Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Dec 2014, 14:34   #61
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
dupa cum ai insirat defectele filmului, te-ai fi asteptat sa vezi un film dramatic, cu puternice implicatii emotionale ale personajelor si cu reactii identice din partea spectatorului. nu inteleg insa, de ce ai avut asemenea asteptari, fiindca, un film frantuzesc despre viata burgheza pariziana, rar uda batistele acelora care se uita la el. dramele personale ale unor astfel de personaje, daca isi gasesc corespondent in realitate, sigur nu sunt universal valabile, o astfel de comunitate este destul de restransa si inchisa, iar obiceiurile lor de viata sunt cutume nescrise, pe care le-au mostenit si de care sunt mandri, in ciuda faptului ca, ceilalti, le considera (pe buna dreptate) profund vicioase si viciate. asta nu-i un film din care sa inveti ceva. asta-i doar un film in care admiri frumusete fara a avea importanta ce se afla in spatele ei. este ca atunci cand cumperi ceva din magazin, fiindca ti-a placut foarte mult ambalajul produsului, fara a mai fi interesat de continut. toata fatada asta a filmului este ceva real pentru locul si timpul cand se desfasoara povestea. asa traiau oamenii bogati ai Parisului in vremea aceea, este cartea de vizita a acestei clase sociale, pentru care, nu e greu de ghicit ceea ce conteaza. nici acum, probabil, nu s-au schimbat prea mult, poate doar s-a marit numarul zerourilor din conturile lor. ne plac sau nu, ii consideram imorali, superficiali, nereali...asta este cu totul si cu totul, problema noastra. filmul i-a adus pe ecran, dar nu ne si obliga sa ne regasim propriile trairi, propriile pareri despre nevasta si ceea ce este in mintea ei, in pielea acestor personaje.
cred c-ai desfiintat "La chamade" din cauza unor resentimente personale prea puternice.

Last edited by rvn : 19 Dec 2014 at 14:36.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 16:01   #62
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Observ că multe filme capătă punctaje slabe pe baza personajelor nereale. Mie mi se pare cam slab argumentată chestia asta -- ca tendință generală, nu fac aluzie la cineva anume. Eu zic că un film își poate alege să prezinte un personaj din ce unghi vrea el, poate eventual să aleagă doar anumite momente care i se par interesante regizorului, sau să surprindă doar o anumită latură a personalității lui, din motive ce țin de concizie. Scrie undeva că trebuie să am musai o vedere panoramică, de ansamblu, a unui personaj? Poate filmul X își propune să ne prezinte doar bunătatea unui om sau comportamentul lui în viața de cuplu. Atât timp cât filmul nu generalizează, ci se rezumă la un fragment de viață, nu văd de ce publicul ar critica tocmai lipsa unui focus mai larg pe personaj. Nu toate filmele sunt biografice. În cazul lui La Chamade, personajele sunt îndeajuns de interesante cât să ofere o anumită coerență filmului. În plus, elementele de descriere ne parvin prin interacțiunea dintre personaje. E un film calmant, care știe bine ce vrea și reușește să-și facă clar punctul de vedere într-un mod destul de stilat.

Chestia asta cu personajele nereale e ca și cum ai cataloga un film ca nerealist pentru că personajele trăiesc mai multe zile fără să fie arătate mâncând. Dacă nu sunt arătate mâncând nu înseamnă că nu mănâncă. Eu unul încerc să judec un film pe baza a ceea ce arată, în loc să-l critic pentru ce nu-mi arată. Oricum, nu încerc să mă dau mare sau altceva, doar că mi se pare o abordare cam negativistă să caut într-un film exact ceea ce probabil n-o să găsesc.

Last edited by robertsandu : 19 Dec 2014 at 16:05.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 16:53   #63
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by robertsandu:
....

Chestia asta cu personajele nereale e ca și cum ai cataloga un film ca nerealist pentru că personajele trăiesc mai multe zile fără să fie arătate mâncând. Dacă nu sunt arătate mâncând nu înseamnă că nu mănâncă. Eu unul încerc să judec un film pe baza a ceea ce arată, în loc să-l critic pentru ce nu-mi arată. Oricum, nu încerc să mă dau mare sau altceva, doar că mi se pare o abordare cam negativistă să caut într-un film exact ceea ce probabil n-o să găsesc.
fiind unul care am catalogat filmul ca avand personaje prost schitate, nereale, o sa imi permit sa ma explic. Din prima ta parte a postarii, vroiam sa ma arunc pe tastatura si sa iti spun ca, daca un personaj ne este prezentat la locul de munca, un politist sa spunem, fara a ne fi prezentata familia, asta nu inseamna ca acel personaj nu e mai complex decat farama pe care o prezinta. Dar ai adaugat tu episodul cu mancare, foarte bine gandit, si mi-ai luat vorba de pe taste...
Cand m-am referit la personaje nereale, ma gandeam la falsitatea acelor trairi declansate de momentele prezentate. Nu caut o panorama a intregii firi a personajului. Nu vreau sa il identific cu cineva din realitate. Nu ma transpun in el decat emotional si incerc sa ii impartasesc dramele, suferintele si de ce nu bucuriile in acele momente. Dar niciodata nu am cautat sa le compar cu bucuriile mele. Daca s-a intamplat ca un film sa imi impartaseasca o anumita stare la momentul la care l-am vizionat, atunci acel film mi-a devenit foarte apropiat, cum cred ca e si normal... dar nu asta e scopul in sine. Ci doar sa reusesc sa patrund in atmosfera, sa inteleg, sa simt...

Iar acest film l-am privit ca dintr-un acvariu... impasibil, distant. Nu am putut in niciun mement sa ma introduc in idila asta iscata de nicaieri, in trairile destul de rezervate ale lui Charles, care da, o fi el burghez, dar e viu, are si el o piesa mecanica care generic e numita inima; nu? La fel si cu iubaretul de serviciu, nu are nimic care sa te atraga de partea lui, sau din contra, sa te intoarca impotriva lui, a vreunei decizii a lui, a vreunui gand, ceva... nimic!

Last edited by alali : 19 Dec 2014 at 16:56.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 18:12   #64
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by alali:

Cand m-am referit la personaje nereale, ma gandeam la falsitatea acelor trairi declansate de momentele prezentate. Nu caut o panorama a intregii firi a personajului. Nu vreau sa il identific cu cineva din realitate. Nu ma transpun in el decat emotional si incerc sa ii impartasesc dramele, suferintele si de ce nu bucuriile in acele momente. Dar niciodata nu am cautat sa le compar cu bucuriile mele. Daca s-a intamplat ca un film sa imi impartaseasca o anumita stare la momentul la care l-am vizionat, atunci acel film mi-a devenit foarte apropiat, cum cred ca e si normal... dar nu asta e scopul in sine. Ci doar sa reusesc sa patrund in atmosfera, sa inteleg, sa simt...

Iar acest film l-am privit ca dintr-un acvariu... impasibil, distant. Nu am putut in niciun mement sa ma introduc in idila asta iscata de nicaieri, in trairile destul de rezervate ale lui Charles, care da, o fi el burghez, dar e viu, are si el o piesa mecanica care generic e numita inima; nu? La fel si cu iubaretul de serviciu, nu are nimic care sa te atraga de partea lui, sau din contra, sa te intoarca impotriva lui, a vreunei decizii a lui, a vreunui gand, ceva... nimic!

Nu m-am referit neaparat la cineva cu comentariu respectiv, dar o sa-ti raspund oricum. Fiecare voteaza cum vrea, daca ma bag mai mult in discutie lumea o sa inteleaga ca am eu ceva cu nu stiu cine. Nu. E perfect OK sa votezi cum vrei tu (iar, nu ma refer la tine, vorbesc la modul general), in functie de impresiile tale. Daca tu spui ca nu te-a impresionat filmul n-am ce sa-ti reprosez, inchizi practic discutia.

Zici ca iubărețul de serviciu nu are nimic să te întoarcă împotriva lui. Nu mi se pare adevărat. Păi în primul rând se tot roagă de Lucille să-i spună lui Charles de relația lor. Dacă avea curaj îl aștepta el și-i zicea, băi tataie, e cu mine acum, ia-ți banii și cară-te! E și naiv, crezând că o femeie de tipul ăla se schimbă așa cu una cu două. Adaugă și gelos, la un moment dat îi și arde o palmă lui Lucille. Dacă stau să-i caut nod în papură îl fac și ipocrit, pretinzând loialitate de la o femeie cu care e îmrepună tocmai datorită neloialității ei față de Charles. Principiile sunt principii, dacă l-a trădat pe Charles care măcar avea portofelul doldora de ani, logica spune că e foarte probabil să te trădeze și pe tine, mai ales după ce o pui la muncă și o cazezi într-o garsonieră de 3 pe 4. Pe mine m-a scos din sărite Antoine ăla, de departe cel mai antipatic personaj din film.

Last edited by robertsandu : 19 Dec 2014 at 18:17.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 19:09   #65
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Robert, nu m-am simtit vizat de postul tau. Doar am specificat ca sunt unul din cei care sustin asta. Postarea ta a fost foarte ok. Nu ai spus ceva de genul: cei care sustin asta sunt nu stiu cum... Ai argumentat, ai explicat de ce in opinia ta e altfel. Puteai sa ma citezi chiar cu postarea mea, nu e nicio suparare. Chiar despre asta e vorba aici. Sa discutam. Cand m-a "intepat" sigalia, chiar ea a declarat ca a vrut sa fie ironica. Din pacate a fost ironica la persoana si nu la parere.
In schimb postul tau, cred ca atinge o perfectiune in domeniul neutralitatii.

Revenim la film. E adevarat ca iubaretul de serviciu are niste apucaturi de neinteles, lase, chiar denigrante, dar nu creaza acea atmosfera de repulsie... Inclusiv Lucie nu da nicio atentie acestor iesiri. Toate trec ca nimic. Asta era ideea.
Originally Posted by rvn:
dupa cum ai insirat defectele filmului, te-ai fi asteptat sa vezi un film dramatic, cu puternice implicatii emotionale ale personajelor si cu reactii identice din partea spectatorului. ...
....asta nu-i un film din care sa inveti ceva. asta-i doar un film in care admiri frumusete fara a avea importanta ce se afla in spatele ei. este ca atunci cand cumperi ceva din magazin, fiindca ti-a placut foarte mult ambalajul produsului, fara a mai fi interesat de continut.
este cea mai pertinenta "alta viziune" din cele discutate pana acum dpmdv.
Chiar daca nu impartasesc acest fel de a contempla naiv ca sa nu spun altfel, dar schimba oarecum perspectiva. Poate ca regizoral chiar asta s-a dorit.... Nu cred ceea ce spun, dar incercand sa vad in acest fel filmul, el este aproape perfect. E gol, e obiectiv, e ca o cronica a unui ziar. E si asta o realizare. Si ar fi intr-adevar ceva foarte interesant daca asta ar fi fost chiar intentia... Sigur nu a fost asta, ca atunci ai fi apelat la alt tip de actori... sau poate ca, asa cum spunea cineva, ei atunci, fiind la inceputurile carierelor, chiar erau alt tip de actori... Oricum, un plus mare pentru acest noua perceptie asupra a ceea ce incercam eu sa patrund. Poate nici nu e nevoie sa patrunzi.

Ps. atunci cad toate acele sentimentalisme, toata acea dragoste, toata acea libertate care cica se transmit.... sau?

Last edited by alali : 19 Dec 2014 at 19:12.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 19:42   #66
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by robertsandu:

Pe mine m-a scos din sărite Antoine ăla, de departe cel mai antipatic personaj din film.

Daaa,si pe mine la fel
M-a surprins putin valul de indignare impotriva lui Charles, ingaduinta lui e taxata vehement drept slabiciune si lipsa de demnitate, pentru tradarea lui Charles Lucille e pusa la zid fara drept de apel,in schimb tradarea de care se face vinovat Antoine fata de Diane nu prea a revoltat pe nimeni.Or aceasta si modul la care se produce e alt detaliu semnificativ.Omul o expediaza acasa mai brutal decat concediezi o menajera,dovedindu-se inca o data un spirit limitat si sarac,pentru ca saracia este mai mult decat o stare materiala.
Lucille e profitoare pentru ca se lasa intretinuta de Charles.Dar Antoine nu e oare profitor pentru ca accepta,total nebarbateste si lipsit de eleganta, favorurile materiale ale unei femei robita de farmecul lui,farmec pentru care ea scoate bani din buzunar platind mese simandicoase si alte capricii ?

Lucille nu pleaca de la amantul ei din cauza lipsurilor pentru a se refugia in confortul cald al banilor lui Charles,Lucille e izgonita de caracterul marunt si ingust al acestuia inapoi, la un om care cert ii este superior lui Antoine,macar din cateva puncte(esentiale) de vedere.Eu am preferat sa vad in poveste mai putin o alegere intre doua stari sociale, cat una intre doi oameni si doua vieti.Si daca e sa-mi las putin imaginatia libera,cred ca Lucille pleca de la Antoine, chiar daca Charles nu ar mai fi primit-o inapoi,pleca oricum si oriunde.

Last edited by sigalia : 19 Dec 2014 at 19:44.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 20:53   #67
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
La chamade mi se pare a fi un film destul de asezat, chiar pentru sfirsitul anilor 60 si cu atit mai mult la aproape jumatate de veac mai tirziu. As putea sa-l compar cu un alt film din aceeasi perioada, La collectionneuse, dar nu se apropie de calitatea celui de-al doilea. S-a discutat destul de mult despre diferentele sociale dintre burghezie si proletariat, n-am citit chiar tot, asa ca nu o sa aduc vorba deloc despre asta. In schimb, ce am remarcat eu nu cred ca s-a amintit. La chamade este un film despre colectionari si colectionati. Charles si Diane sint colectionari, Lucille si Antoine sint colectionati. Diane mi s-a parut cea mai onesta dintre toti. Impartaseste acelasi hobby cu Charles, de a colectiona lucruri de arta, cu atit mai bine daca sint si vii, (de remarcat petrecerea unde muzica e live si solista isi desfasoara spectacolul printre invitati chiar daca nu e petrecerea Dianei) dar nu accepta compromisuri, nu se injoseste sa incerce sa-l aduca pe Antoine inapoi in momentul in care el ii spune ca n-a iubit-o niciodata. Asa descoperim si caracterul ipocrit al lui Antoine, care, desi ii impune o anumita integritate Lucillei, a acceptat rolul de colectionat pentru anumite avantaje materiale, pe care de altfel le reneaga in fata colegilor; as putea spune ca e dublu ipocrit. Ajung acum la al doilea personaj masculin, Charles, departe de a fi un burghez stapinit, controlat. Mi s-a parut a fi obsesiv, dar nu indragostit, obsesia de a o avea cu orice pret pe Lucille nu se poate numi dragoste. Spatiul pe care i-l da Lucillei e doar un pretext, pentru ca in realitate vrea o Lucille doar a lui, pe care s-o controleze, sa o stie legata de el. A ajuns sa-i stie privirea atuncti cind ii place un alt barbat, ii urmareste gesturile, o urmareste cu privirea cind e in compania altor persoane. Asta e posesivitate, nu iubire. Risca sa o arunce in bratele unui alt barbat pe care il stie si il poate urmari, ii testeaza fidelitatea, (in speranta ca nu va fi nicio aventura, desi in acelasi timp ii spune ca poate sa faca ce vrea cu Antoine) accepta chiar sa o piarda temporar, convins fiind ca o va primi inapoi. Cind face scena de despartire, cu discursul in care o vrea intacta inapoi, in mod normal lui Antoaine trebuia sa-i spuna totul, dar de fapt e un fel de reasigurare pentru el si poate si pentru Lucille ca atita timp cit ea e neschimbata va fi in posesia lui.
Cred ca am exagerat putin cu despicatul firului caracterelor masculine, tinind cont ca n-am rezonat cu filmul, dar de fapt asa cred ca e normal; un film care ne place, ne place pur si simplu si unul care nu ne place prea mult il comentam.
Mi-a placut Lucille in 2 ipostaze, cind Antoaine i-a spus ca trebuie sa aleaga intre el si Charles si ea a intrebat “Pourquoi?” si cind l-a descoperit pe Faulkner. In rest, imi pare rau pentru Deneuve ca e distribuita in special in roluri in care are priviri goale, gesturi languroase si trebuie sa-si arate interesul pentru propriul fizic. Evident Deneuve e o actrita complexa si rolul ei a fost major in interesul meu pentru film iar Michel Picoli a contribuit la asta chiar mai mult. Nu a interpretat rau nici Diane, doar Antoaine a fost o catastrofa majora, atit ca rol, cit si interpretare.

Nu m-au impresionat foarte mult toaletele Lucillei, rochiile/fustele sobre, putin deasupra genunchiului, mi le amintesc de la mama, le-am probat si eu de zeci de ori de cind aveam vreo 3-4 ani, ii tot imbracam rochiile si incaltam pantofii, dar nu mi se potriveau . Pardesiile nu mi-au placut niciodata, oricum, nu croiala cu cordon strins in talie. Toaleta, inclusiv funda cu care avea prins parul, bluza pe git, pardesiul care nu e atit de sobru ca celelalte, toata alura Lucillei din aeroport, cind il asteapta pe Charles, chiar si fusta rosie care din pacate nu se intrevede, abia acasa la Charles, in camera ei o vedem, a fost foarte cu gust aleasa si mi-a placut si aluzia cu care a schimbat toaletele sobre si culorile terne cu alb si rosu, funda indrazneata atunci cind practic schimba un barbat cu altul.
Mai sint de mentionat si 2 din toaletele Dianei.

2 stele
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 20:57   #68
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Toaletele separat







__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 21:27   #69
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:
Si daca e sa-mi las putin imaginatia libera,cred ca Lucille pleca de la Antoine, chiar daca Charles nu ar mai fi primit-o inapoi,pleca oricum si oriunde.
pai, da, era evidenta chestia asta, chiar de la inceputul convietuirii lor impreuna. eu am simtit asta chiar de cand s-a terminar "luna de miere". pur si simplu se consumase mica idila si Lucille avea o dilema: ce va face ea de-acum incolo, semn ca nu prea gasea in sinea ei, un sens al vietii impreuna cu Antoine.
eu nu inteleg de ce Cavalier nu a insistat pe motivare clara a adulterului. filmul ar fi castigat mult mai mult in credibilitatea personajelor si a povestii.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2014, 13:56   #70
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
La chamade

Am vazut filmul acum o saptamana si trebuie sa recunosc ca nu am ramas cu foarte mult dupa el. Nu are nimic original sau remarcabil, dar atat cat a durat mi-a placut. Din pacate, nu prea am cum sa justific cele doua stelute si jumatate pe care i le voi da, decat prin urmatoarele:

- imi plac Deneuve si Piccoli si sincer m-as uita la un film cu oricare (mai ales cu amandoi) indiferent cat de subtiri ar fi personajele lor.

- am gasit foarte relationabil modul in care personajele se raporteaza la infrastructura si geografia Parisului in functie de mijlocul de transport (de exemplu, o iesire la restaurant in Versailles este la o aruncatura de bat cu decapotabila, dar o distanta infim mai mica in centrul Parisului este dificil de strabatut cu tramvaiul)

- scena in care "Antoine" ii toarna lui Deneuve sampanie pe "genunchi" e un veritabil highlight erotic

- si, in ultimul rand, trebuie sa amintesc secventa in care Deneuve se preface ca merge la lucru, numai ca sa se intoarca acasa si sa se puna sa doarma toata ziua, dupa care isi tromboneste boyfriend-ul ca lucreaza la un proiect important si ca a primit o marire de salariu. La classe!


2.5 stele




P.S.: Alain Cavalier a devenit intre timp un regizor mult mai interesant. Ultima sa isprava, "Le paradis", e unul dintre filmele anului (desi cam eclipsat in presa de relativ asemanatorul "Adieu au langage")
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2014, 14:08   #71
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Mmmmm...Mercutio, mai lasi filmul pana maine ca vreau sa-l vad si eu azi. :-D
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2014, 16:32   #72
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
ok, astept comentariul tau. si bine ai venit la turneu!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2014, 01:33   #73
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Mi-a placut filmul desi mi se pare ca e mult mai usor de “citit” de catre persoanele cu o sensibilitate mai feminina…in principiu de catre femei Reuseste in mare parte sa fie subtil, elegant si stilat. Ii lipseste intensitatea (are totusi momentele lui) dar asta e de inteles, ar fi in contradictie cu tonul general al filmului. As spune ca e un film cu o personalitate destul de stearsa dar cel putin are personalitate, ceea ce nu e deloc putin.

Nu inteleg prea bine aversiunea fata de Antoine, mi se pare ca e unul din cele mai corecte personaje din film (e drept ca toate se balacesc intr-un relativism moral care le face destul de interesante, de exemplu la inceputul filmului Charles ii sugereaza lui Lucile ca ar putea sa aiba o aventura cu Antoine, dar ar fi dragut ca el sa nu afle). Antoine e un intrus in “high society”-ul parizian la fel cum va fi si Lucile in lumea lui. Comportamentul lui poate parea grosolan dar cel putin e natural, instinctiv, reactioneaza in mod firesc la ceea ce ii se intampla si nu isi cenzureaza emotiile sau reprima sentimentele, cum par sa faca personajele din cealalta lume . La fel si relatia lui cu Lucile mi se pare mai vie si mai autentica decat cea dintre Lucille si Charles (e ceva putred acolo) chiar daca se consuma mai repede.

Mi-a placut si personajul lui Jacques Sereys (l-am remarcat si in Le Feu Follet)- Johhny. Acesta influenteaza in mod decisiv atat inceputul relatiei dintre Lucile si Antoine cat si reluarea relatiei dinte Lucile si Charles. Asta pare sa sugereze ca exista un grad de superficialitate in toate aceste complicatii amoroase, care poate reprezinta doar o alta forma de distractie pentru o clasa sociala usor plictisita (cred ca ideea asta este vehiculata si in Bonjour Tristesse, alta ecranizare dupa un roman de Francoise Sagan).
2,5 stele

Last edited by White1 : 22 Dec 2014 at 01:37.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2014, 12:11   #74
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Vorba cuiva, comentariile de la filmul asta sunt mult peste calitatea filmului, zau! Cine-mi stie gusturile cinematografice stie ca oricand savurez un frantuzism obscur de prin '68, puncte in plus daca-i are ca personaje principale pe Deneuve si Piccoli. Deci entuziasmul a existat. Din pacate, n-am mai vazut atata superficialitate perindandu-se pe ecran de foarte mult timp.

Personajele astea, Charles, Lucille, Antoine, Diane, toate au fost de-o frivolitate care m-a facut sa inchid ochii de rusine de cateva ori. Si nu datorita faptului ca filmul ar transmite ceva emotii, mai mult datorita lipsei scenariului, dialogurile au fost, de foarte multe ori, la limita penibilului.

Sa spui ca Charles o iubeste pe Lucille pentru ea insasi e sa crezib pe bune un personaj care mai apoi spune: "Sper ca in 3 luni mi te va inapoi intacta". Pai stai putin, a intrebat-o el vreodata daca EA de buna voie vrea sa se intoarca? Sa afirmi ca asta nu e egoism si ca e iubire care daruieste e putin deplasat. Eu am avut senzatia permanenta ca Charles e un proxenet pe toata durata filmului. Incepand cu momentul in care o trimite cu Antoine in masina s-o testeze cica. A vandut-o in schimbul propriului orgoliu. Daca aia e iubire lipsita de orice forma de egoism mai bine ma lipsesc.

Antoine e, intr-adevar, cel mai nesuferit personaj din film. Is de acord cu Twinsen in ceea ce-i priveste nivelul intelectual. Adica mansarda aia a lui e plina de carti, pare un intelectual din boema pariziana care stie vag despre Bergman si se indragosteste de o femeie care trebuie ajutata sa gaseasca cuvantul PERFUME pe o tabla de scrabble. Lucille e o femeie trofeu cu nimic in cap, oricat ne-ar placea sau nu sa vedem lucrul asta. Isi scuza lenea si indolenta dand citate din Faulkner. Interesul; ei pentru Faulkner, bineinteles, ca se opreste acolo la citatul; ala despre idleness. Pai cat e de credibil ca un intelectual cat de cat aratos sa se indragosteasca iremediabil de o potarniche de-astea? Vorba cuiva, de cele mai multe ori cartea bate curul. (scuzati expresia, e citat din clasici).

Lucille mi-a starnit singura emotie spre sfarsitul filmului cand ramane gravida si nu vrea copilul. Mi-a parut rau de ea pentru ca Antoine o acuza ca este egosita pentru ca nu vrea sa pastreze copilul. E o problema cu care rezonez puternic poate de-aia m-a si enervat asa de tare. Antoine ala e ce poate fi mai urat intr-un barbat, isi ia femeie trofeu, ii place, ii toarna sampanie pe picioare si petrec vacante la St Tropez, dupa care o acuza si blameaza ca e ea insasi. O acuza ca n-are pasiuni si ca nu-i ceea ce are el nevoie in fiecare moment al vietii lui. Chiar mi-a fost mila de ea in momentul ala.

Nu stiu cat e de feminist filmul. Poate dintr-o perspectiva strict obiectiva privita din anul 2014 in care noi putem privi cu un ochi critic de "asa nu". Altfel, nu vad absolut nicio urma de feminism in filmul asta. Lucille reia legatura cu Charles ca n-are bani sa avorteze si stie ca el e sursa ei sigura de venit. Nu e o optiune libera, pur si simplu n-are de ales.

Ma opresc ca pot continua pana dimineata. Sagan nu e preferata mea, am citit doar Bonjour Tristesse si nu cred ca exista in alta parte o oda a milei de sine mai mare. Poate de-aici si postura aia de victima a lui Lucille. S-o fi proiectat in personajul ala si-o fi inceput sa-si faca singura elogiul victimei. Ma lasa rece problemele astea mic burgheze.

1.5
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2014, 14:22   #75
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu sunt sigur ca filmul sugereaza in vreun moment ca Antoine ar fi cine stie ce intelectual. Eu nu cred ca e. Lucreaza la o editura , asta explica numarul mare de carti din mansarda (cred ca mai degraba le colectioneaza decat le citeste). Cand vrea sa o lase pe Lucile la cinema ii recomanda respectivul film ca fiind un horror si nu o productie de a lui Bergman.
Mie mi se pare ca e destul de onest in relatia cu Lucile(unlike her) -ii spune de la inceput ca nu ii poate oferi ceea ce primeste de la Charles, insista ca Lucile sa clarifice relatia ei cu acesta, vrea sa o implice cat mai mult in lumea lui, vrea chiar o familie cu aceasta. In schimb Lucile vrea doar "a taste of reality" si cand nu ii place gustul se grabeste sa se retraga fara sa incerce prea mult sa faca lucrurile sa functioneze.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2014, 14:44   #76
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Din cate-mi aduc aminte filmul e Hour of the Woolf care merge ca horror. Cred ca intra in categoria aia. Oricum, se poate sa fie cum zici tu si colectia aia de carti sa fie alta dovada a frivolitatii personajului aluia. Desi altfel de ce-ar fi luat sub aripa de Diane aia? Daca nici intelectual de Paris nu e, nu-i mai vad farmecul in niciun fel. En fin...

Asta cu onestitatea nu mai pusca, din perspectiva mea. Nu zic ca nu e onest voit doar ca e foarte egoist si nu se gandeste decat la nevoile lui aici si acum. Am mai explicat o data sus motivul pentru care-l cred aproape revoltator. Mie ideea conform careia tu vrei familie si femeia e egoista ca nu-ti face un copil mi se pare una revoltatoare. Atat de revoltatoare incat devin repetitiva!

Last edited by faraimaginatie : 22 Dec 2014 at 15:00.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2014, 15:37   #77
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
Nu inteleg prea bine aversiunea fata de Antoine, mi se pare ca e unul din cele mai corecte personaje din film (e drept ca toate se balacesc intr-un relativism moral care le face destul de interesante, de exemplu la inceputul filmului Charles ii sugereaza lui Lucile ca ar putea sa aiba o aventura cu Antoine, dar ar fi dragut ca el sa nu afle). Antoine e un intrus in “high society”-ul parizian la fel cum va fi si Lucile in lumea lui. Comportamentul lui poate parea grosolan dar cel putin e natural, instinctiv, reactioneaza in mod firesc la ceea ce ii se intampla si nu isi cenzureaza emotiile sau reprima sentimentele, cum par sa faca personajele din cealalta lume .
ca sa cuceresti o femeie foarte frumoasa si bogata, iti trebuie mult sarm. atractia, cel putin la prima vedere, se bazeaza mult pe fizic, dar daca te uiti la Antoine, trasaturile sale de la mama-natura sunt departe de ale unuia cu putere de seductie iesita din comun.
alali, spunea, la un moment dat, ca se astepta sa vada in Lucille, o varianta a Annei Karenina. uite, eu ma asteptam sa vad in Antoine, un Vronski. ori, nici vorba de asa ceva. dincolo de toata corectitudinea amintita de tine, mie mi se pare ca personajul a esuat lamentabil,din cauza alegerii nepotrivite a actorului, pentru rol.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2014, 00:48   #78
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Thumbs up

Final de vot


Twinsen 2
robertsandu 3
Mercutio 2.25
sigalia 3
rvn 3
oneflyride 2
aniela07 1.75
alali 1.5
anaemona 2
MinRep 2.5
White1 2.5
faraimaginatie 1.5

total = 27
medie = 2.25

Si un nou record - cel mai discutat film din toate turneele Iconoclast de pana acum.
75 de replici fara prima si aceasta.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2017, 12:24   #79
sasasa
Novice
 
sasasa
 
Join Date: Apr 2017
Posts: 2
afa

http://www.dracula.microids.com/EN/f...p?f=11&t=96709
http://www.saudizoom.com/f90/t34145.html#post68359
http://test.holmeslovesme.com/forum/topic/85409
http://nailissima.com/forum/presenta...trol-1/#p19916
http://nailissima.com/forum/presenta...or-belly-loss/
http://www.goldentraderfx.com/vb/thr...ml#post2010577
https://sites.google.com/site/m3lomatkkee/
http://test.holmeslovesme.com/forum/topic/85412

http://www.saudizoom.com/f90/t34146.html#post68360

http://al-saawy.com/vb/showthread.ph...934#post129934
http://www.saudizoom.com/f92/t30144.html
http://www.saudizoom.com/f95/t31005.html
http://www.saudizoom.com/f90/t34144.html#post68358


http://al-saawy.com/vb/showthread.php?t=18139
http://al-saawy.com/vb/showthread.ph...932#post129932
http://madhorses.com/forum/topic/112005
http://305020.homepagemodules.de/t87...ml#msg33570153
http://madhorses.com/forum/topic/112006
http://305020.homepagemodules.de/t87...ml#msg33570152
https://tobacco.ucsf.edu/about-a-bil...#comment-20221
http://def-consulting.com/content/cockroaches
http://www.cichlid-forum.com/phpBB/v...12554#p2912554
https://shboyml.wordpress.com/
http://filmundmusikboard.siteboard.o....html#msg10725
http://feuerreich.siteboard.eu/t2140....html#msg24246
http://filmundmusikboard.siteboard.o....html#msg10726
http://feuerreich.siteboard.eu/t2140....html#msg24245
http://al-saawy.com/vb/showthread.php?t=18140
http://feuerreich.siteboard.eu/t2140....html#msg24244

http://dotgo.com/Support/Forum/topic...s=1#post-14996

http://hervesitesell.mixxt.com/netwo...st.sasa.momo:1

http://hervesitesell.mixxt.com/netwo...st.sasa.momo:2

http://neighborgoods.net/people/mohamedsameeeer#123423

http://tseng.s2.bizhat.com/tseng-pos...47.html#211547

http://www.vox.com/users/3iyoon

http://islandtrolltribes.myfastforum...220.php#116220

http://sameeeeeeeeer.simplesite.com/431899962

http://blogs.mundo-r.com/weblog/gl/f...24b78981d70947

http://ulcseminary.org/forum/index.php?showtopic=63456
http://user1479671999573.yep.com/for...33986_good+way
http://ulcseminary.org/forum/index.php?showtopic=63455

http://takifaat.hatenablog.com/

http://blog.goo.ne.jp/sameeer/e/a90c...7829233081abd4

http://madhorses.com/forum/topic/32379
http://northwestarchivistsinc.wildap...668418#4668418

http://ulcseminary.org/forum/index.php?showtopic=63455

http://www.rewity.com/forum/t369898.html#post12039749

http://www.vox.com/users/Mohamed%20Sameeer

http://www.vox.com/users/Mohamed%20Sameer

http://www.vox.com/users/mohamedsameeerr

https://www.kiwibox.com/m_sameer/blog/entry/139452665/

https://www.kiwibox.com/m_sameer/blog/entry/139452907

https://www.kiwibox.com/m_sameer/blog/entry/139452795

https://www.kiwibox.com/m_sameer/blog/entry/139452665

http://www.dracula.microids.com/EN/f...p?f=11&t=61833
http://blogs.mundo-r.com/weblog/gl/f...24b78981d70947

http://dotgo.com/Support/Forum/topic...s=1#post-14997

http://filmundmusikboard.siteboard.o....html#msg10721
==

https://shboyml.wordpress.com/2017/0...A%D8%B9%D9%8A/
https://ddo9.wordpress.com/2016/09/0...8%D9%8A%D8%B6/
https://fath2net.wordpress.com/2017/...9%D9%85%D9%84/
https://fath2net.wordpress.com/2017/...B%D8%A7%D8%AB/
https://www3hotah.wordpress.com/2017...4%D9%86%D9%85/

http://aksawy.prophpbb.com/topic38.html
http://asa.forum24.se/asa-post-4715.html#4715
https://fath2net.wordpress.com/2017/...B%D8%A7%D8%AB/
https://ddo9.wordpress.com/2016/10/2...6%D8%B2%D9%84/
https://shboyml.wordpress.com/2017/0...A%D8%B9%D8%A9/
https://www3hotah.wordpress.com/2017...2%D9%84%D9%87/


https://fath2net.wordpress.com/2017/...7%D8%B9%D9%87/
https://ddo9.wordpress.com/2017/04/0...A%D9%81%D8%A9/
https://shboyml.wordpress.com/2016/1...D%D9%8A%D8%AD/
https://www3hotah.wordpress.com/2016...-pest-control/



https://fath2net.wordpress.com/2016/09/04/pest-control/
https://shboyml.wordpress.com/2017/0...B%D8%A7%D8%AB/
https://ddo9.wordpress.com/2017/04/0...A%D9%87%D8%A7/
https://www3hotah.wordpress.com/2016/10/21/66/
sasasa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells