Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Oct 2018, 20:59   #161
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Am citit pe site o stire extrem de comica.Trei actori si Iulia Rugina fac o scoala pentru actori de cinema.Se poate invata si regie, scenaristica etc.Imi si imaginez ce oameni calificati vor iesi de acolo.
Cei patru intreprinzatori isi cunosc valoarea?
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2018, 13:53   #162
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Lectură plăcută!

Aici am pus accentul pe tineret.

https://adevarul.ro/cultura/arte/tin...482/index.html

https://www.ziarulmetropolis.ro/ilea...uala-in-scoli/
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2018, 18:27   #163
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
În județul Suceava a fost lansat un proiect european, CinEd, privind educația cinematografică în școli, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Suceava.

Articolul din Monitorul de Suceava aici: https://www.monitorulsv.ro/Ultima-or...udetul-Suceava

Printre filmele care intră în program, denumite „capodopere cinematografice” este și filmul românesc „Cea mai fericită fată din lume”, în regia lui Radu Jude - 2009.

Cronica aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...47#post1658647

Cu scuzele de rigoare, în cazul că citiți tot!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2018, 19:28   #164
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880

ProTv a difuzat, ca de obicei, Singur acasă 1 și a strâns 2.657.000 de telespectatori. Dacă ar fi difuzat Nea Mărin Miliardar sau unul din filmele cu B.D., sau chiar și Veronica, ar mai fi fost același procentaj ?

Da' românii de ce nu au făcut un film de familie românesc, pentru toate vârstele, distractiv și inteligent, pentru seara de ajun de Crăciun, sau pentru sărbătorile de Crăciun ??????????????
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2018, 19:54   #165
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Nu mi-ai spus dacă ai citit.
Mai am!
http://cineama.ro/cinecluburile-trec...ent-si-viitor/
http://cineama.ro/educatia-cinematog...tia-prin-film/
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2018, 22:16   #166
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
O, da, da, am citit și am fost uimită că nu un oraș celebru dpdv cultural din România precum Capitala, Iași, Cluj, Timișoara a preluat inițiativa, ci un oraș din Bucovina!
Dar nu mi-a plăcut selecția lor deloc. Mai bine le dădeam un film de Kurosawa, Imamura...
Era mai bine Les quatre cents coups (1959) al lui Truffaut, Maadadayo (1993) al lui Kurosawa, Nianchan (1959) al lui Imamura...
sau Dead Poets Society (1989), The Breakfast Club (1985) , Entre les murs (2008), Copiii Paradisului... Adică se putea căuta filme relevante. Nu-s rele nici Postul și nebunul Pierrot. Plus că, dacă îi întărâți pe copii, atunci trebuie să vii cu o ofertă bogată și diversificată! Nu 3 lulele, 3 surcele!

Cu textul de mai jos, m-ai făcut să plâng! La propriu!

Originally Posted by Dorin Goagă:
Evident, vizați sunt tinerii. Pe aceștia îi găsim în sistemul de învățământ. De foarte multe ori i se reproșează acestui sistem românesc faptul că tinerii nu învață ce trebuie. Ce trebuie, de fapt? Păi exact ce nu se face în școli. Nu li se spune, practic nici profesorii nu prea știu să explice, care este rolul efortului intelectual în dezvoltarea intelectului. Sau rolul imaginației. Stimularea imaginației înseamnă mărirea capacității de anticipare. Dacă oamenii ar avea mai multă imaginație, ar anticipa consecințele mai rapid și cu mai multă acuratețe, și multe conflicte, minore sau mai profunde, ar putrea fi evitate. Adică viața ar fi mai frumoasă. Aceste lucruri pot fi realizate în bună măsură prin filme. Atât prin vizionare, cât și prin realizarea lor. Desigur, discret, subtil, pentru că organismul uman are un sistem de apărare care respinge tratamentele brutale. Impunerea, pentru că uneori nu poate fi evitată, trebuie precedată de inducerea unui respect față de un program, față de o autoritate.

De exemplu, când eram la liceu în Câmpina, pedagogul internatului, benevol/obligatoriu, ne-a dus într-o duminică seara la Casa de Cultură. Trebuia seara, pentru că urma o proiecție de diapozitive color realizate în peșteri. Am fost fascinat de acele imagini, care nici nu aș fi crezut că există. Similar, am văzut un film cu un naufragiu pe mare. De atunci am înțeles că imaginea/filmul este cel mai eficient mijloc de comunicare, nu numai în spațiu, dar și în timp.

Prin reducerea săptămânii de lucru la 5 zile, cum învățarea este înfrățită cu tinerețea, iar aceasta nu stă pe loc, diriginții sunt obligați să organizeze acțiuni extrașcolare, pe care să le menționeze în rapoartele de activitate. Le menționează, dar nu le fac. Nu numai din cauza faptului că ei înșiși nu sunt pregătiți pentru așa ceva, dar și pentru că elevii nu cooperează. Deși ar fi cea mai simplă acțiune, vizionarea unui film este exclusă. Nu există film românesc fără un vocabular vulgar/obscen, cu pretenție de artă. Am văzut și un lungmetraj de animație care era atins de această pecingine, și filme care ar fi trebuit să fie și pentru copii! Cineaștii noștri nu-s capabili să accepte că un profesor care își dă toată osteneala să educe elevii, nu poate să le spună că vocabularul trivial duce la violență verbală, care de cele mai multe ori degenerează în violență fizică, apoi să vadă împreună filme în care vulgaritatea e ceva „firesc”, „natural”, numai pentru că „artistul cineast” nu a fost capabil să găsească altă exprimare, eventual cinematografică. Apoi, dacă altă cale nu ar exista, un „bip” la locul potrivit în momentul potrivit ar fi numai bun, dar „artistul” consideră că astfel i se alterează „opera”. Dacă ar face filmul pe banii lor, i-ar interesa și numărul de spectatori, pe care i-ar găsi foarte ușor printre tinerii din sistemul de învățământ. Pe de altă parte, dacă o astfel de exprimare ar fi agreată, filmele românești ar avea mai mulți spectatori, nu doar câteva mii! Sunt filme în care joacă excelent și copii, dar aceștia nu le pot viziona „cu clasa”, sau cu părinții! N-aș fi uzat de această pledoarie, dar ANCR, pe lângă realizarea filmelor proprii, își propune și promovarea filmelor profesioniștilor, iar din acest punct de vedere are oarece dificultăți.

Liceenii, cel puțin cei din București, care vor să intre la UNATC, fac și ei filme în prezent, dar, cum era de așteptat, îi copiază pe discipolii lor, încât nu pot organiza proiecții nici în școlile proprii.


Da, te rog frumos să mai pui.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 12 Dec 2018 at 22:20.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2018, 08:40   #167
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Totul se face pe bani.
Mă refer la proiectul în sine.
Din bugetul respectiv, se plătesc și drepturile de autor.
În cazul unor filme, nu mai este cazul, și se face o „economie” la buget, banii putând fi astfel direcționați în alte buzunare.
Iar în cazul altor filme, cum ar fi „Cea mai fericită fată din lume”, banii se duc la prieteni, iar o parte, desigur, sunt „paraîndărăt”.
Așa se explică... selecția filmelor incluse în proiect!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2019, 09:26   #168
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Daca aveam, de exemplu, cate un film bun cu:
Mihai Eminescu,
Alexandru Ioan Cuza,
Henri Coandă,
Constantin Brâncuși,
Ion Luca Caragiale,
Constantin Brâncoveanu,
George Enescu,
Grigore Moisil,
Anghel Saligny,
Dumitru Prunariu,
interesul publicului de la noi era cu totul altul pentru ele decat pentru cele care se gasesc la oferta! Americanii isi fac reclama la valorile lor si nu cred ca le e rusine cu ele.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2019, 11:52   #169
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
www.news.ro
Raport - Număr record de bilete de cinema vândute în România în 2018.
BRUXELLES | Scris de Patricia Marinescu | miercuri, 18:23

https://l.facebook.com/l.php?u=https...uT8uoOrEy-IBr3

România, Polonia şi Serbia au înregistrat, în 2018, cea mai mare creştere a numărului de biletele de cinema vândute, an în care, la nivel european, numărul lor a ajuns la 1,25 de miliarde, potrivit raportului Union Internationale des Cinemas (UNIC), ce reprezintă asociaţii ale reţelelor şi operatorilor europeni, publicat miercuri.

Recorduri naţionale au fost stabilite în România şi Polonia, iar piaţa individuală cu cea mai mare creştere a fost Serbia, cu 18%, până la 4,1 milioane.

În România, creşterea faţă de 2017 a fost de 4,5%, ajungând la 14,5 milioane. Numărul de bilete de cinema vândute anual în ţara noastră a crescut de aproape patru ori în ultimul deceniu.

Polonia a înregistrat o creştere de 5,5%, până la 59,7 milioane de bilete vândute, cu trei producţii locale ce ocupă primele locuri în box office.

Turcia a înregistrat o mică scădere în 2018, de 1,1% faţă de anul anterior, înregistrând 71,2 milioane de bilete vândute. Totuşi, producţiile naţionale au reprezentat 62,9% din piaţă, cifră record.

Ca medie, o persoană din teritoriile UNIC a cumpărat 1,5 bilete de cinema pe an, cea mai mare rată fiind înregistrată în Irlanda, 3,3, urmată de Franţa, 3,2.

În România, media a fost de 0,7 bilete pe an!

Box office-ul românesc a crescut cu 12,5%, până la 300 de milioane de lei, iar din total, producţiile româneşti au avut o cotă de piaţă de doar 2,8%.


În concluzie, românii, chiar dacă mai merg la cinema, nu merg la filme românești!

Nimeni nu-și pune problema de ce, și ce ar trebui făcut!

Ba mai mult, dacă-i întrebi pe cei din sistem, spun că cinematografia română duduie!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2019, 20:06   #170
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
https://www.raindance.org/10-most-ex...lmmakers-make/
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2019, 12:53   #171
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
10 Most Expensive Mistakes Filmmakers Make

1. La-ncepout a fost scenariul! Păi, ce nu știam asta? poți citi câte cărți de scenaristică vrei, fără talent nu faci nimic. Eu am mai spus, ca scenarist trebuie să ai în primul rând experiență de viață. Apoi, spirit de observație, sensibilitate, memorie afectivă, memorie mecanică, memorie logică, inventivitate/creativitate etc...
2.Desigur, scenaristul este subiectiv în a-și aprecia propriul scenariu, dar nu se poate baza nici pe prieteni. De multe ori interpreții neprofesioniști dau naturalețe filmului, dar nu se poate generaliza. Nici implicarea sau neimplicarea scenaristului în regie nu se poate generaliza.
3.Da, bugetul trebuie corelat cu cerințele scenariului.
4. Chiar este o problemă dreptul de autor pentru muzică? Nu știu cineaștii asta?
5. Adică trebuie să ne spună cineva despre rolul rețelelor de socializare?
6.Știe toată lumea că trebuie să cumperi/obții drepturile de autor pentru poveștile altora.
6. Nu știu de ce se repetă numărul 6. Evident că trebuie să știi ce vrea „piața”, iar acest lucru ți-l spune un director de marketing bun..
7.Da, trebuie să te prezinți cu filmul potrivit la festivalul potrivit, nu aiurea.
8.Dacă filmul nu e bun, degeaba ai un PR bun.
9.Da, trebuie să lași întotdeauna loc pentru un „bună-ziua!”, pentru oricare dintre parteneri, nu numai pentru producător.
10.Credeam că e clară diferența dintre un film dedicat televiziunii, față de unul dedicat cinemtografelor.

Vrei să spui, Cretzulynne, că d-aia nu vin românii la filme românești...

Last edited by mirodoni : 05 Oct 2019 at 12:55.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2019, 22:32   #172
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
10 Most Expensive Mistakes Filmmakers Make

Vrei să spui, Cretzulynne, că d-aia nu vin românii la filme românești...

Scuze, trebuia să specific:

Raindance este un festival de filme independente, iar autorul articolului scria despre greșelile făcute de regizorii INDEPENDENȚI.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2019, 23:40   #173
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
Nu credeam că trebuie să definim „filmul românesc”! Înseamnă să definim și „românesc”!

Mirodoni, mai ții minte ? N-am renunțat la înțelegerea substratului românesc. Iată ce zicea un diplomat american în 1948 :

Originally Posted by Donald Dunham:
“The Romanians are a social phenomenon. As a nation among nations, they are westerners evolved in the East. They are Latins surrounded by Slavs. They are Romans two thousand years away from Rome. They are contemporaries re-produced on Trajan’s Column.

They are peasants with the utmost in sophistication. They farm instinctively, but are suspicious of machinery. They speak a language like Italian but the majority of their words are Slavonic. They are superstitious but religious at the same time. They are astutely intelligent, but refuse to be intellectual. They submit to invasion but preserve their identity. They support great wealth and extreme poverty. They produce striking beauty yet can live in filth.

As a collective personality, the Romanians are Oriental in their souls although Latin on the surface. Their patience is almost unending but they are quick to explode in argument; they are peace-loving yet would disintegrate without controversy. They are passive but strong in their resistance; spontaneously adaptable, still difficult to influence. They are romantic but never escape from reality.

They are charming yet cruel in their ridicule, warmly emotional but calculating, generous yet concentrate on the ‘main chance.’ They are opportunistic but lose interest after they have gained the advantage; they seize the moment, still adopt the long view.

The Romanians are a people of colorful contrasts and extreme extremes, born in classic times, ravaged by barbarians, indentured to the Turks, dominated by the Byzantines, the Greeks, dictated to by the Hungarians, Poles, Austrians and others, seduced by the French and not recognized as a country until 1878. Yet they emerge with a character that defies this confusion, that is definitely, emphatically, unmistakably Romanian”


Crezi că se vede ceva din astea în filmele declarate "românești" pentru a le pune eticheta de "autentic românesc" ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2019, 14:19   #174
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Spre exemplu, un exemplu care nu este tocmai un exemplu de film ce da un exemplu bun.
141 A.D. Misiune in Dacia (2018)
https://www.cinemagia.ro/filme/141-a...dacia-2505437/
Se spune ca filmele vechi pe aceasta tema au inconveniente.
Asteptam filme cu aceasta perioada. Bravo pentru aceasta incercare!
Despre ce se intampla in film, eu nu asta asteptam.
Mai degraba titlul lui ar fi Misiune in padure sau la padure, dupa cele intamplate acolo.
Cel putin, la cele vechi scria, la un moment dat, consultant stiintific. La asta n-am vazut sa scrie consultant horoscopic. Pacat, ca avem, slava Domnului, put televiziunile de ei.
Totusi, singurele multumiri, caci exista, sunt din partea unui grup de romani ramasi acasa, care isi cautau stramosii plecati in Dacia si datorita acestui film unde i-au recunoscut pe ecran, i-au gasit dupa atata amar de vreme, acestia numarandu-se printre personaje (doi dintre cei patru calareti ai Napoca-lipsei, carora nu le pot da numele din motive obiective).
In concluzie, filmul asta e o spanacee.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2019, 20:14   #175
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Nu numai ca pe noi ne-au plictisit cu filmele romanesti dar pana in 1990 i-am omorat si pe vietnamezi si pe chinezi cu filmele noastre date frecvent la televiziune.Am trait un moment penibil la Hue,Vietnam cand ghidul grupului a aflat din ce tara vin.Vreo 20 germani si olandezi auzeau lamentatiile ghidului care s-a plans ca filmele romanesti i-au distrus copilaria , mai ales ca erau date foarte des și altceva nu vedeau.Ce prost m-am simtit....
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2019, 00:49   #176
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by lili22:
Nu numai ca pe noi ne-au plictisit cu filmele romanesti dar pana in 1990 i-am omorat si pe vietnamezi si pe chinezi cu filmele noastre date frecvent la televiziune.Am trait un moment penibil la Hue,Vietnam cand ghidul grupului a aflat din ce tara vin.Vreo 20 germani si olandezi auzeau lamentatiile ghidului care s-a plans ca filmele romanesti i-au distrus copilaria , mai ales ca erau date foarte des și altceva nu vedeau.Ce prost m-am simtit....

Lili, din punctul meu de vedere, nu ai avut de ce a te simți prost fiindcă NU tu ai fost cea responsabilă de difuzarea filmelor românești pe canalele lor de televiziune din aceea perioadă...
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2019, 19:08   #177
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
mai bine eviti aceste discutii

Vietnamul e totusi o tara comunista, e mai bine sa eviti discutiile pe anumite teme.Acum au si ei HBO si alte posturi, asa ca filmele romanesti nu inseamna nimic pentru ei.
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2024, 18:47   #178
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Ce m-a amuzat faza cu ghidul spusă de lili22!
Ce să-i faceți, unii nu văd pădurea de copaci, cum se zicea odată, sau poate unii nu văd pădurea de cioate, cum e acum și cum scria pe Wikipedia pe câte o pagină, care acea pagină era un ciot.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells