuni.


ps: si pe mine au vrut sa ma bata ca-mi palcea X-files :rolleyes:
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 11:59   #16
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by corinka:
Isi mai aminteste cineva "Viata ca in filme"? Nu imi amintesc acum titlul original.
S-a difuzat pe pro tv la sfarsitul anilor '90, iar actorul principal se numeste Brian Benben.
Ce era inedit la acest serial era faptul ca, in locul acelor rasete enervante de fundal erau miniinserturi din filme, tipul asocia diverse intamplari cu scene din filme pe care le vazuse in copilarie.

Un minus: era prea vulgar. In rest era ok, chiar amuzante inserturile din filme sau mai degraba asocierea dintre intamplare si faza din film.

"Dream on" se numea sitcomul de care vorbeam. Iar personajul lui Benben se numea Martin Tupper si lucra la o editura.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 12:18   #17
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by bre:
tu chiar vrei sa fii arsa pe rug . eu deja nu mai zic nimic, ca mi-e frica de repercursiuni.


ps: si pe mine au vrut sa ma bata ca-mi palcea X-files :rolleyes:
Imi place sa traiesc la limita. Ia sa vedem pana unde tzine.
Nu exista personage de sitcom mai misto ca Ross, Sheldon si Latka. e pe bune, fara provocare
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 14:08   #18
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bre:
tu chiar vrei sa fii arsa pe rug . eu deja nu mai zic nimic, ca mi-e frica de repercursiuni.


ps: si pe mine au vrut sa ma bata ca-mi palcea X-files :rolleyes:

X-files e pe lista serialelor agreate de Stapanire (Marele Public Cinefil). Nu vei fi batuta. Dar vei fi monitorizata pt. tendinte anarhiste si afilierea cu elemente reactionare gen Klein.

DOSAR 142165
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 20:26   #19
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
[quote=klein]Mai exista cineva pe lumea asta, adica in romania, ca in lume exista, cuiva caruia nu ii place Seinfeld in afara de mine? Imi asum riscul de a pierde potentiala prietenie cu Andrei Plesu, dar serialul asta ma foarte enerveaza. Nu inteleg de ce actorii in loc sa joace urla. Mai ales George care este cel mai enervant personaj imaginat vreodata de mintea umana. cand deschide gura toate glumele se fasaie. Kramer e obositor prin maladresele si stilul lui burlesc. Seinfeld e uneori amuzant dar nu intr-atat incat sa ma faca sa revad aceasta serie. inteleg ca totul e second degree, dar nu reusesc sa trec peste aceste detalii care ma super-irita Acum o sa fiu banata?
dar Bing Bang imi place[/QUOTE
:shock:
Piei Satană!:-x
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 23:17   #20
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu stiu cati dintre voi au vazut "Three's Company" dar asta a fost unul dintre cele mai tari sitcomuri facute vreodata.Si asta cu mult inaintea lu` "Seinfeld".As vrea sa il revad,imi aduc aminte ce cuminte stateam cand aparea Suzanne Somers pe ecran.Plus replica lui Stanley Roper care parca o avea in majoritatea episoadelor : "A man`s got to do ... what a man`s got to do" ma dadea pe spate de fiecare data.

P.S. "Friends" foarte bun indeed.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells