Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Nov 2009, 11:07   #21
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by Cinemania:
apropo de spanioli

exista o serie de horror-uri moderne foarte bune, Peliculas para no dormir...intr-unul a fost implicat un nume greu: Alex de la Iglesia

Peliculas nu sunt toate de aceeasi valoare. Para entrar a vivir (Balaguero - alt spaniol de urmarit) si La habitacion del nino (deja numitul de la Iglesia) sunt net peste celelalte. Dar pentru niste productii TV, stau binisor langa ce face Showtime-ul (I kmow, nu-s europeni!)
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2009, 11:48   #22
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Windom:
Si tot la horror european cred ca merita amintit si Jörg Buttgereit, desi multi o sa strimbe din nas...

ah, Buttgereit...mi-a zvacnit o artera
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2010, 00:24   #23
Senseless
Junior
 
Senseless
 
Join Date: Feb 2008
Location: cluj
Posts: 68
Originally Posted by Windom:
In categoria horror intra acele filme care provoaca in cel care le priveste o senzatie de frica, teama sau cel putin o neliniste intensa si profunda, uneori chiar si repulsie, dezgust...
In nici un caz, cele care provoaca risul... Exemple de horror adevarat sint o gramada (Shining, The Exorcist, BWP...)

fiecare dintre noi are, adanc infipta sau mai slab infipta, in creier o doza de horror consumer...prin urmare, pt mine, un horror este horror atunci cand imi este gadilata partea aceea din mine care vrea sa iasa la suprafata, prin intermediul unui film, de regula numit horror...
Senseless is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 13:20   #24
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
Sa se faca si la noi in Romania filme horror ca doar avem subiecte.
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 13:20   #25
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
se poate face un thriller psihologic cu tine in rol principal
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2011, 14:47   #26
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
De cand asteptam sa rasara un astfel de comentariu. Chucky esti un idol !
Credeam ca sunt singurul care se uita crucis la comentariile acestui...utilizator.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2011, 12:41   #27
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
REC un film spaniol foarte reusit nu cred ca a avut un buget mare dar a fost foarte bun.Si 28 Days Later "british movie".Eu zic ca europenii stiu sa faca filme foarte bune chiar mai bune decat americanii.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2011, 16:53   #28
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
Originally Posted by chuckyfan:
se poate face un thriller psihologic cu tine in rol principal

Adica?
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2011, 21:34   #29
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by CosminHorrorMaster:
Sa se faca si la noi in Romania filme horror ca doar avem subiecte.

S-a facut un film horror si la noi , e drept in coproductie cu Franta :" Ils".Acum mie imi vine greu sa compar horrorul european cu cel american respectiv asiatic , e o chestiune de gust. Eu personal prefer genul giallo. Un lucru pot sa afirm insa cu certitudine francezii nu au habar de genul asta (horror). Cei mai tari dupa mine (din lume) sunt italienii (La maschera del demonio, La ragazza che sapeva troppo, I tre volti della paura, La frusta e il corpo, Sei donne per l'assassino, ,Operazione paura, Nude... si muore, L'assassino ha le mani pulite, L'uccello dalle piume di cristallo, 5 bambole per la luna d'agosto, Reazione a catena, Passi di danza su una lama di rasoio,
La polizia chiede aiuto , Profondo rosso , La casa dalle finestre che ridono,...e tanta paura, Suspiria , Phenomena, Dellamorte Dellamore,Lo strano vizio della Signora Wardh, La morte cammina con i tacchi alti, Il tuo vizio è una stanza chiusa e solo io ne ho la chiave, Sette orchidee macchiate di rosso, La dama rossa uccide sette volte, Cosa avete fatto a Solange?,Estratto dagli archivi segreti della polizia di una capitale europea, I corpi presentano tracce di violenza carnale,Nude per l'assassino, La sorella di Ursula sunt cateva din horrorurile italiene care mi-au placut , si cred ca nu mai exista tara la care sa imi fi placut atatea horrororuri) De la francezi nu pot sa remarc niciun horror, de la nemti ar fi cateva (Sie tötete in Ekstase, Nekromantik, Anatomie)Spaniolii sunt si ei maestrii la horror Rec , Para entrar a vivir , si mai ales Tesis ) de la nordici (suedezi) doar Låt den rätte komma in rest sunt cam aceleasi teme ca la horrorul american ( Cabin fever, Hora , Free vitt , Skjult) doar cu o atmosfera mai apasatoare) ar mai fi de amintit grotescul film maghiar Taxidermia si cam atat .
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 19:41   #30
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Fritt Vilt-ul norvegienilor (in special, al doilea din serie) bate la fundulet multe hororr-uri americane. De mentionat ca mie imi plac horror-urile cu psihopati, in schimb tot ce-i cu zombi, vampiri, varcolaci si alte de-astea n-au nicio sansa sa ma sperie.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 21:13   #31
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cred ca filmele cu varcolaci, zombies si vampiri contin (de cele mai multe ori pretind asta) o atmosfera de neliniste si angoasa care trebuie sa se rasfranga asupra spectatorului. La fel si cele cu psihopati (putine titluri reusite, mult balast). Mai degraba cele cu fantome s-ar apropia de ceea ce cauti tu la filmele horror.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2012, 23:14   #32
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Neah, nici horror-urile cu fantome nu-mi plac. Cum sa-mi placa sau sa ma sperie un film cu ceva ce stiu ca nu exista ? Mai degraba m-ar speria un film cu vreo calamitate naturala (cutremur, inundatii, etc), pentru ca stiu ca exista posibilitatea ca asa ceva sa se intample. Daca vad vreun zombi sau vreun vampir intr-un film, pentru mine deja e de domeniul sf-ului.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 16:06   #33
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by margott:
Neah, nici horror-urile cu fantome nu-mi plac. Cum sa-mi placa sau sa ma sperie un film cu ceva ce stiu ca nu exista ? Mai degraba m-ar speria un film cu vreo calamitate naturala (cutremur, inundatii, etc), pentru ca stiu ca exista posibilitatea ca asa ceva sa se intample. Daca vad vreun zombi sau vreun vampir intr-un film, pentru mine deja e de domeniul sf-ului.

No bun...........si atunci ce mai cauti aici?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 16:27   #34
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Originally Posted by chuckyfan:
Originally Posted by margott:
Neah, nici horror-urile cu fantome nu-mi plac. Cum sa-mi placa sau sa ma sperie un film cu ceva ce stiu ca nu exista ? Mai degraba m-ar speria un film cu vreo calamitate naturala (cutremur, inundatii, etc), pentru ca stiu ca exista posibilitatea ca asa ceva sa se intample. Daca vad vreun zombi sau vreun vampir intr-un film, pentru mine deja e de domeniul sf-ului.

No bun...........si atunci ce mai cauti aici?

Cum ce mai caut aici ? Imi plac horror-urile, dar nu toate. Sau e musai sa-mi placa toate horror-urile ?

P.S. Ma scuzi ca te-am deranjat, poate aici e forumul tau si nu stiam. Daca asa e, atunci pastreaza-l sanatos, eu ma retrag din sectiunea asta horror.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 16:58   #35
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Yo, yo, yo! Nu va impacientati asa repede. Chucky, fii un gentleman!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2012, 17:03   #36
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
da, scuze............n-am citit tot. Mea Culpa
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2015, 16:10   #37
Mr.Halloween
Junior
 
Mr.Halloween
 
Join Date: May 2015
Posts: 69
Normal ca noi, europenii suntem mai buni la filme Horror.
Mr.Halloween is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2015, 23:33   #38
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Nu as face o prea mare diferenta intre cinematografia europeana horror si cea americana , mai ales in ziua de azi , in Europa nu exista decat 5 tari care au o industrie de filme horror: Spania cele mai bune , apoi Suedia , Norvegia , Italia si Franta ( desi francezii nu au scos niciun horror vub dupa mine) Pe de alta parte daca ne raportam la trecut Italienii sunt de departe si solitari pe locul 1 cu industria lor si numai a lor de filme giallo.La asiatici e de gustibus .
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells