Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 May 2009, 22:17   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ok, inteleg ca un om are nevoie sa se sperie, sa tremure, sa se simta tensionat ... it's natural. Fara 'horror', cinemaul ar pierde o felie semnificativa de viata.
Ceea ce nu inteleg este "nevoia" de matze scoase, decapitari, transari, dezmembrari, etc, etc si tot ce inseamna "cruzime" si derivatele sale. Aceasta "nevoie" pe care unii dintre semenii nostri o au (si pentru care exista francize gen Saw, Hostel, etc) mi se pare "the sickest thing". Inteleg violenta (pana la un punct) dar cruzimea e peste nivelul meu (redus) de inteligenta.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 09:01   #2
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
bagati aici cei care aveti chef sa va "explicati", laudati, sau sa va eliberati de greutatea 'inteligentei'
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 15:18   #3
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Timpurile in care traim cred ca au influentat mult si filmele horror ale ultimilor ani ... cele cu mult gore,cu mult sange,multe matze samd.Desigur ca de obicei acestea sunt folosite de regizori slabi ... dar sunt folosite pentru ca asta atrage publicul in prezent.Si se stie ca publicul care le urmareste e format in mare parte din adolescenti ... nu ii poti convinge sa dea bani sa vada ceva plictisitor pentru ei.Ceva gen filmele horror aparute in anii `70 `80.Cred ca este si o mica competitie intre filmele horror/gore si massmedia si internet care sunt pline de imagini si video (the real shit) mai horror ca orice film facut in ultimii ani.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 19:26   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Di pacate asa e. Gore-ul din cinema probabil e copil, pe langa snuff-urile si torturile pe video. Yukk
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 01:13   #5
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
de ce ne uitam la filme horror... cred ca se aseamana cu topicul de ce suntem fani horror.
sunt o persoana care in realitate se sperie foarte repede...totusi cu filmele horror m-am cam obisnuit si imi plac. cred ca a scris cineva pe forumul acesta ca se priveste horror pentru ca asa isi poate infrunta cele mai mari temeri doar prin intermediul imaginatiei si probabil acesta este motivul pentru care ma uit si eu.
in plus imi plac povestile de groaza si cele psihologice...imi plac scenele sadice dar mai mult ma infioara mintile sadice....dar nu stiu, nu inteleg de ce...probabil ca societatea este de vina...sau poate ca noi fanii horror avem o latura intunecata mai pronuntata
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 03:15   #6
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
...in cele din urma explicatia la intrebarea "de ce ne uitam la filmele horror?" are la baza fiziologia umana, mai precis procesele chimice care au loc in organismul nostru... care in anumite momente produce anumiti hormoni... iar in primul rand e vorba in cazul asta de adrenalina...(fiind hormonul cel mai "dezirabil")...

...ei daca chimia sta la baza explicatiei... aspecte precum ce fel de filme horror preferam, psihologice sau mai sadice, sangeroase sau spooky... tine de preferintele noastre individuale, de gusturi, de personalitate...

...si nu in ultimul rand, cruzimea din filme o preferam pentru ca e fictiva (wtf doar stii k aia nu a murit, nu te bagi sub pat de frica etc) ... iar referitor la cruzimea din realitate, pai ne uitam la ea fiindca suntem curiosi... cine nu a fost curios sa vada o decapitare reala?... e un gol de curiozitate pe care filmele nu'l acopera...

astfel: Adrenalina (latină ad-adaugă, ren-rinichi) sau epinefrină, (suprarenină) este un hormon secretat în sânge de glanda medulosuprarenală în cazuri de stress. Ajunsă în sânge ea determină creşterea frecvenţei cardiace, a presiunii sanguine, dilatarea bronhiilor şi pregătirea organismului pentru o producere masivă de energie prin arderea lipidelor (lipoliză) şi sinteza glucozei. Circulaţia sângelui este activată la nivelul sistemului nervos central pe când la nivelul tractusului digestiv este diminuată. La nivelul SNC adrenalina devine un transmiţător neuronal, cuplat cu proteina-G joacă un rol intermediar şi de activator al receptorilor nervoşi. etc.

http://en.wikipedia.org/wiki/Epinephrine

...ei, acum ca am explicat ce? si de ce?... ce premiu primesc?
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION

Last edited by ATB4FOREVER : 14 May 2009 at 03:23.
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 09:54   #7
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
niste H2SO4 e OK ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 11:04   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
il ambalez eu intr-un mat proaspat de alien
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 13:09   #9
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by erectia eunucului:
-vrem sa vedem cum se compromit artsitic niste actori jucind roluri penibile

Daca joaca in filme horror inseamna ca se compromit si ca fac roluri penibile ? Daca actorul e prost poa` sa joace in orice film si are un rol penibil.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2009, 15:45   #10
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by erectia eunucului:
-perversitate - o frumoasa relatie de dragoste dezmembrata de o drujba
(Ce perversa sunt! )
Originally Posted by erectia eunucului:
vrem sa vedem cum se compromit artsitic niste actori jucind roluri penibile
Poate ca actorii care joaca in filmele horror penibil de proaste nici nu sunt in stare de mai mult. N-o sa prea vezi actori de succes in gunoaie.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2009, 18:18   #11
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by R_Afc:
post sters pentru a evita posibile injuraturi

Si presupun ca trebuie sa te credem pe cuvant? Macar zi de ce sunt idiotenii...

Last edited by Cinemania : 15 May 2009 at 23:21.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2009, 23:50   #12
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Desi ma sperie filmele horror e o placere . Am invatat de mult ca Boogye Man nu mai e sub pat . Ma amuza unii care chiar incearca sa faca un film horror dar nu le iese . Caci sa fim seriosi in ziua de azi e cam greu sa mai faci un film horror bun . Filmele Japoneze horror sunt chair tari !
Daca ti-e frica sa te uiti la filme horror , esti slab de inger ! [ sau poate ca nu trebuia sa zic asta dar am zis-o ! na ! ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2009, 23:55   #13
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
merge si asa...da' sunt unii pe aici (ne stim noi ) care ne infruptam cu chills fara nici o remuscare

PS: bine ai venit printre noi
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 00:00   #14
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
filmele "de groaza" care cred ca m-ar mai impresiona la varsta mea ar fi cele cu teme religioase.
fara matze scoase si morti vii.
totul la nivel impalpabil sa fie.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 00:03   #15
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Da . Multumesc frumos si in legatura cu temele religoase da . [ Ca de exemplu , ora 3 noaptea , ora blestemata . Ora chiar blestemata caci acum o sapt a murit bunicul meu intre orele 3 si 5 dimineata . ]
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 00:18   #16
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by keepwalking:
filmele "de groaza" care cred ca m-ar mai impresiona la varsta mea ar fi cele cu teme religioase.

de'alea pe felie cu Stigmata, Exorcist, Omen ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 00:19   #17
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
De-alea si d-alealalte
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 11:24   #18
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Pentru mine a devenit un obicei,cred ca la inceput ma uitam pentru ca ma punea tata si in timp m-am indragostit de genul asta.Ma fascina ideea ca ma lasa sa ma uit la un film sub 16 ani spre exemplu si eu aveam doar 6.
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 12:54   #19
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Si pe mine la fel . Ma lasa sa ma uit la Chucky care evident acum nu mi se mai pare scarry
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2009, 22:21   #20
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by EgOisM:
ma uitam pentru ca ma punea tata

Asa te pedepsea cand nu erai cuminte?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells