Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jan 2013, 10:36   #1
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
Subtitrarile pe cale de disparitie

Se vede cu ochiul liber presiunea caselor de productie din Romania ca animatiile dublate sa inlocuiasca pe cele subtitrate. La cinema gasesc din ce in ce mai greu un film subtitrat, din 3-4 animatii care ruleaza, chiar si in cinemaurile cu multe sali, d-abia mai gasesc unul si acela la o anumita ora, o singura data pe zi daca nu chiar pe saptamana, care sa nu fie dublat in limba romana. Ma pregatesc ca in curand, animatiile subtitrate sa dispara de tot sau sa fie pasare rara odata pe an.

Voi credeti ca s-au facut comparatii in paralel la aceeasi ora : o sala cu animatie subtitrata si alta dublata, vanzari de bilete ? Eu cred ca " nu sunt bani pentru asa ceva " insa sunt convins ca sunt studii " facute " pe hartie care sa justifice dublajele Studii care ne fac sa ramanem noi spectatorii, fara nici o optiune si sa ni se impuna astfel de catre cei din bransă calea pe care , noi , marea masa de specatori platitori, sa o alegem, care este de fapt unica
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2013, 09:47   #2
Skizzer
Novice
 
Skizzer
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 2
Nu imi place aceasta idee . Nimic nu poate inlocui originalul. Cel mai frumos este sa vezi un film cu vocile originale. Dar daca asa vor ei ce sa facem ....
Skizzer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2013, 10:53   #3
Miiku
Novice
 
Miiku
 
Join Date: Nov 2012
Location: Romania
Posts: 19
Dublate nhu prea are farmec. Gen daca e un soudtrack al filmului, iar filmu` e dublat nhu e aceeasi originalitate ca la cel tradus...
Miiku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2013, 17:34   #4
yonutzTM
Junior
 
yonutzTM
 
Join Date: May 2011
Posts: 63
Nici eu nu sunt un fan al dublajului animatiilor . Este mai placut cu vocile originale.
__________________
http://s7.postimg.org/y6gu3giij/Untitled.png
yonutzTM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2013, 10:50   #5
alexandra_iulia_anghel
Novice
 
alexandra_iulia_anghel
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 1
Salut,
Am dat de aceasta rubrica in cautarea unui raspuns la intrebarea: De ce la cinematografe nu mai gasesc nici o animatie subtitrata?
Raspunsul nu cred ca il voi gasi dar cu siguranta mi-am pierdut speranta in a mai incerca sa gasesc un cinematograf in Bucuresti care sa difuzeze o amimatie subtitrata. Din pacate pentru cinematografele romanesti, vor pierde multi clienti care nu vor sa vada animatiile dublate. Iar noi, vom astepta cu sufletul la gura ca acea animatie sa apara pe torrent sa putem downloadam filmul in varianta dorita.
alexandra_iulia_anghel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2013, 09:39   #6
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
De acum gata !
Nu mai sunt animatii subtitrate !

Din pacate scenariul care cred eu ca va urma va fi urmatorul :
nu vor fi capabili sa inteleaga numarul de specatori pe care il vor pierde. Inevitabil dupa o saptamana de munca va veni weekendul si parintii isi vor duce copii la cinematograf fiindca viata isi urmeaza mai departe cursul ei, vor plati 30 lei pe bilet ca si pana acum, se vor vinde munti de cola si popcorn ca si pana acum, vor fi mai multe scaune goale in sala decat cele pline ca si pana acum, iar acest lucru se va uita cu timpul, dublajul va devein ceva normal.
Probabil ca si logistic este dificil pentru cei care se ocupa cu rulajul filmului : doua tipuri de role Una cu subtitrare alta cu dublaj. Filmul ruleaza intr-o sala de la ora 10 la 12 cu dublaj , de la 12 la 14 cu subtitrare si apoi iarasi cu dublaj. Este greu de gestionat.
Este cazul consumatorului care nu este capabil sa isi exprime optiunea si se lasa condus de catre cel care vinde produsul

La mine la bloc s-a deschis un chiosc , lazi de inghetata , bere la pet, tigari , stiti voi , chioscul clasic si chicios, concept romanesc de care recunosc ca si eu am devenit dependent ( de concept, nu de acest chioisc). Arata foarte urat intre blocuri si a luat din spatiul nostru verde si asa foarte mic si a umbrit niste geamuri pe la parter. Dupa multe pungi cu apa, injuraturi si blesteme de babe, ce credeti ca se intampla acum ?Chiar acei care i-au injurat ieri, isi trimit copii sa le ia bere si tigari de la chiosc astazi si coboara in trening seara sa ia paine ca au ramas fara. Explicatia lor : Si ce daca nu ma duc eu , chioscul va da faliment pentru un singur cumparator lipsa ? De ce sa ma duc pana la chioscul de pe strada cand pot sa iau de aici de la coltul blocului?
In acest caz chioscul invadator putea fi foarte simplu desfiintat : nimeni sa nu ii deschida usa. O solutie clara si simpla care a fost la indemana noastra .

Stiti ce ? Eu nu voi cumpara de la acel chiosc si nici bilet pentru film de animatie dublat NICIODATA !
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2018, 11:02   #7
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Parerile sunt impartite, dar merge si o dublare a vocii, de calitate.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells