Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Sep 2006, 16:01   #41
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Poate daca il face PJ la batranete cand o sa fie plin de bani de n-o sa aiba ce sa faca cu ei...si vrea sa-si faca si sa ne faca un cadou asa, produs cu resurse proprii
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2006, 10:05   #42
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Bubu:
Originally Posted by raptor:
'95, facuta la pitesti et '74(sau ceva de genul) la bucuresti

Spune de '74, spune de '74 pleaaseeee!!! Ion Creanga?

.oui.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2006, 17:57   #43
black_sound
Novice
 
black_sound
 
Join Date: Sep 2006
Location: Atherton
Posts: 12
Originally Posted by Faenor:
as fi curios sa vad 2 sau 3 installments la Silmarillion, pentru ca acolo intr-adevar la densitatea story-ului si la numarul mare de personaje, plus amploarea tonului si a viziunii, o parte nu ar fi indeajuns. Dar am un feeling ca nu o sa se intample mai devreme de vreo 10 sau 15 ani de acum incolo.

Cred ca la fraza asta am o intrebare : Cum faci film dupa "Silmarillion"? Ca daca stiu eu bine si imi aduc aminte si mai bine "Silmarillion" nu e terminata si a fost publica nu de Tolkien cum s-a intamplat in cazul "Hobbitului" sau "LOTR" ci la 4 ani dupa moartea lui Tolkien de catre copii lui Tolkien. Ca sa nu mai spun ca "Silmarillion" nu e o poveste de pus pe ecran ci e o carte de istorie ( asta in cazul in care vezi dincolo de barierele stiintei si acepti varianta lui Tolkien cu privire la crearea lumii). "Silmarillion" inseamna o serie de povesti neterminate cu privire la istoria veche a Pamantului de Mijloc, crearea acestuia precum si cateva date cu privire la aparitia semintiilor si inca ceva istorie a Numenorului. Trebuie sa recunosc ca am citit cartea acum .... ceva timp in urma asa ca nu mai tin minte toate detaliile, dar in mare cam asta e. Asa ca nu prea vad de ce ar fi nevoie sa ecranizezi o carte de istorie.

Pe de alta parte "Hobbitul" e mult mai usor de pus pe ecran, desi impartirea unei carti precum "Hobbitul" in doua e complet inutila.

Spunea ceva de Frodo, cel din film .... hmm ... sincer a fost o surpriza ma asteptam ca Frodo sa fie un actor tanar pentru ca Frodo sub influenta inelului isi pastreaza tineretea, insa nu ma asteptam sa fie asa de tanar. In rest nu am nimic sa ii reprosez lui Elijah Wood, l-am vazut jucand si mai prost. Dar nu cred ca Frodo are vreo relevanta in discutia despre "Hobbitul" in conditiile in care la momentul in care se petrece actiunea din "Hobbitul" Frodo nici macar nu era nascut. Iar cat despre cum ajunge inelul la Frodo ... pai asta nu se intampla in "Hobbitul" ci in primele capitole din "LOTR - FOTR"
black_sound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 22:09   #44
Dop_de_cada
Novice
 
Dop_de_cada
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Send a message via MSN to Dop_de_cada
O ecranizare dupa Silmarillion ar fi intradevar imposibila chiar si peste 10-15 ani dar o ecranizare dupa povestea lui Beren si Luthien sau povestea lui Turin cred k ar fi f interesanta revenind la The Hobbit sunt curios care vor fi actorii care vor interpreta personajele din carte.
Dop_de_cada is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2006, 08:19   #45
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Ce face banul din om sau mai bine zis din studio..

"The Lord of the Rings" fansite TheOneRing.net has received an official statement from Peter Jackson and Fran Walsh about The Hobbit. The two have made it clear that New Line has passed them up, due to Wingnut Films' lawsuit against the studio regarding "The Fellowship of the Ring," and that the studio is looking for a new director to take on The Hobbit and a mystery second "Lord of the Rings" prequel. Here's a clip:

Several years ago, Mark Ordesky told us that New Line have rights to make not just The Hobbit but a second "LOTR prequel", covering the events leading up to those depicted in LOTR. Since then, we've always assumed that we would be asked to make The Hobbit and possibly this second film, back to back, as we did the original movies. We assumed that our lawsuit with the studio would come to a natural conclusion and we would then be free to discuss our ideas with the studio, get excited and jump on board. We've assumed that we would possibly get started on development and design next year, whilst filming The Lovely Bones. We even had a meeting planned with MGM executives to talk through our schedule.

However last week, Mark Ordesky called Ken and told him that New Line would no longer be requiring our services on the Hobbit and the LOTR 'prequel'. This was a courtesy call to let us know that the studio was now actively looking to hire another filmmaker for both projects".
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2006, 14:30   #46
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Pana una alta poate ca ar fi mai bine ca cei care scriu stirile de pe prima pagina a sitului sa consulte situri in engleza ca de pe cele frantuzesti ne alegem cu vesti cum ca romanul The Hobbit se numeste Bilbo The Hobbit (titlul frantuzesc) si ca personajul principal se numeste Bilbo Sacquet :shock: :sick: ca sa nu mai vorbesc de perioada de 6 ani :? care desparte LOTR de The Hobbit (poate la publicare ca la capitolul timp narativ vorbim de 60 anisori). In ceea ce priveste participarea regizorala a lui Peter Jackson am citat un articol recent in care acest fapt este infirmat in mod categoric as spune.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 10:52   #47
leo_the_best15
Novice
 
leo_the_best15
 
Join Date: Jun 2008
Location: Craiova
Posts: 6
Am citit demult The Hobbit si este o carte acceptabila.Sa vedem filmele...Totusi nu cred ca era nevoie de 2 filme pentru asta.
leo_the_best15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2009, 15:29   #48
silz.
Junior
 
silz.
 
Join Date: May 2009
Posts: 34
eu cred ca vor fi 2 filme prostesti, au vazut ca LOTR a fost un mare succes si dupa mine le pare rau ca au facut numai 3 filme si acum nu stiu cum sa mai faca sa continue acea trilogie superba si fac "the hobbit" care dupa mine nu se va ridica nici 10% la valoare lui LOTR nu stiu daca vor mai fi personajele din trilogie (vor fi doar gollum si gaandalf) dupa cate am vazut pe imdb aragorn, legolas si gimli au facut toti banii

Last edited by silz. : 11 May 2009 at 15:31.
silz. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2009, 17:35   #49
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
eu cred ca din Silmarilion s- ar putea face un super film care sa sa se ridice cel putin la nivelul lui LOTR.Se poate lua un fir narativ principal( ex:the fall of sauron) cu un incepaut maret :batalia lui Fingolfin cu Morgoth,de care sa se lege povestile principale -Beren si Luthien,copii lui Hurin,povestea lui Turin Sabia Neagra,fall of gondolin,Intr-adevar sunt prea multe ca sa incapa intr-un singur film,chiar si intr-o trilogie ,dar se poate face ceva superfain
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2009, 17:51   #50
silz.
Junior
 
silz.
 
Join Date: May 2009
Posts: 34
Originally Posted by vicki:
eu cred ca din Silmarilion s- ar putea face un super film care sa sa se ridice cel putin la nivelul lui LOTR.Se poate lua un fir narativ principal( ex:the fall of sauron) cu un incepaut maret :batalia lui Fingolfin cu Morgoth,de care sa se lege povestile principale -Beren si Luthien,copii lui Hurin,povestea lui Turin Sabia Neagra,fall of gondolin,Intr-adevar sunt prea multe ca sa incapa intr-un singur film,chiar si intr-o trilogie ,dar se poate face ceva superfain
ai dreptate, da cum am spus, dupa parerea mea s-a gresit atunci cand s-a vrut LOTR a fi o trilogie acum mi se pare greu sa incerci sa o iei de la capat cu un film care seamana mult pe LOTR de aceea am zis ca si-au dat si ei seama ca a fost un mare succes si acum scot "The Hobbit" dar nu sunt deloc entuziasmat si nu cred ca va fi ceva de el dar Doamne Ajuta sa ma insel
silz. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2009, 09:28   #51
nightsorrow
Senior
 
nightsorrow
 
Join Date: Sep 2004
Location: Angmar
Posts: 135
Chiar is curios cum o sa faca un dragon rosu sa vorbeasca fara sa fie penibil filmul. a..si cei 3 troli care vorbesc intre ei..in rest totul e ok.
nightsorrow is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2009, 14:58   #52
vicki
Senior
 
vicki
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 93
"Chiar is curios cum o sa faca un dragon rosu sa vorbeasca fara sa fie penibil filmul. a..si cei 3 troli care vorbesc intre ei..in rest totul e ok."



simplu: ii face muti !

Last edited by vicki : 25 Jun 2009 at 15:02.
vicki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 11:14   #53
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Originally Posted by leo_the_best15:
Am citit demult The Hobbit si este o carte acceptabila.Sa vedem filmele...Totusi nu cred ca era nevoie de 2 filme pentru asta.

Am citit cartea anul trecut. Eu zic ca e mai bine cu 2 filme, sa nu se piarda multe detalii.
Cat despre distributie, am o singura dorinta: Luke Goss (folosit de GDT in 2 filme: Blade 2 si Hellboy II, in rolul printului Nuada). E un perfectionist si joaca bine. Plus, ca s-ar potrivi pe rol de elf foarte bine.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 15:10   #54
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Eu vreau sa vad filmul , caci cartea nici nu cred ca o sa o mai citesc
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 10:18   #55
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Am citit-o anul trecut in original si mi-a placut foarte mult. Ar trebui sa o citesti. Cred ca ti-ar placea .
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 11:31   #56
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Ma gandeam sa o citesc , dar nu mai vreau descrieri de 100 de pagini .. m-am saturat la Lord of the Rings
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 11:33   #57
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Eu zic ca e mai accesibila decat LOTR. Si am citit si trilogia. Asa mi s-a parut mie. Fa o incercare. N-are cum sa strice.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 11:50   #58
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Pai si eu le-am citit pe alea . Le am in biblioteca .
Dar nu stiu , mi s-a cam luat de Tolkien cu toate ca stiu ca a scris carti bune.
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 15:31   #59
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Se mai intampla. Lasa sa treaca un timp, cheful o sa revina
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:12   #60
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Asa cred si eu .
Matusa mea mi-a dat azi carti din Libertatea cu Anna Karenina .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells