Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 May 2007, 13:17   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Spider-Man 3

Comedie romantica involuntara, noul Spider-Man 3 e de vazut daca vrei sa razi. Daca lui James Bond ii statea bine mai uman si mai putin misogin, faptul ca Spidey alias Peter Parker sufera si-i curg lacrimile ma lasa cu totul rece. Mai rau este ca toate personajele principale din film varsa lacrimi la un moment dat, se iarta reciproc, se imbratiseaza si empatizeaza de crezi ca filmul lui Raimi este de fapt ecranizarea suprarealista a Cronicilor din Narnia sau chiar a evangheliilor. Bineinteles, micul discurs moralizator al lui Parker de la sfarsit nu putea sa lipseasca, acesta propovaduind buna intelegere si iertarea, poate poate or vedea filmul si fundamentalistii musulmani si-or sta la ei acasa. Yuck!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2007, 18:52   #2
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
si gandestete inca la faptul ca Raimi ne-a promis..(groaznica formulare :sick: ) Spiderman 4, 5 si 6...so it can get way worse... :hmm:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 01:51   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822

"Spiderman 3" - Dând razna cu bârna-n zgârienori ca-n brânzã
Incredibil de cretin - da' scenele de acþie, chapeau!

Spiderman salva New York-ul ºi tot poporeþul îl iubea.
Girlfrienda lui cânta pe Broadway, pasã-mi-te cu niºte pile la un C.N.C. de-al loc, de-acolo, cã suna ca o gaiþã castratã, aºa c-au zburat-o-n ºuturi (cã la ei nu-i ca la noi).
Da-ntr-o searã, cum se dãdeau ei uþa într-o pânzã de spider ºi se uitau la stele, fiuuuuuu-zdronc! cade-un meteorit în parc, ºi iese din el un fel de melenã zgârmãitã care se târa pe jos.
Acuma un stricat de hoþ, care-l omorâse pe unchiul lui Spidey, evadeazã din puºcãrie ºi, fugãrit de miliþieni, cade-ntr-o groapã, unde niºte profesori tocmai fãceau un experiment epocal cu-o vârtelniþã-n nisip, aºa cã A.D.N.-ul lui ºi A.D.N.-ul nisipului (sau doar el ºi nisipul, cã nu-i prea clar) se fac ghiveci, ºi el devine Sandman - bucãþicã ruptã terminatorul ãla de metal lichid de-l juca Robert Patrick, acum într-o nisipoasã prezentare. Se deplaseazã prin scurgeri f⺺º în canale ºi zburãri vâjjj printre blocuri, ºi dã cu pumnu-n stradã de se-ntorc maºinile cu roatele-n sus ca la jocul pe capace de bere în spatele blocului, când eram noi mici.
Ei, dar ºi Harry, prietenul lui Spider, nu ºi nu cã Spidey l-a omorât pe ta-su. Aºa cã-ºi ia skateboardul zburãtor ºi-l aleargã prin Manhattan, aruncând cu gogonele explozitoare. Nici chip sã te-nþelegi cu el.
ªi în sfârºit, vine un papagal de fotograf, Eddie, zor-nevoie sã-l zboare pe Pete (adicã Spidey-n civil) de la ziar ºi sã-i sufle postul.
Ãsta-i începutul.
Pe urmã, se mai întâmplã vreo treijdemii de chestii, ºi în sfârºit melena aia zgârmãitã îl înfãºoarã pe Spiderman. Era un simbiont (traducãtoarea Cîrciu zice "simbiot", cã-n englezã-i fãrã nî) pe nume Venom, care-l fãcea mai coios (adicã-l îmbolnãvea de jekyllhydeitã, cam la fel ca-n "Superman III".) Dar Spidey se prinde cã voia sã-i pape sufletul, aºa cã se leapãdã de Venin. ªi Otrava dreacu' nu-ºi gãseºte altul mai bun decât Eddie.
Se mai întâmplã alte ºaptejdemii de chestii, ºi una peste alta, se iau ei toþi patru la pocealã: Veninosu ºi Nisipeanu de-o parte, Omu-Pãianjen ºi Skateboardache d-ailaltã. ªi se bat bine de tot. Pânã hãt într-un târliu când Spiderman îi bate pe toþi pe rând, îi iartã pe toþi pe rând, îi pupã piaþa Endependenþi pe toþi pe rând, ºi se-nºirã ºi vreo opt finaluri tot pe rând - la locu' caftului, la þintirim, la crâºmã, ºi naiba mai ºtie unde; în fiecare, câte-un discurs moralizator adânc, gen "trebuie sã alegi binele, nu rãul!"
Cam ãsta ar fi filmul.
ªi te pune sã te-ntrebi:
Dom'le... dacã ãºtia de la Marvel ar face ºi un film decent la un moment dat... dac-ar bãga ºi ei în producþie un scenariu mãcar corect scris... i-ar bãtea cineva? Le-ar lua jucãriile? Ce le-ar face?
Aºadar, textul e incredibil de cretin. Ce v-am povestit mai sus a fost doar aºa, un demo, dar sã ºtiþi cã toate aiurelile alea se-mbârligã aºa de stufos, de nu mai ºtii ce-i aia. Ducã-se structura dramaturgicã, adio reguli narative, pa ritm, cursivitate ºi logicã. O salatã confuzã, indigestã ºi de la un punct, fatalmente, groaznic de plicticoasã; nu vã mai spun cã dureazã ºi 139 (unasutãtreizeciºinouã) de minute - adicã... bã nene! Dã-o-n brânzã! Mãcar pe vremea lui "The Evil Dead", Sam Raimi pãrea capabil sã punã de-o scânteie-ntre neuroni, da' se vede cã i-a trecut.
Ca sã nu-l pastiºez pe Gorzo, care spunea (be bunã dreptate) cã ªerban Marinescu preferã actori împãiaþi, am sã propun aici "formolizaþi" - ca foetuºii cu douã capete din borcãnelele de la Antipa. Cam aºa se prezintã personajele. Neveridice, dar nici însufleþite - sau, alternativ, rãsuflat-miºcãtoare. Iar când vorbesc, parc-ar citi niºte replici de Sergiu Nicolaescu.
Sigur cã totul nu e decât o reþetã comercialã - da' pânã ºi-aia-i aplicatã prost. Un scenariu inspirat dintr-o bandã desenatã trebuie sã fie dinamic, limpede, uºor de urmãrit, articulat precis ºi elastic - nu trenant, greoi, tulbure ºi îngrãmãdit cum dete Domnu'. E firesc ca personajele sã fie simple, schematice, superficiale - dar nu sã se comporte ca niºte hipopotami dansând "Lacul lebedelor" (performanþa asta a reuºit-o numai Disney, ºi nici mãcar nu era Ceaikovski, era Ponchielli). E normal ca pe alocuri sã intervinã momente comice (slavã Domnului, ºi James Bond se autoironizeazã tot timpul), da' nu vârâte-n ochi ca aici, cu ºampania sau cu ºefu' de la ziar. Nu stricã sã avem ºi o spoialã de "realism", pentru ca umanitatea poveºtii sã nu fie tocmai venitã cu pluta, da' realismul ãsta nu poate fi lipit cu clei de oase, ca secvenþele cu gãzdoiul lui Spidey ºi urâta aia de fiicã-sa, altfel fatã bunã, Ursula o chema (na, cã p-asta a uitat s-o îmbrãþoºeze-n final ºi sã-i spuie c-o iartã!)
Un singur lucru merge-n pelicula asta - ºi meritã un jos pãlãria: secvenþele de acþiune. Acolo, povestea (mai bine zis, povestioara, cã-i strict la nivel de secvenþã, fãrã nici o treabã cu zama... ãsta, trama lungã) zboarã ca vântul, te ia ºi te poartã, are fluenþã ºi ritm, mizanscenele sunt construite precis ºi abil, inventivitatea ºi fantezia sunt debordante (genul ãla de neverosimil pe care reuºeºti sã-l accepþi, ºi tocmai de-asta-þi place - de pildã, în secvenþa de la început, a urmãririi printre blocuri: nici morþi n-ar putea ãia doi sã se miºte aºa, sã zburde ºi sã se-nciocãleze cu viteza aia fãrã sã facã boinggg în primul stâlp - da-i aºa de frumos...! Cel mai mult mi-a plãcut nu o secvenþã de luptã/urmãrire, ci aia de incident/accident, cu macaraua care nu mai râde-n soare argintie, ci luând-o razna dã cu bârna-n zgârienori ca-n brânzã - mamã, ce aliteraþie mi-a ieºit! Wow!)
Cu toatã seriozitatea spun, calitatea filmului ar creºte cu câteva ghivente dacã pur ºi simplu am extirpa din el tot ce nu miºcã, fãrã sã ne mai batem capul cu logica ºi firul poveºtii (ca la T.V.R. în anii '80), ºi-am lãsa numai momentele când Spiderman spidermanizeazã. Ar rãmâne un spectacol de vreo treizeci-patruzeci de minute care chiar sã facã toþi banii.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
3-4 mai, 2007
Bucureºti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 15:02   #4
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
N-am vazut filmul dar vreau sa stiu cum se compara cu spider-man 2 si 1
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 15:18   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ziaristii prin salä ziceau cä-i si mai prost.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 15:29   #6
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Intrebarea zilei pe imdb.com:

Are you going to see Spider-Man 3 this weekend?
Votes

No: 3362 (45.9%)

Yes! 2920 (39.9%)

Saw it already! 1037 (14.2%)

A total of 7319 votes were collected.

[/b]
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2007, 17:47   #7
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
...

Apropo...
am o senzatie ciudata vizavi de anuntarea diverselor premiere la cinematograf, dupa ce ele au fost vazute si rasvazute pe retea...
numarul 23, iluzionistul, spider men, etc...
decalajul asta temporal mi se pare suparator.
chiar ca e pacat ca se pirateaza filmele...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2007, 19:52   #8
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
mare inghesuiala...

LOS ANGELES (Reuters) - "Spider-Man 3" sold a record $373 million worth of tickets at the worldwide box office in its first six days of release, according to a preliminary estimate issued on Sunday by the film's distributor.

Additionally, the film also set a new opening weekend record in North America, with ticket sales estimated in the high $140 million range, according to executives at rival studios. The old record of $135.6 million was set last July by "Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest."
The previous record for a worldwide opening was set in 2005, when "Stars Wars: Episode III: Revenge of the Sith" opened to $254 million, Columbia said.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2007, 13:06   #9
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Pitbull:
Ziaristii prin salä ziceau cä-i si mai prost.

Nu, nu, este ATAT de prost incat ma face sa realizez ca si primele doua au fost LA FEL de proaste.
Serios, entertainment ATAT de mindless, incat mi-a taiat cheful de mers la cinema pentru multa vreme.
Sinistru de mindless acest film. Efectiv pentru retarzi.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2007, 12:15   #10
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
N-am vazut mareata creatie trilogica a lui raimi, dar nu stiu de ce , un gand imi spune sa nu bat drum de pomana pe la vreun Multiplex. Nu stiu, hai poate vad ceva si ma pronunt, din cate stiu eu, rare sunt filmele care merg pe ideea de trilogie si au succes pe linie cu toate cele trei produse. Acum acest episod, contine si inner turmoil a lui Peter Maguire Spidy...cum o fii macar secventele de actiune or fi bune :hmm:
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2007, 12:20   #11
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by RIP:
N-am vazut mareata creatie trilogica a lui raimi, dar nu stiu de ce , un gand imi spune sa nu bat drum de pomana pe la vreun Multiplex. Nu stiu, hai poate vad ceva si ma pronunt, din cate stiu eu, rare sunt filmele care merg pe ideea de trilogie si au succes pe linie cu toate cele trei produse. Acum acest episod, contine si inner turmoil a lui Peter Maguire Spidy...cum o fii macar secventele de actiune or fi bune :hmm:

piece of advice: iti cumperi o galeata de overpriced popcorn (pe care la nevoie poti s il si introduci in unele orifii care vor fi agresate de productie: ochi, urechi..ur choice) si te pregatesti d reactii stupido adolescentine din public gen:"da-i fratie la cap"
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2007, 12:23   #12
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
Originally Posted by devil_doll:
Originally Posted by RIP:
N-am vazut mareata creatie trilogica a lui raimi, dar nu stiu de ce , un gand imi spune sa nu bat drum de pomana pe la vreun Multiplex. Nu stiu, hai poate vad ceva si ma pronunt, din cate stiu eu, rare sunt filmele care merg pe ideea de trilogie si au succes pe linie cu toate cele trei produse. Acum acest episod, contine si inner turmoil a lui Peter Maguire Spidy...cum o fii macar secventele de actiune or fi bune :hmm:

piece of advice: iti cumperi o galeata de overpriced popcorn (pe care la nevoie poti s il si introduci in unele orifii care vor fi agresate de productie: ochi, urechi..ur choice) si te pregatesti d reactii stupido adolescentine din public gen:"da-i fratie la cap"
:lol: good advice :lol: dar prefer sa-l vad fara prezentul public de target, care o sa urle din toti rarunchii cat de bun e filmu, ce misto e gagica si ce tare bataia. No, il posteaza pe secvente careva pe youtube
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 10:49   #13
Prince of Persia
Junior
 
Prince of Persia
 
Join Date: Jul 2006
Location: Oradea
Posts: 30
Un film foarte prost. Efectele sunt faine, dar prea putine si ii prea multa drama prost facuta. In plus Tobey Maguire joaca prost. Bine ca n-am mers la cinema,ci mi l-am luat de pe dc++.
__________________
Everything happens for a reason
Prince of Persia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 23:05   #14
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
si urmand si pilda , foarte concisa alui Pitbull, n-am rabdare cu odc-ul, asa ca poate ori o iau razna in prag de licenta si optez pentru un soi de trepanatie, urmarindu-l pe maguire spidy, cum devine rau, cum ii pare rau, se razgandeste, ii bate pe toti si ma ia cu etica, cans s-asa ma doare capu'... ori astept sa-l vad pe HBO, sau sa mi-l povesteaca cadru cu cadru una bucata coleg, fan nevoie mare si slobod de gura. :hmm:
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 16:30   #15
norww3
Veteran
 
norww3
 
Join Date: Mar 2007
Location: In Hell
Posts: 235
Originally Posted by RIP:
si urmand si pilda , foarte concisa alui Pitbull, n-am rabdare cu odc-ul, asa ca poate ori o iau razna in prag de licenta si optez pentru un soi de trepanatie, urmarindu-l pe maguire spidy, cum devine rau, cum ii pare rau, se razgandeste, ii bate pe toti si ma ia cu etica, cans s-asa ma doare capu'... ori astept sa-l vad pe HBO, sau sa mi-l povesteaca cadru cu cadru una bucata coleg, fan nevoie mare si slobod de gura. :hmm:

Nu pierzi mare lucru , yo l-am vazut in 3 zile , iti dai seama ce interes ...
__________________
Mai Rau Decit Toti La Un Loc ! ! !
norww3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 17:18   #16
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Am sa-l vad si eu in curand la cinema tinand cont de sfaturile lui ALS: cu pop-corn, tolanit pe scaun, rontzaind, cu cineva langa mine si sa vorbim tot timpul deranjandu-i pe tziganii cu amantele inexpresive.
La calculator nu as rezista sa-l vad nici in 3 zile.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 22:42   #17
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Nici eu nu l-am vazut, dar sunt curioasa: voi ce asteptari aveti de la un film precum Spiderman, Superman, Batman, X-Man etc?

Adica inainte sa mergeti la un astfel de film, ce va asteptatzi sa vedeti?
Cred ca ne asumam de la bun inceput, adica dinainte de a intra in sala de cinema, ca e un film de box-office, menit sa vanda cat mai mult, sa placa cat mai multor spectatori! Asta nu presupune automat niste rabaturi? Ma intreb?

Eu cand ma duc la un astfel de film ma astept la urmatoarele lucruri: o poveste formidabila, cu personaje cu tot felul de puteri nepamantesti, ma astept sa am binele intr-o parte si raul in cealalta parte, o poveste de dragoste siropoasa, o morala a filmului, o performantza slaba actoriceasca, pt ca in acest film conteaza povestea iara nu prestatzia actorilor, efecte speciale, dialoguri infantile etc etc.

Si cred ca la fel e si in basme sau in povestile nemuritoare...
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 22:44   #18
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Seria X-Men.. este totusi mai sus decat Spiderman.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 23:22   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by illotempore2002:
Nici eu nu l-am vazut, dar sunt curioasa: voi ce asteptari aveti de la un film precum Spiderman, Superman, Batman, X-Man etc?

Adica inainte sa mergeti la un astfel de film, ce va asteptatzi sa vedeti?
Cred ca ne asumam de la bun inceput, adica dinainte de a intra in sala de cinema, ca e un film de box-office, menit sa vanda cat mai mult, sa placa cat mai multor spectatori! Asta nu presupune automat niste rabaturi? Ma intreb?

Eu cand ma duc la un astfel de film ma astept la urmatoarele lucruri: o poveste formidabila, cu personaje cu tot felul de puteri nepamantesti, ma astept sa am binele intr-o parte si raul in cealalta parte, o poveste de dragoste siropoasa, o morala a filmului, o performantza slaba actoriceasca, pt ca in acest film conteaza povestea iara nu prestatzia actorilor, efecte speciale, dialoguri infantile etc etc.

Si cred ca la fel e si in basme sau in povestile nemuritoare...

Originally Posted by Pitbull:
Sigur cã totul nu e decât o reþetã comercialã - da' pânã ºi-aia-i aplicatã prost. Un scenariu inspirat dintr-o bandã desenatã trebuie sã fie dinamic, limpede, uºor de urmãrit, articulat precis ºi elastic - nu trenant, greoi, tulbure ºi îngrãmãdit cum dete Domnu'. E firesc ca personajele sã fie simple, schematice, superficiale - dar nu sã se comporte ca niºte hipopotami dansând "Lacul lebedelor" (performanþa asta a reuºit-o numai Disney, ºi nici mãcar nu era Ceaikovski, era Ponchielli). E normal ca pe alocuri sã intervinã momente comice (slavã Domnului, ºi James Bond se autoironizeazã tot timpul), da' nu vârâte-n ochi ca aici, cu ºampania sau cu ºefu' de la ziar. Nu stricã sã avem ºi o spoialã de "realism", pentru ca umanitatea poveºtii sã nu fie tocmai venitã cu pluta, da' realismul ãsta nu poate fi lipit cu clei de oase, ca secvenþele cu gãzdoiul lui Spidey ºi urâta aia de fiicã-sa, altfel fatã bunã, Ursula o chema (na, cã p-asta a uitat s-o îmbrãþoºeze-n final ºi sã-i spuie c-o iartã!)
Da?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 23:24   #20
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
:D

Ok!

:lol:

cum zicetzi voi...eu nu l-am vazut
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells