Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Sep 2011, 19:34   #61
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
toate ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2011, 19:35   #62
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
nu
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2011, 19:39   #63
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
poti elabora putin ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2011, 19:45   #64
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
nu cred ca vrei sa stii
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2011, 19:48   #65
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
suntem la sectiunea horror...nu-i stres

si nu, nu ma intereseaza ce faci tu...is curios care e acel punct G pentru tine din filmele horror
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.

Last edited by Cinemania : 21 Sep 2011 at 19:50.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2011, 21:43   #66
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Punctul G e acolo unde-l au toate femeile...la capatul cuvantului ShoppinG
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 20:35   #67
Nikolle007
Junior
 
Nikolle007
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 43
Mie plac filmele horror pentru 'senzatiile tari' si 'scarry' , in care vedem brusc o aratare care in mod normal nu exista, deci care sperie. Desi, nu mi-am imaginat niciodata un film horror dupa modul meu de a gandi.
Nikolle007 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2015, 14:33   #68
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
După cum se spunea şi în postarea iniţială, horror-ul de calitate este un segment indispensabil cinematografiei, în ansamblul său. Personal, mă uit la (unele) filme horror pentru că universul descoperit m-a fascinat, pentru că uneori poate că simt nevoia să fiu speriat sau să intru într-o stare aparte, ştiind în acelaşi timp că de fapt nu mi se poate întâmpla nimic şi că nu fac niciun rău nimănui.

Întru totul de acord însă că excesul de violenţă sau de scene în care cruzimea, tortura ş.a.m.d. sunt prezentate în mod explicit pot dăuna calităţii filmului. Trebuie ca în primul rând atmosfera să fie "scary", scenariul să te ţină în suspans şi abia apoi intră în discuţie scenele violente - care trebuie să fie, la rândul lor, profesionist realizate.

Adevărul este însă că în orice film horror apar şi astfel de cadre. Aş da ca exemplu, dintre filmele care mi-au plăcut, The Cube, Mirrors, Silent Hill, The Hills Have Eyes (remake-ul), The Ward, Suspiria şi altele. Până la urmă şi aici e prezentă violenţa, uneori chiar pregnant, dar nu neapărat pentru aceste scene mi-au plăcut filmele respective.

În concluzie, cred că un film horror cu adevărat bun trebuie să aibă toate ingredientele necesare, printre care se numără şi scenele-şoc, e adevărat, iar acele filme care se axează exclusiv pe litri de sânge vărsaţi, torturi, mutilări, cruzime inimaginabilă etc. sunt doar făcute "să vândă", pt. o anumită categorie de spectatori, şi au o valoare cinematografică cel puţin discutabilă

Sper că am răspuns astfel şi întrebării care a generat topic-ul
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2015, 22:24   #69
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Eu ma uit la filme horror , pt ca nu pot vedea in permanenta doar filme bune , sau grele , pt ca dupa aia nu reusesc sa mai fac diferentieri.Pe mine horrorurile ma relaxeaza , si ma amuza , majoritatea fiind de o stupizenie crasa.Totusi exista si cateva zeci de filme horror care merita timpul acordat (majoritatea vechi si foarte vechi , nu cred ca in ultimul mileniu s-au facut 10 horroruri despre care sa se poata spuna ca sunt bune ), plus cateva sute de filme giallo bune si foarte bune.

Last edited by cosmin742000 : 07 Nov 2015 at 13:53.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2016, 14:02   #70
Mr.Halloween
Junior
 
Mr.Halloween
 
Join Date: May 2015
Posts: 69
Sper sa aiba cineva rabdare sa citeasca tot ce-am scris :)))

La mine adorarea genului Horror a inceput acum mult timp, inca de cand aveam 6 ani. Tot timpul erau difuzate filmele Poltergeist (1982) si Halloween (1978) pe TCM, doua filme care mi-au marcat copilaria Un alt motiv pentru care ador acest gen de film este serialul de animatie Courage, catelul cel fricos. Hmm... atatea episoade...

Si acum, de ce ma uit la filme Horror? Pai de-asta. Pentru ca este unul din primele genuri de filme care le-am vazut vreodata (daca nu chiar primul). Am vazut in total 253 de filme Horror si urmeaza sa mai vad Dupa parerea mea, cele mai bune filme de groaza sunt cele vechi, desigur. Dar exista si unele filme noi care sunt de nota 10 chiar.

Ce caut/ imi place la un film Horror:
-in primul rand actoria (ex.The Shining (1980), Coherence (2013), In Fear (2013) ); degeaba e interesant filmul daca actorii nu transmit nimic, nu?
-scenariul sa fie cat mai coerent, urasc cliseele (protagonista urmarita de criminal se impiedica de n ori, atunci cand are ocazia sa-l omoare pe antagonist n-o face... etc.)
-poate o sa sune fitos, dar sunt atent si la cadre: niciodata nu mi-au placut cadrele diferite, luate din toate unghiurile posibile; asta face filmul sa arate mai putin realist (ex. de "asa nu"-Insidious. ex. de "asa da"-The Shining (1980) )
-coloana sonora
-sa ma sperie prin ceea ce nu arata (Paranormal Activity)
-sa ma captiveze prin ceea ce arata (Paranormal Activity: The Ghost Dimension)
-jumpscare-uri: personal, ador acest tip de sperietura. Nu stiu de ce, pur si simplu (Paranormal Activity-toate cele 6 filme, Beneath (2013) )
-personajele sa fie likeable (ex. de "asa nu"-Rob Zombie's Halloween 1 & 2
-suspans (The Shining (1980), Grave Encounters (2011), In Fear (2013), The Fog (1980), Paranormal Activity-toate cele 6)
-cat mai simplu (In fear (2013) )...
-...dar in unele cazuri si mai complicat (Triangle (2009), Coherence (2013) )
-poveste unica (Paranormal Activity-toate cele 6)

Cred ca asta e tot.
Mr.Halloween is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2017, 08:40   #71
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
... ca sa vad daca imi gasesc nasul.

Toata perioada tineretii (de la 7 ani, de cand am vazut Equus la 4 a.m., pana la 15 ani) a apartinut horror-urilor.
Mi-au placut in aceea vreme si am savurat tot ce putea acest gen sa imi ofere, pana cand m-am maturizat. Mai tarziu, chiar am asteptat sa apara horror-uri pe masura mea... Nu au aparut.

Daca discutam de ele ca filme, e in regula, dar, daca discutam de ele ca horror-uri, nu mai e in regula pentru mine. Chiar deloc. Singurul horror ce a trecut proba timpului e Exorcistul. E singurul care te introduce in atmosfera si te face sa crezi ca lucrurile alea chiar se intampla.

Desi, daca ma intrebati pe mine, as desfiinta genul si as baga filmele cu fantome la genul fantasy, (cu toate ca exista cercetari ca ele exista si atunci ar trebui bagate la drama..., ei, ma rog), si restul la thrillere si as infiinta genurile psihologic si gore. Asa am mai sta de vorba.

Inca mai astept capodopera genului care sa fie inteligenta si construita dintr-o bucata, cu atmosfera in crescendo, ca o piesa muzicala geniala. Pentru creiere mature. Iar groaza sa apara din situatie. Sa suga spectatorul in film. Sa te faca sa crezi ca nu mai ai scapare. Sa satisfaca chiar si pe cel mai exigent terrian. Pentru asta ne trebuie un maestru al psihologiei si al neurostiintelor. Cineva care si-a dat doctoratul in psihologie. Si e as la regie. Un geniu in ambele domenii.
Ce ar iesi din mana unui astfel de om ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2018, 15:01   #72
Qube86
Senior
 
Qube86
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 137
De ce ma uit eu la filme horror ?!!
Pentru ca indiferent de genul unui film, daca este atat de bun incat sa merite vizionat este pacat sa-l ocolesti !
In plus...nu te poti uita mereu la acelasi gen de film !
Uneori simti nevoia sa vezi si altceva...
Cand vrei scene spectaculoase si scene de lupta...te uiti de obicei la filme de actiune...
In anumite ocazii simti nevoia sa te relaxezi si sa razi putin...asa ca incerci si o comedie
Sunt momente in care mai dai si peste o drama buna (mai ales daca mai e si inspirata dintr-o poveste reala) asa ca ii dai o sansa....si uneori poti fi surprins in mod placut !
Apoi mai vin si momentele alea in care te prinde miezul noptii...si iti dai seama ca in calculator mai ai cateva filme descarcate pe care nu le-ai vazut printre care se afla si unul horror...
Asa ca il incerci pentru acea atmosfera pe care doar acel gen ti-o poate oferi, pentru senzatii, pentru suspans, pentru curiozitatea de a vedea unele povesti puse in acel context intunecat etc.
Fiecare gen de film este unic si aduce cu sine senzatii foarte diferite...
La o comedie razi, la un film de actiune te uimesti, la o drama buna mai versi cate o lacrima (sau 2 dupa caz), la un horror reusit te trezesti cu fiori reci pe sira spinarii etc.
In lumea aceasta a cinema-ului, sa urmaresti genuri diferite de filme poate deveni uneori o necesitate...
Geniul se poate ascunde si exprima sub multe forme...inclusiv sub cel al horror-ului !
Qube86 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells