Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jun 2012, 15:32   #41
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by vave:
Păi dacă e așa orice student de la UBB avea/are intrarea gratuită în Grădina Botanică din Cluj indiferent de specializare.

Esti sigura? De cand? Pe la inceputul anilor 2000 intrau gratuit doar studentii de la biologie (UBB) si farmacie (UMF). Eu a trebuit sa platesc intotdeauna...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2012, 22:13   #42
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by vave:
Păi dacă e așa orice student de la UBB avea/are intrarea gratuită în Grădina Botanică din Cluj indiferent de specializare.

Esti sigura? De cand? Pe la inceputul anilor 2000 intrau gratuit doar studentii de la biologie (UBB) si farmacie (UMF). Eu a trebuit sa platesc intotdeauna...

Da, sunt sigură. Ştiu că într-adevăr aşa funcţiona acum mai bine de zece ani (adică doar cei de la Biologie), dar pe vremea mea (de vreo 5-6 ani) se extinsese la toţi studenţii UBB.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2012, 22:36   #43
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Ferice de voi ce traiti in Cluj , la mine in oras se organizeaza doar festivalul vinului Bachus , mama lor de betivani
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2012, 15:49   #44
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Well, nici o parere depsre filme inca? De maine o sa fiu si eu la TIFF si desi stiu in linii mari ce ma intereseaza, nu ar strica si niste recomandari
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2012, 16:49   #45
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Pai iti recomand eu cate ceva:

Oslo,31 August
Chapiteau Show
This Is Not A Film
Shinboru
Michael
Las Acacias
Keep The Lights On
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2012, 20:03   #46
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Thanks, marcus. Imi pun sperante mai mari in Oslo, 31. august si Kompani Orheim, in rest nu stiu daca o sa gasesc vreun film care sa ma impresioneze (nu doar din ce ai propus, inclusiv din ce am cautat eu). Sunt foarte suparat ca nu prind Himizu a lui Shion Sono dar a fost programat foarte prost pentru mine.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2012, 20:38   #47
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Twinsen:
Sunt foarte suparat ca nu prind Himizu a lui Shion Sono dar a fost programat foarte prost pentru mine.

Voiam sa-l pun si pe ala pe lista,desi nu l-am vazut,dar eram sigur ca l-ai bifat deja.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 09:39   #48
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am fost ieri la This is not a film. Povestea care îl însoţeşte (cum a ajuns la Cannes într-un tort) este mai interesantă decât filmul în sine, care pe bună dreptate nu e un film. Mai pe scurt, scopul său era să se facă cunoscută situaţia din Iran cum unui regizor i s-a luat dreptul de a regiza (20 de ani) din cauza unui film care nu a fost aprobat, plus închisoare 6 ani.

Esenţa filmului, cred, este dacă poţi să povesteşti un film, de ce să îl mai faci?!
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 12:41   #49
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Aş mai recomanda Inni, al doilea documentar al trupei Sigur Rós, un film interesant în special prin faptul că se va folosi o lampă stroboscopică în timpul proiecţiei.
O altă recomandare este The light in her eyes.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2012, 12:53   #50
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by vave:
Aş mai recomanda Inni, al doilea documentar al trupei Sigur Rós, un film interesant în special prin faptul că se va folosi o lampă stroboscopică în timpul proiecţiei.

Daca suferiti de epilepsie nu accesati link-ul asta.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 10:26   #51
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
A vazut cineva "Mastile/Masks"? Cum vi s-a parut?

De recomandat, din ce am vazut pana acum as recomanda "Fratii" de Mika Kaurismaki, un film avand ca punct de plecare "Fratii Karamazov".

De cand am trait, acum doi ani, experienta "Metropolis", am inceput sa "vanez" proiectiile speciale.
Am fost duminica la Bontida pentru proiectia speciala Melies, iar ieri seara am vazut la Arta "Papusa" lui Lubitsch. Sunt experiente deosebite de care nu ai parte foarte des...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 11:07   #52
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Ieri am văzut De joi până duminică, o dramă goală. M-a cam deranjat multitudinea de cadre fixe şi în plus i-a lipsit parcă scânteia, prea multe momente care arătau că se va întâmpla ceva dar prea uşor estompate. Într-adevăr tensiunea se simte dincolo de cuvinte, dar totuşi mi s-a părut un film incomplet.

Apoi am fugit repede, repede la Muzeul de Artă pentru că erai musai să nu ratez proiecţia celor trei scurt-metraje inspirate după filmul "Cabinetul doctorului Caligari" alături de grupul instrumental-vocal Einuia care au asigurat coloana sonoră live. Am prins de la sfârşitul primului scurt-metraj.
Chiar îmi doresc ca grupul ăsta să fie mai cunoscut... o să mai aibă proiecţie şi la TIFF Sibiu - în Cisnădioara (14 iunie) şi apoi în Mediaş (15 iunie).

Azi am plan să văd Portocala Mecanică şi Inni. Mi-aş fi dorit să văd şi Oslo, 31 august dar prima dată l-am ratat, iar acum e în acelaşi timp cu Portocala Mecanică. Oh well, întotdeauna păţesc aşa... în primele zile nu am timp să văd niciun film, iar apoi mi se intercalează.

Ah, încă o sugestie pentru pasionaţii genului sunt scurt-metrajele umbre de joi seară, la Arta. Dacă vreţi să mergeţi ar fi de dorit să luaţi bilet înainte pentru că de obicei în ziua proiecţiei nu se mai găsesc.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 05 Jun 2012 at 18:01.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 17:12   #53
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In sfarsit am si eu pentru moment acces la net din Cluj. Asta am vazut so far:

Headhunters: 2/5
Thriller norvegian profesionist facut, complet lipsit de suflet. Film strict de entertainment, desi nu mi s-a parut ca multimea care s-a inchesuit la open air a fost prea satisfacuta.

Familia Orheim: 2.5/5
Drama tot norvegiana centrata pe conflictul intre un tata betiv si fiul sau adolescent. Personaje suficient de credibile si nuantate, dar structura cliseistica a povestii. Satisfacator pentru moment, nu ramane in memorie ulterior.

Shining: 4/5
Un horror foarte bun boosted de interpretarea fantastica a lui Jack Nicholson. Nu reusesc sa inteleg de unde admiratia extrema pentru regia lui Kubrick. Evident, filmul e foarte bine regizat, insa momentele in care imaginea m-a facut sa zic "wow" au fost mai rare decat la unele filme asiatice infinit mai putin cunoscute (Millenium Mambo ca sa dau doar un exemplu).

De joi pana duminica: 2/5
Un fel de road movie dull as hell. Bine filmat si cu cateva momente minimaliste reusite, dar nu are cum sa retina atentia timp de 1.5 ore. vave, eram in aceeasi sala, pacat ca nu ne cunostem

A doua sotie - 1/5
WTF!? O telenovela turceasca care nu inteleg ce cauta in competitie. Poveste tipic lacrimogena si falsa, imagine banala, singurul lucru care paote fi remarcat e jocul actoricesc. Publicului i-a placut...

900 de zile - 1/5
Un documentar despre asediul Leningradului. Realizatorii petrec majoritatea timpului luand interviuri la niste pensionari fara chef care emit dupa caz pareri semi-senile, banale sau povesti horror despre canibalism.

Michael - 4.5/5
Studiu psihologic despre un pedofil care tine captiv in casa sa un copil. Subiectul foarte controversat e tratat la perfectiune si poate tocmai asta il impidica sa fie o capodopera. E un film foarte inteligent si uman, caruia ii lipseste doar o scanteie de geniu. Ar fi trebuit sa fie in competitie si poate chiar s-o castige.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 17:58   #54
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Twinsen:
vave, eram in aceeasi sala, pacat ca nu ne cunostem

Am fost sus să fac update la subtitrări şi am rămas acolo.

Am anunţat de ceva vreme că vin la TIFF... pentru cei curioşi să mă cunoască credeam că era evident că sunt disponibilă. Mai ales că în perioada asta am cât de cât timp mai mult.

Eu am văzut doar două filme până acum, sper să reuşesc să recuperez zilele următoare.


Ah, şi am fost la Q&A cu Kjartan Sveinsson de la Sigur Ros. Chiar e fain tipul, atât de liniştit... mi se pare un lucru superb cum e împăcat cu orice. Poate revin cu câteva răspunsuri date de el ce mi s-au părut amuzante sau interesante.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 05 Jun 2012 at 18:19.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 20:24   #55
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Twinsen:
Michael - 4.5/5
Studiu psihologic despre un pedofil care tine captiv in casa sa un copil. Subiectul foarte controversat e tratat la perfectiune si poate tocmai asta il impidica sa fie o capodopera. E un film foarte inteligent si uman, caruia ii lipseste doar o scanteie de geniu. Ar fi trebuit sa fie in competitie si poate chiar s-o castige.

__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2012, 23:46   #56
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Twinsen:
I
De joi pana duminica: 2/5
Un fel de road movie dull as hell. Bine filmat si cu cateva momente minimaliste reusite, dar nu are cum sa retina atentia timp de 1.5 ore. vave, eram in aceeasi sala, pacat ca nu ne cunostem

Twinsen si sistemele lui de referinta

e un film excelent, singurul care sa-mi placa din ce am vazut pina acum (vreo 15-16 filme, inclusiv noul Pen-ek Ratanaruang, Steve McQueen, toata competitia, ceva documentare). asa ca eu zic sa nu-l ratati, pe cit posibil.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2012, 06:24   #57
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by gionloc:
e un film excelent

E pe naiba.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2012, 10:55   #58
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by marcusARCUS:
Originally Posted by gionloc:
e un film excelent

E pe naiba.

Agree.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2012, 13:40   #59
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am fost ieri la Inni. Chiar că minimalist filmul, dar mi-a plăcut mult. Puţine replici iar în rest muzica lor superbă. Dar nu am înţeles care a fost faza cu lampa stroboscopică. Lucrul deranjant a fost faptul că adormise unul şi sforăia de mama focului. A fost amuzant când s-a terminat filmul şi s-a trezit speriat de aplauzele publicului.
Trebuie să văd primul documentar pentru că mă apucasem acum vreo lună să îl văd şi nu mai ştiu de ce l-am oprit.

Ziceam că revin cu câteva lucruri spuse de Kjartan Sveinsson. În primul rând înainte să apuce să vorbească eu deja eram cârcotaşă pentru că fix când a ajuns la TIFF lounge era cu ţigara în mână şi şi-a aruncat-o pe jos. M-a mirat lucrul, dar a intrat un pic în cort, apoi a ieşit şi şi-a luat ţigara de jos. No, ăsta da şoc!

Alte lucruri pe care mi le mai amintesc că le-a menţionat a fost faptul că nu îi place deloc etichetarea asta a muzicii (ei fiind consideraţi cântând post-rock), este o persoană deschisă şi se inspiră din toate lucrurile pe care le vede (de la cărţi citite, la expoziţii văzute, la oamenii întâlniţi), nu prea mai ascultă muzică (spunea că ascultă când face curat prin casă Bob Marley) şi că deşi nu este un admirator al lui Britney Spears, ea are câteva piese unde se aude basul foarte bine şi îi plac.

A vorbit un pic despre faptul că limba inventată de trupă sunt doar cuvinte care au considerat că merg bine cu piesele. Nu îi plac implicările politice, şi de asemenea nu ar face muzică pentru advertising pentru că el consideră că muzica este a omului şi nu trebuie stricată cu alte lucruri.

De asemenea, a mai precizat în legătură cu Bjork că "we almost did it once" referindu-se la o colaborare, spunând că s-ar putea să facă una pe bune pentru că oarecum asta vine firesc. Spunea că ar exista o posibilitate ca trupa să vină la anul în concert în România în turneul lor de promovare a noului album.

Seara, după proiecţia filmului, nu am mai stat la Q&A deşi eram curioasă să aflu un pic mai multe despre film.


Am văzut şi Portocala Mecanică. Mă bucur că am reuşit să văd filmul într-un sfârşit. Spre ruşinea mea e prima dată când l-am văzut, dar a meritat să îl văd prima dată la cinema.

Azi cred că voi servi Iron Sky în Piaţa Unirii, cu toate (cele două) bluze pe care le am la mine. Proiecţia se va ţine cu siguranţă pentru că nu va ploua, doar va fi foarte frig. Se pare că au fost cumpărate peste 500 de bilete în avans.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 06 Jun 2012 at 13:45.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2012, 20:31   #60
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Am plecat azi de la Cluj, asta e ce am mai apucat sa vad:

Oslo, 31. august - 4.5/5
Am iesi tremurand de la Oslo, 31. august. La fel ca Michael, e un studiu psihologic exceptional despre un personaj care in mod obisnuit ar trebui sa provoace repulsie. In Oslo avem de a face cu un drogat de 34 de ani, egocentric, sociabil si inteligent dar care nu a fost capabil pana acum sa realizeze ceva sau sa stabileasca relatii satisfacatoare cu cei din jur. Fara sa piarda nici un moment din vedere personajul, filmul aduce in discutie sensul propriilor noastre vieti. Nu-l ratati daca sunteti la Cluj, dar daca nu, il gasitit deja pe "surse"

Clip - 0.5/5
As aprecia daca cineva mi-ar explica cum a intrat in competitie idiotenia asta. Avem de a face cu o fata de fata, care traieste viata intens la 16 ani pe ritm de manele sarbesti. 80% din film fata noastra suge **** si bea cu amicele la fel de retardate, intr-un exploitation clar ca lumina zilei. Restul de 20% e o incercare jalnica de a o plasa intr-un context familial si social.

Blind - 1/5
Thriller coreean de duzina despre o oarba care ajuta la prinderea unui infractor. Oh si avem si un caine simpatic, aviz amatorilor...

Originally Posted by gionloc:
Twinsen si sistemele lui de referinta

e un film excelent, singurul care sa-mi placa din ce am vazut pina acum
Ma bucur sa citesc o opinie a ta, chiar daca nu coincide cu a mea. Dar de ce ti-a placut?
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells