Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jan 2013, 00:05   #21
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Hey, welcome back, chiar daca probabil esti doar in trecere

Ce enervant e ca nu pot sa citesc nimic inainte sa vad filmul. Am citit inceputul tocmai pt ca aveam banuiala cu tortura, idee de care am mai dat si cu alta ocazie. Astept sa vad filmul, dar tare mi-e ca e aceeasi chestie ca si cu Hurt Locker, cand lumea interpreta intr-un anumit fel finalul. Sunt aproape sigur ca daca o sa am vreo problema cu filmul n-o sa aiba mai nicio legatura cu chestia asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2013, 15:57   #22
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
am vazut Amour si am ramas un pic uimita. Hanecke parca a renuntat la duritatea taioasa de o clipa pe care o simteai aproape de la inceputul filmelor sale si ne-a rascolit emotia cu o poveste de viata uimitoare, de o sensibilitate aparte. exceptionala interpretarea celor doi protagonisti, chiar nu stiu daca se poate spune ca unul dintre ei a fost mai bun decat altul. doi actori octogenari care merita aplauze la scena deschisa. din pacate, dramele personale de felul acesteia din filmul austriacului, nu mai au atat de mare priza la un public avid de subiecte comerciale si filme care-ti altereaza simtul realitatii pana-n maduva ochelarilor de protectie. vizionarea unui film ca acesta, inseamna o cale deschisa catre intelegerea ireversibilitatii unor procese biologice pe care, orice om este nevoit sa le traiasca la un moment dat in viata.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2013, 21:31   #23
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
La 71 de ani si Haneke se apropie de intalnirea cu doamna aia cu coasa .

La pachet cu Oscarurile vin si zmeuricile . Iata si lista de filme unde se vor culege :

http://www.razzies.com/forum/the-lis...topic5686.html
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2013, 22:01   #24
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ma simt asa de mandru ca n-am vazut nici un film din cele nominalizate la zmeura de aur,desi am avut cateva tentative de a viziona 1-2 din ele in momente de slabiciune.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2013, 22:07   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Haneke
o sa-i dau un miel
amour sa fie oare un presentiment ?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 14:27   #26
metalhead72
Novice
 
metalhead72
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Marigold

Am vazut The Best Exotic Marigold Hotel, e o poveste frumoasa si lipsita de inhibitii ! Ma aspteptam la un film greoi dar sincer lipsa de prejudecati m-a lasat masca la filmul asta. Ma bucur ca este nominalizat ! Astept sa vad The Silver Linenings Playbook dar Bradley Cooper m-a convins oricum cu Words ! Oricum raman la sustinerile mele de la postarile mele de mai sus!
metalhead72 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 21:37   #27
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Zero Dark Thirty e bagat acolo pe scriterii strict politice, pentru ca incearca sa spele o pata de nespalat din istoria recenta a SUA (utilizarea pe scara larga a torturii imptriva unor suspecti de terorism, de multe ori nevinovati). La fel cum The Hurt Locker a luat Oscar total nemeritat pentru ca era un film despre "baietii din Irak" care candida impotriva unui film foarte subtirel dpdv al scenariului dar revolutionar dpdv al impactului comercial al 3D-ului si care era perceput ca un "tree-hugging movie" de catre reactionarul mediu american.

Nu m-as mira prea tare daca Zero Dark Thirty va lua mai multe premii decat isi imagineaza unii. Depinde mult de orientarea politica a juriului de anul asta.

Last edited by Optimvs : 16 Jan 2013 at 21:39.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 21:53   #28
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
L-ai vazut? Ma refer la Zero Dark Thirty.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 21:55   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
as vrea sa vad doua dintre filmele nominalizate la categoria "cel mai bun film strain:
- No-
- A royal affair-
daca m-ar blagoslovi cineva cu linkuri, ca sa scutesc timp pentru scormonit, as zice saru'mana anticipat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 21:58   #30
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
No e inca inaccesibil (de altfel si eu vreau foarte mult sa-l vad inca de la Cannes). A royal affair e peste tot.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 22:54   #31
grotesQue
Senior
 
grotesQue
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 124
No e disponibil pe piratebay. E dvdscr, cred. Problema e cu subtitrarea, nu am gasit nicaieri.
grotesQue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 01:06   #32
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Liviu-:
L-ai vazut? Ma refer la Zero Dark Thirty.

Nu-mi spune ca n-ai observat faptul ca fiecare informatie utila este obtinuta fie prin tortura fie prin amenintarea cu tortura?
Filmul urmareste in mod clar sa acrediteze ideea ca fara tortura bin Laden n-ar fi fost niciodata dibuit, ceea ce este complet fals.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 01:31   #33
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eram doar curios, pentru ca am observat ca e criticat pentru chestia asta chiar si fara sa fie vazut. Eu inca nu l-am vazut, chiar sunt foarte curios sa vad si eu ce-i cu atata discutie in jurul lui.

Filmul oricum a fost foarte apreciat si de critica, deci presupun ca ii gadila cumva pe americani. Poate fi doar asta, ca si in cazul lui Lincoln, nu neaparat ca vor sa demonstreze ceva politic.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 01:46   #34
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Lincoln este un film cu 10 clase peste mizeria asta. Ar fi o mare rusine pentru intreg establishment-ul de la Hollywood ca Zero Dark Thirty sa castige in fata lui Lincoln.
Cum insa e vorba de Spielberg, ma indoiesc ca se va intampla asta. Dar, cum spuneam, sunt sanse bune ca Zero Dark Thirty sa ia oricum mult mai mult decat merita.

Sincer, tie ti s-a parut ca The Hurt Locker era film de festival?
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 21:04   #35
malls
Novice
 
malls
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1
Nominalizarile astea jignesc nume mari si promoveaza nonvalori. Si apoi se intreaba de ce nu se scot filme de calitate pe banda rulanta...pai de aia, pentru ca filmele de calitate sunt omise in favoarea unor tampenii.

Cum poti sa nu nominalizezi un film cum e "Cloud Atlas", care e de departe o capodopera a cinematografiei din ultimii ani?

Cum poti sa il omiti pe Tarantino, care a facut un film de nora 10, unul din foarte putinele filme de calitate din 2012?

Cum sa omiti pe Di Caprio?

Cum sa omiti "The Intouchables"?

The Dark Knight Rises nu are nicio nominalizare, nici macar la imagine ori la efecte vizuale, unde au bagat pe Karenina si...Snow White ?!?!?!
malls is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2013, 14:53   #36
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cred ca sunt multi cei care au avut curiozitatea de a vedea Flight, motivul probabil, fiind rolul lui Denzel.
cineva spunea ca el n-a jucat niciodata in filme bune. habar n-am cum a ajuns la concluzia asta, cert este ca, Denzel Washington are sarm inepuizabil si destul de multa expresivitate, pe care, o exploateaza cu usurinta, reusind sa fie comic si dramatic in acelasi timp.
mi s-a parut justificata nominalizarea filmului la categoria "Cel mai bun scenariu original", cu toate ca, tema, chiar daca aluneca usor spre o banalitate aparenta, din perspectiva in care a privit-o scenaristul, a avut o alta haina, nu ma refer neaparat la originalitatea pentru care a fost apreciata de cei care l-au nominalizat, ci, de ceea ce trasmite filmul si nu in ultimul rand, personajul principal, pentru interpretarea caruia a fost remarcat si Denzel.
in orice caz, dincolo de tendinta americanilor de a exagera cand vine vorba de a manipula privitorul,cu efecte vizuale demne de aplaudat, chiar e binevenita uneori, o lectie de automorala si despre cum putem privi adevarul in fata, fara sa ne pese ca viciile ascunse si dramele personale, pot deveni un bumerang foarte eficient.
p.s.cam multa reclama la alcool si prafuri, chiar daca, insistenta cu care au aparut in film, a fost oarecum, necesara.

Last edited by rvn : 18 Jan 2013 at 15:16.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2013, 17:21   #37
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Denzel are indiscutabil sarmul lui, dar e totusi cam limitat. Cel putin in filmele in care l-am vazut eu parca joaca mereu acelasi rol.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2013, 20:06   #38
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
probabil ca limitarea de care spui tu este urmarea rolurilor pe care accepta sa le joace.
Denzel a fost (nu stiu daca inca mai este) apreciat ca unul dintre cei mai atragatori actori-barbati de culoare, iar lucrul acesta nu putea sa scape regizorilor care au dorit un actor negru, impunator si potrivit in filmele de actiune.

Last edited by rvn : 18 Jan 2013 at 20:08.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2013, 20:48   #39
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Logic ca nu putem sti cum ar fi jucat in rolurile pe care nu le-a avut

Acum, sincer vorbind, nici n-am pretentia ca i-am vazut toate filmele (sau macar cea mai mare parte) dar in alea pe care le-am vazut personajul lui parca-i tras la indigo. Iar ceea ce ma face sa spun ca e cam limitat e faptul ca nici in American Gangster n-a reusit sa iasa din tiparul lui obisnuit (desi rolul ar fi permis-o).
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2013, 22:47   #40
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cu tipar sau fara tipar, in Flight, a facut un rol bunisor, insa, pe alocuri, exagerat, asa cum a fost si tendinta generala a filmului. e greu de crezut ca un pilot care consuma atata alcool si cocaina n-ar fi fost depistat la un control periodic de rutina. la el, oricum senzatia de "plutire" era mult amplificata. practic, ar fi putut zbura si fara avion.
acuma, sincer, nu prea-l vad in postura de castigator, chiar daca nu-i pot compara prestatia cu a celorlalti nominalizati, fiindca nu i-am vazut "la treaba".
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells