Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2004, 04:35   #41
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Dar Insomnia ati vazut? E tot de Nolan regizat si desi e facut post Memento, nu se compara regizoral. Insomnia e cam slabut.
nortis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2004, 00:19   #42
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
my, my, unde-am fost eu pana acum?...

'insomnia' a fost inainte de toate un flm comercial, intrucat, ca sa supravietuiesti la hollywood, trebuie sa mai faci si bani! dar asta nu inseamna ca a fost un film prost - ba chiar nolan reuseste atmosfera, dezvoltare de personaje, momente remarcabile precum filmarea bustenilor de sub apa sau halucinatiile lui pacino. eu inca mai cred in talentul lui nolan, care, dupa cum am auzit mai demult, urmeaza sa faca 'batman 5'. dar pe urma are pregatit altceva, mai non-comercial, pe care ma bazez. o sa apara in 2005.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2004, 02:18   #43
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Stiam ca Darren Aronofsky e in negocieri pentru Batman 5, cel putin asa era acum o luna.
nortis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 16:15   #44
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
mai, keyser, trecand si prin 'propaganda films', si prin topicul de fata, am remarcat ca ai cele mai intelectuale iconite emotive de pe cinemagia. eu zic sa-ti vezi de monologuri, topic pe care il accesez constant.

si apropo - NOLAN este cel ce a regizat (deja !) 'batman returns'. dar atentie, pt ca urmeaza sa regizeze un alt film, promis pt 2006, scris de fratiorul jonathan nolan ! pazea ! :w00t:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2010, 13:27   #45
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Nolan a reflectat, în acest film altfel comercial şi cu unele prestaţii actoriceşti neconvingătoare dar cu o structură originală, asupra ineluctabilei debilităţi a memoriei. Spunând povestea celui care uită imediat evenimentele petrecute, realizatorul încearcă să demonstreze cât de puţin ne putem bizui pe infailibilitatea propriei memorii. Apropo, ştie cineva cum se numeşte procedeul artistic prin care se transmite un mesaj general prin recursul la un caz extrem?
Ca o curiozitate, mi-aduc aminte că filmul l-am văzut de pe un dividi care avea şi o variantă "Un altfel de Memento", în care fleşbecurile în ordine invers-cronologică şi scenele din prezent (care apar în ordine cronologică şi în filmul original) se succed toate în ordine cronologică.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 09 Mar 2010 at 20:34.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2010, 16:57   #46
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Stiu ca e tardiv,dar sunt un utilizator mai recent al site-ului si abia acum am vazut topicul asta.Vreau sa ii raspund lui Leonard care zice ca mesajul "I do it" nu are nici o explicatie logica.Are,si afirmatia ta denota faptul ca nu ai privit cu destula atentie filmul..sau nu de suficient de multe ori.Asadar:e o scena in film in care Natalie il intreaba pe Leonard de ce portiunea din zona inimii nu are nici un tatuaj..el raspunde ca o pastreaza pt. cand va gasi criminalul..ca sa ii aminteasca faptul ca l-a ucis.Apoi e o poza pe jumatate arsa cu el fericit indreptandu-si mainile spre inima..Teddy ii spune ca a fost facuta cand l-a ucis pe primul(si adevaratul) Johnn G.In concluzie Leonard cauta criminalul sotiei sale cand aceasta era inca in viata(tatuajul cu mesajul "I do it" este in zona inimii)!In fapt de aici rezida principala problema a lui leonard..ultimul lucru pe care si-l aminteste e nevasta lui murind!Asa ca nu mai realizeaza-dupa boala ca aceasta este inca in viata,sau isi da seama ca viata alaturi de ea nu are nici un sens cu aceasta boala si i-ar trebui un motiv mai serios pentru care sa traiasca(respectiv sa duca viata unui justitiar care cauta razbunare pt. moartea sotiei sale).Imi cer scuze daca modul in care m-am exprimat a fost prea alambicat,sper ca m-am facut inteles.

Last edited by White1 : 19 May 2011 at 17:22.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2010, 16:00   #47
Lino
Senior
 
Lino
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 144
Eu unul zic ca finalul acestui film nu este unul deschis , totusi!
Lino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2010, 16:51   #48
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nope. E doar inceputul...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 00:58   #49
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
O mostra de nonsens postmodernist. Totusi, scoase din context, cateva replici sunt ok.


"Leonard : [looking at a near-empty bottle of alcohol in his hand] Hmmm. I don't feel drunk."

"Teddy: You don't want the truth. You make up your own truth."

"Leonard : We all lie to ourselves to be happy."
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2011, 00:20   #50
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Decat sa scoti din context, mai bine ai baga "o mostra de nonsens postmodernist" intr-un context oarecare, sa intelegem si noi despre ce e vorba.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2011, 11:12   #51
Albedo
Novice
 
Albedo
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 19
Suntem in 2011 si eu tot astept urmatorul film al lui Nolan dupa Memento.
In Inception si chiar in TDK a mai incercat cate ceva dar filmele astea au ramas doar niste filme placute. Nolan, ca autor, se vede in doar cateva scene.
Si acum imi amintesc urmatoarea replica din Memento: "I can't remember to forget you".

La sfarsitul anilor 90 era toata generatia aia de tineri si indrazneti regizori, care intre timp s-a cam plafonat : Nolan ("Memento"), Fincher( "Fight Club"), Sam Mendes ("American Beauty"), Aronofsky ("Pi", "Requiem for a dream") s.a.
Albedo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2013, 21:49   #52
epal
Novice
 
epal
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 12
Eu nu il am chiar proaspat in minte, dar nu m-a lasat cu un gust amar. Frumos realizat, cu gust. REegizorul si scenograful clar au avut o idee interesanta pe care au pus-o in practica cum nu se poate mai frumos. Si sincera sa fiu, o sa sun cam narrow minded, dar cred ca e cea mai buna explicatie pentru multitudinea de tatuaje pe care am gasit-o vreodata.
__________________
Beunăziua. creaţi un site gratis
epal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells