Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Aug 2010, 10:13   #61
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
altu
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 10:20   #62
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Normal Chambord ... ati comentat aiurea .
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 10:28   #63
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
de aia am facut revolutie, ca sa am dreptul democratic de ami esprima parerea mea k finalul siropos si numeroasele capete narative ramase nelegate constituie o mare porcarie din partea lor
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2010, 11:54   #64
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Sa inteleg ca nu te dai in vant dupa drame sau chestii mai sentimentale !
E ok ... nu sunt vreun predicator si sa-ti spun ca ai sufletul negru sau alte cacaturi , dar as vrea sa te intreb : Care ar fi fost finalul potrivit pentru tine ?
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 09:00   #65
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
the one in which you stop blowing shit around
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 13:09   #66
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
...lame , dude , lame !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2010, 17:18   #67
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
http://jezebel.com/5606489/omfg-its-...-lost-epilogue

LE: 12 minutes.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.

Last edited by shadowofnight : 07 Aug 2010 at 21:12.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2011, 23:19   #68
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
E frumos... da' nu prea

Am vazut primele 4 sezoane. Ma voi opri la ele.

Aici ma refer la storyline, plot twists, etc (mai putin personaje).
Primul sezon mi-a placut. A fost bun. Mister, adrenalina, twisturi geniale, serialul forta limita posibilului. E entertainment; mi-a placut Spider-Man, asa ca nu am probleme sa ma uit la filme cu subiect almost possible. Rapirea lui Claire, descoperirea hubloului si avionului de catre Locke au fost indeajuns de bune, seria 1 s-a putut baza usor si eficient pe ele.

Al doilea sezon a inceput bine. Primele 2 episoade au fost geniale. Nu mi-a placut aparitia celorlalti supravietuitori, mi s-a parut prost gandita. Trecusera 40 de zile de la prabusire, vreo 80 si ceva au supravietuit, e de presupus ca nu s-au intalnit deloc prin jungla? Posibil. Dar sa impuscam la fosnetul zgomotos al unui boschet? Parca aia, "The Others", erau silentionsi... Noroc cu debutul lui Henry, atunci a redevenit interesant serialul. Si twistul cu Michael a fost ok.
Finalul a fost salvat de ceea ce a facut Locke, adica nimic. Nici nu mi-a pasat de aia capturati, nu m-a socat, ma asteptam sa se intample asa.

Sezonul 3. Fosta gradina zoologica, operatie, futai cu capturat din mai multe unghiuri, dialog infect. Sincer vorbind, mi se parea mai interesant ce se intampla pe insula mare, vroiam sa aflu cat mai mult, descoperisera totusi inca o statie. A avut cateva momente bune, uciderea executata de Sawyer si interactiunea lui Locke cu Ceilalti, in special cu Ben. Aaa, da. Finalul mi mi-a placut.

Sezonul 4. Rescue! "Dar mai intai il vrem pe Ben. Oricum, voi sunteti morti de 3 luni de zile, la o adica s-ar putea sa va omoram de-a binelea, nu doar prin ziare." Flash-forward-urile au fost o idee proasta. S-a dus dracu' orice urma de interes pentru cine reuseste sa supravietuiasca. Cel mai slab din cele 4. Mosntrul care raspunde la aport

Referitor la personaje

Locke - Inca din primele secvente in care a aparut, eram convins ca nu va fi un personaj obisnuit. M-a surprins. Cu tot cu backstory. Un orfan in cautarea afectiunii parintilor sai, isi intalneste tatal care il prosteste si il usureaza de un rinichi. Imi place tot acest backstory pentru ca imi arata un John Locke cu totul diferit inainte de prabusire. Pe insula, este calm, calculat, rece.

Sayid - Fost tortionar. Primul flash-back e cam siropos, insa restul sunt misto. Stie sa interogheze, sa repare, sa tortureze, sa traga cu arma, sa vorbeasca engleza. Stie.

Desmond - Mi se pare un personaj putin folosit. E interesanta viata lui. A fost calugar, a fost soldat, a colindat lumea, a stat 3 ani pe insula, a fugit de la iminenta lui nunta. Povestea de dragoste dintre el si Penny mi s-a parut reusita datorita actorilor. Henry Ian Cussick s-a achitat bine de rol.

Ben Lynus - Tipul de personaj calm, rece si calculat, se aseamana cu Locke in privinta asta. pare tot timpul in control. E un villain atipic, nu se lasa complesit de emotii, e retinut in gesturi, tonul este unul monoton, cuvintele sunt putine. Tocmai din aceasta cauza e dificil a-ti da sema daca minte sau nu.

Mr. Eko - Da. Si personaj, si actor, are backstory foarte bun, in plus are o si legatura cu insula, fratele lui s-a prabusit si el pe aceasta insula. Criminal ce devine preot pentru a nu infunda puscaria. Se confrunta cu schimbarea setului propriu de valori pentru a se accepta asa cum este.

James "Sawyer" Ford - Tatal lui, proaspat inselat de sotie, intra cu pusca pe usa si o impusca. Urca in camera la copilul lui, se aseaza pe pat si isi plaseaza proiectul de plumb in cap. Copilul, Sawyer, a fost prezent la toata treaba asta. Parca secventa e furata de la stirile orei 5. Personajul apare ca fiind sarcastic, egoist si incapabil de a se impaca cu sine. Actorul, care il interpreteaza, este foarte slab

Jack si Kate - Ce personaje penibile. Marele lider al lui peste plange la fiecare 5 min si se pierde cu firea in mod regulat. Are 40 de ani si plange din cauza ca ta-su nu a jucat Scrabble cu el sau ceva de genul. Aa, si din cauza ca ta-su si-a pierdut lincenta dupa marturia lui.
Kate isi omoara tatal (presupus eronat vitreg), un tata care o batea pe ma-sa, dar mama ei e proasta sau masochista, asa ca, atunci cand Kate o anunta ca i-a ucis sotul, ea isi denunta fiica pentru ca il iubea pe meltean. Pe insula Kate devine aparatoarea moralitatii, cu inclinatii de diva, care soarbe elegant din cutia de bere. Ea organizeaza spargeri, impusca oameni, evadeaza.E wonder woman. E facuta din clisee... puse in rastel.

De restul imi e lene sa scriu.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2011, 23:26   #69
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Scenaristii clar nu aveau in minte vreo directie pentru acest serial. Primele 3 sezoane au parut lipsite de un final, de o destinatie. Sezonul 4 a fost haos si atat.

Dialogul e foarte prost. E plin de clisee. 2-3 personaje ce au replici mai interesante, in rest e jale. Aia care au facut dialogurile, lucreaza si la "Tanar si nelinistit"?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2011, 19:29   #70
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 357
L-am terminat si ma bucur de asta, a fost prea lungit. Finalul a fost ...interesant si serialul a fost foarte bun dar mie mi s-a parut prea prea lungit.
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2011, 16:38   #71
bernadett
Junior
 
bernadett
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 27
Question

interesant film lol
bernadett is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2011, 19:20   #72
Casy20
Novice
 
Casy20
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 6
hEY serialul Lost se difuzeaza si la TV?
Casy20 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2012, 00:32   #73
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Mi-au placut primele 2 sezoane, dupa aia actiunea devine mult prea sf pentru gustul meu.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2012, 14:56   #74
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Here I go again! In LOST nu este vorba despre poveste, despre incalcarea legilor fizicii (desi serialul este si science fiction), aici este vorba despre personaje. Personajele sunt pierdute, destinele lor sunt schimbate odata cu prabusirea avionului. Cine spune ca ceva ar trebui sa fie asa sau altfel?
S-au scris aici patru pagini degeaba. Numai comentarii superficiale. Haideti sa intram in adevarata profunzime a serialului si a personajelor. Sa discutam!
Si daca voi spuneti ca au lungit-o prea mult, eu zic ca as fi fost incantata sa mai vad inca 2 sezoane, pentru a vedea constructia personajelor, dupa cum au mai spus si altii, am vrea sa stim mai multe.
Cel putin daca e Danonino aici, e clar ca vom incepe o cearta.
Da, bine ca ai spus cate ceva despre anumite personaje. Ca x avea legatura cu insula si y la fel. Logic ca aveau. Toti aveau legatura. Pentru ca toti erau pierduti in aceasta lume. De aici si lumea paralela, evenimente ce se relateaza in cazul in care avionul nu s-ar fi prabusit, dar nu numai acest aspect delimiteaza discrepanta dintre cele 2 lumi paralele.
Auzi, cica dialogu' e prost. Dar tie ce-ti place hoss? Cum ai fi vazut tu un dialog interesant. Da-mi un exemplu de serial in care crezi tu ca dialogul este mai complex, si lipsit de clisee, precum spui. Astept.
Dharma? Ce simbolizeaza? Anyone? De unde vine cuvantul de Dharma? Puteti mai mult de atat. Sa-i dam drumul la razboi.

Last edited by Aeryn_Sun : 24 Jun 2012 at 14:59.
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2012, 21:12   #75
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
cum v-a putut placea telenovela aia science fiction e o mare enigma , am rezistat fix jumate din primul episod
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2012, 21:34   #76
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by bornfree:
cum v-a putut placea telenovela aia science fiction e o mare enigma , am rezistat fix jumate din primul episod

Deci cu alte cuvinte,suferi de ADHD.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2012, 10:31   #77
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
) foarte bine spus Kriss_Kringle.
Lost nu este un film de actiune cu Steven segal si chuck norris, si nu este o telenovela. Daca tu vezi acest serial ca fiind o telenovela, nu care ti-e perspectiva despre Tanar si nelinistit )) Sa nu imi spui ca il vezi ca pe un reality show?
Imi pare rau sa spun, dar filmele sci fi nu sunt facute pentru orisicine. Poate cand vei mai creste atunci vei intelege, domnule bornfree
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2012, 12:01   #78
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
@Aeryn_Sun - Putina cumpatare in afirmatiile pe care le faci despre lumea care "n-a inteles" Lost. N-ai de unde sa stii pentru ca abia ai venit pe forum (de asta ar si trebui putina cumpatare), dar unele din persoanele despre care vorbesti tu aici au vazut mai multe filme decat s-ar putea sa vezi in toata viata ta, filme care sigur sunt cu mult peste Lost . Oamenii astia nu sunt prosti, pur si simplu nu sunt atat de usor de impresionat.

PS: Am citit tot topicul asta si, in loc sa vreau sa vad Lost, mi s-a facut o pofta nebuna de a revedea The Wire. Am vazut vreo cateva episoade si imi place si mai mult decat prima data. E de departe cel mai relevant serial pe care l-am vazut in ceea ce priveste disectia societatii.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2012, 13:22   #79
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
@ Liviu- Imi cer scuze daca nu m-am facut inteleasa, sau daca am parut un pic cam mult superficiala, dar nu ma refeream la nivelul de cunostinte, ci la orientarea unui om spre un anumit gen de film.
Desigur ca m-am pripit in ce am spus, dar asta nu inseamna ca pot sterge ce am zis. Odata spuse cuvintele, nu ti le mai poti retrage.
Nu conteaza cantitatea, ci calitatea, si fiecare persoana vede calitatea dupa bunul plac, subiectiv.
Exista filme, si chiar seriale cu mult peste Lost, dar m-am suparat mai mult ca nu s-a vorbit despre continutul serialului, desi sunt multi "fani" Lost pe aici. Ma rog, asta e la latitudinea fiecaruia, daca vrea sa se exprime (liber) sau nu. Avand in vedere ca este cam pustiu acest subiect Lost, nu pot decat sa astept doritorii de comentarii...

P.S. Si eu am in lista de asteptare The Wire. Dar trebuie sa existe un moment prielnic pentru a-l vedea. Timpul este scurt, si pentru mine este foarte greu sa ma decid, sa aleg un film care sa-mi merite timpul.
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2012, 13:38   #80
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Da,David Simon stie bine cum se invarte lumea.Melvin D.Williams e un fost traficant de droguri din Baltimore din anii 80 care dupa ce si-a servit sentinta,s-a reformat si l-au bagat in serial,ba chiar a fost folosit ca inspiratie pentru Avon Barksdale.

Multi actori din distributie sunt chiar din Baltimore si au folosit chiar persoane publice in serial,desi acestia nu facusera cursuri de actorie vreodata.
Toate astea ii dau o doza mare de realism lui The Wire,care nu prea se gaseste in alta productie TV.

Apropo de cumpatare,cand cineva zice ca n-a rezistat decat jumatate de episod din 6 sezoane,nu e in masura sa aduca critici serialului sau sa traga concluzii in vreun fel.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells