Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Best of

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Mar 2003, 11:49   #1
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Cinemagia Hall of Fame

La sugestia lui ricciotto lansam in eter acest nou forum, care se vrea o arhiva a celor mai interesante discutii purtate pe Cinemagia. Deocamdata fara nici un topic, speram sa ne ajutati sa-l populam, in beneficiul tinerei generatii de forumisti.

Deci, daca un anumit topic v-a starnit interesul in mod deosebit si considerati ca merita epitetul de 'best of', anuntati-ma, va rog, si il voi lista aici, pentru posteritate.

Mii de multumiri,
Daniel
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 15:33   #2
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
daniel,

te contactam cu pm sau aici, in acest thread?

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 16:10   #3
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Modalitatea prin care ne transmiteti alegerile voastre conteaza mai putin. Important este sa ne ajutati!
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2003, 16:35   #4
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
poate n-ar fi rau sa o facem direct aici.

alta sugestie, sper ca fezabila: cind treceti in "best of" un subiect, ar fi bine sa fie eliminate mesajele cenzurate de autori, cum am vazut citeva. si nu stiu daca s-ar putea adauga la inceput un scurt mesaj care sa justifice alegerea respectiva, gen: pentru pertinenta discutiei, pentru popularitatea de care s-a bucurat, pentru deraierile interesante pe tema x, pentru a explica varietatea criteriilor, caci ele nu pot fi unice.

deocamdata, eu nominalizez (in ordinea in care le descopar, si voi edita constant lista aceasta pe masura ce imi vin altele in minte):

-"crouching tiger" din "premii si festivaluri" pentru consistenta discutiilor,

- "replici celebre" pentru caracterul ludic, nivelul participarii si popularitate,

- "vlad nemuritorul - bataie de joc?" - desi i-as scoate "bataie de joc" din titlu, ca nu corespunde cu substanta dialogului ce a urmat - pentru popularitate si contactul real survenit la un moment dat dintre producator si cinefilii care au participat,

- "fuga din tara - necesara pentru a face film?" pentru deraierile de la subiect, pasiunea participantilor si consistenta unor posting-uri. si aceluia i-as modifica cumva titlul sa reflecte discutiile. "plecarea din tara pentru a face film?" sau ceva de genul acesta, caci "fuga" are conotatii negative inutile: kieslowski nu a "fugit" din polonia, etc.

- "dialoguri cu actori si regizori romani" - care a fost anything but, deci i-as schimba titlul in "despre a face film azi in romania" sau ceva mai inspirat, mentionind fostul titlu in introducere; mi s-a parut reusita ca discutie

- si "unatc" a fost destul de bun si a parut popular, dar stiu si eu...

nu sunt un cunoscator de profunzime al primei perioade a forumului, dar mai sap...

cred ca ar mai fi de adaugat ca discretia in alegeri apartine desigur "cinemagiei" si sa nu fie nici o suparare daca un subiect propus nu este admis in "hall of fame". nu are nici un rost sa ne complicam cu lobby pentru subiecte, explicatii, etc. - utilizatorii propun, "cinemagia" alege.

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 00:06   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ma bucur ca ti-a placut subiectul "Crouching tiger Hidden dragon", ricciotto...dupa parerea mea contine una din cele mai interesante discutii dintre Amyd si Blizz...
nu sunt de acord cu subiectul Replici Celebre chiar daca s-a scris foarte mult la el...au fost prea putine citate care chiar au respectat ceea ce se incercase initial...a devenit la un momentdat mult prea comercial iar acum as putea spune ca este de-a dreptul plictisitor...
nu prea sunt de acord nici cu includerea subiectului Vlad Nemuritorul intr-un astfel de clasament, deoarece a fost o discutie la care era bine sa participi atunci cand aveai sansa sa vorbesti cu io...adica era o discutie de moment! altfel, el nu are nici o valoare!
mi-am mai amintit de o discutie interesanta si un pic educativa...parca era la subiectul Film in general si era vorba despre filmele taiate care ruleaza pe ecranele romanesti...din pacate nu mai tin minte exact titlul...tin minte insa ca Amyd mi-a lamurit atunci o gramada de lucruri, si cred ca e bine ca o astfel de discutie sa fie usor accesata de userii noi.

personal, nu sunt de acord absolut deloc cu modificarea subiectelor sau numelor lor...chiar daca tilurile s-au dovedit neinspirate (a se vedea discutia de la "Trilogii - de ce?" a carei locatii chiar nu o mai stiu, dar care a fost un alt subiect extrem de interesant care inca nu si-a gasit raspunsul), au decalnsat oarecum converastia intre useri...la anumite subiecte chiar stateam sa ne gandim ce sa scriem sau daca ce scriam era potrivit cu titlul....ar fi extrem de aiurea acum sa le cosmetizam ca sa sune mai bine sau mai interesant...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 01:09   #6
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
ricutza, tu citeodata chiar semeni cu avatarul tau. ti-ai ajustat tonul la imagine, sau cum?

- in privinta 'cosmetizarii': "nu sunt de acord" sa respecti mai mult amintirile utilizatorilor participanti decit dorinta de a se informa a potentialilor/noilor participanti sau a reprezentantilor presei/profesionistilor grabiti; daca citesti cu atentie, vei vedea ca nu de dragul old-timer-ilor propuneam subiectul. titlul initial ar putea fi si el mentionat in blurb-ul explicativ. dar ce e atit de reprezentativ si pretios intr-un titlu pus de cineva in te miri ce stare de moment? de prea multe ori intentia utilizatorului respectiv a fost una si discutia a virat pe alte cai. risti sa dai si o impresie falsa cuiva care citeste pe diagonala incercind sa decida daca cinemagia merita efortul adastarii. si alt exercitiu de imaginatie: presupune ca se isca discutii de inaltimi spirituale ametitoare (cum ti s-a parut tie cea de la 'crouching tiger' - de altminteri, interesanta si pertinenta) - sub titluri gen: 'the oscars suck ass'? ricutza, e vorba de a sintetiza in citeva topic-uri the BEST of cinemagia, nu de a impaia topicuri uitate. hai ca nu ma mai lansez in explicatii despre importanta adecvarii titlului la subiect. dupa parerea mea, se poate face si o antologie operind in fiecare topic si alegind doar replicile interesante pentru scopul propus de mine. subiectele pot sa ramina integrale si neatinse, si pe locul lor initial, la o adica. poate ar fi chiar mai bine.

dar poate visez si poate orice incercare de a taia orice si de a pune intr-o forma prezentabila, desi animata de cele mai bune intentii, risca sa detoneze, so why bother. poate ca eu stric, uitind unele chestii.

- despre "vlad": intr-un showcase intentionezi sa arati ce s-a intimplat NOTABIL pe 'cinemagia', si acela chiar a fost un moment de comunicare real intre cinefili si producatori, daca nu cumva singurul de pina acum. iar daca tie ti s-a parut fara valoare in rest, whatever, it's a free country, dar criteriile tale sint criteriile tale si nu vad de ce le discuti aici. aici se fac propuneri doar, si oamenii de la cinemagia se gindesc. ricutza. un website este despre mult mai multe decit lupte de idei intre cei mai vocali utilizatori ai forumului sau, capisci? asta nu este un partid, capisci? nu e pe voturi de la utilizatori intotdeauna. and we really should just suggest stuff here and then BASTA!

na! putem si noi sa fim grabiti si transanti ca tine

ricciotto

p.s. ma asteptam ca vei fi prima care sa cotizezi cu propuneri, nu cu comentarii intepate. tu esti veteran adevarat, cum de nu iti vin in minte alte subiecte memorabile, care te-au tinut in priza, doar ai urmarit totul indeaproape (sper - altfel cum sa fi emis atitea mesaje... :roll: ) - sau poate asa ti le-ai facut, reactionind doar la ceilalti, hmmm... pune si tu umarul, munceste, ce atitea circoteli
p.p.s. nu voiam sa fac lobby pentru subiectele mentionate de mine, dar am fost provocat and i'm a real soldier. adevarul adevarat este ca i don't *really* care, ci doar imi dau cu parerea, ca in orice sesiune de brainstorming despre potentiale directii de dezvoltare ale unui site.

si citeodata ricutza ma scoate rau din sarite. *sigh*
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 08:06   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Am vazut o chestie mai demult: "Filme care au pus pe ganduri". S-au scris multe tampenii, dar mi-a placut.

Cred ca ar fi mult mai greu sa gasim "Worst of..."
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 17:17   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Hmm, nu imi amintesc vreun thread pe Cinemagia care sa merite sa stea intr-un "Hall of Fame"... marea majoritate merita mai degraba sa stea in "Hall of Endless off-topicness seasoned with personal insults, half-assed pretentious remarks and not-nearly-rarely-enough misinformation". In plus trecand "nostalgic" pe cele cateva subiecte mentionate mai sus am observat ca intre timp s-au mai editat anumite posturi, s-au mai eliminat anumite remarci, asa ca discutiile de acolo au devenit cam lipsite de context.

In fond, daca cineva doreste sa vada daca s-a discutat un anumit subiect inainte de a posta sau cauta o informatie anumita, functia Search merge foarte bine...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2003, 23:21   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
da ricciotto, recunosc ca uneori sunt extrem de enervanta...mica si rea (ca si avatarul!)...un adevarat scorpion! :wink:

mi s-a parut normal ca din moment ce propunem ce subiecte ar merita sa fie incluse intr-un 'Best of' am putea sa le si discutam un pic...altfel, vom avea doar o mare lista se sugestii si nimic concret...spui ca nu incerc sa 'construiesc' nimic si doar comentez, dar mesajul meu contine o alta propunere pentru acest subiect...este drept ca nu e foarte precisa, dar voi rezolva si aceasta problema...probabil ca te asteptai sa apar cu o lista de 10 subiecte sau mai mult...imi pare rau, dar imi amintesc de ele pe parcurs!

ar trebui sa inteleg ca tu vrei sa grupezi anumite subiecte dupa diferite criterii?ceva de genul: "cele mai populare discutii" - si sa apara o lista a discutiilor care au reusit sa adune cei mai multi useri, sau "cel mai longeviv subiect" - si sa apara o lista a discutiilor care au stat cel mai mult timp pe prima pagina?...ma rog...sunt doar exemple...vreau doar sa vad ca inteleg ce propui tu!

cat despre subiectul "Vlad...", eu n-am zis ca n-ar fi un subiect interesant...pentru ca a fost...cel putin, mie mi-a placut...dar io nu mai este pe forum, nu mai scire...care este rostul sa readucem in atentia userilor un subiect in care omul cheie lipseste! daca e cineva interesat de el, ok, sa-l caute, sa raspunda...dar mie mi se pare aiurea sa sugerez lumii sa se duca sa se uite la el (pentru ca eu asta cred ca e scopul lui "Best of" sau gresesc din nou?) cand cea mai importanta persoana lipseste...discutiile dintre producatori si useri era o idee excelenta ca si cea a discutiilor dintre regizori si useri..dar ce pot face daca nici io si nici Constantin Fugasin, nu mai acceseaza site-ul...ei nu mai sunt aici pentru a raspunde intrebarilor userilor...si atunci de ce sa cream aceasta impresie? este minunat ca unii dintre noi au avut sansa sa vorbeasca direct cu astfel de oameni, dar nu putem garanta ca acest lucru se va mai intampla...si atunci mi se pare un pic nedrept pentru userii noi sa le aratam ceva de care ei nu mai pot beneficia...asta cred ca e una din calitatile pe care ar trebui sa ale aiba orice subiect de pe aceasta lista....sa fie un subiect deschis! sa se poata relansa...nu vad "Best Of" ca un muzeu! nu stiu...eu asa gandesc...

am inteles si de ce vrei tu sa se modifice, intr-o mica masura, anumite subiecte...ar fi sublim!discutii cu titlul potrivit, fara interventii inutile, lipsite de comentariile rautacioase, pe care le-a si adus in discutie Amyd...si mie mi-ar placea...in restul forumului discutiile s-ar pastra asa cum au fost ele scrise (desi e foarte greu de realizat mai ales de cand s-au introdus butoanele de edit si cel de stergere a mesajelor...eu as propune scoaterea lor dar sunt convisa ca nu e nimeni de acord asa ca de ce sa ma mai chinui)...iar aici, s-ar extrage ce e mai bun din ele! repet...o idee geniala...eu te intreb insa cine sa faca acest lucru? cine sa decida ce e bun si ce nu?cum as putea sa hotarasc eu, intr-o discutie la care nu am participat, ce e valoros si ce nu? cum sa aleg ce e bun, dintr-o discutie pe care nu o inteleg? hai sa vorbim si despre subiectul asta...chiar vreau sa vina lumea cu propuneri! eu consider ca nu merge! asta e parerea mea... dovediti-mi ca gresesc! sper totusi sa nu socheze pe nimeni faptul ca voi comenta sugestiile!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2003, 14:02   #10
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
hm...cred ca acest subiect va intra in best of...pentru ca are doar critici si raspunsuri foarte lungi, bine argumentate si neinteresante pentru majoritatea userilor superficiali care intra ocazional pe site. Va doresc succes, dar cred ca mai bine ne vedem la o circiuma....
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2003, 15:54   #11
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Originally Posted by Amyd:
Hmm, nu imi amintesc vreun thread pe Cinemagia care sa merite sa stea intr-un "Hall of Fame"... marea majoritate merita mai degraba sa stea in "Hall of Endless off-topicness seasoned with personal insults, half-assed pretentious remarks and not-nearly-rarely-enough misinformation".

Cu tot repectul cuvenit unui membru al forumului de la care am avut ceva de invatat: daca chiar asta-i parerea ta, la ce-ti mai bati capu' cu cei de pe-aici? De ce mai postezi?

Au cele scrise de tine fac parte din "mica majoritate"?
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Apr 2003, 16:47   #12
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nope, majoritatea mesajelor la care ma referam negativ imi apartin. 8)

The evil overlord,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2003, 15:03   #13
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
As dori sa ma nominalizez pentru posturile din "Atelierul de Scenaristica" o parte din defunctul grup "Cinemagia Workshop" care, dupa plecarea lui Ricciotto, n-a mai trecut deloc pe acolo. Deci, pentru posturile din "Poceli, chestii..." ii recomand pe majoritatea celor participanti.
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 14:06   #14
popadr
Novice
 
popadr
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1
Interesting
__________________
produse de slabit rapid
popadr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 14:10   #15
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
la fel ca si spamul tau
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 23:36   #16
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
weak.....
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2016, 21:14   #17
coco_mafya
Novice
 
coco_mafya
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Thumbs down

va rog sa rezolvati problema reclamelor care vin asa anapoda de nici unde.
sunt enervante,aparind asa peste tot continutul pagini la fiecare intrare pe pagina sau refresh.
inteleg ca se cistiga bani din asta,dar pünetile intr-uun mod mai adegvat in care sa nu scoata utilizatorul din fire atunci cind cauta o informatie.
sper sa intelegeti,cu stima.
coco_mafya is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells