Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Oct 2004, 09:18   #41
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Ambra Blu:
Fata facea gestul disperat cu un singur scop: de a se face auzita (sensul propriu ) si de a-si aduce prezumptivul barbat inapoi.

Eu zic ca alege sa se faca auzita asa doar din dorinta de a-si (re)demonstra iubirea pentru fugarul pescar si nu dintr-un gest disperat de a-l lua by her side. Tocmai de asta, cind il are linga ea, prefera sa se sinucida, demonstrind simbolic ca ea vroia si simtirea, nu actul mecanic, cu final slobozesc- un fel de ea cu ea in moarte amintirea lui (desi formularea ma cam :sick: ).
Originally Posted by Ambra Blu:
Interesant e ce s-ar fi intimplat daca nu numai ea ar fi avut pudibondia afectate, ci si el, dar, spre deosebire de ea, numai la nivel mental. [...] Un mic exercitiu de vizualizare ne permite (mie si tie, oameni cu studii in domeniu) sa ne inchipuim scena astfel: fata isi vira cirligele in vagin, baiatul o aude, vrea sa se intoarca la ea insa, din pacate, sufera de loss of semen si se teme ca performantele nu vor fi la intensitatea asteptarilor. In plus, ii este teama si de frig si de vint si, stind infofolit intr-o barca, visleste inainte, desi ar fi putut foarte bine sa se dea in barci, infofoloncit.
Hai sa nu facem alt film din Insula sau sa-l facem, dar independent de Insula. Cadem in pacatul lui ce ar fi daca? sau ce ar trebui sa fie?, cind putem foarte bine sa vedem ce este?
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 18:37   #42
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
wow, am lipsit cateva zile, si uite ce discutie interesanta am pierdut...
eu sunt de acord mai mult cu ambra blu, care are cam aceiasi opinie ca mine. discutia voastra a evoluat tare frumos, dar ne cam indepartam de filmul propriuzis. o faza inca mai este de rezolvat, una, care aduna in ea tot ce ati cam povestit voi pe-aici... este faza cand ea se uita pe geam, si vede o motocicleta care este in apa, ruginita si foarte veche. secveta asta are multe de zis, despre ea ca personaj si despre povestea ei in general. dupa cum vad ca ati vazut filmul mai des, va reamititi de scuter-ul fetii care moare si care este aruncat in apa... la fel is asta, dar ce poveste are el? poate ca este vorba de o poveste care se repeta, si unde ea acuma joaca 'totul sau nimic'. de asta n-as zice ca vrea sa se sinucida, ci isi introduce acele in vagin, numai ca sa-i dea lui o vina, si un motiv pentru care s-o salveze. acelasi act l-a facut si el atunci cand a vrut sa scape de politie.
daca ne uitam la locul unde se petrece toata actiunea mai remarcam ca este vorba de un loc de refugiu, un loc unde oamenii se ascund intr-o singuratate neatinsa. la fel si pesonajele noastre principale... deci, dece nu ne intrebam ce pare a societatii asiatice este arata aici... nu vorbim de 'the masses', nu vorbim in nici un caz de un fenomen care este pretutindeni, ci despre ceva care este ascuns si 'ferit' de lumea de afara. daca facem o paralela intre asta si mentalitatea asiatica, gasim ca este vorba de ceva ascuns in fiecare individ, deci, nu un caz unic.
acuma trebuie sa ne gandim la motivul filmului. daca tinem minte ca totusi este vorba de o industrie a filmului, trebuie sa gasim motivele pentru care Kim Ki-Duk a avut resursele fininciare pentru a-l produce... deci remarcam ca este o tema care poate fi interpretata in multe feluri in lumea asiatica, si ca de aia a fost produs. ... motivul insa cred ca ne va ramane ascuns, simplu' pentru ca noi europenii nu putem intelege asa un fel de a gandii cum il au asiaticii.

cred ca cea mai simpla interpretare (si in acelasi timp si cea mai europeana) este cea cu dragostea, si ca regizorul de fapt aici si-a pus momeala. nu cred ca are rost sa vorbim despre toate problemele lumii orientale, ci mai mult numai sa apreciam ce ne-a aratat filmul asta. nu trebuie sa facem presupuneri, adica 'cum ar fi fost daca' sau altceva in genul asta, ci trebuie numai sa acceptam ca nu putem intelege o lume care ne ste complet diferita. da, o puem analiza, o putem dezasambla in mii si mii de bucati, dar nu o putem intelege. si cred ca asta a fost si mesajul regizorului.

totusi, tot ce scriem noi acuma sunt numai niste hipoteze interesante... de asta trebuie sa fiim constienti.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 20:08   #43
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
On topic:

"Conspiracy" Filmul de TV din 2001 cu Stanley Tucci si altii. E cu multi nazisti intr-o camera care discuta eliminarea evreilor. Desi nu pare a fi mare chestie dupa "plot outline", dar filmul e genial. Cu adevarat reusit. Daca vrei sa vezi un film BUN cu o conspiratie, pune-l pe asta in topul listei...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 20:26   #44
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
despre Seom: voi chiar nu va mai amintiti 'Lostrita' lui Voiculescu? the truth is out (t)here...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2004, 23:49   #45
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Lostrita? :shock: In nici un caz!
Ce te duce cu gindul la tarimuri fabuloase? Unde-i mitul stimei? Pe cine omoara ea cu farmecele-i? Personajul masculin din Seom nu are nimic din Alimanul lui Voiculescu (din ce imi amintesc despre). Povestea in film este a fetei, in Lostrita a personajului masculin.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 09:38   #46
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ce mi-e Insula, ce mi-e Lostrita. Same shit.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2004, 09:51   #47
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by K's:
Eu zic ca alege sa se faca auzita asa doar din dorinta de a-si (re)demonstra iubirea pentru fugarul pescar si nu dintr-un gest disperat de a-l lua by her side. Tocmai de asta, cind il are linga ea, prefera sa se sinucida, demonstrind simbolic ca ea vroia si simtirea, nu actul mecanic, cu final slobozesc- un fel de ea cu ea in moarte amintirea lui (desi formularea ma cam :sick: ).

Pai asa ar fi putut sa isi demonstreze si el iubirea pentru ea, taindu-si capul pulii. Eu zic ca interpretarea ta legata de gestul ei este fortata. Oricum, m-am convins ca Kim Ki Duk asta are numai basini in cap dupa ce i-am vazut si "Bad Guy"; daca asa imi zice el ca se poarta femeile (si barbati care le iubesc), inseamna ca eu nu mai sint de mult la curent cu trendurile. Spre exemplu, in Bad Guy un tip e atras puternic de una, face tot posibilul ca fata sa ajunga la bordel, o priveste voyeurist cind se culca cu altii, ajunge la puscarie pentru ea, ea ii da palme, si, in final, o scapa de acolo doar pentru a o scoate la produs. In culcusul cald din camion vine si el sa se iubeasca cu ea. Daca eu inghit asta, inseamna ca sint unul dintre pestii solubili.

Originally Posted by K's:
Hai sa nu facem alt film din Insula sau sa-l facem, dar independent de Insula. Cadem in pacatul lui ce ar fi daca? sau ce ar trebui sa fie?, cind putem foarte bine sa vedem ce este?
Da, Insula este un film prost. Ce ar fi fost daca ar fi fost un film bun? Probabil ca mi-ar fi placut.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2004, 01:41   #48
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
On topic:

"Rounders" (1998) - De curand mi-am reaminti de filmul acesta printr-o coincidenta, ca altfel ramanea uitat pana la moarte. E simplu, Mat damon joaca poker foarte bine si vrea sa-si ajute prietenu cu datorii si sa-l bata pe tipul cel mai smecher la poker. Simplu si la obiect. Dar filmul are un stil aparte, damon joaca foarte bine dar si scenariul e foarte bun. Tot filmul ne explca tot felul de chestii despre poker (nu privitorului, ci unora din film) si e interesant sa vezi cum "gandeste" un jucator bun de poker. E mult mai complex decat ai crede. Filmul are si mult umor dar nu pot da citate ca nu mai tin minte nici unul. Daca fac rost de el o sa-l revad si sunt sigur ca o sa-l savurez ca la prima vizionare. Filmul are farmec, umor, actori buni si scenariu bine construit. 8.5/10 (ii dau atat de mult pt. ca imi place la nebunie stilul noir in care este facut...)

"Buddy Buddy" (1981) - Asta este un film FOARTE obscur. Desi este cu celebrul cuplu: Walter Mattahu si Jack Lemmon, nu a avut mare expunere si nu prea stiu multi de el. Prima oara l-am vazut la TCM intr-o noapte. Am ramas sa ma uit pt. ca genericul arata misto si era muzica de spioni si am zis "ce-i asta ca arata bine...". Dar cand l-am vazut pe walter Matthau am sarit in sus de fericire si am ramas lipit de tv. Iar cand a aparut si Jack lemmon stiam ca trebuie sa fie ceva de capu filmului... Plot-ul e cam asa: Walter e un assasin platit care trebuie sa omoare niste martori pt. mafie. Sunt 3 martori, primi 2 ii omoara la inceputul filmului cu multa usurinta si stil, dar al treile trebuie sa-l omoare cu o pusca dintr-un hotel vizavi de trebunalul unde va veni martorul. Aici apara Jack Lemmon. El sta la hotel deoarec este in orasul unde s-a mutat sotia sa cu un sexologist nebun si incearca sa ii recastige iubirea. Walter cu Jack se intalnesc, "sparks fly" si avem un film. In primul rand, ei doi au foarte mult farmec ca in general, umor este destul, nici atat cat sa para a fi comedie cretina, dar cat sa razi bine. Desi imi plac amadoi actorii, Walter e favoritul meu, cu mult. Si aici il puteti vedea pe Matthau in cea mai celebra ipostaza a sa: Un om batran foarte stresat si enervat cu replici bune la fiecare pas... "Beatiful". O comedie pe cinste si daca o gasiti pe undeva de vanzare sau la TV nu ezita, BUY IT or WATCH IT. 8/10

Cred ca a fost si la acasa cu un an in urma dar nu's sigur...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2004, 08:12   #49
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
de ce ti s-a parut atat de obscur 'rounders'?
l-au dat pe hbo de nenumarate ori, era in top pe la inchirierile de divx-uri (ups!)...
excelent sunday film, cu o distributie de nota 10 - edward norton, john turturro, my personal favourite john malkovich ('mister son of za bitch')
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 13:41   #50
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Da, ok, obscur nu e. Dar te gandesti frecvent la el? Cand l-ai vazut ultima oara? Daca nu ziceam acum de el, iti mai aduceai aminte de el? I rest my case (it's very tired).
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2004, 02:25   #51
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Filme obscure dar care merita vazute mai des... Si findca tot ma obsedeaza filmele fratilor Coen as mentiona un film care nu a starnit valva la fel ca altele: 'Miller's Crossing' - nu a luat premiu la Cannes sau Oscaruri- dar filmul este considerat de unii cel mai bun film al lor... Un alt film relativ obscur, dar simpatic mie mi s-a parut unul danez relativ recent 'Italian for Beginners'. Acum iar, nu stiu daca intra in categoria asta, dar eu am descoperit recent un film din 1929, facut de un regizor pe care unii se pare ca il venereaza, dar eu nu auzisem de el pana acum, Dreyer, si filmul se cheama 'La passion de Jeanne D' Arc', si este extraordinar de frumos, desi este nevorbit. Da, cred ca o dau in bara aici, cred ca de fapt filmul e faimos bine de tot...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2004, 00:02   #52
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by europe_east:
Acum iar, nu stiu daca intra in categoria asta, dar eu am descoperit recent un film din 1929, facut de un regizor pe care unii se pare ca il venereaza, dar eu nu auzisem de el pana acum, Dreyer, si filmul se cheama 'La passion de Jeanne D' Arc', si este extraordinar de frumos, desi este nevorbit. Da, cred ca o dau in bara aici, cred ca de fapt filmul e faimos bine de tot...
Da, practic e in top 10-ul fiecarui critic fitos de film
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2004, 00:56   #53
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
daca spuneti ceva rau sau gresit despre Dreyer, revine ALS si va bate...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2004, 08:09   #54
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Aha, asa deci, e in top 10 al tutoror criticilor 'fitosi'... Eu aflasem de el de pe imdb oarecum intamplator... asta dupa ce vazusem cateva secvente din filmul asta in 'Henry and June' (actiunea era contemporana cu filmul -de altfel se pare ca Artaud, care joaca in film, era contemporan cu Miller si Nin). Fitos sau nu, pe mine m-a impresionat prin imagine... si inca l-am vazut pe ecran mic... L-am vazut insa si cu o coloana sonora 'Voices of light', special compusa pentru film... Mi s-a parut extraordinara combinatia de imagine cu muzica. Nu stiu daca l-as pune chiar in top 10, dar oricum... Si care ar mai fi restul din top 10-ul 'fitos'? ... Please, nu ziceti Tarantino sau Greenaway...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2004, 16:17   #55
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
pentru nostalgica din est: da un search pe acest forum (sper sa functioneze), ca s-au facut topuri all time, unde au punctat si profesionisti, si amatori. e mult de digerat si de vazut acolo.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2004, 23:09   #56
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by europe_east:
Nu stiu daca l-as pune chiar in top 10, dar oricum... Si care ar mai fi restul din top 10-ul 'fitos'? ... Please, nu ziceti Tarantino sau Greenaway...
Fitos n-avea deloc sens peiorativ, daca vrei inlocuieste-l cu 'cult'. Iar cate un Tarantino sau un Greenway cu siguranta o sa gasesti macar in topurile lor 100, da' nu stiu de ce te-ar soca asta
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2004, 02:52   #57
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Ok, am inteles, fitos=cult. Pentru Top 10 nu as vrea sa-l vad pe Greenway aparand pentru ca eu personal il urasc cu toata fiinta mea. Pur si simplu nu suport filmele lui, mi se pare extrem de pretentioase si mi se pare ca de fapt nimeni n-are nimic de zis, dar s-au apucat si ei sa faca un film... Prospero's books mi s-a parut cea mai mare oroare la care mi-a fost dat sa asist... Totally painful experience. Cat despre Tarantino, nu ma socheaza deloc sa apara in top 10... De fapt poate ca ar trebui sa apara, dar mai pe la coada... Si la el, eu am niste rezerve... Imi plac Pulp Fiction si Reservoir Dogs, chiar foarte mult, desi it's not my favorite cup of tea, dar Kill Bill mi s-a parut cam de doi lei. Am zis si eu ca n-as vrea sa vad Tarantino si Greenway pe primele locuri numai pentru ca dupa parerea mea, in topul filmelor astea 'de arta', intai trebuie sa apara Bergman, Kurosawa si dupa aia si ceilalti... In fine: nu-s experta! Ziceam si eu... mai ales ca imi imaginam ca ar fi si lume care l-ar pune pe Greenway in capul listei. Edit: si multumesc Herbert si Mala de sugestii, cat si pentru frumoasa formula 'nostalgica'... Oh yes....
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2004, 13:49   #58
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
fitos=cult, asta chiar ca merita retinuta... :w00t:
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2004, 17:49   #59
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Mala Portugal:
Fitos n-avea deloc sens peiorativ, daca vrei inlocuieste-l cu 'cult'.

Sigur, sigur.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2004, 20:49   #60
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by keyzer soze:
fitos=cult, asta chiar ca merita retinuta... :w00t:
Nu recunosc nimic, nu e de la mine e de la tastatura :oops:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells