Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Apr 2009, 22:08   #201
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by illotempore2002:
The scent of green papaya, am auzit multe multe lucruri bune de filmul acesta vietnamez http://www.imdb.com/title/tt0107617/ .
Don't get your hopes up. Telenovela frumos filmata.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2009, 22:23   #202
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
really?

mi-a povestit cineva in ale carui gusturi aveam incredere....

dar daca e s-o luam asa, si Almodovar filmeaza frumos telenovele
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 18:49   #203
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Chugyeogja (2008)

debutul (reusit zic io) lui Hong-jin Na

violenta, sange, suspans (finalul e pe alocuri insuportabil), niscaiva personaje 'negative' si atent studiate pana in cele mai mici amanunte, umor, ironie, razbunari, femei in agonie si brutalizate...asa cum sta bine unui film extrem asiatic
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 18:03   #204
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
spielberg - remake dupa oldboy

tocmai am aflat ca steven spielberg pregateste un remake dupa "oldboy", cu will smith in rolul principal. http://bit.ly/29yt0
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 20:04   #205
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Oldboy e unul din filmele mele preferate de dupa 2000. Cred ca e usor de ghicit parerea mea despre un remake american. De fapt dupa cum arata cinematografia in ultimii ani nici nu ar mai trebui precizat american pentru ca deja au transformat chestia asta in industrie proprie. Mi-e ciuda cand vad ca filme atat de frumoase precum Oldboy sau Let the right one in sunt batjocorite astfel. Macar dupa Internal Affairs a iesit destul de bine The Departed, chiar peste original, dar asta datorita lui Scorsese, care e mult peste Spielberg dupa parerea mea, si datorita actorilor, iar peste Will Smith, desi si acesta din urma are potential mare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jul 2009, 20:25   #206
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
poa' sa screama americanii la remake-uri pana scapa za brownie pe cur (vezi Visitor Q)...tot nu o sa le iasa ca la astia mici si rai
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 16:13   #207
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
A auzit cineva de filmul asta? L-a vazut? O sursa eventual, daca se poate...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2010, 17:57   #208
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu-mi amintesc detaliile, pentur ca au trecut ceva ani de cand l-am vazut, dar povestea e originala si iti pune capul la contributie. Atmosfera e excelenta, ceea ce nu e de mirare avand in vedere ca e facut de Kiyoshi Kurosawa. Merita vazut.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2011, 22:49   #209
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Confessions (Kokuhaku) - Prima jumatate de ora din Confessions e practic o singura scena, la nivel de capodopera. Monologul masurat a unei profesoare in fata unei clase zgomotoase se metamorfozeaza de mai multe ori, capatand sensuri si ascutimi de pumnal pana la finalul de panica totala. Apoi insa filmul incearca sa se explice, sa adanceasca psihologia personajelor si aici esueaza. Ramane insa, pe tot parcursul, unul din cele mai dure si bolnave filme asiatice facute vreodata si asta spune ceva intr-o companie unde concurenta exista din belsug. Vizual filmul arata fantastic, regizorul Tetsuya Nakashima (Kamikaze Girls, Memories of Matsuko) creand un stil distinct de o frumusete sumbra. Cei carora le-a placut Oldboy sau Sympathy for Mr. Vengeance n-ar trebui sa-l rateze.

P.S. Windom, asta e film pentru tine! Sumbru ca dracu', bine filmat, singuratate la maxim.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2011, 23:38   #210
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu-i place lui Windom, pun pariu

N-as face legatura intre cei carora le-a placut Oldboy/Lady V si Confessions. Mie mi-au placut foarte mult cele ale lui Park, dar asta e ceva mai slab. Iti dau dreptate, prima parte e destul de interesanta, dar apoi devine cam exagerat si asta intr-un mod serios din pacate (nu in genul Love Exposure). Imaginea e intr-adevar foarte buna, lucru destul de rar la japonezi.

Ca tot am zis de Love Exposure, trebuie sa vad Guilty of Romance. Am vrut sa fac asta aseara, dar nu prea aveam chef de genul ala de film. Cu siguranta un alt film fucked up rau de tot, probabil mai mult decat Confessions.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2011, 23:52   #211
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Credeam ca lui Windom ii plac filmele astea in care nimeni nu e bun si intregul tragism al existentei e expus necrutator.

Acum serios, scena de inceput e exceptionala. E pacat ca apoi intra in pop psychology si esuaza ca mesaj. Dar la final am simti ca mi-e rau. Si am vazut destule filme ca sa am o rezistenta mare. Un film care ma face sa-mi fie rau, e cu adevarat bolnav. Daca asta e o calitate sau nu, nu stiu ce sa zic.

Guilty of Romance vreau si eu sa-l vad in curand. Din ce am auzit insa ar fi mai slab ca Love Exposure, ceea ce e de asteptat de altfel.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 12:10   #212
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Twinsen:
Credeam ca lui Windom ii plac filmele astea in care nimeni nu e bun si intregul tragism al existentei e expus necrutator.
You pretty much nailed it. Filmul e pe lista de ceva vreme, inainte sau dupa Madeo, nu mai stiu exact...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 12:23   #213
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Madeo e incomparabil mai bun Eu zic ca n-o sa-ti placa Confessions, chiar te rog sa revii cu o parere Daca ar fi filmul exact cum suna acea mica descriere a lui Twinsen, atunci as fi de acord cu el. Dar nu e tot... faptul ca sunt implicati niste pusti si povestea e exagerata intr-un mod prea serios cu siguranta o sa-l plictiseasca ori o sa-l enerveze
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 13:01   #214
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Dar nu e tot... faptul ca sunt implicati niste pusti si povestea e exagerata intr-un mod prea serios cu siguranta o sa-l plictiseasca ori o sa-l enerveze
Eu n-am inteles niciodata faza cu "sunt implicati niste pusti". Traim cu impresia gresita ca suntem mult mai destepti decat cei mai mici ca noi. De fapt avem mai multa experienta,dar suntem si deja inchistati in alegerile deja facute. Mi mi se par foarte interesante filmele cu tineri tocmai pentru ca e momentul formarii personalitatii, cand iti pui intrebari esentiale si incerci sa gasesti raspunsul. Bine, in Confessions ideea e cu totul alta, e mai degraba pe thriller/drama dar nu vad de ce ar deranja pe cineva faptul ca o parte din personaje sunt tineri.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 13:14   #215
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu cred ca deranjeaza pe cineva ca-s implicati pusti, adica doar asta, ci modul neverosimil in care sunt ei implicati in poveste. Cum ai zis si tu, in Confessions ideea e cu totul alta, pentru ca eu ma refeream strict la filmul asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 13:30   #216
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Liar Game l-a vazut cineva? E vorba de serie de jocuri in care personajele pot sa castige sau sa piarda sume uriase de bani si in care cheia consta intr-o combinatie de inteligenta si capacitate de a-ti manipula adversarii. Mi s-a parut foarte distractiv ca thriller. Un preview pe youtube: Liar Game
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 14:00   #217
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ca tot se vorbeste de filme asiatice,a vazut careva The Yellow sea sau Tazza: The High Rollers?Le am in pc de ceva timp dar inca nu le-am vazut.Twinsen,tu ar trebui sa stii ca esti cel mai actualizat.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 15:01   #218
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Yellow Sea mi s-a parut un thriller decent realizat, dar banal. N-am rezistat pana la sfarsit.

Pe genul asta de crime/thriller ti-as recomanda mai degraba ceva gen The Chaser sau Friend, daca nu le-ai vazut deja.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 15:20   #219
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Twinsen:
Yellow Sea mi s-a parut un thriller decent realizat, dar banal. N-am rezistat pana la sfarsit.

Pe genul asta de crime/thriller ti-as recomanda mai degraba ceva gen The Chaser sau Friend, daca nu le-ai vazut deja.

Chaser l-am vazut acum 1 an iar Friend il aveam pe lista, insa n-am apucat sa-l iau.De High Rollers sa inteleg ca nu stii nimic?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 15:44   #220
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mie mi-a placut The Yellow Sea. E facut de aceeasi persoana care a regizat The Chaser, doar ca e destul de diferit in sensul ca e mai lung, mai greoi, are un start lent, actiunea incepand dupa vreo 40 de minute parca, si nu exista momente usor comice. E o portie sanatoasa de violenta, uneori chiar gratuita, dar e destul de realist facut filmul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells