Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Apr 2009, 19:31   #61
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Da, dintre cei trei Ron e singurul care se apropie de imaginea din carte. Oricum, filmele sunt slabe, cu exceptia celui de al treilea.

La carti, n-am priceput caderea brusca de calitate din al cincelea volum. De atunci m-a cam pierdut seria, n-am apucat nici sa termin ultimul volum.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:33   #62
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Treiu' îi cel mai prost.Zici că-i un film cu copii emo.Şi cărţile o devenit din ce în ce mai bune după 5.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:36   #63
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mi se pare potrivit Raph ca Voldemort,din pacate machiajul ala "face without face" ii stirbeste imaginea.
Eu am citit integral doar cartile 5,6,7...asa ca nu stiu...Poate Twinsen,ai ajuns la saturatie,e ca un scenariu amanuntit,si era normal sa piara cheful...de citit.Eu le-am uitat repede ,cartile si filmele,sunt light dar distractive.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:38   #64
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Sau poate n-au fost pe gustul lui.Începând de la vol. 5 carţile şi-au pierdut orice urmă de cărţi pt. copii.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:40   #65
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Suspect de bizar:
Ca actori stau prost,filmele îs proaste în general,au noroc cu Alan Rickman(Snape) aveau noroc cu Richard Harris(Dumbledore în 1 şi 2,Odihnească-l Dumnezeu în pace) şi au noroc şi cu Fiennes.
Si cu nevasta lui Tim Burton,Helena Bonham Carter,si cu Emma Thompson(desi rolul ei e debil) ,cam toate vedetele.Cum de ai uitat de Gary Oldman?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:42   #66
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Da,şi el joacă bine,da' apare prea puţin.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:51   #67
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Suspect de bizar:
Începând de la vol. 5 carţile şi-au pierdut orice urmă de cărţi pt. copii.
Exact. Primele erau niste carti pentru copii foarte bune, iar ultimele niste carti mai degraba mediocre pentru tineri.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 19:53   #68
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Mie mi s-o părut ultimele trei foarte bune.Nu-s mediocre,şi nu numai pt. tineri,o treime din cititiorii HP sunt adulţi.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 21:56   #69
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mie mi se pare ca exagerati. Nici o carte si nici un film nu a fost mediocru. Cartile desi sunt mai usoare sunt destul de captivante, de la primul pana la ultimul volum. Si filmele mi s-au parut bunicele. Totusi sunt fantasy, nu drame si ca fantasy sunt excelente...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 21:57   #70
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Cărţile sunt foarte bune,nu doar uşoare.Filmele sunt bune(1 şi 2) slbae(4 şi 5) şi infecte(3).
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:07   #71
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Suspect de bizar:
Cărţile sunt foarte bune,nu doar uşoare.Filmele sunt bune(1 şi 2) slbae(4 şi 5) şi infecte(3).

Primele 3-5 volume sunt destul de usoare. Apoi devine putin mai complicata actiunea. Filmele nu sunt nici slabe si nici infecte. Infecte sunt comediile cu adolescenti/romantice americane. Sa zici ca unul din filmele HP este infect inseamna ori ca urasti tot ce inseamna HP ori ca nu iti place cum a fost transpus pe ecran ori ca te crezi mare critic de film care zice ca tot ce e de dupa 2000 nu are nici o valoare. Banuiesc ca esti din doua categorie...

PS: Un alt film fantasy, a carui ultima jumatate de ora e mai siropoasa decat multe comedii romantice, a castigat Oscar pentru cel mai bun film. Nu cred ca in filmele HP a existat ceva atat de stupid.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:18   #72
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Pe tot forumu' n-o să găseşti un fan HP mai înfocat ca mine.HP3 n-o fost bine ecranizat,şi nici ca film nu-i bun.Pt. că:
-acţiunea-i cam fără cap şi fără coadă dacă n-ai citit cartea
-amosfera-i prea emo
-actorii încep să joace prost şi foarte neconvingător(există o explicaţie,rolurile devin mai solicitante,mai dificile,în HP acţiiunea începe să devină mai complicată şi actorii nu fac faţă;un exemplu bun îi când plânge Harry că află că Sirius îi naşul lui,foarte neconvingătoare scena şi penibilă)
-replici fade,plictisitoare
-din păcate a murit sir Richard Harris,şi a venit sir Michael Gambon,care joacă bunicel,da' nu se potriveşte cu personajul
-filmu-i plin de clişee si greşeli(a fost parcă filmul cu cele mai multe greşeli din anu' în care s-o făcut)
etc.
etc.
etc.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:24   #73
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mie 3 mi s-a parut cel mai interesant, tocmai pentru "atmosfera emo". Nu mai tin minte exact jocul actoricesc ca au trecut aproape 5 ani de cand l-am vazut asa ca nu ma pot pronunta.

De curiozitate, nu ca nu ti-as da dreptate, dar care sunt cliseele? Dupa cum am zis, memoria ma lasa...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:33   #74
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Acţiunea îi mult mai complexă în carte da' în film îi tratată foarte simplist.Harry când aude cine-i năsu-so repede spune că o săl ucidă.În carte era mult mai diferit.Numa' Harry îl dezarmează pe Plesneală în film,cea ce era de aşteptat,da' în carte şi Ron şi Hermione(total neaşteptat).Şi alte exemple.Nu neapărat concrete,da' în carte totul era neaşteptat şi a fost regizat în aşa fel că te aşteptai la tot ce se întâmpla.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:35   #75
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Mie 5-ul si 3-ul mi s-au parut cel mai bine realizate, raportate la carti. Si nici ei n-au jucat asa de rau. In 4 in schimb, Hermione joaca infiorator. Si Dumbledore e isteric si complet pe langa rol.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:38   #76
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Dumbledore jucat de Gambon îi total neinspirat.Redcliff şi ceilalţi doi joacă foarte fals,foarte.5-u' îi upă 3 în topul celor mai slabe,mai ales raportată la carte(filmul îi cel mai scurt dintre toate şi carte îi cea mai lungă dintre toate).
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:43   #77
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
E normal ca actiunea sa fie mult mai complexa in carte pentru ca nu e posibil sa o transpui pe toata intr-un film de doua ore. Chestia cu dezarmarea mi se pare un moft nu prea relevant. Cum cartea e mai lunga s-a putut realiza mai bine acea atmosfera de mister, pe cand in film a fost mai greu. Despre previzibilitatea filmului nu stiu ce sa zic, tu ai citit cartea si stiai exact la ce sa te astepti. Aici ar fi mai util sa se pronunte cineva care nu a citit cartile.

Dar totusi nu ai zis nici un cliseu mai sus...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:48   #78
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Cartea am citit 21 de pagini şi am văzut filmu' că de..aşa s-a nimerit.am zis mai sus.Faza cu Harry cw vrea să-l ucidă pe Sirius(în mai toate filmele aflii de unde care ţi-o ucis părinţii vrei să-l căsăpeşti) şi faza că Harry îl dezarmează(nu-i un moft,îi total previzibil,dacă era şi Hermionie si Ron era altceva).Şi atmosfera îi în general foarte previzibilă.Desi am văzut filmu' si dupaia citit cartea(mă rog,început cartea,văzut filmu',continuat cartea) tot era mai mult suspans,desi ştiam cam ce se va întâmpla,si informaţii pretioase nu sunt transpuse în film.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 22:58   #79
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Suspect de bizar:
Faza cu Harry cw vrea să-l ucidă pe Sirius(în mai toate filmele aflii de unde care ţi-o ucis părinţii vrei să-l căsăpeşti)

Cliseu sau nu, e ceva normal. Vroiai sa-i trimita cadouri pentru ca i-a ucis parintii?

Originally Posted by Suspect de bizar:
şi faza că Harry îl dezarmează(nu-i un moft,îi total previzibil,dacă era şi Hermionie si Ron era altceva)

Sa fim seriosi. Harry singur sau ajutat, diferenta nu e una mare. Nici nu cred ca ii intereseaza pe cei care n-au citit cartea si nu cred ca poti spune ca e previzibil faptul ca a reusit singur, dar ca ar fi imprevizibil daca ar fi fost ajutat de cei doi prieteni.

Originally Posted by Suspect de bizar:
Şi atmosfera îi în general foarte previzibilă.

Cred ca te straduiesti prea mult sa dovedesti ca filmul e infect incat spui si lucruri fara sau cu putin sens. Nu prea poti spune despre o atmosfera de film ca e previzibla, mai ales cand vorbesti de atmosfera generala a filmului.

Originally Posted by Suspect de bizar:
informaţii pretioase nu sunt transpuse în film.

Am mai zis, doua ore inseamna destul de putin timp pentru a putea transpune toate informatiile. Sunt de acord cu tine ca ar fi fost mai interesant, dar foarte greu de realizat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2009, 23:02   #80
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Putea să analizeze mai atent problema,o auzit povestea într-un bar,de la oameni care au auzit de la oamnei careu au auzit de la oameni.În carte era cu totul altcumva,da' să ne limităm la film.

Dacă băga vraja si Hermionie era altceva,şi este doar un exemplu,micile astea detalii fac totul la un film.

Regia îi cel mai important lucru la un film,şi regia ii foarte leşinată,ca să spun altfel decât cum am zis.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells