Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Sep 2015, 07:54   #41
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Continuam discutia inceputa in ultimele mesaje, si anume comedii clasice reusite si neenglezesti: pentru conformitate am sa dau alte exemple decat cele cateva uzuale care se vehiculeaza in permanenta intr-un numar minuscul, un cliseu de rahat pe internet, dealtfel (asa riscam sa-i demonetizam pe cei prea citati si, mai mult, sa consideram gresit ca doar atat inseamna comedie, o alta tampenie crasa).
Mai sunt si altii care au facut comedie buna, toate expuse mai jos neaparat de vazut: Totò Letto A Tre Piazze, Operatione San Gennaro, Rejs, sa dau cateva exemple de astfel de filme.
Si ca sa continui lista lui cosmin742000 cu italienele:
Il Vigile (1960) - magnific,
Zio Adolfo, in arte Führer (1978) - antologic,
Il soldato di ventura (1976) - alt film de valoare, de fapt de ce sa mai pierd timpul sa scriu la fiecare? Toate sunt filme vesele, comedii in adevaratul sens al cuvantului.
I due marescialli (1961)
Italian Secret Service (1968)
Mio figlio Nerone (1956).
Apoi filme de vacanta, pentru tineret, cat mai e vacanta,
A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box (1994)
unde se ia in vizor toata pacostea asta de filme chinezesti de duzina,
Summer Time Machine Blues (2005)
sau rusesti, Zhenitba - Casatoria (1977)
Mimino (1977).
Din Franta mai amintesc:
Un fil a la patte (2005)
Domicile conjugal (1970)
Pour 100 briques t'as plus rien! (1982)
Don Camillo e l'on. Peppone (1955) - Fernandel, un film facut cu extraordinar de mult har,
dar si completari la filmul sarbesc: Crni Gruja i kamen mudrosti (2007)
Maratonci Trce Pocasni Krug, care, din fericire, a mai fost propus si de altii mai demult, pe forum,ori filmul nordicului Kaurismaki, La Vie de bohème (1992)
Bineinteles, mai sunt si spaniole de care am promis ca nu mai amintesc.
Ia uite, nene, se pare ca se face comedie si in lumea larga! Sunt sute de exemple foarte bune, spuse! Dar cele nespuse?

Last edited by 1MicuCelUmilSiViril : 05 Sep 2015 at 07:56.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2015, 21:02   #42
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Sa amintim si despre lungmetraje englezesti, daca am vorbit de serialele lor.
Mr. Bean! Se stiu prea bine filmele cu el. La fel, seriile de filme cu Inspector Clouseau (pantera roz), Carry on (macar doua excelente sa amintesc: Carry on Cleo (1964), Carry on Abroad (1972) ), si chiar primul film din seria On the buses (primul din cele trei e o comedie joviala), toate sunt serii ce plac la diferite categorii de spectatori.

Norman nu mai are nevoie de prezentare. De aceea am sa spun despre un film mai putin cunoscut:
There was a crooked man (1960)
In acest film Norman e un tip sarac, ajuns in lumea interlopa, devenind, mai intai, un spargator de banci, iar apoi un fals general american care ii propune unuia o afacere si acesta din urma se alege doar cu bombardarea orasului sau, dupa care falsul general pleaca.
Desi e unul din filmele care il prezinta pe Norman in roluri de om ajuns la maturitate, mai sunt si alte cateva poante facute in stilul dragut care l-a consacrat pe actorul englez.

Heavy Weather este o ecranizare foarte frumoasa dupa Wodehouse (a romanului omonim) cu Peter O Toole.

O specialitate englezeasca pare si filmul despre tarisoare mici - Passport to Pimlico (1949), un film excelent cu incurcaturi neasteptate si foarte distractive.
Din aceeasi categorie mai face parte si The Mouse That Roared (1959), cu P. Sellers, foarte simpatic in multe roluri.
Si un ps: o exceptie pentru ca e un film de exceptie - Million Dollar Legs (1932), cu W.C.Fields, unul din pionierii si numele mari ale comediei, alta distractie garantata.

De la Monty Python spun doar de The Meaning Of Life.
J. Cleese, un actor excelent, este o alta mare personalitate britanica din lumea filmului. Iata cateva filme remarcabile:
Romance with a Double Bass - 1974, dupa o mica povestire de Cehov in care ne arata aspiratiile aristocratice ale muzicantului Smacikov. Delicios filmulet!
J. Cleese, care ne ramane in amintire cu admirabile reusite, ne mai ofera si filmul Clockwise.
Avantajul de a fi adult sau de a gandi matur iti confera posibilitatea sa razi la tot ce misca in acest film.
O comedie la care tin foarte mult, un elixir ca vinul, valabila si astazi cand toata lumea e in criza, cea mai mare criza, criza de timp.
E o incredibila cursa contra cronometru si una din cele mai simpatice comedii facute vreodata, un film pentru toate varstele!
Multe din replici raman intiparite in memoria spectatorului.

Dintre cele mai bune prestatii in care l-am vazut se numara si The Taming Of The Shrew (BBC), rol excelent jucat, in spiritul piesei lui Shakespeare.
Si ar mai fi de mentionat despre el cele doua seriale de dinainte de M. P. in care a jucat, unde il intalnim alaturi de cel de la Goodies, seriale de care deja am vorbit.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 03:17   #43
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
1Micu, am descoperit si eu Clockwise, l-am si amintit in topicul asta. Imi pare bine ca am redescoperit topicul, cu ajutorul tau. Poate te inspira si pui poze pe-acolo, din multitudinea de filme de care eu nici n-am auzit..

Poate ar trebui sa amintesc si eu Catch 22, comedie si satira in care sint prea multe replici, cum i s-a spus si lui Mozart, despre opera lui, ca sint prea multe note. Poantele se succed cu o asemenea viteza ca este imposibil sa le retii. Pina la urma filmul e mai mult inspre drama decit comedie, dar dialogurile si situatiile ramin comice.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2015, 18:43   #44
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
La a mea preocupare
Despre filme de valoare
Se impune un adagio
Despre Paolo Villaggio.

Daca vrei sa te simti bine, una din posibilitati este sa te uiti la filme cu Fantozzi, marfa a-ntaia!
Propunerile mele de acum sunt din afara acestui spectru, dar tot fantastice, personajele sale fiind de fiecare data extrem de amuzante.
In filmul Quando c'era lui... caro lei, il vedem pe Paolo Villaggio cu amintirile sale de pe vremea fascismului, cum numai el stie sa le spuna.
Ho Vinto La Lotteria Di Capodanno, iarasi ceva aproape multor "jucatori" infocati de la noi, un film extrem de vesel.
Dar si Il ...Belpaese este un film ce nu trebuie deloc, dar deloc neglijat!

Actorul a cochetat deseori cu cartile, inclusiv la primele doua filme "Fantozzi", cele mai bune ale seriei sale, o serie ce a avut si cel mai mare succes la public.
Paolo Villaggio a jucat si in filme ce nu au fost comedii, asa cum a fost Il segreto del bosco vecchio (1993) de E.Olmi, dupa un basm al renumitului scriitor Dino Buzzati. Dar sa trecem numai la comedii facute dupa carti.
Apare intr-un simpatic rol alaturi de Celentano in La locandiera - Hangita, dupa Goldoni.
Un alt film distractiv este Il volpone (1988).
Paolo Villaggio este Volpone, renumitul personaj al piesei de teatru cu acelasi nume scrisa de nu mai putin celebrul clasic britanic, Ben Jonson.
Daca cumva v-a strafulgerat gandul macar cat de putin, 9 nanosecunde sa zicem, ca e vorba de atletul ala drogat, sa stiti ca nu e asa, e vorba de un clasic englez, contemporan cu Shakespeare, din cate imi amintesc, iar asta e una din piesele sale geniale si renumite.
Aici piesa este intr-o transpunere in zilele noastre.
Un film despre spectacolul lacomiei umane, cum, la un moment dat, spune insusi personajul principal, Volpone, o persoana bogata, motiv care-l face sa se amuze pe seama celor care-i stau prin preajma si ravnesc la tot felul de pozitii suspuse.
Deliciul farselor este dublat de prezenta simpatica a actorului italian cu rasul sau de soarece de biblioteca, iar in final, in ce priveste testamentul si urmarile lui, totul este superb si surprinzator.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2015, 09:10   #45
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Le Vilain (2009)

Le Vilain este o comedie nebuneasca, la moda si despre modele actuale, o comedie in care un tip e mai mereu impuscat, iar cand nu e se impusca singur, ca sa nu-si iasa din mana. Chiar si testoasa - animalul sau de companie - face poante dure.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2015, 08:30   #46
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Crackers (1984)
Crackers e un film facut de Louis Malle, foarte placut, ca un fel de parodie (de finete) la filmele cu " spargeri".
E distractiv orice s-ar spune, are tot felul de poante.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2016, 18:36   #47
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
In memoria lui Michel Galabru !

Les Sous Doués (1980)
Filmul lui Claude Zidi, in care intalnim actorii Michel Galabru, Maria Pacôme, Daniel Auteuil, descrie frumoasa viata de liceu in care se intampla nenorocirea sa ai si examene pe care trebuie sa le treci.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2016, 21:07   #48
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mersi de recomandare 1Micu si La multi ani! inclusiv pe topicul asta

Daca ma iau dupa caracterizarea de imdb, ultima mea comedie a fost The lobster, film interesant, despre o lume distopica, avind similaritati cu societatea de azi. Nu neg ca am si ris si ca toata seriozitatea din prima jumatate a filmului a fost comico-groteasca, dar filmul e departe de o comedie, in acceptul meu.

In schimb am vazut o miniserie anime, absolut superba si comica, parodie la animeurile cu eroi. O recomand cu amindoua miinile si sper ca, daca a mai vazut-o cineva, imi va da dreptate. One punch man se numeste seria si va urma... in citiva ani.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2016, 23:18   #49
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by anaemona:
In schimb am vazut o miniserie anime, absolut superba si comica, parodie la animeurile cu eroi. O recomand cu amindoua miinile si sper ca, daca a mai vazut-o cineva, imi va da dreptate. One punch man se numeste seria si va urma... in citiva ani.
Yep, it's really good. Dar cum de te-ai uitat la asa ceva, nu credeam ca anime-urile te intereseaza.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2016, 20:10   #50
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Animeurile nu prea ma intereseaza, dar comediile si parodiile, da. Plus ca am un copil care a fost in vacanta si am vazut toata seria impreuna. Mi-au placut si grafica si poantele si chiar povestea.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2016, 15:23   #51
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Va multumesc pentru urare. La multi ani si dvs!
Stiam eu si un banc in legatura cu multumesc, dar nu il spun.
Iarasi ma bucur ca nu s-a abandonat acest subiect.

Cateva din cele nezise pe aici, din diverse categorii:
Quick Change (1990) - o comedie foarte amuzanta cu Bill Murray

Les lettres de mon moulin (1954) - o punere pe ecran foarte placuta, in regia extraordinarului M. Pagnol, a catorva din povestirile lui Alphonse Daudet din volumul "Scrisori din moara mea", una din cele mai apreciate lucrari ale scriitorului.
Desi partile acestui film sunt inegale valoric, unele sunt remarcabile.
Elixirul parintelui Gaucher, prin umorul de finete si arta lui M. Pagnol, este una dintre acestea, o parte in care cineastul a reusit sa redea dulceata scrierii lui A. Daudet intr-un mod fara egal pana acum.

Moi Y'en A Vouloir Des Sous (1972) - un film foarte bun de comedie cu Jean Yanne si Bernard Blier, nu prea stiut de public, pe care il puteti urmari daca doriti ceva amuzant si inteligent.

Le viager (1972) - in care domnul Martinet (M. Serrault, excelent in film), incurca planurile doctorului Galipeau (M. Galabru) de a pune mana, in mod facil, cel putin asa presupunea el, pe o casa din Saint-Tropez.

Absolutely Anything (2015) - despre care poti spune absolut orice.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2016, 18:39   #52
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
1Micu, ma bucur ca mai dai pe-aici si faci recomandari. Am cautat si chiar am gasit citeva din ultimele filme mentionate de tine, doar ca nu am apucat sa le vad.

Ultima comedie, un pic amara, care mi-a placut e Trust, din 1990. Replicile si personajele parca sint coborite din teatrul absurdului, dar in acelasi timp e clarviziune si tandrete si romantism in ele.

O replica din film: "respect, admiration and trust equal love". Isn't that sweet? Awwww
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2016, 19:11   #53
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am uitat sa spun ca am mai vazut o comedie simpatica, englezeasca. Ador comediile englezesti iar asta e cu una din actritele mele preferate Maggie Smith, care are rolul unui criminal psihopat. Keeping mum ii spune. Multi alti actori simpatici in filmul asta. Ar fi funny ca tu s-o fi recomandat, 1Micu, iar eu si memoria mea superba sa fi uitat complet de asta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2016, 09:18   #54
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Neata, anaemona, neata tuturor!
Stii, situatia imi aminteste de o replica din "Tanta si Costel", ce bine ne-ntelegem noi doi, dar o spun doar asa ca gluma, acolo era altul adevarul.
Nu stiu sa fi spus pe aici de Keeping mum, dar l-am vazut, insa, asa stand lucrurile, voi spune de altul, Royal Flash (1975), un film beton cu Malcom McDowel.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2016, 08:11   #55
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Les frères Pétard (1986)
Surprinzator si comic rolul in care il gasim pe Villeret. "Fratii petardă" este un film ce vorbeste despre viata emigrantilor si a traficantilor intr-o varianta burlesca.
Sunt si cateva momente delicioase cu M. Galabru.
Mai e si motto-ul lui Coluche!

9 mois ferme (2013)
O judecatoare bine vazuta face un copil cu un hot ordinar acuzat pe deasupra de altele si mai si. Ce va urma? O comedie tampita, specifica acestor ani, cum se obisnuieste (ca si Le Vilain (2009) ).

L'école des femmes (1973)
Prima mare piesa a lui Moliere, ce intampina opozitie la aparitie, ca si celelalte piese ale sale, face obiectul acestei comedii.
Un film foarte bun, incredibil notat avand in vedere tipul de film (poate, daca e cerere, apare si un dvd; ar fi timpul), cu Bernard Blier in rolul lui Arnolphe si Isabelle Adjani - Agnès, foarte simpatici in aceste roluri.

The Castle (1997)
E o comedie australiana si o mare distractie in acelasi timp.

Last edited by 1MicuCelUmilSiViril : 02 Mar 2016 at 08:24.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2016, 13:27   #56
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Las Fuerzas Vivas (1975)
E un film distractv, cu situatii nostime, rivulutia mexicana a la Caragiale!

Escuela De Vagabundos (1955)
O comedie clasica, foarte placuta, din cinematografia mexicana, care se preteaza pentru sfarsitul de saptamana.

Chelovek s bulvara Kaputsinov (1987)
Comedie western, deosebita, moralizatoare. se poate vedea si astazi fara sa ai greturi.
Am revazut filmul cu placere. Constat cu bucurie ca e inca bine apreciat.

Rejs (1970)
Si pe asta l-am revazut, e ca vinul!
Ce e frumos, e ca filmul s-a facut in anii comunismului, nu "dupa razboi"!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2016, 09:08   #57
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Pentru flori, in multe culori!

Les Fourberies de Scapin (1981)
Un excelent film, o adaptare renumita a renumitei farse scrise de Moliere, care astazi e de gasit.
The tamming of the shrew (1980)
Utilizand o metoda ca in zicerea noastra, cui pe cui se scoate, Petruchio (John Cleese) isi indeplineste scopul. Tandem Shakespeare - BBC!
Picassos äventyr / Aventurile lui Picasso (1978)
Comedie cu poante originale si umor de clasa, o comedie de cultura ce a facut inconjurul lumii (dar a avut viteza foarte mare si nu s-a putut opri si la noi), asta cu titlu informativ.
Fiind apreciati si de Bergman, care s-a pronuntat pentru promovarea lor, acesti comedianti si-au putut realiza filmele.
Filmul prezinta "adevaratele" aventuri ale lui Picasso in care tatal sau are un rol important - descris ca oportunist convins. E o babilonie - tot ce se intampla si un Babilon - se vorbesc atatea limbi.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2016, 08:11   #58
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Certains l'aiment... froide (1960) sau Unora le place... rece

Intotdeauna mi-au placut comediile gen vodevil, cu vivacitatea lor, cu agitatia personajelor, iar asta, in particular, si cu interpretarea hazlie a lui Louis de Funes, un Louis de Funes simpatic, aflat inca in prima etapa a carierei sale, deci dornic de a-si arata valoarea.
E un film foarte placut, cu mai multe personaje amuzante si o poveste agreabila.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2016, 19:36   #59
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Looking for Comedy in the Muslim World (2005)
Intotdeauna mi-au placut filmele lui A Brooks, si am vazut vreo 4 pentru ca au o atmosfera degajata, de relaxare, au poante frumusele, nu grosiere ca in mai toate filmele americane actuale, si mereu personajul sau e ingramadit de tot felul de probleme - o caricatura simpatica.
Ma asteptam sa fie un plus fata de filmele precedente, dar e bunicel si asa.
E construit bine, cu lucruri interesante, dar il sfarseste cam brusc. Asa da impresia.
Oare filmul nu e prea asaltat pentru ca e facut de Einstein?
Vorbeste despre descoperirea unei lumi noi cu necunoscute hazlii... inca de acum vreo 10 ani!

Defending Your Life (1991)
Pentru ca am vorbit de filmele lui A.B. nici asta nu trebuie ocolit pentru ca e foarte-foarte dragalas.
Intalnirile lui D. cu J. au fost distractive si cu poante fine.

Nu mai zic de Muse - 99, posibil sa-l mai fi amintit la acest subiect.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2016, 06:42   #60
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Dintre comediile englezesti, care ii plac si anaemonei, cateva clasice britanice bune si foarte bune, neaparat mai putin cunoscute la care se rade. Scuze daca a mai fost amintita aici vreuna din ele.
Passport to Pimlico (1949)
School for Scoundrels (1960)
Postman's Knock (1962)
The Intelligence Men (1965)

Il medico della mutua (1968)
Alberto Sordi e super-doctorul celor ce folosesc intens sistemul de asiguri medicale.
Am vazut filmul cu multi ani inainte, fara subtitrare in romana si mi-a lasat o impresie buna, iar acum, in detaliu, cu subtitrare, confirma. Multumiri traducatorului!
Vedeti comedia asigurarilor medicale, ca e simpatica! Era anul de gratie '68!

Totò al giro d'Italia (1948)
Totò in acest film este nu numai in Turul Italiei ci si intr-un fel de Faust, dar comic. A doua morala este ca femeia il pacaleste pe drac. Filmul prilejuieste si o intalnire cu cateva mari legende ale ciclismului mondial. E simpatic!

The Great McGinty (1940)
E o comedie politica, cum ne-o prezinta americanii, ce are o poveste simpatica.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells