Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jan 2013, 17:46   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Lightbulb Oscar 2013

România, calificată în lista scurtă de nouă filme străine cu După dealuri pierde calificarea, iar Mihai Mălaimare Jr. nu este nominalizat pentru imaginea lui The Master...

Cel mai nominalizat film al ediţiei este Lincoln, amintit la nu mai puţin de 12 categorii. Viaţa lui Pi a primit 11 nominalizări, iar Silver Linings Playbook a primit opt nominalizări, la egalitate cu Mizerabilii. Argo are şapte şanse să câştige, iar Zero Dark Thirty şi Django dezlănţuit cinci.

As vrea, inainte de a nota intreaga lista a nominalizatilor, sa semnalez cateva recorduri ale acestei editii si ceea ce s-ar putea califica drept tendinte:

Record: Emmanuelle Riva, in varsta de 85 de ani, luptă la categoria "Cea mai bună actriţă în rol principal" cu Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild), o fetiţă de 9 ani. Emmanuelle Riva devine şi cea mai vârstnică actriţă nominalizată vreodată la celebrele premii.
Tendinta: Filmele in palmares la Cannes incep sa intre in atentia membrilor Academiei Americane de Film. In 2012 - The Artist era nominalizat la Palme d'Or, dupa care lua Oscarul; in 2013 Amour e nominalizat si la "Film strain", si la "Cel mai bun film", dupa ce in luna mai a lui 2012 lua Palme d'Or-ul. Beasts of the Southern Wild se califica la mai multe categorii ale Oscarului, dupa ce lua Caméra d'Or la Cannes.

Iata nominalizarile, consemnate live pe cinemagia.ro de StefanDo:
Cel mai bun film
Amour
Argo
Beasts of the Southern Wild
Django dezlănţuit
Lincoln
Mizerabilii
Silver Linings Playbook
Viaţa lui Pi
Zero Dark Thirty

Cel mai bun regizor
Steven Spielberg (Lincoln)
David O'Russell (Silver Linings Playbook)
Ang Lee (Viaţa lui Pi)
Michael Haneke (Amour)
Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild)

Cea mai bună actriţă în rol principal
Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Naomi Watts (Paradisul spulberat)
Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild)
Emmanuelle Riva (Amour)

Cel mai bun actor în rol principal
Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Hugh Jackman (Mizerabilii)
Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)
Denzel Washington (Flight)
Joaquin Phoenix (The Master)

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Jacki Weaver (Silver Linings Playbook)
Helen Hunt (The Sessions)
Amy Adams (The Master)
Anne Hathaway (Mizerabilii)
Sally Field (Lincoln)

Cel mai bun actor în rol secundar
Christoph Waltz (Django dezlănţuit)
Phillip Seymour Hoffman (The Master)
Robert De Niro (Silver Linings Playbook)
Alan Arkin (Argo)
Tommy Lee Jones (Lincoln)

Cel mai bun scenariu original
Flight
Zero Dark Thirty
Django Unchained
Amour
Moonrise Kingdom

Cel mai bun scenariu adaptat
Argo
Beasts of the Southern Wild
Viaţa lui Pi
Lincoln
Silver Linings Playbook

Cel mai bun film străin
Amour (Austria)
No (Chile)
War Witch (Canada)
A Royal Affair (Danemarca)
Kon-Tiki (Norvegia)

Cea mai bună animaţie
Brave
Frankenweenie
ParaNorman
The Pirates! Band of Misfits
Wreck-It Ralph

Cea mai bună imagine
Seamus McGarvey (Anna Karenina)
Robert Richardson (Django Unchained)
Claudio Miranda (Viaţa lui Pi)
Janusz Kaminski (Lincoln)
Roger Deakins (Skyfall)

Cele mai bune costume
Jacqueline Durran (Anna Karenina)
Paco Delgado (Les Misérables)
Joanna Johnston (Lincoln)
Eiko Ishioka (Mirror Mirror)
Colleen Atwood (Snow White and the Huntsman)

Cel mai bun documentar (lungmetraj)
5 Broken Cameras
The Gatekeepers
How to Survive a Plague
The Invisible War
Searching for Sugar Man

Cel mai bun documentar (scurtmetraj)
Inocente
Kings Point
Mondays at Racine
Open Heart
Redemption

Cel mai bun montaj
Argo
Life of Pi
Lincoln
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty

Cel mai bun machiaj
Hitchcock
Hobbitul: O călătorie neaşteptată
Mizerabilii

Cea mai bună coloană sonoră
Dario Marianelli (Anna Karenina)
Alexandre Desplat (Argo)
Mychael Danna (Life of Pi)
John Williams (Lincoln)
Thomas Newman (Skyfall)

Cel mai bun cântec original
"Before My Time" (Chasing Ice)
"Everybody Needs A Best Friend" (Ted)
"Pi's Lullaby" (Viaţa lui Pi)
"Skyfall" (Skyfall)
"Suddenly" (Mizerabilii)

Cea mai bună scenografie
Anna Karenina
Hobbitul: O călătorie neaşteptată
Mizerabilii
Viaţa lui Pi
Lincoln

Cel mai bun scurtmetraj animat
Adam and Dog, regia Minkyu Lee
Fresh Guacamole, regia PES
Head over Heels, regia Timothy Reckart şi Fodhla Cronin O'Reilly
Maggie Simpson in "The Longest Daycare", regia David Silverman
Paperman, regia John Kahrs

Cel mai bun scurtmetraj
Asad, în regia Bryan Buckley, Mino Jarjoura
Buzkashi Boys, în regia Sam French, Ariel Nasr
Curfew, în regia Shawn Christensen
Death of a Shadow (Dood van een Schaduw), în regia Tom Van Avermaet, Ellen De Waele
Henry, Yan England

Cel mai bun montaj de sunet
Argo
Django dezlănţuit
Viaţa lui Pi
Skyfall
Zero Dark Thirty

Cel mai bun mixaj de sunet
Argo
Mizerabilii
Viaţa lui Pi
Lincoln
Skyfall

Cele mai bune efecte vizuale
Hobbitul: O călătorie neobişnuită
Viaţa lui Pi
The Avengers
Prometheus
Snow White şi Războinicul vânător

Ce va nemultumeste la nominalizarile din acest an, cu ce nu sunteti de acord si ce va surprinde in mod placut?

Last edited by Gloria : 10 Jan 2013 at 22:07.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 10:35   #2
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
The 10 Biggest Surprises of the 2013 Oscar Nominations
http://www.indiewire.com/article/the...ar-nominations

Surprises & Snubs Of The 2013 Oscar Nominations: Kathryn Bigelow, Ben Affleck, 'Dark Knight Rises' & More
http://blogs.indiewire.com/theplayli...tions-20130110

Oscars: 5 Things We Learned From The 2013 Nominations
http://blogs.indiewire.com/theplayli...tions-20130110
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 10:54   #3
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
1. OK, Dupa dealuri nu prea avea sanse dar sa nu-l nominalizeze pe MM jr e stupid.

2. Cica stop saying academy = safe & boring & shit Read my lips: AMPAS IS SAFER AND MORE BORING THAN EVER !!! Mai lasati-ma cu juisatul ca au nominalizat Amour si Beasts. Astea 2 sunt academy-friendly cu acte ! Am zis ! La Beasts ma zgariam in timpul vizonarii de cat de ahtiat dupa cheap thrills & magic moments poa sa fie, in ciuda indie-ness-ului pe care si-l striga de pe acoperis. Iar Amour este si va fi super-popular din acelasi motiv pentru care initial credeam ca il vor respinge: "falls so close to home" pt babalacii din academie. Don't get me wrong. Filmul e moving. Dar e Haneke at his safest. Si cand un regizor naravas ca asta face concesii atunci tu academicianule nu poti rata ocazia sa te lauzi de acum inainte: "Baaa fraere deci io l-am nominalizat pe Michael freakin Haneke, da ?. Iacata ce iconoclast is eu."
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 13:36   #4
Ovidiu239
Junior
 
Ovidiu239
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 31
Parerea mea

Pe mine ma surprinde absenta filmului The Dark Knight Rises, care n-are nicio nominalizare. La fel absenta lui Tarantino pentru cel mai bun regizor, sau cea a lui Leonardo DiCaprio, care, la 38 de ani, si o cariera foarte mare, n-are niciun premiu Oscar . Cu siguranta o surpriza nu numai pentru mine este prezenta pustoaicei Quvenzhané Wallis sau revenirea marelui Robert De Niro Sunt destul de surprins si de faptul ca Cloud Atlas n-are nicio nominalizare

Last edited by Ovidiu239 : 10 May 2016 at 13:07.
Ovidiu239 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 13:39   #5
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Director de imagine: pe Kaminski l-au inghesuit acolo pentru Lincoln dar cred ca ala trebuie sa fie locul lui Mihai Malaimare Jr.

Nu mai e loc dar poate l-as inghesui si pe Benoît Delhomme pentru Lawless.

Regie/Actori: este atata subiectivitate incat nu merita sa te superi ca nu a intrat unul sau celalalt.

Cel mai bun montaj: cum de Cloud Atlas nu este acolo insa se gasesc filme precum Silver Linings Playbook si Lincoln ? Asta din punct de vedere al montajului pentru ca altfel pricep de ce sunt acolo.

Cea mai buna coloana sonora: John Carter trebuie sa fie acolo. Filmul nu e cine stie ce de capul lui dar coloana sonora este GENIALA. In fine, ca deobicei se voteaza filmul si nu calitatea individuala a sectiunii respective iar Giacchino nu-i un nimeni si tot l-au sarit. Frustrant. Mostre din soundtrack: Michael Giacchino - John Carter of Mars Michael Giacchino - The Gravity of the Situation Michael Giacchino - The prize is Barsoom Giacchino a reusit sa faca un soundtrack cel putin la fel de bun precum Williams in Star Wars-ul original. Sigur, John Carter nu-i atat de reusit dar din punct de vedere muzical este la acelasi nivel.

La partea sonora Oscarul a dat-o in bara si cand au dat pentru Social Network si nu pentru How To Train Your Dragon al lui John Powell. Au o scuza insa, sunt fie surzi fie senili.

Cel mai bun cantec: Brave a fost sarit din schema, dar nu stiu care dintre cele doua melodii puteau fi inregistrate: Julie Fowlis - Touch the sky sau Birdy, Mumford & Sons - Learn me right Cred ca oricare din cele doua catece puteau inlocui "Suddenly" din Les Miserables. Ca sa fie inregistrat ca si cantec trebuie neaparat sa aiba o voce ? Daca nu, ar fi putut intra si Tom Tykwer - Cloud Atlas Sextet
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 11 Jan 2013 at 14:33.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 14:21   #6
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
TDKR merita cu varf si indesat 2 nominalizari.Una pentru imagine si cealalta pentru coloana sonora.Se mai poate spune ca ar fi mers inca 2 pentru sound mixing si editing.
Mi se pare absolut ridicol ca a primit Skyfall nominalizari la categoriile astea cand e net inferior.

Daca Life of Pi nu ia Oscarul pentru efecte speciale,undeva in lume un iepuras o sa moara.Serios acum,Avengers si Prometheus sunt pistoale cu apa pe langa ce s-a facut in filmul lui Ang Lee.

2012 se pare ca a fost anul animatiilor stop motion,fiind 3 productii de genul nominalizate.
Preferatul meu e Frankenweenie dar inca n-am vazut The Pirates!Band of Misfits si Wreck-It-Ralph.

Ar fi chiar ironic ca Bigelow sa nu castige nimic si Zero Dark Thirty sa fie filmul mai bun in comparatie cu supraestimatul Hurt locker.

Nominalizarea lui De Niro sa fie oare scanteia revenirii pentru el?M-as bucura daca ar iesi din underachievement-ul prin care a trecut in ultimul deceniu,dar nu sunt asa de optimist.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 14:40   #7
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
TDKR merita cu varf si indesat 2 nominalizari.Una pentru imagine

N-as zice. Cred ca sunt multe alte filme cu o imagine mai reusita din punct de vedere artistic decat cea din TDKR. De exemplu doar trailerul de la The Master bate intreg TDKR la capitolul asta.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Daca Life of Pi nu ia Oscarul pentru efecte speciale,undeva in lume un iepuras o sa moara.Serios acum,Avengers si Prometheus sunt pistoale cu apa pe langa ce s-a facut in filmul lui Ang Lee.

Eu cred ca o sa-l ia si pe cel de imagine pe principiul de anul trecut, cand Hugo a luat total aiurea in fata lui ToL. Inca n-am vazut Life of Pi si s-ar putea chiar sa-l sar din moment ce am citit cartea si stiu cam ce are de oferit pe plan narativ, adica aproape nimic. De curiozitate m-as duce totusi pentru partea tehnica.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Ar fi chiar ironic ca Bigelow sa nu castige nimic si Zero Dark Thirty sa fie filmul mai bun in comparatie cu supraestimatul Hurt locker.

Ca tot ai zis, eu cam sunt in tabara Hurt Locker si, prin urmare, nu mi se pare supraestimat. Si decat sa ia Lincoln parca as prefera pe Zero Dark Thirty. Nu am vazut pe niciunul, dar sunt sigur ca e mult mai echilibrat si mai putin melodramatic... based on past experience. Bine, 0D30 nu prea mai are sanse serioase din moment ce a pierdut nominalizarea la regie.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Nominalizarea lui De Niro sa fie oare scanteia revenirii pentru el?M-as bucura daca ar iesi din underachievement-ul prin care a trecut in ultimul deceniu,dar nu sunt asa de optimist.

Nu. Si tare mie ca s-ar putea sa fie chiar in plus printre nominalizatii la rol secundar.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 15:00   #8
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ai zis ca n-ai vazut Life of Pi,Lincoln sau Zero Dark Thirty si nici de The Master nu-mi amintesc sa fi zis ceva pe forum,dar in rest mi se par niste reactii de knee jerk.

E destul de deplasat sa pui un film vazut langa un trailer si sa zici ca trailerul il bate la capitolul imagine,dupa parerea mea.

Eu am comparat Skyfall cu TDKR pentru ca se afla amandoua cam in acelasi gen,si cum am spus in postarea anterioara,primul e inferior la aproape toate capitolele fata de al doilea.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 15:09   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Ai zis ca n-ai vazut Life of Pi,Lincoln sau Zero Dark Thirty si nici de The Master nu-mi amintesc sa fi zis ceva pe forum,dar in rest mi se par niste reactii de knee jerk.

Nici The Master n-am vazut, nici Silver Linings Playbook. Ma bazez pe o anumita experienta cu chestiile astea. O sa vad daca am dreptate.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
E destul de deplasat sa pui un film vazut langa un trailer si sa zici ca trailerul il bate la capitolul imagine,dupa parerea mea.

Nu e. Am vazut TDKR si stiu foarte bine ce are de oferit. Imaginea nu e deloc impresionanta. Din moment ce trailerul de la The Master ofera imagini mult peste ce ofera TDKR ca intreg cred ca e destul de sigur si nehazardant sa spun ca imaginea e peste.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Eu am comparat Skyfall cu TDKR pentru ca se afla amandoua cam in acelasi gen,si cum am spus in postarea anterioara,primul e inferior la aproape toate capitolele fata de al doilea.

Poate ai dreptate, doar ca tu bagai in socoteala asta doar pe TDKR si pe Skyfall, cand sunt atatea filme mult mai impresionante la capitolul imagine decat TDKR.

PS: Sunt doar niste impresii proprii, you know... datul cu parerea. Nu trebuie sa iei vreo ceva personal pt ca nu e in intentia mea. Oricum mi se pare ca nu merita sa fie luate prea in serios premiile astea. Avem destula experienta cu ele ca sa stim ca niciodata nu merg cum am prefera noi. Cred ca trebuie privite degajat, de la o anumita distanta.

Last edited by Liviu- : 11 Jan 2013 at 15:15.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 15:24   #10
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Atunci o sa trebuiasca sa fim de acord sa nu fim de acord.

Evident ca o sa fie tot timpul alte filme mai impresionante la anumite categorii dar care au fost ignorate de catre "academie".Eu faceam o comparatie legata de unul din filmele nominalizate si chiar daca sunt mega subiectiv cand vine vorba de Batman,cred cu tarie ca Wally Pfister a facut cea mai buna treaba de pana acum cu imaginea din TDKR.

Oscarurile au devenit o gluma de ani de zile dar tot nu ma pot abtine sa nu ma enervez cand sunt anumite filme ignorate.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 15:46   #11
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu mă bucur enorm că enormitatea aia de albă ca zăpada e în concurs
mă bucur în general că există o secţiune în care şi enormităţile pot candida la oscar.
cred că aş fi intrat în alertă şi nelinişte tratabilă cu xanax dacă kr. stewart ar fi fost dată complet uitării
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 17:41   #12
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Faptul ca nu am fost nominalizati nici anul asta este atat de previzibil incat nici nu mai merita sa ne batem capul. Imi pare rau pentru Malaimare Jr. Sunt sigur ca a facut o treaba excelenta mai ales ca "There Will Be Blood" a luat premiu pentru imagine, iar o nominalizare acum ar fi venit ca o noua incurajare pentru un regizor atent la calitatea imaginii precum Paul Thomas Anderson.
Eu cred ca Lincoln va matura totul in cale (nu am vazut filmul, vreau sa il vad), dar imi bazez opinia pe considerentul ca pare exact genul de film care ar lua cele mai importante premii. Nu inteleg ce cauta acolo "Beasts Of The Southern Wild", cel putin la Cel Mai Bun Film Si Actrita in Rol Principal. E un film care se bazeaza pe insolit si pe senzatii, foarte frumos, dar mai mult de atat nu ofera in ciuda imaginii, montajului si a efectelor speciale impecabile. Pustoaica e ok, dar nu de Oscar. E un trend sa nominalizezi copii si adolescenti in zilele noaste.
Sunt curios in legatura cu Silver Linings Playbook pentru ca David O'Russell este un bun regizor, iar Jennifer Lawrence este o continua incantare chiar si in filme slabute precum "The Hunger Games".
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2013, 22:39   #13
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Vazut "Zero Dark Thirty". E un film mediocru, de pluton, pe care garantat o sa-l uit cu trecerea timpului. Iar in ultimele 30min, filmate in semiobscuritate, am avut senzatia ca ma uit la un joc video, la un shooter, nu la un film. Dar cred ca rolul lui Jessica Chastain e pavat spre statueta pentru ca e un rol deja brevetat ca fiind 'Academy friendly', un rol construit pe tiparul 'mujer con cojones', un tipar prestat in ultimii ani cu succes de Julia Roberts(Brockovich), Swank(Million Dollar Baby, pe asta nici macar nu m-am obosit sa-l vad) & Bullock(Blind Side). Plus ca Chastain e mai misto ca femeie decat astea trei.
Asa ca daca Chastain o sa ia Oscarul (e in pole-position zic eu), semnalul va fi foarte prost pentru ceea ce inseamna creativitate actoriceasca: orice actrita care tanjeste dupa Oscar ca nu-l are inca va face pe dracu-n paispe de acum incolo sa puna mana pe un scenariu de femeie puternica, vulcanica, una din aia care da cu toti de pamant. Contextul nici nu prea mai conteaza, detalii (afacerista, CIA-sta, mardeiasa - whatever).
In schimb daca dau Oscarul lui Riva sau fetitei, oamenii aia scrobiti ai Academiei imi dovedesc ca nu sunt niste plictisitori si pot sa vada mai mult decat "actorie=tipologie" .

Last edited by varu : 12 Jan 2013 at 19:54.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2013, 12:32   #14
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Malombra:
eu mă bucur enorm că enormitatea aia de albă ca zăpada e în concurs
mă bucur în general că există o secţiune în care şi enormităţile pot candida la oscar.
cred că aş fi intrat în alertă şi nelinişte tratabilă cu xanax dacă kr. stewart ar fi fost dată complet uitării
Mie chiar mi-a placut asta cu Alba ca Arielu' desi ma pregatisem sa fac misto de el .Bine aveam si niste bere la indemana si am fost usor aburit sa intru in poveste . Punctul slab a fost chiar vampirita noastra dar decorurile si imaginile au fost de nota 10 .
Daca primeste aia mica premiul ( desi am crezut la inceput ca vorba de un baietel cu cocosel) sper sa nu trambaleze pe scena cum a facut-o Anna Paquin . Aia parca era lovita de malarie pe scena.
Malaimare Jr. nu este nominalizat pentru ca ta-su e uslist
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2013, 18:18   #15
manu212
Junior
 
manu212
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
of of of...

anu' ăsta n-am decât nemulţumiri în ceea ce priveşte nominalizările Academiei.

1. Nu am văzut Silver Lining Playbooks, dar chiar nu înţeleg nominalizările la absolut toate categoriile importante (Film, Regie, Scenariu, Actor x 4 şi Montaj). În cazul ăsta, am aşteptări uriaşe de la filmul ăsta.
2. Să nu nominalizezi TDKR la măcar două categorii tehnice (efecte vizuale, sunet x 2) mi se pare absurd. D.p.d.v tehnic, filmul e in top 5 anul ăsta fără nici o discuţie.
3. Faptul ca The Master lipseşte la Imagine e strigător la cer. După părerea mea era favorit la acest premiu.
4. Nu mai comentez lipsa The Master la Cel mai bun film, DiCaprio la rol secundar, Tarantino la regie, The Intouchables şi mai ales Rust and Bone la film străin.

În opinia mea Daniel Day-Lewis şi Jessica Chastain au asigurate premiile pentru rol principal, în timp ce premiile pentru scenariu Original şi Adaptat le-ar merita cel mai mult Django si Argo.

Şi mai cred că Academia ar trebui să refacă întregul regulament şi sistem de votare, astfel încât media de vârstă a votanţilor să scadă, şi numărul acestora să crească simţitor. Dar ăsta e doar un vis.
manu212 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2013, 19:36   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by manu212:
The Intouchables şi mai ales Rust and Bone la film străin.

Si cum ar fi fost posibil?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2013, 22:46   #17
metalhead72
Novice
 
metalhead72
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Magarii la Hollywood 2013

Sincer, ma intreb in fiecare an de ce naiba sunt atat de prost incat astept cu sufletul la gura nominalizarile ! Totul e un fiasco, bazat pe aranjamente (adica bani) si reciprocitati! Tom Hanks merita nominalizare pentru Cloud Atlas, poate si Halle Berry (dar aici nu sunt convins 100%). Marigold Hotel iar trebuia sa prinda cel mai bun film (drama), Cloud Atlas clar e de 100 de ori mai bun decat rahatul politic Zero Dark ! Poate ar mai fi meritat nominalizare si Johnny Depp pentru Dark Shadows ! Dar asa e la Hollywood in ultimii ani ! Inca o data ma minunez cat de bou sunt si astept nominalizarile in fiecare an ! Singura surpriza placuta oferita de nominalizari a fost Beasts of the Southern Wild ! Fara nominalizare poate nu as fi auzit si cu siguranta nu as fi vazut aceasta capodopera ! Dar as vrea ca procentajul de surprize placute sa fie mai mare de 5% ! Asta e, oricum din listele infecte ale nominalizarilor tin pumnii lui Beasts of the..., lui Denzel (rol magnific in Flight - desi filmul e slabut), papusa micuta din Beasts..., Tommy Lee din Lincoln si Anne Hathaway din Mizerabilii (apropos, singurul plus din acest film mediocru, in opinia mea). Multumesc Cinemagia pentru ca existati si pentru posibilitatea de a scrie acest mesaj. Sper sa nu creez disconfort prin prezentul mesaj
metalhead72 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2013, 18:33   #18
manu212
Junior
 
manu212
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by manu212:
The Intouchables şi mai ales Rust and Bone la film străin.

Si cum ar fi fost posibil?

ambele au fi meritat nominalizare.
manu212 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2013, 18:44   #19
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
E cel putin ciudat sa fii nemultumit ca nu au fost nominalizate doua filme din aceeasi tara, ceea ce e practic imposibil in cazul de fata. Fiecare tara nu poate trimite decat un film, iar alegerea Frantei a fost The Intouchables.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2013, 23:57   #20
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
(O hai
Am poposit sa trat cu ochiul la comentariile de pe aici, dar pare asa silentios fata de alti ani.
Scuzati off topicul, voiam numai sa salut)

Si on topic -> un articol despre de ce nu ar fi moral ca ZDT sa castige cate ceva
http://www.huffingtonpost.com/dan-fr...?utm_hp_ref=tw
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells