Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 May 2008, 23:02   #21
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
a, problema e de fapt de procedura

daca o puneam la blog, erai fericit?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 23:16   #22
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
fara astfel de "stiri"
Si daca chiar ti se parea o parere de luat in seama.. ar fi mers acolo pana la urma. Pe blog chiar ca-ti dai cu parerea. E personal ..si e normal sa faci asta.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 10:55   #23
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Ziceam la Cronica de sugestii si reclamatii:

Nu exista film romanesc in competita TIFF pentru ca nu exista niciun film de debut (sau al doilea lung-metraj) pretabil unei competitii.

Boogie se exclude pentru ca e filmul cu nr 3 al lui Munten si e exclus prin regulament.
Nunta muta e pastrata pentru Venetia, ceva, Pescuit sportiv idem.

Tache e o comedie simpatica dar e mai degraba film TV.

Elevator e bun dar e film digital si, din pacate, n-arata prea bine.

Mi-a scapat vreunul din magnifica recolta a primei jumatati din an?

Asa e Stefan, am uitat de Anca. Dar nu obisnuiesc sa vorbesc de filme pe care nu le-am vazut. Permite-mi, totusi, sa am dubii legate de calitatile acestui film...
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 11:15   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu am inteles (d la oameni kre l-au vazut) k 'nunta muta' e f prost... asha k, c venezie??...
poate trieste!

dar asha e, nu tre facuta o tragedie nationala: sint ani mai buni & ani mai prosti! totu e sa avem continuitate
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 11:37   #25
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
dar eu nu inteleg, care e baiul? competitie sau nu, unele filme vor fi acolo si asta conteaza : Boogie (despre care am auzit numai pareri bune, de la oameni ce l-au vazut), Pescuit sportiv, Elevator, filmul lui gabrea...
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 11:54   #26
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eh, baiu e k nu ar fi niciunu in competitie... (stefando dixit)
n-as vrea sa fiu in pielea lu kiri: c presiuni tre sa fie p capu lui! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 12:00   #27
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Originally Posted by Alex Leo Serban:
eu am inteles (d la oameni kre l-au vazut) k 'nunta muta' e f prost... asha k, c venezie??...
poate trieste!

dar asha e, nu tre facuta o tragedie nationala: sint ani mai buni & ani mai prosti! totu e sa avem continuitate

E teribil de prost, o adunatura de copy-paste-uri de la gag/urile din filmele mute si pana la motivele din filmele lui Kusturica, care nu se leaga deloc si care transforma filmul intr-o insiruire de scenete cu valoare de intriga ce pregatesc singura scena veritabil interesanta a filmului, nunta din titlu. Totul incadrat de coperti "in zilele noastre" care par scoase din filmele lui Pita sau Daneliuc (alea mai recente), ca trebuiau bifati si.
Dar daca tot au incercat la Cannes, Venetia e pasul urmator logic.
S-a obisnuit romanul cu premii si nu concepe sa n-aiba o statueta, acolo. Astept cu interes periplul international al duo-ului Serbanescu-Barna, Dincolo de America.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 12:05   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai cre k o sa fie KIAR dincolo d amerik :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 12:35   #29
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by illotempore2002:
films4all daca nu ai o parere sustinuta de niste argumente clare, mai bine tine-o pt tine....ca ne pierzi timpul de pomana


da intradevar..timpul..l-am cam pierdut degeaba..dar argumente clare..am avut cu duiumul. Numa ca s-a vrut a fi neclare tocmai pentru te face pe u sa crezi ..si sa spui ce ai spus....
ai si u dreptate in felul tau :* (la faza cu timpul pierdut)
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 12:53   #30
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
films4all are dreptate, dar unii prefera sa nu recunoasca abordarea tabloida a subiectului. ce rost avea aceasta "anatomie" superficiala a filmului romanesc cand inca nu se cunoaste selectia oficiala?
bun, daca intr/adevar nu intra nimic in competitie sau doar 1, atunci un articol bine structurat ar fi binevenit.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:07   #31
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu inteleg ce-i tabloid in stirea aceea. de cand tabloid a devenit sinonim cu "pe scurt"? pentru o "analiza" nu era nici timp si nici loc

apropo, discutia de mai sus imi aminteste de una din primele mele zile din presa, la un saptamanal economic in limba engleza. Si mie, ca si lui films4, mi se parea inutil sa scriu despre lucruri care inca nu se intamplau. Cand am aflat ca nu stiu ce producator de echipamente de nu stiu care fel investe nu stiu cate zeci de milioane in nu stiu ce fabrica din Romania, i-am zis tare intr-o doara editorului, un englez pur-sange si extrem de... tehnic. El cica "wow, superstire, scrie repede, sa intre in editia asta". Nu va imaginati ce expresie i-a aparut pe fata cand i-am zis "da' de ce sa scriu acum cand fabrica se deschide peste 4 luni?" :w00t:
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:11   #32
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Nu e nici un film romanesc in competitie, dar tot nu pricep care e problema.
Da, e articol de opinie si nu stire. Dar hai sa fim seriosi! Cei ce se pretind ziaristi si scriu pe la ziare habar n-au diferenta intre cele doua genuri jurnalistice.
Cel care a scris a avut ceva informatii si a considerat trebuie date acum. Daca astepta anuntul oficial, nu mai era nimic news worthy in material, nu?
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:14   #33
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
oricum, daca intrati pe principalele site-uri de film veti vedea ca mai toate sunt gandite in sistem blog, cu subiectivitate si implicare maxima a autorului. numai agentiile de stiri mai folosesc stirea seaca
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:17   #34
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by StefanDo:
nu inteleg ce-i tabloid in stirea aceea. de cand tabloid a devenit sinonim cu "pe scurt"? pentru o "analiza" nu era nici timp si nici loc
pe scurt? m-am luat eu de marime? am zis doar ca abordarea asta de-a induce o stare de fapte inainte ca ele sa se produca apartine jurnalismului de tip "neaparat senzational".
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:18   #35
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
Ceea ce nu inseamna, totusi, ca abuzul de struto-camile jurnalistice ar fi indicat. Dar ai dreptate, dezvoltarea web-ului presupune aparitia unor hibrizi. Grav e doar atunci cand se foloseste acelasi stil si in presa scrisa... pe hartie.
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:21   #36
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
analistii politici nu fac previziuni, nu?
de la o situatie reala (lungmetraje de debut sau second movie de nebagat in competitie) putem o ajunge la situatie inca necunoscuta (competitia TIFF). Eu nu sper decat ca ma insel si ca kiri va scoate din maneca cine stie ce debut spectaculos
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:28   #37
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by StefanDo:
analistii politici nu fac previziuni, nu?
hai sa nu vb de politica, unde toti sunt niste bufoni.

Quote:
de la o situatie reala (lungmetraje de debut sau second movie de nebagat in competitie) putem o ajunge la situatie inca necunoscuta (competitia TIFF). Eu nu sper decat ca ma insel si ca kiri va scoate din maneca cine stie ce debut spectaculos
mda. mult zgomot pt nimic. si cum spunea cineva mai sus nu e nicio calamitate daca nu va fi niciun film romanesc in competitia TIFF.
tre doar speram ca la nucleul de max 10 oameni in care sta toata cinematografia romaneasca actuala sa se mai adauge cel putin inca pe atat in cel mai scurt timp.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:28   #38
Once...
Junior
 
Once...
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 72
NU
Once... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:32   #39
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu e o calamitate, ci e doar surprinzator

s-a mai intamplat doar in 2004, iar anul asta ar trebui sa apara vreo 14 lungmetraje, din care cel putin cinci debuturi sau second movie. Si nici macar unul in competitia TIFF? hai sa mor io daca nu-i newsworthy

iar la argumentu' cu politica zici ca esti Jacques Verges. Numai ala zicea: "da' de ce-l acuzati pe saracu Barbie ca a omorat? Doar si voi ati omorat!" La faza asta, din noi doi tabloidul esti tu
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 13:42   #40
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by StefanDo:
nu e o calamitate, ci e doar surprinzator

s-a mai intamplat doar in 2004, iar anul asta ar trebui sa apara vreo 14 lungmetraje, din care cel putin cinci debuturi sau second movie. Si nici macar unul in competitia TIFF? hai sa mor io daca nu-i newsworthy
deci, Gala Gopo a stat doar in 2 filme ce-au rulat in 2007. ce e asa surprinzator ca-n 2008 suntem pe Bulevardul Fluiera-Vant?!


Quote:
iar la argumentu' cu politica zici ca esti Jacques Verges. Numai ala zicea: "da' de ce-l acuzati pe saracu Barbie ca a omorat? Doar si voi ati omorat!" La faza asta, din noi doi tabloidul esti tu
bah, ma lasi cu politikia?! doar rusii au oameni politici adevarati, aia proveniti din kgb, care iau singuri decizii, in rest: uita-te la maimutzele de bush, base sau sarkozy - niste habarnisti care spun doar aberatii si sunt materie prima pt urna sa te pis de ras.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells