Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jul 2008, 17:29   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Bad girls ,girls with guns

"All you need to make a film is a girl and a gun" - Jean-Luc Godard
Incepem cu filmul noir clasicles femmes fatales)
Rita Hayworth:





Marylin Monroe:


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:32   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:34   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Lana Turner:The postman always rings twice(1946)



Anne Parillaud,Nikita,filmul din 1990 al lui Luc Besson:


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:40   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Catwoman,Halle Berry,Michelle Pfeiffer:




Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:47   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Kristana Locken,Terminator3:



Transporter2dementa care impusca tot in lenjerie intima)

Angelina Jolie: Tomb Raider,Wanted:


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:54   #6
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687

Charlize Theron,Eon Flux:


Milla Jovovic,Ultraviolet:



Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 17:55   #7
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Salma Hayek,Penelope Cruz,Bandidas:

Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 18:10   #8
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Uma Thurman,Lucy Liu,Daryl Hannah,Kill Bill:








Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 18:17   #9
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Rosario Dawson,Sin City:


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 18:23   #10
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Sigourney Weaver,Alien:


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 18:26   #11
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Care va plac? Sa facem un top,sau fiecare cum prefera, cu cea mai rea si cea mai ..buna in acelasi timp actrita..Ce filme mai stiti cu gagici rele?De retinut si Michelle Yeoh in The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor care urmeaza in curand.Cum va fi Terminator4 fara Arnold cu acritura aia sasaita de Christian Bale,nu pot sa realizez..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2008, 21:32   #12
Picasa2
Guest
 
Picasa2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 43
Super postere, frumoase actrite, doar Sigourney Weaver face aci nota discordanta. Nu mi-a placut niciodata genul asta de film, dar oricum, votez pentru actritele asiatice, au o delicatete pe care niciun costum de luptatoare, nicio inspaimantatoare arma nu reusesc sa o estompeze. Caucaziencele sunt doar "luptarete" sexy.
Picasa2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2008, 08:51   #13
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Originally Posted by Pauline Kael:
Cum va fi Terminator4 fara Arnold cu acritura aia sasaita de Christian Bale,nu pot sa realizez..
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ma femeia lu Dumnezeu, da exista in lumea asta UN ACTOR/O ACTRITA care sa fie in stare sa joace si sa mai si traiasca?
De femei te iei ca nu au talent si sunt cu implanturile cam prea peste masura, de actori ca nu stiu sa joace. Ai ajuns pana in limita aia absurda cand te iei de oameni care au demonstrat ca sunt capabili si au talent, dar la tine a disparut dupa un film :shock:

Chiar incepe sa fie culmea, si multe din posturile tale devin de-a dreptul aberante.

Acritura de Christian Bale???
Cati actori crezi tu ca pot sa joace rolul ala din Equilibrium?
AAAAAAAAAA, stai ca e film in care e mai multa actiune deci e prost;

Ai vazut cumva "Empire of the Sun"?
Dar stai ca ala e film de Razboi deci e prost.

Oameni buni nu poti face ca in Romania 70 de Trileruri, 80 de Drame, 180 de filme Psihologice si 5 comedii si 5 filme de actiune. E nevoie si de astea, e nevoie si de roluri usoare sa se cizeleze un actor, sa vada alte nuante etc. Si ca un "BONUS" actorii afirma ca este mai greu sa faci comedia decat drama (bine aici ii includem numai pe cei care sunt capabili sa le faca pe amandoua), dar iar repet comediile sunt filme proaste, in viziunea ta.

Imi cer scuze pentru aceasta (de la moderatori, care stiu ca nu imi sta in fire sa postez asemenea aciditati) dar incep sa fiu exasperat sa citesc aceleasi tampenii.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2008, 08:56   #14
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Picasa2:
Super postere, frumoase actrite, doar Sigourney Weaver face aci nota discordanta. Nu mi-a placut niciodata genul asta de film, dar oricum, votez pentru actritele asiatice, au o delicatete pe care niciun costum de luptatoare, nicio inspaimantatoare arma nu reusesc sa o estompeze. Caucaziencele sunt doar "luptarete" sexy.

Mie imi plac filmele SF,mai ales ca primul Alien,mi se pare si cel mai bun,iar Sigurney e o actrita exceptionala(a fost colega mult timp cu Meryl Streep).Si eu sunt topita dupa asiatice,am sa vb. despre ele mai incolo..
Kathleen Turner,Prizzi's Honor:



Bette Davis,nemuritoare:

Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2008, 09:09   #15
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by legardere:
Originally Posted by Pauline Kael:
Cum va fi Terminator4 fara Arnold cu acritura aia sasaita de Christian Bale,nu pot sa realizez..
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ma femeia lu Dumnezeu, da exista in lumea asta UN ACTOR/O ACTRITA care sa fie in stare sa joace si sa mai si traiasca?
De femei te iei ca nu au talent si sunt cu implanturile cam prea peste masura, de actori ca nu stiu sa joace. Ai ajuns pana in limita aia absurda cand te iei de oameni care au demonstrat ca sunt capabili si au talent, dar la tine a disparut dupa un film :shock:

Chiar incepe sa fie culmea, si multe din posturile tale devin de-a dreptul aberante.

Acritura de Christian Bale???
Cati actori crezi tu ca pot sa joace rolul ala din Equilibrium?
AAAAAAAAAA, stai ca e film in care e mai multa actiune deci e prost;

Ai vazut cumva "Empire of the Sun"?
Dar stai ca ala e film de Razboi deci e prost.

Oameni buni nu poti face ca in Romania 70 de Trileruri, 80 de Drame, 180 de filme Psihologice si 5 comedii si 5 filme de actiune. E nevoie si de astea, e nevoie si de roluri usoare sa se cizeleze un actor, sa vada alte nuante etc. Si ca un "BONUS" actorii afirma ca este mai greu sa faci comedia decat drama (bine aici ii includem numai pe cei care sunt capabili sa le faca pe amandoua), dar iar repet comediile sunt filme proaste, in viziunea ta.

Imi cer scuze pentru aceasta (de la moderatori, care stiu ca nu imi sta in fire sa postez asemenea aciditati) dar incep sa fiu exasperat sa citesc aceleasi tampenii.
In primul rand,postarea ta e off-topic si ca esti iritat nu ma intereseaza,nu esti primul sau ultimul.Dar ai o postare atat de inconsecventa si lipsita de argumente,si cumva copilareasca in zbuciumul ei spasmodic si neregulat.
Am scris in mod intentionat despre Bale asa,ca sa atrag lumea ca tine inocenta si permisiva pe topic.Sunt cativa fani de-ai lui ,cinste lor,etc..Mi-a placut in "Equilibrium",nimeni n-ar fi putut sa fie un Cleric Preston mai bun,i s-a potrivit ca o manusa, iar in" Masinistul" a fost de Oscar.
Incearca sa te relaxezi,e un pas inainte,ia totul ca pe o gluma,lucrurile neimportante,in general.
Te-as ruga ca impresiile tale despre postarile mele sa nu incerci sa le transformi in judecatile mele de valoare,nu imi pune tu mie postari in spinare,eu nu am afirmat nimic din ceea ce ai spus mai sus,si da,Terminator fara Arnold Shwarzeneger e cumva aiurea,atat am vrut sa spun.In rest ,nu e treaba mea ce impresie ai tu despre parerile mele,pe care le rastalmacesti.Faptul ca jignesti nu iti da o imagine mai buna sau mai inteligibila.
Incearca mai bine sa repeti si sa fii un actor bun,mult succes.
Despre "trileruri","aberatii","tampenii" si alte expresii coerente de-ale tale,n-am ce sa spun,sunt impresionata.Nu am desfiintat comedia sau actorii,este un complex al tau.That's all.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2008, 09:40   #16
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Picasa2:
Super postere, frumoase actrite, doar Sigourney Weaver face aci nota discordanta. Nu mi-a placut niciodata genul asta de film, dar oricum, votez pentru actritele asiatice, au o delicatete pe care niciun costum de luptatoare, nicio inspaimantatoare arma nu reusesc sa o estompeze. Caucaziencele sunt doar "luptarete" sexy.
Picasa,pe care ai pune-o pe primul loc?
Lucy Liu
Devon Aoki(Sin City)
Bai Ling(Crank2)
Michelle Yeoh(Mumia3)
Kelly Hu(Craddle 2 the Grave)
Zhang Ziyi(Gheisa,Crouching Tiger, Hidden Dragon)
Bingbing Li(The Forbidden Kingdom)
Gong Li(Curse of the Golden Flower)
Maggie Q(Three Kingdoms)
Chiaki Kuriyama(Kill Bill)
Joan Chen(Twin Peaks,Golden Gate)
Chebo Mato
Vivian Wu(The Pilow Book)
Tia Carrere(Rising Sun)
Ming-Na Wen
Tamlyn Tomita
Shu Qi (Transporter1)

Frumusetea fragila dar plina de forta,Gong Li:


Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2008, 12:45   #17
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
1.Sigourney Weaver as Ripley in Alien.
2.Linda Hamilton as Sarah Connor in Terminator 2: Judgment Day.

Daca e vorba despre femei puternice cu o arma in mana atunci acestea 2 sunt cele mai bune alegeri.Daca e vorba de femei sexy cu o arma in mana,te las pe tine sa pui actrite manga :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 15:30   #18
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by redmen:
1.Sigourney Weaver as Ripley in Alien.
2.Linda Hamilton as Sarah Connor in Terminator 2: Judgment Day.

Daca e vorba despre femei puternice cu o arma in mana atunci acestea 2 sunt cele mai bune alegeri.Daca e vorba de femei sexy cu o arma in mana,te las pe tine sa pui actrite manga :lol:

erectia eunucului a scris:
Quote:
Lipsesc Vitoria Lipan si Ecaterina Teodoroiu.
Redmen,daca titlul era femei puternice,cu siguranta nu erau doar cele doua actrite stralucite in filmele SF,eu as pune pe primul loc pe Jodie Foster in "Tacerea Mieilor":

Nu e neaparat ca femeile puternice sa fie rele sau cu pistoale...dar putem extrapola si putem largi aria de cuprindere...Femeile puternice din filme sunt destule si nu neaparat se luptau ..fizic,corp la corp,joc de glezne,duceau adevarate razboaie psihologice,luptau cu viata ,nu se jucau de-a amazoanele..Voi reveni cu subiectul..Iar faza cu manga,nu tine,nu sunt doar actrite manga sau hentai mai sus,i-am raspuns doar userului Picasa.Sorry ca am uitat de Linda Hamilton:



Si Palm Grier:


Erectia eunucului,probabil ca doar unui eunuc i-ar provoca o erectie cinefila Vitoria si Ecaterina,desi n-ar trebui subestimate actritele care au facut niste roluri mari,dar Sadoveanu nu era Joyce,Vitoria nu era Medeea sau Dorina Lazar nu era din Hollywood,iar Ecaterina Teodoroiu nu era Jeanne D'arc sa o joace Milla Jovovic.Dar sunt niste eroine intr-adevar,chiar daca sunt romance
Care fete rele,puternice ,care actrite si roluri si din care filme va plac si le-ati pune pe locul1?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 17:03   #19
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai e vorba de femei cu arme .. nu doar femei puternice ca asa o alegeam pe Scarlett O'Hara :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 08:01   #20
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by redmen:
Pai e vorba de femei cu arme .. nu doar femei puternice ca asa o alegeam pe Scarlett O'Hara :lol:
Cred ca mai sunt femei cu arme ,interesante,rele sau nu.Din pacate,doar tu ai avut amabilitatea sa intri pe topic.
1.Jodie Foster(vulnerabila dar si indestructibila)
2.Sigourney Weaver(nici o femeie nu va mai face un sf ca ea)
3.Cathleen Turner(Prizzi's honor,killerita alunecoasa)
4.Linda Hamilton(Terminatoarea)
5.Pam Grier(Jakie Brown)Etc...
6.Devon Aoki(corcitura japoneza care omoara la gramada dansand balet acrobatic cu sabioiu' ninja in Sin City,nici un muschi nu i se misca pe fata,nu clipeste..)
Si zau ca ma incita si Kristanna Loken("Inelul nibelungilor" are acolo o scena de lupta misto..),si pe deasupra e frumoasa de pica si gay :oops:
Mi s-a mai pus pata momentan pe zambetul discret al lui Michelle Yeoh,zau ca proverbul cu gaina batrana e adevarat..
Clasament si mai lung...alta data.Asta-i temporar.
Alte pareri..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells