Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Aug 2009, 08:58   #1
Thl
Novice
 
Thl
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
SF mai putin cunoscut

Salut,

Am citit fugar cateva din thread-urile de la aceasta sectiune, mai ales pe cel cu "cel mai bun SF". Am vazut referinte la seriile arhicunoscute Star Wars, Mad Max, Alien etc, la clasicele lui Kubrick si Tarkovsky, precum si la majoritatea demonstratiilor de efecte speciale din ultimii ani (Transformers, Terminator, etc).
Sunt insa unele filme SF, mai putin consacrate, care nu au ajuns in topurile de box-office din diferite motive, dar care sunt relativ reusite. Am facut o scurta lista mai jos. Probabil ca majoritatea fanilor impatimiti le cunosc, pentru mine au fost insa surprize placute la momentul respectiv. Daca mai cunoasteti astfel de filme va rog sa faceti si voi o scurta lista.
Nu sunt critic de film, deci va rog sa considerati afirmatiile de mai jos cat se poate de partinitoare.

Primer - Film independent, 0 efecte speciale, despre calatoria in timp si paradoxurile pe care aceasta le creeaza. Ca sa il intelegi, trebuie sa il vezi de 2 ori si sa consulti vreo 3 spoilere de pe internet. Dar este unul din acele filme care rasplatesc privitorul la sfarsit si dupa aceea iti dai seama cat de superficial a fost tratata calatoria in timp in multe filme SF considerate clasice.

Screamers - Filme dupa romane/povestiri de Philip K. Dick au fost multe, de la excelentele Blade Runner si Total Recall, la Minority Report si A Scanner Darkly, pana la slabutele Next si Paycheck. Personal eu as incadra Screamers in prima categorie, atmosfera excelenta, poveste buna, sincer mi s-a parut subestimat.

Casshern - Film gen supereroi facut de japonezi, cu fundaluri complet generate pe calculator, in stilul Sky Captain and the world of tommorow (alt film interesant) sau Immortel (idei interesante, dar cam fad). Casshern nu este perfect, uneori cam monoton, si in clasicul stil japonez destul de molodramatic, dar cu un mesaj foarte clar. Pentru mine este in top 5 filme anti razboi.

Strange Days - Practic film politist cu elemente SF, aduce din anumite puncte de vedere cu Blade Runner. Distributia buna si implicarea lui James Cameroon ajuta si ea.

Cronos- film spaniol(sau mexican, ma rog...) de Guillermo del Torro, inainte de Pan's Labyrinth si El Espinazo del Diablo. Nu este extraordinar, dar se simte mana unui regizor bun in atmosfera antrenanta si dezvoltarea personajelor.

The Thirteenth Floor - In umila mea parere unul dintre cele mai subestimate filme SF aparute vreodata, poate si din cauza ca a aparut in aceeasi perioada cu Matrix cu care are in comun conceptul de realitate virtuala. Personal mi-a placut mai mult ca matrix dar gusturile nu se discuta. Mai putina actiune si efecte speciale totusi.

Ar mai fi Donnie Darko, 1984, The Crow (lumea il stie pe Alex Proyas mai mult pentru I, Robot si Knowing decat pentru The Crow si Dark City, ciudat...), Dogma, etc dar astea deja sunt destul de cunoscute...
Thl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 11:32   #2
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
Nu stiu in ce masura este sau nu mai putin cunoscut, dar un excelent si f original SF mi s-a parut A Scanner Darkly, evident avand enorm de castigat de pe urma talentului lui Phillip K Dick care a scris cartea pe care este (loosely) bazat

Last edited by silent_one : 04 Aug 2009 at 11:57.
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 11:39   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome to the forum, Thl!
Excelentä initiativa acestui topic - fratilor, subscrieti, please!

Last edited by Pitbull : 04 Aug 2009 at 12:29.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 11:59   #4
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
Ar mai fi si Soylent green, vazut acum mult mult timp... tin minte ca mintea mea adolescentina a fost impresioanata de subiect, ar trebui sa il revad... nu stiu ce impresie mi-ar lasa acum
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 12:02   #5
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
Originally Posted by Thl:
Salut,

The Thirteenth Floor - In umila mea parere unul dintre cele mai subestimate filme SF aparute vreodata, poate si din cauza ca a aparut in aceeasi perioada cu Matrix cu care are in comun conceptul de realitate virtuala. Personal mi-a placut mai mult ca matrix dar gusturile nu se discuta. Mai putina actiune si efecte speciale totusi


Intr-adevar, f bun si mult subestimat. Mi s-a parut mai subtil realizat decat matrix, care bate parca mai mult cu pumnul in masa
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2009, 20:23   #6
Thl
Novice
 
Thl
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
Originally Posted by silent_one:
Ar mai fi si Soylent green, vazut acum mult mult timp... tin minte ca mintea mea adolescentina a fost impresioanata de subiect, ar trebui sa il revad... nu stiu ce impresie mi-ar lasa acum
Intr-adevar, tin minte vag ca Soylent Green (sau cum au tradus ai nostri, Produsul Verde a fost dat la TVR undeva recent dupa revolutie si am ramas impresionat si socat (eram tânc mic pe atunci). Ar trebui sa-l revad si eu.
Cat despre A Scanner Darkly, si mie mi-a placut foarte mult iar stilul acela de animatie s-a potrivit de minune. Cartea a aparut recent in seria Nautilus de la Nemira sub numele "Substanta M". O recomand calduros dar filmul nu e chiar "loosely" bazat pe carte. Le-am "devorat" ambele intr-o perioada scurta de timp si am fost surprins cat de fidela a fost adaptarea cinematografica. Practic, replicile si actiunea sunt aproape identice. Philip K. Dick a fost magnific.

Last edited by Pitbull : 05 Aug 2009 at 02:14.
Thl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2009, 02:20   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
As it happens, "Soylent Green" a fost una dintre obsesiile adolescentei mele.
Citisem despre el... Si, în 1977, ce sä vezi? Selectie de filme SF la Biblioteca Americanä! Erau patru: "2001: A Space Odyssey", "Soylent Green", "Westworld" si "Brewster McCloud". M-am repezit acolo, am amusinat terenul, si finalmente am reusit sä mä strecor fraudulos la "Westworld"... A fost începutul celor doisprezece ani ai mei de abonat al B.A., care prin cärti si filme aveau sä-mi înrâureascä decisiv destinul.
Dupre care, la fel ca voi, väzui "Soylen Green", la teveu postdecembrist... si nu fu ceea ce-mi imaginasem... Da' nici tomnai räu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2009, 10:46   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by bremen1980:
Vazut zilele astea ''Silent Running '' -1972 .
Din "Silent Running" (l-am väzut la televizor, în armatä, '79-80), am retinut în special cei câtiva droni "jucati" de niste interpreti färä picioare, care mergeau "în mâini" (sau "pe mâini", mai bine zis)...
http://stylishcorpse.files.wordpress...nt-running.jpg

Last edited by Pitbull : 05 Aug 2009 at 10:51.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 13:12   #9
Thl
Novice
 
Thl
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
Ar mai fi:

Enemy Mine - un film de Wolfgang Petersen dupa o carte(excelenta) de Barry Longyear despre relatia dintre oameni si extraterestri.

The Cell - Un film "dragutz", fara prea mari pretentii, cu JLo (fara comentarii... . Mi-a placut insa foarte mult fundalul suprarealist din mintea criminalului.
Thl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 13:32   #10
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Thl:
Ar mai fi:

Enemy Mine - un film de Wolfgang Petersen dupa o carte(excelenta) de Barry Longyear despre relatia dintre oameni si extraterestri.

WOW...bravo ca ai amintit de Enemy Mine

e o mica capodopera ascunsa

la mine e in Top 5
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 14:35   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Spre rusinea mea, nu l-am väzut, desi de mult mä gândesc la el.
Citisem nuvela (splendidä!), si când am aflat cä se ecraniza, am devenit foarte curios.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2009, 15:15   #12
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
sper sa nu ramai curios
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2009, 13:36   #13
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
"Kin-Dza-Dza", un SF rusesc foarte misto, din 1986. Ar mai fi primul film al lui Peter Jackson, "Bad Taste".

Last edited by Mateii : 17 Aug 2009 at 13:38.
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2009, 15:36   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär, "Kin Dza-Dza" face parte din top50 SF de pe IMDb. Mi l-am luat.
(La vremea lui, l-am väzut pe bulgari.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2009, 12:31   #15
Thl
Novice
 
Thl
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
Kin Dza-Dza - nu stiu nimic despre filmul acesta, decat ceea ce a spus si Pitbull, ca e in top la imdb. E trecut si pe lista mea de filme de vizionat.

Ar mai fi si Soldier, din 1998, cu Kurt Russel, un film care a fost un mare esec la box-office, dar care mi-a placut foarte mult. Ca sa nu fac alt thread pe forum, chiar vi s-a parut asa de slab filmul acesta?
Thl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 10:43   #16
cris26
Novice
 
cris26
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 23
@Mateii
"Bad Taste"??? Glumesti, nu?
cris26 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 12:33   #17
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
E o parodie foarte misto, parerea mea
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 12:52   #18
cris26
Novice
 
cris26
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 23
Nu contest ca nu e o parodie f reusita...de altfel una dintre parodiile mele preferate...dar eu nu i-as pune eticheta de film SyFy, chiar daca apar aia imbracati in costume ridicole de "eiliani"...
cris26 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 12:58   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incä nu l-am väzut, dar ce citesc pe IMDb mä face curios. Mi-l iau, l-am gäsit pe torrente.
Oricum, din ce scrie acolo, reiese cä e, dacä nu "SyFy", în orice caz SF.

Last edited by Pitbull : 20 Aug 2009 at 13:01.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 17:18   #20
cris26
Novice
 
cris26
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 23
Daca ti-a placut Braindead, sigur o sa-ti placa si Bad Taste...tot "early back in the days" Peter Jackson, aproape aceeasi cantitate de gore.

Last edited by cris26 : 20 Aug 2009 at 17:21.
cris26 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells