Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Apr 2012, 14:40   #141
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Originally Posted by illotempore2002:
acuma daca e sa privim asa problema, orice film descrie inerent, niste comportamente, in situatii mai mult sau mai putin limita. nu inseamna ca-s toate filme psihologice. atata timp cat in film apar oameni, vor aparea bineinteles si comportamentele lor, sentimentele etc.

Psycho e mai mult Crime decat Psychological....xa e un caz de dedublare acolo, iarasi nu cred ca il face foarte psihologic. Adica este, dar numai putin, asa

filmul psihologic este cel care aduce in prim plan, ca subiect sau tema centrala a filmului, psihicul uman compus din: trairi (adica emotii si sentimente), ganduri, imaginatie, perceptie. sunt acele filme care studiaza toate lucrurile astea la personajele sale.

de exemplu, again: Buffalo '66, Otto e Mezzo, Hour of the wolf-ul lui Bergman, Personna si mai completati voi, dar fara Fight Club.
Cred ca asta e cel mai fain si mai lamuritor mesaj de aici.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 14:50   #142
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Kriss_Kringle:

Malombra maica,ai luat si tu microbul de la Federico?

IT'S SPREADING FAST.WE NEED TO FIND THE ANTIDOTE FOR...


THE FEDERICO STRAIN
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 14:53   #143
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
We need to find that one person who's immune to the virus and get working on the antidote pronto!
The whole forum depends on him otherwise it's doomed I tell you,doomed!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 14:53   #144
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Originally Posted by White1:
Originally Posted by illotempore2002:
acuma daca e sa privim asa problema, orice film descrie inerent, niste comportamente, in situatii mai mult sau mai putin limita. nu inseamna ca-s toate filme psihologice. atata timp cat in film apar oameni, vor aparea bineinteles si comportamentele lor, sentimentele etc.

Psycho e mai mult Crime decat Psychological....xa e un caz de dedublare acolo, iarasi nu cred ca il face foarte psihologic. Adica este, dar numai putin, asa

filmul psihologic este cel care aduce in prim plan, ca subiect sau tema centrala a filmului, psihicul uman compus din: trairi (adica emotii si sentimente), ganduri, imaginatie, perceptie. sunt acele filme care studiaza toate lucrurile astea la personajele sale.

de exemplu, again: Buffalo '66, Otto e Mezzo, Hour of the wolf-ul lui Bergman, Personna si mai completati voi, dar fara Fight Club.
Cred ca asta e cel mai fain si mai lamuritor mesaj de aici.
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Again!
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 14:55   #145
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
de ce nu e fight club psihologic? eu cred că e , din moment ce vb despre dedublarea ăluia, jucat de norton. poate e mai mult vorba de patologie acolo, adică intră la psihiatrie, nu la psihologie, dar din moment ce stările astea de insatisfacţie, în ciuda unei vieţi vorba aia perfecte, cu mobilă de la ikea şi ce mai avea ăla, devin din ce în ce mai generale, cred că se transferă în zona psihologicului, ieşind din cea a bolii. nu e o boală generalizată o stare normală? dacă e să trag un pic de el, nici persona nu e aşa psihologic, din moment ce demersul acolo e mai mult medical, acela de o trata, nu de a o observa pur şi simplu pe ullmann.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:02   #146
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Malombra, orice film e psihologic. Chiar si Karate Kid, for instance. Trecand peste citatul din Illo, absolut kktor.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:05   #147
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu am laudat postul pentru exemplele pe care le-a dat, multe din ele nici nu le-am vazut inca. Doar pentru faptul ca da o definitie destul de interesanta a genului psihologic. Si mai completa decat orice altceva gasesti pe threadul asta. Da, tocmai asta e ideea, sa tragi un pic de ele, nu sa le consideri pe toate din start ca fiind filme psihologice.
Eu cred ca am vazut doar trei pe care le pot considera psihologice(si nici pe astea in totalitate) : Spellbound, Ensayo De Un Crimen si Memento.
LE: Presedintele, cand o sa contrazici citatul "kktor" cu niste argumente poate o sa meriti sa fi bagat in seama. Ma indoiesc totusi.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:07   #148
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Malombra maica,ai luat si tu microbul de la Federico?

am luat microbul, dar nu de la Fed. mai sunt şi alţii, la fel de contagioşi.

cele mai bine filme psihologice sunt Jeanne Dielman şi Aurora
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:14   #149
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Originally Posted by White1:
LE: Presedintele, cand o sa contrazici citatul "kktor" cu niste argumente poate o sa meriti sa fi bagat in seama. Ma indoiesc totusi.
Cand o sa scri corect gramatical, poate mai vorbim.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:16   #150
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Malombra:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Malombra maica,ai luat si tu microbul de la Federico?

am luat microbul, dar nu de la Fed. mai sunt şi alţii, la fel de contagioşi.

cele mai bine filme psihologice sunt Jeanne Dielman şi Aurora

Well drop some names for heaven's sake woman!We need to find the root of this disease that's turning the users into trolls!

Si ca sa nu fiu total off-topic pe aici,cred ca includerea genului psihologic in descrierea unui film e si o strategie de marketing pentru un anumit gen de public mai "rasat" ca sa zic asa,desi sunt putine elemente psihologice in el.
Daca stau sa ma gandesc,de ani de zile sunt descrise inselator filmele de catre producatori pentru a atrage publicul.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:19   #151
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ohhh, scuzati, am o problema cu i-ul din copilarie, posibil de ordin psihologic. Atunci cand vorbesc cu dumneavoastra o sa incerc sa nu repet aceasta grava si impardonabila eroare.
Daca puteti trece, totusi, peste ea, poate o sa ne explicati si nou ce vreti sa spuneti prin "orice film e psihologic". Puteti folosi si epitete gen "kktor", sunt mai putin sensibil decat dumneavoastra.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:22   #152
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Orice personaj simte, gandeste si actioneaza - nu neaparat in ordinea asta. Spune-mi ce nu are legatura cu psihicul!

Last edited by Liviu- : 10 Apr 2012 at 18:34.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:28   #153
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ce logica de fier. Deci orice film care are niscaiva legaturi cu psihicul e psihologic? Zau? Poate filmele care au ca tema centrala psihicul uman, sau macar una din componentele esentiale ale acestuia (cum ar fi memoria, daca tot am amintit de Memento) pot fi considerate cu adevarat psihologice. SI deja o multime de filme nu se califica la statul asta.
E ca si cum ai spune despre o drama in care se trage la un moment dat si un pumn ca e film de actiune.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:35   #154
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Eu am spus ca TOATE filmele sunt psihologice.

Last edited by Liviu- : 10 Apr 2012 at 18:32.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:38   #155
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Presedintele:
Orice personaj simte, gandeste si actioneaza - nu neaparat in ordinea asta. Spune-mi ce nu are legatura cu psihicul!

Nu are legatura cu psihicul modul in care este prezentat totul,pentru ca un film despre un pusti tocilar care se indragosteste de o majoreta este superficial si stereotipic,nu exista nimic complex sau dezvoltat la nivelul psihologic pentru a primi aceasta denumire.
De obicei genul asta de filme creeaza un profil psihologic destul de amplu al unuia sau mai multor personaje.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Liviu- : 10 Apr 2012 at 18:34.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:39   #156
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Poti sa zici si de o suta de ori, cu bold si italic la un loc, ca tot nu o sa fiu de acord cu parerea ta.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:46   #157
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
[quote=White1]
Originally Posted by illotempore2002:
filmul psihologic este cel care aduce in prim plan, ca subiect sau tema centrala a filmului, psihicul uman compus din: trairi (adica emotii si sentimente), ganduri, imaginatie, perceptie. sunt acele filme care studiaza toate lucrurile astea la personajele sale.

gen bucata aia de propagandă numită Alice in Acidland?
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:47   #158
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
@KK
Tot ce ai zis acolo se inscrie intr-un profil psihilogic. Sau Mai multe. Sau gatii ma-sii. Dar tine de psihic. Orice poveste despre oameni e psihologica.

Last edited by Liviu- : 10 Apr 2012 at 18:31.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 15:58   #159
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu stiu daca un film de 3,3 pe imdb e cel mai bun exemplu. Eu oricum nu o sa il incerc ca sa vad daca pt. mine intra in categoria "film psihologic" sau nu De fapt nici nu vanez filme care sa intre in categoria asta. Ma enerveaza doar teoria asta cu "orice film e psihologic".
Presedintele, sunt curios daca o injuratura suculeta ti-ar fi ridicat putin pulsul. Daca da, sorry, sunt o persoana plicticoasa in general. Poate pt. tine o sa fac o exceptie totusi.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 16:03   #160
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Presedintele:
@KK
Tot ce ai zis acolo se inscrie intr-un profil psihilogic. Sau Mai multe. Sau gatii ma-sii. Dar tine de psihic. Orice poveste despre oameni e psihologica.


Probabil,dar diferenta consta in felul in care sunt concepute,unele superficial,ba chiar nesemnificativ,motiv pentru care nici nu se include genul psihologic in descriere iar altele care exploreaza convingator mintea unei persoane deranjate din punct de vedere psihic sau incearca sa prezinte un mod de gandire diferit(nu neaparat nebun) fata de ceea ce este considerat normal de majoritatea oamenilor.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells