Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jan 2011, 11:50   #41
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
@miercuri Mi-a plăcut de Downey Jr. în Tropic Thunder. A vrut să fie amuzant şi chiar am râs bine la acel film.
Despre nominalizarea lui: şi cu asta sunt de acord, mai ales că prestaţiile comice nu sunt răsplătite cum trebuie. Academia ar trebui să acorde mai mult credit comediilor şi să ignore criticile de genul cum că nu meritau Shakespeare in Love sau Chicago oscarul pentru cel mai bun film. Îl merită pe deplin.

@ buticut, aici nu cred că discuţia e dacă prestaţia unuia sau altuia e bună. Se poate ca Bale, chiar să aibă o prestaţie bună. Dar oscarurile reprezintă mult mai mult, sunt un fel de decizii politice. E ca şi cum Academia ar spune că ne place acest gen de filme, acest gen de interpretări şi apoi evident se vor mai face acel gen de filme că doar au succes.
Vedem cu toţii ce succes au filmele cu boxeri sau cele cu al doilea război mondial, dar chiar credeţi că se mai poate adăuga ceva nou la acest gen de filme? Eu nu, dar dacă academia le tot premiază se vor tot face.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2011, 09:20   #42
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Ma asteptam sa fie nominalizat pentru cel mai bun film :The Town si Shutter Island .

Shutter Island nu a fost nominalizat , cica a fost lansat prea repede . Da un motiv foarte concludent.

Inception nu a fost nominalizat pentru regie ( se pare ca nu e apreciata munca lui Nolan ) si nici pentru montaj (unde a castigat la Annual Critics Choice Awards),pentru sa se poate intampla sa castige Inception mai multe Oscaruri
decat The Social Network si atunci castigatorul celui mai bun film ar avea mai putine oscaruri , precum un film care a dominat mai mult
la categorilile technice .

In rest se aleg in fiecare an vreo 25 de filme si tot pe acelea le amesteca in toate categorile ,de parca doar filmele acelea s-au facut intr-un an .

Ar trebui sa fie nominalizarile mai variate . Un film sa aiba maxim 2 sau 3 nominalizari .
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2011, 13:36   #43
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by ghost90:
Quote:
The King's Speech nu merita sa bada TSN nici la film, nici la regie, nici la categoriile tehnice.

Aici te contrazic.Din punctul meu de vedere The King's Speech e peste TSN la toate categoriile(calitatea filmului,regie,joc actoricesc,etc).TSN e un film comercial bun si cam atat.Favoritele mele ar fi Black Swan si The King's Speech..m-as bucura sa castige oricare dintre ele Best Picture.

TSN e mai bun decat TKS la toate capitolele, mai putin la actorie si asta pentru ca rolurile din filmul britanic sunt mai ofertante. In schimb TSN e cu cateva clase peste TKS la regie, Fincher realizandu-si cea mai matura opera din punctul asta de vedere. Sa dai unui film "despre Facebook" (mi se pare o insulta, totusi, sa fie catalogat atat de superficial) un ritm atat de accelerat si sa creezi o atmosfera excelenta, sa schimbi planurile cu atata usurinta si sa pastrezi o foarte buna coerenta (lucru realizat insa si mai bine in Inception, unul din motivele cele mai importante pentru care Inception ar fi meritat sa castige la editare) si, desigur, sa combini atat de bine muzica cu imaginea (idem Inception), asta nu-i o treaba usoara, iar TKS nu se aproprie in nici unul din punctele astea foarte importante de TSN. Pana si scenariul bun al lui TKS nu se compara cu cel din TSN, care practic e chiar punctul forte al filmului "despre Facebook". TSN are dialoguri excelente, are comic bine realizat prin replici inteligente (desi si TKS are putin din asta: "Makes it official then" de exemplu, pentru cine a vazut filmul), dar cel mai important e faptul ca are idei, prezinta geniul cum putine filme au mai facut-o, dar il prezinta in contextul actual al globalizarii fara precedent. TKS din pacate e vid de idei, e un film pe care-l vezi, iti place si apoi il uiti, singurul punct cu adevarat important fiind interpretarea lui Firth, nici ea, insa, printre cele mai bune din ultimul deceniu de exemplu.

Sunt de acord ca filmul lui Fincher e poate prea ridicat in slavi, dar cu siguranta e un film excelent.

PS: TKS mi se pare chiar mai comercial decat TSN, desi poate suna cam ciudat. Nu face decat sa prezinte o poveste banala si prezentarea nici macar nu e iesita din comun, binisor realizata, dar nimic special. E doar uzuala poveste de epoca mult iubita de membrii Academiei si mai greu de urat de public, spre deosebire de un film "despre Facebook", fenomen pe cat de iubit de unii, pe atat de urat de altii, lucru care se si rasfrange eronat asupra filmului. TKS e un film plat, nu-si asuma nici un fel de risc prin subiectul abordat, e un film de public garantat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2011, 14:49   #44
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
La regie nu are cum sa fie mai bun The King's Speech, e Fincher totusi. The Social Network se impune la categoria asta, la restul nu stiu ce sa zic, parca la scenariu mai are sanse, in rest.......

The King's Speech este fantastic, este mai mult un recital actoricesc decat un film propriu-zis. As vrea sa ia Rush oscarul, el mi-a placut cel mai mult. Helena probabil ar fi avut mai multe sanse daca ar fi avut mai mult timp.

Nolan mi s-a parut furat, nu inteleg de ce nu e nominalizat la regizor, merita, a facut ceva fantastic, inovativ cu un script super.
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2011, 14:52   #45
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Și totuși regizorii americani au decis că The King's Speech are cea mai bună regie ceea ce-l face pe Hooper mare favorit și la Oscaruri.

Despre Nolan cert e că nu a scos cele mai bune performanțe din actorii care i-a avut la dispoziție. Iar pentru scenariu, decoruri sau imagine se dau alte premii. În fine e discutabil, dar probabil că cineva tot trebuia să fie pe locul 6 sau 7.

Last edited by sergiuseling : 30 Jan 2011 at 14:55.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2011, 20:15   #46
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
Despre Nolan cert e că nu a scos cele mai bune performanțe din actorii care i-a avut la dispoziție. Iar pentru scenariu, decoruri sau imagine se dau alte premii. În fine e discutabil, dar probabil că cineva tot trebuia să fie pe locul 6 sau 7.

Glumesti? Ce sa scoti de la actori? Ti s-a parut tie ca era un film de mari performante actoricesti? Din contra, consider ca mai toti si-au facut treaba foarte bine raportata la dificultatea rolurilor. Dintre toti doar Watanabe mi s-a parut putin putin cam slabut. Cineva trebuia sa fie pe 6 sau 7, dar Nolan cu siguranta nu.

PS: Si pentru actori se da alt premiu.

Last edited by Liviu- : 30 Jan 2011 at 20:18.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2011, 20:48   #47
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Din ce știu eu cel mai important rol al unui regizor e să le spună actorilor cum să joace. Și dacă nu nu ies prestații bune sau remarcabile o vină o poartă și regizorul.

Evident mai trebuie să facă și alte lucruri pe platou și poate s-a ocupat mai mult de alte aspecte, dar dacă a uitat esențialul nu te poți mira cum de nu a fost recompensat, cel puțin eu nu mă mir.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2011, 22:46   #48
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by sergiuseling:
Din ce știu eu cel mai important rol al unui regizor e să le spună actorilor cum să joace. Și dacă nu nu ies prestații bune sau remarcabile o vină o poartă și regizorul.
Regia de film e mult mai versatila de atat. Fratii Coen, de exemplu, au declarat ca nu isi ghideaza actorii.
Actorii lui Nolan au jucat foarte bine in limitele rolurilor pe care le-au avut.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 04:00   #49
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Woooo TKS - Best Ensemble @ SAGs

Gaining momentum....

Pana la urma poate ca totusi zarurile nu sunt inca aruncate. La urma urmei, TKS e un film mult mai universally appealing decat TSN si as intelege de ce ar castiga BP. Se adreseaza publicului en masse mai pe limba lui, in sensul ca suntem implicati emotional in derularea acelei povesti. We cheer, we laugh, we cry! Cand se afla in fata microfonului, ne roadem unghiile, intrebandu-ne daca va reusi, chiar daca stim deja raspunsul inca de dinainte de a incepe filmul. De TSN pe de alta parte, publicul e mai detasat, nu trece prin aceleasi stari, in mare parte pentru ca nu stie a cui parte sa-i tina, Mark nefiind tocmai un erou . Dupa rezultatele ultimelor Guild-uri, s-ar putea totusi ca Academia sa aleaga sa premieze cel mai family-friendly film dintre cele doua. Sau s-ar putea sa se repete istoria Rocky, adica The Fighter sa castige. Orice e posibil si imi place asta .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 31 Jan 2011 at 04:26.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 09:57   #50
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pana acum TSN a fost megahyped, iar acum e randul lui TKS ca abia a iesit la cinema. Mi s-ar parea cel mai slab si cel mai putin memorabil film care sa castige de la Shakespeare in love, doar ca ala parca a fost mai simpatic.

The Fighter n-are sanse, in ciuda rolurilor bune si foarte bune povestea e una slaba, mediocra in cel mai bun caz.

Oricum, oricare alt castigator in afara de TKS si TSN e practic o surpriza, care nu o sa aiba loc pentru ca niciun alt film nu a castigat vreun premiu important anul asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 18:55   #51
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by sergiuseling:
Din ce știu eu cel mai important rol al unui regizor e să le spună actorilor cum să joace. Și dacă nu nu ies prestații bune sau remarcabile o vină o poartă și regizorul.
Regia de film e mult mai versatila de atat. Fratii Coen, de exemplu, au declarat ca nu isi ghideaza actorii.
Actorii lui Nolan au jucat foarte bine in limitele rolurilor pe care le-au avut.

Vreau și eu să văd acel interviu, nu de alta, dar pare stupid. Sau cel puțin rupt din context. Poate că merge într-o oarecare măsură cu Clooney sau Bridges, dar îmi vine greu să cred că au lăsat-o pe Hailee Steinfeld de capul ei.
Nu zic că nu se poate, doar am văzut Date Night și cum poți să „regizezi” fără să o faci de fapt.
Ar fi ca și cum un scenarist n-ar scrie scenariul. Și aici nu zic că nu se poate, chiar anul acesta avem un caz de nominalizat la scenariu care nu și-a scris scenariul. Dar se pare că n-a fost cazul și cu Nolan.

Legat de marele premiu nu cred că s-a schimbat ceva, tot The King's Speech pare marele favorit.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 19:13   #52
alexaa
Novice
 
alexaa
 
Join Date: May 2010
Posts: 10
Smile

banuiesc ca academia vrea sa se revanseze fatza de david fincher pentru ca nu i-au acordat oscarul pentru the curious case of benjamin button si isi repara astfel din greseli printr-o alta greseala.
faptul ca nolan nu a fost nominalizat e o mare nedreptate avand in vedere ca Inception e un film extrem de consistent si complex, prin urmare foarte greu de regizat , iar nolan face o treaba nemaipomenita.
prin astfel de gafe academia americana de film isi pierde si putina credibilitate care i-a mai ramas.inception e un film cu mare priza la public si multa lume il doreste castigator.sper sa ia macar oscarul pentru scenariu original pentru ca in merita in totalitate.

din punctul meu de vedere oscarurile din ultimii ani au fost cam dubioase.filme gen slumdog millionaire sau the hurt locker au parte de una , doua zile de glorie ,iar apoi sunt date uitarii tocmai pentru ca nu se ridica la nivelul de calitate pe care il impune un premiu oscar. nu m-ar mira ca acelasi lucru sa se intample cu mediocrul the social network.

totusi poate anul asta vom avea parte de o surpriza....eu inca mai sper.
alexaa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 19:16   #53
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by sergiuseling:
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by sergiuseling:
Din ce știu eu cel mai important rol al unui regizor e să le spună actorilor cum să joace. Și dacă nu nu ies prestații bune sau remarcabile o vină o poartă și regizorul.
Regia de film e mult mai versatila de atat. Fratii Coen, de exemplu, au declarat ca nu isi ghideaza actorii.
Actorii lui Nolan au jucat foarte bine in limitele rolurilor pe care le-au avut.

Vreau și eu să văd acel interviu, nu de alta, dar pare stupid. Sau cel puțin rupt din context. Poate că merge într-o oarecare măsură cu Clooney sau Bridges, dar îmi vine greu să cred că au lăsat-o pe Hailee Steinfeld de capul ei.
Voila -> http://blogs.indiewire.com/theplayli...n_brothers_wo/
Quote:
2. Perhaps one of the most shocking revelations, though not much of one if you’re a hardcore fan, is Ethan Coen’s admission that the brothers pretty much refuse to direct actors.
To hear Coen tell it, it almost seems like if the actor is unsure of themselves or has questions, they are shit out of luck. Not exactly an unknown quality about the odd-duck brothers as Nicolas Cage had already called the brothers “difficult” and “autocratic” during “Raising Arizona.” “We don’t give the actors anything. We don’t do anything for the actors,” Coen said with a nervous laugh after a long pause. “I’m not aware of ever having directed an actor, actually. If an actor comes to us for therapy [they’re] in deep, deep trouble.”
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 22:45   #54
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
Legat de marele premiu nu cred că s-a schimbat ceva, tot The King's Speech pare marele favorit.
Pai pana acum TSN parea marele favorit, doar ca TKS il cam ajunge din urma, cu premiile de la DGA, PGA si SAG. Liviu, aici nu e vorba de ce credem noi ca e mai bun, ci de ceea ce ei cred, asa ca gandeste ca Academia . Doar nu ar fi prima data cand un film slab ia Oscarul in detrimentul altora mai bune (si totusi, TKS nu face parte din categoria asta). Dintre toate filmele nominalizate, TKS se incadreaza probabil cel mai bine in tiparele Best Picture-ului clasic. Sob, inspiring story, cu accente de comedie pe ici, pe colo. Hell, e pana si un period piece. As zice ca The Fighter e un Dark Horse, care are chiar sanse reale. Dupa cum citeam pe undeva:

1976
“Rocky” (populist boxing movie/moving love story) tops “Network” (brilliantly-written social commentary) and “All the President’s Men” (stirring recreation of political historical events)

2010
“The Fighter” (populist boxing movie/moving love story) tops “The Social Network” (brilliantly-written social commentary) and “The King’s Speech” (stirring recreation of political/historical events)

Acestea fiind scrise, pana la urma cred ca TKS va lua tot (tot=vreo 6 Oscaruri, inclusiv Best Director & Picture), la urma urmei Guild-urile sunt cele mai relevante pentru a prognostica castigatorii de la Oscaruri. Premiul DGA a coincis cu Oscarul pentru Best Director in 56 de cazuri din 62, deci ma tem ca Fincher cam iese din ecuatie. Te-hee, cum se pot schimba lucrurile intr-o saptamana.

Interviurile facute fratilor Coen imi amintesc de o fotografa care nu voia nici in ruptul capului sa ma ghideze si sa imi spuna ce pozitii sa adopt, ci imi spunea sa-mi gasesc propriul meu ritm si sa pozez cum vreau, ca sa ma simt cat mai in largul meu si sa para totul cat mai natural. Interesant faptul ca nu le da indicatii actorilor, stiu ca ei sunt foarte stricti in schimb cand vine vorba de scenariu. Nu prea ai nicio sansa sa ii convingi sa schimbe vreo replica, cel mult poate sa adauge vreo 2-3 (improvisation). Stiam ca cei doi tin ca orbii de bata de scenarii si desi de obicei apreciaza sugestiile actorilor, secventele tot vor fi filmate asa cum vor ei, cu replicile originale.

Sa vina odata concursul de predictii, ca sunt on fire .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 31 Jan 2011 at 23:14.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 23:17   #55
manu212
Junior
 
manu212
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 27
Question

Când încep predicţiile?
manu212 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 23:23   #56
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
N-am vazut inca TKS, dar ceva cumva mi-e mai simpatic TSN zilele astea. Si intr-o oarecare masura ma cam deranjeaza valul asta de backlashing din partea publicului care este, cel putin spus, ignorant.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 23:48   #57
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Sincer The Fighter n-are nicio șansă.
Rocky a avut box office cât cele 2 filme pomenite de tine la un loc. The Fighter probabil va avea sub ambele sau în cel mai bun caz comparabil.
Rocky a avut 10 nominalizări comparabil cu cele 2 rivale. The Fighter are cu 5 mai puține ca TKS.
Rocky a fost primul film cu boxeri care să se bată pentru Oscar. The Fighter trebuie să fie mai bun decât Rocky, Raging Bull și Millionaire dollar baby.
Rocky a luat și DGA-ul și globul de aur și chiar câteva asociații de la critici i-au dat premiul pentru cel mai bun film. The Fighter n-a luat nimic până acum.

O victorie ar veni total din senin, cea mai mare surpriză din istoria oscarurilor asta ar fi cert.

În fine din ce am tot citit pe net TKS era favoritul de mult, doar că critcii au avut o altă opțiune care a derutat puțin lumea, dar nu suficient cât să schimbe favoritul. Jocurile sunt cam făcute. Desigur, ca în orice campanie vor apărea tot felul de acuzații și se va arunca cu noroi în filme, dar nu cred că se poate schimba prea mult rezultatul.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2011, 00:44   #58
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
O prietena buna mi-a facut analiza sanselor lui Firth la Oscar si se pare ca bifeaza urmatoarele:
Quote:
A Old enough to have a career behind him and 'deserve it'
B Played a real person
C Played a disabled person
D Didn't go full retard
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2011, 01:02   #59
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
That's a win-win!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2011, 01:08   #60
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by buticut:
1976
“Rocky” (populist boxing movie/moving love story) tops “Network” (brilliantly-written social commentary) and “All the President’s Men” (stirring recreation of political historical events)

2010
“The Fighter” (populist boxing movie/moving love story) tops “The Social Network” (brilliantly-written social commentary) and “The King’s Speech” (stirring recreation of political/historical events)

1976: Taxi Driver (the one to remain in history as the best of them)
2010: Inception (the one to remain in history as the best of them)

Trecand la lucruri mai serioase, Rocky a fost ceva mai nou pentru vremea respectiva si chiar are si o poveste mai buna. Dupa cum a zis si sergiuseling, de atunci au mai luat inca 2 filme despre box Oscar-ul, ambele mult mai bune decat The Fighter.

@miercuri - Mi-ai adus aminte de Tropic Thunder
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells