Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Mar 2004, 23:02   #21
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Prima data cand m-am uitat la Citizen Kane l-am vazut ca pe o curiozitate-prea auzisem multe despre el. A doua oara l-am privit cu indignare - de ce l-au cocotat toti hexpertii acolo sus si ce voia filmul asta de la mine?
A treia oara m-am prins (finally!) ce-i "Rosebud" si am inceput sa-l vad altfel. Nu mi s-a mai parut un film cu o abordare sfidator de formalista ci mai mult o combinatie forma-meditatie. Surpriza...are si suflet si creier Cetateanul iar pana la urma mie mi-a cam placut de el.
Then again, oare de unde a invatat Lynch sa puna capcane prin filme si sa-si ascunda cheile prin cadre aparent banale?
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 15:45   #22
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Numa' de curiozitate...v-ati prins ce e rosebud?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2004, 16:22   #23
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Originally Posted by Mala Portugal:
Numa' de curiozitate...v-ati prins ce e rosebud?


uite acum am gasit shi eu acest topic..am fost uimita sa vad ca
majoritatea userilor cinemagia cred ca acest film e over-rated...eu l-am vazut de 2 ori pana acum shi mi-a placut foarte mult...cat despre "Rosebud "tu ce zici ca e, Mala?(numa ' de curiozitate..avand in vedere ca parerile pe aceasta tema sunt impartite)
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2004, 23:00   #24
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
Pentru mahalagii care incearca sa se impresioneze reciproc cu cunostintele lor de engleza/cinema: sunteti penibili, taranilor! Credeti ca rupeti gura targului cu replicile voastre de rahat? Daca sunteti asa de destepti pe cat credeti, renuntati la mistocareala asta demna de autobuzul 139!
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2004, 10:56   #25
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pareri? Eu zic ce-am vazut...si dup'aia imi dau drumul si la pareri.
In ultima secventa a filmului , atunci cand doi indivizi arunca pe foc mai multe obiecte care i-au aparetinut lui Kane ,avem un plan detaliu al unuia dinte acele obiecte: un soi de placa pe care e desenat un trandafir si sub care scrie Rosebud.
Imaginea respectiva mai apare o data in film, cand Kane copilul este luat de la parinti si dus la internat. Atunci el isi impinge sania in tipul care venise sa-l ia (imi scapa numele aluia).
Yup, pe saniuta lui Kane era imagia aia cu trandafirul sub care era scris Rosebud
In amintirile celor care vorbesc despre magnat, el apare spunand 'rosebud' de doua ori . Insa, de fiecare data tine in mana globul de sticla in care nige -again o trimitere la acea zi de iarna pe care o asociaza fie cu ideea abandonului, intai al parintilor si apoi al nevestei, fie cu cea a pierderii inocentei or something....fie de ce vreti voi. Eu asta am inteles
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2004, 12:56   #26
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
pai cam asta a inteles toata lumea ..(deshi am mai citit in alte parti shi alte pareri) .......globul de sticla este clar o evocare a imaginii de inceput cand Kane e luat de Domnul Bernstein deci copilaria pierduta ..pt mine a fost destul de clar shi ..din mesajul tau de mai sus eu am inteles ca ai facut vreo descoperire epocala cu privire la Rosebud ...shi de aia am intrebat..

P.S imi place avatarul tau!
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2004, 19:12   #27
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Danica:
..din mesajul tau de mai sus eu am inteles ca ai facut vreo descoperire epocala cu privire la Rosebud ...shi de aia am intrebat..
Descoperire epocala n-a fost :lol: Totusi a fost o descoperire de vreme ce m-am prins doar a treia oaar cand am vazut filmul...si atunci cu back 7 sec
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2018, 08:40   #28
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Un film extraordinar de bun, drept pentru care, merita neaparat vizionat!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells