Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Oct 2009, 15:45   #1
cris26
Novice
 
cris26
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 23
"Moon"

Cum vi s-a parut. Eu am ramas placut impresionat, mai ales de atmosfera filmului. Povestioara e draguta, actorul principal joaca bine...si totusi 2 minusuri:
- nu cred ca era necesara "lungirea" povestii pe parcursul unui lung metraj;
- mi-au trantit twistul exact in mijlocul filmului...
cris26 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2009, 16:17   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incä nu l-am väzut.

Ce twist era? PP1, MP, PP2 sau FT?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 13:43   #3
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Moon este filmul unui singur actor Sam Rockwell desi mai apar si alti pe generic.
Merita vazut de iubitorii SF-ului.
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2009, 20:59   #4
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
E un deliciu pentru amatorii de SF. Mie mi s-a parut ca a imprumutat mult de la 2001.
Are cateva minusuri, in opinia mea. Unele sunt legate de plot, de exemplu este o discutie la un moment dat intre robot si centrul de comanda prin voce, desi daca ideea era sa se ascunda posibilitatea comunicarii cu Pamantul, poate totusi nu e bine sa programezi robotul sa comunice cu voce tare, si sa poata fi auzit de cine nu trebuie. Mai sunt cateva intrebari de genul, cele mai multe legate de robot, si de cum actioneaza acesta uneori intr-un mod foarte... nerobotic. Apoi unele scene mi s-au parut inutile, trase, lungite, tocmai pentru a se incadra la lungmetraj.
Insa per ansamblu, e un film reusit, e un SF clasic, curat, ceva ce aduce aminte de inceputurile SF-ului pe ecrane, si in acelasi timp o raritate pentru zilele noastre, cand SF inseamna fie explozii si actiune in spatiu, fie telenovela in spatiu.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2009, 21:16   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by marius_em:
Are cateva minusuri, in opinia mea. Unele sunt legate de plot, de exemplu este o discutie la un moment dat intre robot si centrul de comanda prin voce, desi daca ideea era sa se ascunda posibilitatea comunicarii cu Pamantul, poate totusi nu e bine sa programezi robotul sa comunice cu voce tare, si sa poata fi auzit de cine nu trebuie.

Nu as zice ca e o problema de scenariu. Personajele din film n-au voie sa greseasca? In plus, robotul se intalneste cu o situatie poate neprevazuta, de unde si greseala lui si asta in conditiile in care Sam poate nu trebuia sa fie in stare sa mearga in acel moment. Cred ca se mai pot gasi si alte explicatii.

Originally Posted by marius_em:
Mai sunt cateva intrebari de genul, cele mai multe legate de robot, si de cum actioneaza acesta uneori intr-un mod foarte... nerobotic.

2001: O odisee spatiala. De altfel in aceasta parte sta si frumusetea filmului, robotul e mai uman decat cei care l-au creat si l-au trimis sa aiba grija de Sam. O dovada e faptul ca la sfarsit personajul principal (de fapt si GERTY ar putea fi socotit astfel) ii da jos de pe spate acea hartie pe care scria "Kick me", considerandu-l astfel mai mult decat un simplu robot.

Originally Posted by marius_em:
Apoi unele scene mi s-au parut inutile, trase, lungite, tocmai pentru a se incadra la lungmetraj.

Mie nu mi s-a parut, chiar si scenele aparent lungite cred ca au un rol, fie el de a crea o anumita atmosfera, fie pur si simplu de a descrie starile prin care trecea personajul principal. Cu cat singuratatea lui e prezentata mai pe larg in film, cu atat ne da si noua acelasi sentiment.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Nov 2009, 21:47   #6
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Liviu-:
Nu as zice ca e o problema de scenariu. Personajele din film n-au voie sa greseasca? In plus, robotul se intalneste cu o situatie poate neprevazuta, de unde si greseala lui si asta in conditiile in care Sam poate nu trebuia sa fie in stare sa mearga in acel moment. Cred ca se mai pot gasi si alte explicatii.
Ideea mea era ca se puteau gasi si alte cai de comunicare decat prin voce, mai ales avand in vedere circumstantele. Adica pana la urma e un robot, si logic ar fi fost sa comunice cu centrul de comanda fara a face acest lucru vizibil in nici un fel.

Originally Posted by Liviu-:
2001: O odisee spatiala. De altfel in aceasta parte sta si frumusetea filmului, robotul e mai uman decat cei care l-au creat si l-au trimis sa aiba grija de Sam. O dovada e faptul ca la sfarsit personajul principal (de fapt si GERTY ar putea fi socotit astfel) ii da jos de pe spate acea hartie pe care scria "Kick me", considerandu-l astfel mai mult decat un simplu robot.
Da, chiar ma gandeam ca e prea uman, mai ales in comparatie cu HAL. Nu prea se explica de ce, singura farama de rationament ar fi ca e programat sa protejeze. Si asa uman cum era, sau mai ales pentru ca parea atat de uman, si pentru ca Sam avea atat incredere in el, mie mi s-a parut chiar mai infricosator decat HAL, ma asteptam tot timpul sa faca ceva, sa-si arate adevarata natura artificiala.

Originally Posted by Liviu-:
Mie nu mi s-a parut, chiar si scenele aparent lungite cred ca au un rol, fie el de a crea o anumita atmosfera, fie pur si simplu de a descrie starile prin care trecea personajul principal. Cu cat singuratatea lui e prezentata mai pe larg in film, cu atat ne da si noua acelasi sentiment.
Nu stiu, poate fi si o chestie de gusturi. Eu ma puteam lipsi de unele secvente.
Respect.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 12:59   #7
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
A imprumutat prea mult de la 2001 ca sa fie un film de luat in serios.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 13:59   #8
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by redmen:
A imprumutat prea mult de la 2001 ca sa fie un film de luat in serios.
Esti chiar brutal. Filmul e un omagiu adus inceputului SF, sunt elemente si din 2001, si din Blade Runner, si din Alien. Mie mi-a adus aminte si de Sfera.
Si un alt aspect pentru care filmul trebiue apreciat e ca a fost facut cu un buget de 3 milioane. Intr-o era in care SF inseamna zeci de milioane bagate doar in efecte speciale, sa scoti un film bun din acest gen cu 3 milioane e o performanta.

Last edited by marius_em : 29 Nov 2009 at 14:10.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 15:22   #9
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Sa copiezi din filmele clasice fara sa aduci nimic nou nu mi se pare nimic greu de realizat.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 22:31   #10
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu e copiat tot. Moon e chiar un film bun, aduce aminte mult de 2001, dar nu as spune ca e copiat.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 23:01   #11
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
@cris26...ala nu era twistul. E intriga.

@redmen.
Acele elemente pe care tu le consideri copiate, un altui tip caruia i-a placut atat Moon cat si 2001 le considera un omagiu pentru ultimul. Si asta e si ideea. Regizorul tanar arata un talent adevarat si un potential imens pentru filmele ce au sa vina de la el. Povestea nu se compara cu nimic cu cea din 2001...Nu implica decat umanitatea, nimic extraterestru...niciun monolit, niciun nimic.

Doar gandirea practica si inumana a omului de a folosi asa ceva pe luna doar din zgarcenie si din gandul ca nu o sa aduca nimic rau...pana cand se ajunge la o nerespectare a planului...de unde si imprevizibilitatea omului, fie el si asa cum e, nu zic, ca e spoiler.

L-am vazut prima data in septembrie la IIFF si toata sala a mutit la acest film si la sfarsit s-a aplaudat, cu tot cu juriu in sala. La final acestia au iesit pe hol si au inceput sa discute despre el...discutau mai multe posibilitati...ba ca totul se intampla in capul lui, de unde si halucinatiile de la inceput, ba ca era asa cum s-a dovedit in final. Halucinatiile au fost o modalitatea foarte subtila si interesanta de a arata degradarea mintala a lui Sam.

E cel mai bun SF de anu asta si e facut in acelasi stil in care a fost facut si 2001. Lent, fara graba, cu muzica superba a lui Clint Mansell in acest caz, cu un actor ce duce singur acest film de la un capat la altul si da, cu multe elemente din 2001 care au fost folosite cu cap, logic si acolo unde trebuie. Nu e un film ce trebuie ignorat, mai ales daca esti fan filmelor S.F. Nu e un film ce trebuie ignorat, period.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 23:52   #12
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by M0n0:
Nu implica decat umanitatea, nimic extraterestru...niciun monolit, niciun nimic.

Si nici un robot as putea adauga.

Asemanarile cu Odiseea sunt doar de suprafata, cea mai importanta implicand faptul ca ambele filme prezinta un om in spatiu ajutat de un robot care depaseste bariera tehnologica si prezinta caractere umane. Restul asemanarilor, de genul convorbirii tata - fiica, sunt prea putin importante. Moon e clar influentat de Odiseea spatiala, dar e realizat cu capul, precum a zis si M0n0, si abordeaza teme diferite. Pana acum e favoritul meu de anul acesta.

PS: M0n0, te invidiez ca l-ai putut vedea la cinema.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 01:53   #13
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by Liviu-:
PS: M0n0, te invidiez ca l-ai putut vedea la cinema.
Da, a fost cu totul altceva vizionarea de la cinema cu cea de acasa. La IIFF inca am reusit sa-l vad de doua ori fiindca eu numai pe la Victoria am avut treaba atunci si de fiecare data vedeam ceva nou. A fost de fapt favoritul meu insa nu a castigat...a castigat The Messenger, dar asta nu conteaza. Si pentru mine e unul din cele mai bune filme de anul asta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 21:47   #14
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Impresii după vizionare:

E un film care funcţionează pe două nivele: micro (număr redus de personaje, o singură locaţie, atmosferă intimă) şi macro (prin temele abordate – umanism, moralitate, tehnologie, identitate). Are aspectul unui SF făcut prin anii 70 şi scos doar acum la lumină, ceea ce e un lucru foarte bun, nu vreau sa sune a repros. Mulţi au spus că seamănă prea mult cu 2001. Eu l-aş apropia mai mult de Blade Runner decît de 2001. Interpretarea lui Sam Rockwell este fenomenală, comparabilă cu aceea a lui Irons în Dead Ringers sau Cave în Adaptation.
Un alt aspect pozitiv, în ceea ce priveşte povestea, e faptul că accentul este pus mai mult pe aspectele emoţionale şi dramatice, pe latura umană, filmul nu deraiază în thriller SF de duzină.
Este un film superb realizat şi interpretat care transcede genul SF prin subiectele pe care le dezbate. Şi nu în ultimul rînd, e unul dintre cele mai emoţionante filme ale anului..

Ca şi fapt divers, pentru cei care nu ştiu – regizorul este fiul lui David Bowie iar filmul este produs de soţia lui Sting...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 16:33   #15
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
si emoticoanele de pe ecranul lui gerty sunt alese de iman
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 20:40   #16
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Emoticoanele alea au contribuit cu mult la creionarea personalitatii lui Gerty si au adus un farmec in plus filmului...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2009, 15:06   #17
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ce 2001 ? Ce Blade runner ? E Solaris toata ziua. Dar nu al lui Tarkovski (you wish) ci al lui Soderbergh. Formele sunt diferite dar fondul e acelasi. Pentru a fi un film bun u just gotta try more. I pass.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 12:05   #18
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Un film excelent in conditiile date, realizat cum nu se poate mai bine!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells