Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > cineclub@cinemateca

View Poll Results: Filmul comunist, bun sau rau?
sint minunati in prostia lor 24 47.06%
ardeti tot ce gasiti 5 9.80%
ma pis pe mine de ris 5 9.80%
m-as uita dar mie frica sa recunosc 2 3.92%
nu sint comunist/a 13 25.49%
am o facultate, nu ma compromit 2 3.92%
Voters: 51. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2007, 00:55   #1
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Cum pot si eu sa vin la cineclub?

as veni si eu la cineclub dar imi este frica de conversatii filozofice pe filme de neinteles sau intergrame cultural intelectuale...

de ce doar B1 da filme romanesti fara sa discrimineze pe baza de calitate... vreau sa vad si sa vorbesc despre un film 'prost' romanesc... stii prostia aia plina de farmec...

vreau sa vorbesc si eu despre filozofia ascunsa in salopeta de strungar baza 5...

ma scuzati... imi e frica de Godard... va las... cu bine...
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 00:59   #2
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
sunt bune si filmele romanesti marca B1 tv, ca sa zic asa...
dar, stii, dupa ce mananci o viata cartofi prajiti, parca ti-ai dori si ceva delicatese...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 04:37   #3
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
mda

dar e valabil si invers... cind maninci o viata intraga delicatese mai vrei si ceva special ca cartofi prajiti...
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2007, 00:33   #4
julesetjimetcatherine
Junior
 
julesetjimetcatherine
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 32
da.. mi se pare justificat ce zici tu cu discutiile filozofice si filmele de pe b1tv.. uneori si eu ma intreb de ce naiba ne mai batem capul sa vorbim despre filmele alea care oricum sunt in marea lor majoritate mult prea bune ca sa le gasesti cusururi? si daca nu le gasesti cusururi, despre ce sa vorbesti? trebuie sa inventezi ceva sau sa scormonesti bine,bine.. apoi citesc inca cate un articol de film pe ici pe colo si ma enervez atat de tare ca m-as duce la cineclub de 7 ori pe saptamana.. si tot asa..
in fine.. cat despre godard.. te rog eu sa nu-ti fie frica.. ia-l asa cum e..oricum unele filme de-ale lui se aseamana oarecum cu ce vezi tu la b1tv..bine, nu ca gen sau mai stiu eu ce (stil?), dar ca tampenie (vezi "made in usa" - unul dintre cele mai lipsite de gust filme pe care le-am vazut; daca il vei vedea, iti vei da seama ca nu am vazut prea multe filme proaste totusi)..
julesetjimetcatherine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2007, 21:52   #5
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
Filmul Cult Romanesc

eu cred ca adevarata genialitate si dovada de entuziasm este sa vedem ed woodul din filmul romanesc....

decalr filmul romanesc muncitoresc film cult.... ...

cine vrea sa facem un cineclub de film cult romanesc.... avem vreo 500 de titluri si citiva regizori dezorientati in viaþã...

eu mi-as dori sa il intilnesc pe mircea dragan sau pe iulian mihu cu 'marele singuratic'.... eu ii privesc pe acesti oameni cu acelasi deliciu ca pe niste criminali in serie cu prezente metafizice... cu motivele lor extraordinare si mesajele lor superbe si transcedentale pierdute sub patura groasa a conventiilor morale culturale si sociale....
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2007, 22:52   #6
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Filmul Cult Romanesc

Originally Posted by omulrosu99:
decalr filmul romanesc muncitoresc film cult.......
Avem un comunist printre noi. :lol:

Originally Posted by omulrosu99:
cine vrea sa facem un cineclub de film cult romanesc.... avem vreo 500 de titluri si citiva regizori dezorientati in viaþã...
Cine?

Originally Posted by omulrosu99:
eu mi-as dori sa il intilnesc pe mircea dragan sau pe iulian mihu cu 'marele singuratic'.... eu ii privesc pe acesti oameni cu acelasi deliciu ca pe niste criminali in serie cu prezente metafizice... cu motivele lor extraordinare si mesajele lor superbe si transcedentale pierdute sub patura groasa a conventiilor morale culturale si sociale....
Apropo de Iulian Mihu, regizorul a iesit jenant din scena vietii cu excrementul Dublu Extaz. Filmul este atat de prost, cu greu am rezistat sa-l vad. Am fost la premiera si am zis sa nu plec ca imi daduse invitatia cineva care lucrase la film si care era langa mine. Se stie ca Mihu avea un apetit pentru actori neprofesionisti (un ex. : alegerea inspirata a interpretului lui Mos Costache din Felix si Otilia -imi scapa numele), dar in Dublu Extaz distribuie intr-un rol important un sofer de TV de la fosta Cinerom, care in afara de un penis urias pe care tot il arata pe durata filmului nu mai are nimic. Dublu Fas a rulat la premiera (doh!) si fix o saptamana intr-un cinema de periferie, unde nu s-a dus nimeni sa-l vada. La scurt timp Mihu a si murit.
Felix si Otilia este atribuit pe nedrept lui Sergiu Nicolaescu, pentru simplul fapt ca a jucat in el.

Daca tot esti pasionat de ciurucuri din astea iti recomand vechile Cinema, ai material cacalau acolo. E si un topic p-aici cu poze.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2008, 12:35   #7
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Cine modereaza conversatiile la cineclub?
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2011, 14:32   #8
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Probabil ca cel care a formulat poll -ul este pe undeva ori fascist , ori prea tanar , ori prea prost (cele 3 variante nu se exclud reciproc).Poll-ul prin definitie trebuie sa dea posibilitatea unei game de alegere variata. , ori asta pe langa faptul ca e tendentios , are si unele (majoritatea ) formulelor de raspuns de o imbecilitate crasa. Acum eu stiu ca la noi NU se mai munceste si NU se mai invata ( nici nu vad rostul unor asa demersuri comuniste si desuete) dar nici sa ne amintim cum se muncea / invata cei care au muncit sau invatat (in cazul meu) nu mai avem voie?
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 22:36   #9
Jack-Jack
Novice
 
Jack-Jack
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 19
Eu cred că e bine să comentăm filmele comuniste.Pe mine unul mă interesează părerile despre orice s-ar spune în legătură cu astfel de producţii.Suntem sau nu cinefili adevăraţi?
Jack-Jack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 18:33   #10
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by omulrosu99:
as veni si eu la cineclub dar imi este frica de conversatii filozofice pe filme de neinteles sau intergrame cultural intelectuale...

de ce doar B1 da filme romanesti fara sa discrimineze pe baza de calitate... vreau sa vad si sa vorbesc despre un film 'prost' romanesc... stii prostia aia plina de farmec...

vreau sa vorbesc si eu despre filozofia ascunsa in salopeta de strungar baza 5...

ma scuzati... imi e frica de Godard... va las... cu bine...

Amice , eu nu te scuz . Ai carente mari in ceea ce priveste gramatica si ne tii in suspans cu atatea puncte. Salopeta de strungar? WTF ?!
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2014, 10:50   #11
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
pai reivan,pct iei si daca scrii un cuvant...e suficient cat sa scrii 100 de com a cate un cuv ca ai 100 de pct
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2018, 12:34   #12
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Mai functioneaza aceasta obtiune?
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2024, 18:59   #13
George1000
Junior
 
George1000
 
Join Date: Nov 2007
Location: Braila
Posts: 48
Exista intalniri cineclub face to face in Bucuresti a comunitatii Cinemagia sau a cinefililor? Daca da mi-ar place sa am ocazia de a participa la discutiile unui astfel de club. Ca cluburile clasice tip pub cu dans, bautura si tutun, nu-s de mine. Prefer cluburile culturale tip: club de film, club de carte, etc.
George1000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells