Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Apr 2005, 22:22   #41
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Bai,eu sunt fan Harry Potter de cand am auzit de el.Am citit toate cartile de la 1 la 5,caci al 6 lea apare in iulie.
Filmele au fost super misto si sper sa apara HP 5 mai repede.Cartea 7 sa apara si aia odata.
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2005, 04:36   #42
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Despre JKR, autoarea lui Harry Potter

Citesc tot felul de enormitãþi despre JKR, cea care a scris cãrþile despre aventurile lui Harrz Potter. Subscriu la pãrerea cã Tolkien este un scriitor mai mare descât JKR, pentru cã a scris mai multe genurii de cãrþi, dar, oameni buni ºi JKR a SCRIS CÃRÞI. DECI PENTRU ACEST LUCRU TREBUIE APRECIATÃ. Este adevãrat cã fiecare are gusturile lui. ªi mie mi-au plãcut cele trei filme din seria Stãpânul inelelor ºi aºtept sã vãd o ecranizare a romanului Hobiþii. Revenind la JKR, "mama" lui Harry Potter, se ºtie cã este mai bogatã decât regina Angliei. Ei, asta este ceva, nu-i aºa? Cum a devenit bogatã, dacã nu i se cumpãrau cãrþile? ªi cine i-ar fi cumpãrat cãrþile dacã ar fi scris prostii. Deci, în concluzie, vã rog sã o lãsaþi mai moale cu vorbirea jignitoare la adresa lui JKR ºi mai ales la adresa fanilor Harry Potter. Fiecare îºi alege fanii ºi nimeni nu trebuia sã îl ia în râs pentru asta. A face miºto este una, iar a jigni este altceva. ªi se pare cã unii dintre voi adorã sã jigneascã. Internetul nu este latrinã, oameni buni!!!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2005, 08:26   #43
pier
Novice
 
pier
 
Join Date: Jul 2005
Location: Oradea
Posts: 12
Send a message via Yahoo to pier
Acets site n-ar trebui sa fie deschis pt antifanii HP. Poate lor nu le plac filmele shi cartzile bune. :P

P.S.:Filmele au avut nominalizari la Oscar, iar cartzile la Nobel. :P
pier is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2005, 19:50   #44
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Stau ºi mã gândesc dacã nu am fãcut o greºealã când am hotãrât sã-mi dau cu pãrerea despre HARRY POTTER. Cel care a iniþiat topic-ul din acest forum a scris cã acesta este pentru „fanii” lui Harry Potter. Ce înseamnã ghilimelele? Cã, de fapt, nu adevãraþii fani ai lui Harry Potter pot sã-ºi dea cu pãrerea aici, ci doar cei cãrora nu le place de Harry Potter? Îl rog pe iniþiatorul acestui topic sã explice ce-i cu ghilimelele alea! Dacã, uneori, chiar ºi o amãrâtã de virgulã poate sã dea peste cap un document (oficial sau nu), atunci ce sã mai spunem de „banalele” (sic!!) ghilimele!!!!!!!!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 23:06   #45
ale-anda
Junior
 
ale-anda
 
Join Date: Aug 2007
Location: cluj-napoca
Posts: 30
okok ii pt amandoua genurile dar totusi... oricat de anti-harry potter sunteti, nu mi se pare ok sa se vorbeasca aja si cum se spunea mai sus filmul a avut moolte nominalizari la Oscar shi cartea a primit intradevar un Nobel !!! Deci nu ii chiar aja prostie . In plus cartile lui Tolkien nu au primit nimic interesant si nici filmele !!! Poate ca Tolkien este un scriitor mai vechi sau mai mare decat Rowling dar nu inteleg ce e asa de greu de bagat la cerebel ca in lumea asta totul se schimba !!! Si nu vom ramane mereu la Mozart pt ca vor aparea si altele... daca intelegeti la ce ma refer!!!...si cu asta am terminat ce am avut de spus !! scuze pt cei anti-harry potter dar asta este parerea mea !!!
__________________
cu respect: ale-anda
ale-anda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 23:36   #46
RockGirl008
Novice
 
RockGirl008
 
Join Date: Aug 2007
Location: "Over the hills and far away"
Posts: 21
de acord cu ale-anda

daca credeti ca aceasta carte strica valoarea literaturi vechi, gresiti, no bine cartea HP nu este nici genul de Jules Verne, nici a lui Tolkein, dar pentru secolul 21 este perfect

eu nu zic nimic rau despre literatura normala, dar recunosc si acel lucru, ca HP a facut mai mult bun decat rau. Sunt o gramada de copii intre 9-13 ani sau si mai mari, carora nu a placut sa citeasca. Multi au zis ca HP era cea shi prima carte care a schimbat parerea lor, si a facut sa citeasca si alte carti

no eu nu stiu, dar sigur ca HP niciodata nu o sa faca nimic rau pentru tinerii din acesta lume :happy:
__________________
"Old loves they die hard
Old lies they die harder."
RockGirl008 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2007, 22:23   #47
ale-anda
Junior
 
ale-anda
 
Join Date: Aug 2007
Location: cluj-napoca
Posts: 30
exact!! in plus nu mai suntem pe vremea lui " Creanga" ca sa citim Tolkien... lumea avolueaza si se schimba la fiecare ora ... asa ca.... daca va place Tolkien ok , !!1 nu am zis nimic dar daca nu imi place LOTR nu inseamna ca il fac in toate felurile sau fac misto de el!! si gata.GUSTURILE NU SE DISCUTA... in rest pace si prietenie
__________________
cu respect: ale-anda
ale-anda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2007, 23:16   #48
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Cred ca esti o rusine si pentru fanii harrypotteristi mai evoluati. Asta cu vremea lui Creanga(asta o fi trait in paleolitic si scria pe peretii pesterii langa
picturile rupestre?) nu mai trebuie comentata. Oricum Tolkien este peste Rowling.
In privinta lumii care mai evolueaza, presupun ca unul care ar citi(daca ar sti ca ar fi primitiv rau) "Epopeea lui Ghilgames" ar fi nedemn de atributul de homo sapiens, nu?
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 20:33   #49
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Ca tot suntem la capitolul Harry Potter, cartile si filmele, iata ultima bomba a lui Rowling: Albus Dumbledore este homosexual

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=6375
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 12:26   #50
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Are vreun rost prostia asta?
Totusi nu inteleg ceva...in scenariu pt. ecranizare ("autoarea a povestit cum a primit scenariul penultimului film din serie, Harry Potter and the Half-Blood Prince") a taiat ea pagina aia si a scris "Dumbledore e gay" pe margine? Deci sa inteleg ca scenaristul nu a respectat cartea? Dar de ce auzim de abia acum despre asta daca era deja scris in cartea HP6?

Si in alta ordine de idei...ce a vrut scriitoarea sa primeasca in schimbul acestei afirmatii? Doar aplauze, sau a vrut ca si publicul gay sa se alature fan-clubului...ca uite, daca Dumbledore e gay putem fi fani...ca nu era destul de "vesela" povestea asta a lui Harry Potter...poate chestia asta are consecinte mult mai grave si se trezesc copii, fani ai vrajitorului Dumbledore sa aiba mai multe in comun decat credeau...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2007, 12:23   #51
black_sound
Novice
 
black_sound
 
Join Date: Sep 2006
Location: Atherton
Posts: 12
De fapt in carte nu scrie nicaieri ca DD e gay, e adevarat ca din prima clipa se dau indicii cu privire la excentricitatile lui, insa e singurul lucru care se spune despre el ca e excentric, insa nu se afirma clar ca e gay.

Nu cred ca a facut afirmatia ca sa atraga si un altfel de public ci pentru ca trebuia o explicatie pentru faptul ca a fost asa de bun prieten cu Geleret (asta in cazul in care a citit cineva Talismanele Mortii). Pentru ca e extrem de greu de crezut cu cei doi au ajuns sa lucreze impreuna. Indragosteste-l pe DD de ala si uite explicatia. Sincer mi se pare chiar mai patetic de cat dragostea lui Severus Snape pentru Lilly Evans (iar eu chiar cred ca ultima carte este una dintre cele mai bune din serie, cea mai buna fiind Ordinul Pheonix)

Era de asteptat sa fie gay, adica era prea evident, era prea evident din Piatra filozofala, iar faptul ca in general isi trecea viata personala sub tacere face sa fie si mai evident.

Mi se pare insa normal sa apara reactii (indiferent de forma lor) pe marginea subiectului
black_sound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 09:20   #52
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mi s-a parut ok faza cu Dumbledore gay,mai ales ca autoarea a ales o maniera discreta si de bun gust.Traim in sc 21 nu in Evul Mediu.Mai nasol e ca si Dumbledore a fost unul rau...etc.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 14:46   #53
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pauline Kael:
Mai nasol e ca si Dumbledore a fost unul rau...etc.

Treaba cu gay e ok, dar nu mai tin eu minte bine? Dumbledore rau? A trecut ceva timp de cand am citit cartile, dar nu tin minte care era acel ceva din care reiesea ca Dumbledore ar fi rau...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:32   #54
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Nu-i „rău”.Da' în tinereţe a avut planuri cu Grindelwald să conducă vrăjitorii lumea.„Binele majorităţii” îl numeau ei.Nu era rău.Era avid de putere,da' era tânăr şi visător,foarte talentat şi era legat de sor-sa şi simţea nevoia să devină cineva.Mai târziu s-a pocăit şi a militat pt. drepturile încuiaţilor.

Last edited by Suspect de bizar : 24 Apr 2009 at 19:41.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 20:08   #55
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ba nu e numai asta,numai stiu unde am a saptea carte(pe un CD ,dar pot cita,Dumbledore a avut un trecut oarecum rusinos.Tu ii scoti in evidenta doar calitatile.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 20:13   #56
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
A corespondat cu Grindelwald,şi a fost bun prieten cu el,au avut aceleaşi planuri,da' erau tineri,şi cum am mai zus,Dumbledor era un vrăjitor excepţional şi din cauza familiei nu-şi putea dovedi potenţialu' la maxim.Da',ar mai fi o chestie,când o fost ucisă sor-sa.Da' nu se ştie care o fost,el say Grindelwald.Ce-i drept o neglijat-o,ş pe ea,şi pe frate-so.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 20:16   #57
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
caut cartea si-ti arat citatu'
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 20:18   #58
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Poti să citez,îs cărţile mele preferate,cred că aş ştii aşa ceva.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 20:25   #59
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Bine ,o sa caut.
Hai sa vb de actorii dinHP.Imi place Ron,ma enerveaza vocea Hermionei(Emma Watson m-a enervat si in The tale of Desperaux).As fi vrut un Harry mai viu,asta e cam constipat.
Ralph Fiennes,Voldemort rulz.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 20:31   #60
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Ca actori stau prost,filmele îs proaste în general,au noroc cu Alan Rickman(Snape) aveau noroc cu Richard Harris(Dumbledore în 1 şi 2,Odihnească-l Dumnezeu în pace) şi au noroc şi cu Fiennes.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells