Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Oct 2004, 18:51   #1
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Filme care ar trebui vazute mai des

Topicul e simplu si nu-mi pasa daca va avea succes, intentia conteaza. Titlul spune tot, filme care ar trebui vazute mai des, si ma refer la unele filme mai obscure and so on. Am bagat topicul la iconoclast pt. ca asta e si ideea: sa fie filme mai obscure, care s-ar incadra la iconoclast. Chestia nu e 100% gandita, dar ati prins ideea, sper. Post on!

exemple:

1. "Go". Un film dur. L-am vazut cu cativa ani in urma la TV. Filmul m-a captivat, desi mi s-a parut ca progreseaza cam incet, toata povestea si felul in care se leaga povestile e buna. Un film bun in care oricine poate sa moara fara jena. Not a kid movie, dar merita cele 107 min.

2. "Galaxy Quest". Un film special pentru fani stra trek, dar in mod special pentru cei ca NU sunt fani star trek, iar sunt sigur ca cei care urasc star trek o sa iubeasca filmul acesta. Un scenariu superd, effecte impresionante pentru o comedie si actori grozavi. Parodiaza tot ce inseamna star trek si restul SF-urilor de acest gen. Putine filme se incadreaza asa de bine in mai multe genuri. Actiune, comedie, sf, dar nu drama. Watch this movie!

3 "The Player". Toate cliche-urile hollywood-iene pot fi gasite aici pe bune sau parodiate. Desi filmul e mai mult drama/suspans decat comedie, nu devine un Hitchcock si nici nu e un American Pie. Actori gorzavi (Vincent D'Onofiro e preferatul meu) si multi actori care apar "as himself. Si sa nu vorbim de scena legendara de la inceputul filmul de filmare continua ciraca 10-15 minute. Mai lunga de atata nu vei gasi.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 09:18   #2
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
nu prea am priceput ce doresti cu topic-ul asta, sunt mii de filme care ar merita revazute... uite, for example, ce as vrea eu sa revad:
bark! - Kasia Adamik (a fost acum jde ani pe hbo)
wit - mike nichols (tot pe hbo)
sexy beast - za glazer
and so on...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 09:43   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Re: Filme care ar trebui vazute mai des

Originally Posted by ogto:
3 "The Player". Toate cliche-urile hollywood-iene pot fi gasite aici pe bune sau parodiate. Desi filmul e mai mult drama/suspans decat comedie, nu devine un Hitchcock si nici nu e un American Pie. Actori gorzavi (Vincent D'Onofiro e preferatul meu) si multi actori care apar "as himself. Si sa nu vorbim de scena legendara de la inceputul filmul de filmare continua ciraca 10-15 minute. Mai lunga de atata nu vei gasi.
ba da, in Russian Ark, dureaza 90 minute filmarea continua, adica tot filmul exceptant genericele de inceput si de final
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 10:01   #4
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Vezi ca se zice exceptind. Ogto, nici eu nu pricep care e treaba cu filmele care trebuie vazute mai des. Astea care zici tu ca sint diferite de productiile tipice americane sau mai stiu eu de care? La Iconoclast, insa, ar trebui vorbit de filme care inseamna mult mai mult decit atit: niste filme nu obscure, dar adevarate corpuri negre, nebatute de lumina, filme care modifica istoria filmului printr-o revolutie, chestii de genul asta. Deci nu mi se pare potrivit dar, judecind ca aici au ajuns sa posteze mai toti habarnistii, in comparatie cu ei, esti sef Sundance, kid!
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 10:02   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Un film care ar trebui vazut mai des a Lost Highway In general, Lynch mi se pare un penal dar, nu stiu ce mi s-a intimplat aseara, incit mi-a placut super mult. Bine, oricum imi placea Lost Highway din toate filmele lui, dar aseara, cu niste casti hi fi, mi-am dat seama ce e aia sunetul la Lynch. Plus imaginile. Povestea tot proasta. Dar din niste motive personale si ca scriitura cinematografica (nu ma refer la scenariu, ci mai mult la gramatica filmului si la propozitiile zise in imagini) m-a dat pe spate. Desi nu a fost etichetat drept horro, m-a speriat mult mai mult decit Dark Water, un horror declarat al lui H. Nakata, pe care il vazusem mai devreme.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 10:37   #6
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
kim ki duk (nu stiu daca se scrie chiar asa)... insula... un film pe care trebuie sa-l vezi de 2 ori ca sa intelegi ulimul cadru'...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 10:53   #7
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by Ambra Blu:
gramatica filmului si la propozitiile zise in imagini.
minunat de metaforic
:sick:
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 10:57   #8
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by KORBEN:
Originally Posted by Ambra Blu:
gramatica filmului si la propozitiile zise in imagini.
minunat de metaforic
:sick:

Ghici de unde am invatat-o. :lol:
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 18:45   #9
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Ok... Sa o iau pe rand. Mai intai pentru Leonard. Da, m-am informat putin despre acest film si intradevar e filmat continuu. Dar e un film intreg facut asa si asta este o caracteristica specifica a acestui film si cred ca poate fi numit o exceptie.

Urmatorii sunt Ambra Blu si keyzer soze. Eu ma refer la filme, nu neaparat 'revolutionare' si nici nu pot spune ca sunt corpuri negre, dar sunt... "uitate", dupa o scurta perioada. Adica, LOTR vezi odata si tot timpul o sa-ti aduci aminte de el si nu ai cum sa-l uiti. Aici vreau filme care au aceea sclipire de geniu (see American Beauty pentru a vede ce inseamna "sclipire de geniu"), dar, nu ca American Beauty, le uiti usor si daca iti spun de filmul respectiv raspunzi: "Ah, da, parca l-am vazut.". Filme bune care azi au aparut si maine dispar, and so forth. Nu stiu cat de demn este acest topic de 'iconoclast', dar ce ma costa sa incerc? Cel mult 5 min ca sa scriu acest post... In cel mai rau caz o sa-l inchida "moderatorii" 8)

As spune ceva si lui KORBEN ca imi e simpatic :happy: dar nu prea am ce in context... Oricum, n-am vrut sa se simta exclus

Ca sa clarific 'idee topicului': Daca nu ziceam eu (de ex.) de filmul Go acum, iti mai aduceai aminte vreodata de el (asta presupunand ca ti-a placut si ca l-ai vazut)? Filme care sunt BUNE dar le uiti... Si nu merita uitate. Cam asta ar fi ideea topicului si sper ca am fost destul de coerent ca sa o intelegeti. Daca nu, spuneti-mi, ca mai scriu un post dinasta
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 20:43   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Sincer, nu stiu daca topicul de fata intra la "Iconoclast" sau nu, dar, in fine, e o idee buna...



Eu as vrea sa mentionez - desi ma pot gandi la multe altele - doar un film olandez, nu prea vechi ('97), castigator al unui Oscar pentru film strain: "Karakter"... Nu stiu daca e o capodopera, un diamant nedescoperit, un film care a schimbat istoria, nu stiu daca van Diem (regizorul) poate fi caracterizat prin cuvantul "iconoclast", de fapt, nici nu-mi mai amintesc decat franturi din film... Dar cand l-am vazut, mi-a lasat impresia unui film deosebit de frumos, desi pare rigid si serios...

De cand a fost dat la TVR, nu am mai auzit nimic de el...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2004, 21:01   #11
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Multumesc MinRep care a inteles topicul (oarecum...) si a postat on topic.

As vrea sa adaug ca: Totalitaea filmelor, sau nici chiar totalitatea, ca ar fi prea multe... sa spunem o parte din aceste filme, impreuna au influentat mai mult lumea cinematografica decat multe alte filme cunoscute.

Din nou spun ca nici mie nu mi-e prea clar daca acest topic e demn de iconoclast, dar nici nu prea conteaza, doar postati on topic (as much as you can).
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 00:09   #12
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nu conteaza sursa cat folosirea citatului...
oricum :sick:
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 13:53   #13
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Visitor Q al lui Takashi Miike... ar trebui vazut de 2-3-4....n ori ... :love:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 22:11   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Nae:
kim ki duk (nu stiu daca se scrie chiar asa)... insula... un film pe care trebuie sa-l vezi de 2 ori ca sa intelegi ulimul cadru'...
De ce? Pai e simplu. Vrea sa spuna ca insula e, de fapt , acel loc intre picioarele doamnelor si domnisoarelor in care isi gasesc barbatii refugiu. Stiu ca suna cumva, si iar o sa-mi puna marbert eticheta cu vulgara si perversa pe frunte, da' era altceva de inteles?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 23:03   #15
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@Mala
chiar apreciez - aici si acum - capacitatea ta de a esentializa, de a lansa formule/etichete valabile (nu zic memorabile, ca iar ti se urca sau coboara... , ma starnesti si eu as vrea sa am un week-end linistit, ca... am de lucru!!!)
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 23:26   #16
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Nu , nu, te starnesti singur.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2004, 13:55   #17
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Mala Portugal:
De ce? Pai e simplu. Vrea sa spuna ca insula e, de fapt , acel loc intre picioarele doamnelor si domnisoarelor in care isi gasesc barbatii refugiu. Stiu ca suna cumva, si iar o sa-mi puna marbert eticheta cu vulgara si perversa pe frunte, da' era altceva de inteles?
chiar asa? eu am gasit alta imterpretare dupa a 2 vizionare, pentru ca cadru' este filmat cu filtru de albastru'. daca ar fi asa cum ai zis tu, atunci cred ca ar fi fost niste culori calde, dar asa, asta m-a pus pe ganduri.
extista mii de feluri de a interpreta cadre din astea, si asta este ce face un film bun, si ce te face sa vrei sa te duci si a doua oara sa-l vezi.

...interpretarea ta m-i se pare misto si interesanta, dar poate sa fie si exact invers, pentru ca si ea gasete in el un refugiu... dar fiecare o poate interpreta cum vrea :happy:
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2004, 19:10   #18
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Nu poti da un nume BUN la filmul asta? ca kim ki duk nu cred ca e corect, nu gasesc nimic de el scris asa.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2004, 20:45   #19
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
pt. ogto: e vorba de The Isle. http://www.imdb.com/title/tt0255589/
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2004, 22:49   #20
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
10x EgoN

p.s. filmul merita vizioant
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells