Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Nov 2005, 11:22   #61
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Faenor:
Da e singurul material care a iesit deocamdata...eu il scosesem de pe comingsoon.net mai demult...si nu mai aveam linkul.
it's pretty nice .. dar nu arata prea multe... macar "a shot of the dragon or something..."
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2005, 23:53   #62
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
E inca in stadiile de inceput ale productiei si chestiile CG vin de obicei la urma sau pe parcurs; cred ca vedem dragonu' prin vara cand apare teaserul-ca filmu' se anunta pe decembrie 2006; initial era vorba de iulie 2006....acu daca nu vine vreun tsunami pe Balaton sau vreo viitura pe Tisa cred ca asa ramane pe decembrie viitor(am vazut ca mai recent tot ce mizeaza greu pe CG dureaza cam un an jumatate cu tot cu post-productie).
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2006, 10:40   #63
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Am terminat acum cateva zile de citit volumul 2, Eldest, si pot sa zic ca se simte un puternic salt calitativ....scriitura este mult mai matura, mai elaborata, ploturile mai bine sustinute logic si mai putin bazate pe coincidente deus ex machina, dar tot nu e Tolkien sau Lewis....Baiatu e clar talentat, probabil genial in felul lui la 21 ani, dar tot nu reuseste sa contureze personaje atasante si arareori atinge dimensiunea epopeica dorita....inca prea multe neologisme si notiuni si explicatii din realitatea imediata-universul sau rezista cu greu pe picioarele lui....dar mai are timp sa creasca si sa ne dea in toamna-din cate am inteles- un volum 3 la un nivel si mai ridicat.
La plusurile cele mai semnificative as remarca conturarea unui cadru ideologic si cultural complex pentru fiecare rasa, practic acoperind astfel unul din minusurile pe care le reprosam acum catva timp primului volum-subtirimea contextului-si firele epice care sunt consistente si nu mai dau senzatia de balast sau pe expediere facila pe alocuri.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2006, 16:07   #64
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
http://movies.aol.com/movie-trailer-...s-jeremy-irons

De ieri a iesit....in sfarsit...ca nu s-au grabit deloc cu trailerul asta.. totul arata ok, mai putin Tronjheim-care nu prea aduce cu fortareata descrisa in carte- sau ma rog om fi vazut noi prea putin si Saphira, cam anemica, dar tre sa recunoastem ca era inca un baby dupa standardele de varsta ale dragonilor
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2006, 19:11   #65
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
trailerul arata bine dar hai sa il vedem mai intai ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2006, 18:17   #66
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
http://www.apple.com/trailers/fox/eragon/hd/

Al doilea trailer la Eragon...arata la fel de bine ca si primul...sunt curios daca o sa-l vad si pe la noi la cinema ca primul trailer a rulat putin si l-au cam scos.

In aceeasi nota se pare ca vom avea si noi o serie fantasy filmata de Walden in Romania; Buftea most likely:

"Walden Media brass are hopeful the new project will have franchise potential similar to that of its last major young adult novel adaptation, "The Chronicles of Narnia."

Part of a five-book series by Susan Cooper, The Dark Is Rising focuses on a youth who discovers at age 11 that he's a Sign Seeker, last of a group of immortals dedicated to fighting a growing presence of dark forces. He comes to the realization that he's charged with saving the world.

Walden Media has the other titles under option.

Cunningham has already headed to Romania, where he'll prep the film for an early 2007 start and a Sept. 28 release."
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 21:53   #67
Dop_de_cada
Novice
 
Dop_de_cada
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 4
Send a message via MSN to Dop_de_cada
Incredibil au aflat si strainii ce tara frumoasa avem dak au hotarat sa vina sa filmeze Chronicles of Narnia in Romania
Dop_de_cada is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2006, 20:33   #68
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Nu e Chronicles of Narnia, ci o ecranizare dupa o serie fantasy mult mai obscura....dar poate al treilea Narnia daca le place acum...
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2006, 13:49   #69
black_sound
Novice
 
black_sound
 
Join Date: Sep 2006
Location: Atherton
Posts: 12
Originally Posted by Faenor:
Nu e Chronicles of Narnia, ci o ecranizare dupa o serie fantasy mult mai obscura....dar poate al treilea Narnia daca le place acum...


In primul rand Cronicile astea din Narnia sunt 7 nu doar 2 , desi am senzatia ca tu stiai deja asta, pentru ca am senzatia ca esti interesat in general de literatura fantasy ( vezi nu am spus film ).

In al doilea rand nu poti compara Cronicile din Narnia cu Eragon asa cum nu poti compara o carte fantasy cu o alta, e adevarat ca sunt acelasi gen, insa sunt carti diferite ( inca vorbesc despre carti). E cam aceeasi senzatie, cand ai comparat doua filme de actiune, in amandoua filmele se bat aia de se omoara... insa sunt doua chestii diferite.

Pana acum, ce am mai rasfoit si eu prin forumul asta, am descoperit sute de astfel de comparatii. "Harry Potter"cu "Stapanul Inelelor" ( desi actiunea din una se petrece in zilele noastre si una are actiunea inainte ca pamantul sa ia forma lui rotunda ... si intr-una se vorbeste despre magie, iar in alta magia e dispretiuta ) sau "Cronicile din Narnia" cu "Eragon". Recunosc ca in ceea ce ma priveste pe mine cunostintele despre Eragon se limiteaza la clip-urile pe care le-am vazut, nu am citit inca cartea ( o voi face cat de curand). Insa comparatiile astea incep sa ma plictiseasca. Eu inteleg ca pentru multi fantasy inseamna doar ... fun stuff, insa parca a inceput sa devina un cliseu ( detest cliseele) ... s-a ajuns pana acolo incat se compara si actorii, muzica, costumele. E prea mult.
black_sound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2006, 23:30   #70
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Cateodata lumea se inflacareaza prea tare si nu citeste cu atentie posturile ...daca reiei ultimele mele postari ai sa vezi urmatoarele:

1.nu fac nici o comparatie decat poate in ceea ce priveste notorietatea Croncilor din Narnia vs. noua serie optionata de Walden si al carei prim installment se va filma probabil in Romania...situatie inca neconfirmata.
2.cand ma refeream la al treilea Narnia ma refeream la al treilea film din serie. The Lion, the Witch and the Wardrobe este ecranizarea volumului al doilea (conform cronologiei narative si nu datei de aparitie, ca asta e alta poveste), in timp ce al doilea film din serie, care se filmeaza acum, Prince Caspian condenseaza volumele 4 si 5. Al treilea film, daca se va face va fi ecranizarea volumului 6, The Silver Chair. La acest potential al treilea film ma refeream.
3.cunosc prea bine seriile pe care le aduci in discutie, LOTR, HP, Inheritance sau Narnia ca sa fac comparatii nepotrivite intre ele. Singurele care se apropie cat de cat prin structura, timp al actiunii, personaje, story sunt LOTR si Eragon, si daca vrei sa vezi pe ce imi bazez opinia gasesti tot aici pe thread si o comparatie intre cele serii, cel drept cand aparuse doar primul volum din Inheritance, adica Eragon-intre timp datele problemei s-au mai modificat, dar nu esential...

Paolini merita citit..de la Eldest incolo am senzatia ca devine din ce in ce mai bun..
in rest sa citim mai atenti si mai incet ca intelegem mai bine
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2006, 23:41   #71
black_sound
Novice
 
black_sound
 
Join Date: Sep 2006
Location: Atherton
Posts: 12
In primul rand in postul meu nu faceam referire la tine, desi trebuie sa recunosc ca citatul acela poate duce usor in eroare :lol: . Dupa cum spunea si mai devreme ... am senzatia ca tu stii fantasy ceva mai mult de cat ce se da la TV

Mesajul meu a venit pur si simplu din ... starea aceea de plin. Sunt inca la inceput pe forum, asa ca citesc cam toate discutiile mai vechi. Nu am vazut una care sa fie despre un film fantasy si sa nu se faca comparatii.
black_sound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2009, 22:25   #72
rushy
Junior
 
rushy
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 34
mie mi`au placut enorm cartile (trebuie sa apara a 4`a in toamna), dar filmu` e foarte prost
__________________
A dreamer is one who can only find his way by moonlight, and his punishment is that he sees the dawn before the rest of the world.
rushy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2009, 08:45   #73
Wonka
Senior
 
Wonka
 
Join Date: Mar 2009
Location: Baia Mare
Posts: 77
Originally Posted by rushy:
mie mi`au placut enorm cartile (trebuie sa apara a 4`a in toamna), dar filmu` e foarte prost
Foarte corect
__________________
"What idiots would make a Terminator movie without Arnold Schwarzenegger?"
— James Cameron
Wonka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 22:10   #74
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 357
Da filmul a fost cam prost, dar spre deosebire de acesta cartile au fost nemaipomenite si mi-au placut. Abia astept a patra carte .
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells