Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2014, 23:57   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Interstellar

Incep sa-mi pierd sperantele in umanitate. Am intrat la Interstellar cu asteptari temperate, dar la un scor imens de 9.1 pe IMDB cu aproape 100.000 de votanti ziceam ca totusi o fi ceva de capul lui. Si intr-un fel este: avem aici un esec de o magnitudine impresionanta si unele imagini sunt de un ridicol atat fantasmagoric incat they go from bad to good and back to (very) bad again.

Dintr-un motiv nu prea clar, cam toti oamenii s-au transformat in tarani, pardon fermieri. Campurile sunt pline de combine automate asa ca nu e clar ce munca fac toti fermierii, dar na, suspension of disbelief. Cooper, un fost pilot/inginer/all-american good guy se ocupa si el cu farmingul, asta pana in ziua cand un mesaj misterios il face sa mearga impreuna cu fiica sa de 10 ani sa investigheze ce se afla la o locatie inconjurata de un gard de sarma. Cand sa taie si el ca omu' o bresa in grad, hopa, sare patrula. Descoperise singura locatie NASA din lume inca activa!!! Iar cei de la NASA, aveau o nava misto, dar nu aveau nici un pilot. Se subintelege ca toti erau ocupati sa cultive porumb. Prin urmare Cooper a picat numai bine, in 5 minute deja a fost numit pilotul celei mai importante misiuni spatiale pentru omenire. Suspension of disbelief. But wait, asta nu e tot! NASA remarca ca fetita sa pare isteata si ca le lipseste si un geniu care sa duca cercetarile de astrofizica mai departe. Asa ca o pun sa invete si ea niste ecuatii poate iese ceva din capul ei mai tarziu (spoiler: iese!!!).

Apoi trecem la faza a doua a filmului, in care Cooper si alti 3 astronauti calatoresc printr-o gaura neagra intr-o alta galaxie pentru a descoperi o planeta potrivita pentru colonizare. Atunci cand nu se cearta, astronautii nostrii par sa fie niste elevi de scoala generala ca si comportare. Cand se cearta, sunt la nivel de gradinita. Anumite faze sunt absolut hilare. Un astronaut ramane singur pe nava in timp ce restul sunt in explorare si din cauza unor parodoxuri spatio/temporale/real deep shit pentru el trec 25 de ani in timp ce pentru exploratori doar 2 ore. Cand vin restul omul nostru zice ceva de genul "Dude, v-am asteptat 25 de ani!" dar nu pare prea defazat, ca deh doar nu bagam in seama toate detaliile. O fi avut cu el un playstation ceva, nici n-o observat cum o trecut timpul.

Am sa ma scutesc si pe mine si pe voi de a mai detalia aventurile prin spatiu ale fermierului astronaut Cooper, desi o faza de la final in care cineva cade direct dintr-o gaura neagra in spatele unei biblioteci e insanely-beyond-words-stupid. Pe bne, filmul merita bazut fie si numai pentra faza aia, adica e ca si cand ai vedea o suta de milioane de $ cheltuite pentru construirea unui sistem de iluminare pe Soare. Epic.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 11:25   #2
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sunt multe concepte stiintifice pe care cred ca le ratezi. Nu sunt "parodoxuri spatio/temporale/real deep shit", ci e vorba de dilatarea timpului, care e foarte vizibila in apropierea gaurilor negre. Asta nu e teorie, nu e un concept presupus, e un fapt stiintific, dilatarea timpului trebuie luata in calcul chiar si pentru satelitii GPS.
Filmul e un festin pentru cine e pasionat de astrofizica, sau stiinta in general. Multe concepte destul de avansate, cum ar fi dilatarea spatiu-timp, ideea de dimensiuni dincolo de cele 4 pe care le simtim (spatiu + timp), gauri negre. Scenariul a avut consultanti seriosi in astrofizica.
Apoi, cine e pasionat de SF, cred ca va vedea multe momente adresate lor, multe referinte la 2001, si alte concepte din literatura de specialitate. Dar e clara paralela absolut intenionata de Nolan cu 2001, mai ales vizual.
Pentru mine a fost un film aproape perfect, singurul lucru putin deranjat a fost lipsa de subtilitate, chiar totul e explicat. Pe de o parte inteleg, sunt concepte nu foarte populare, destul de greu de abstractizat, iar filmul se vrea un blockbuster, deci e nevoie de public cat mai larg. Totusi nu strica impresia generala.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 20:10   #3
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Un incontestabil si irepetabil INTER ..stelar




bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 22:01   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by marius_em:
Sunt multe concepte stiintifice pe care cred ca le ratezi. Nu sunt "parodoxuri spatio/temporale/real deep shit", ci e vorba de dilatarea timpului, care e foarte vizibila in apropierea gaurilor negre. Asta nu e teorie, nu e un concept presupus, e un fapt stiintific, dilatarea timpului trebuie luata in calcul chiar si pentru satelitii GPS.
Cu siguranta ca sunt multe concepte stiintifice pe care le ratez, doar ca eu m-am dus la cinema sa vad un film artistic. Nu m-am dus la un congres de astrofizica. Nici macar 1 din 10000 de spectatori nu ar putea sa analizeze stiintific conceptele din film. As specula totusi ca e destul de improbabil ca intrand intr-o gaura neagra din mijlocul cosmosului sa ajungi in spatele bibliotecii tale. Ceea ce ar trebui sa ridice niste semne de intrebare referitoare la acuratetea stiintifica in general a filmului, nu ca ar conta prea mult asta.

Ceea ce nu ratez insa defel e ceea ce transmite filmul la nivel uman si e inspaimantator de putin si de cliseistic. Personaje de carton din care actori excelenti mai storc cate ceva, scene ridicole, melodrama ieftina. Daca te extaziaza o reprezentare grafica a unor concepte din astrofizica sau participi la un concurs de gasit referinte la 2001, s-ar putea intr-adevar ca Interstellar sa fie aproape de perfectiune. Dar ca film artistic e jalnic raportat la hype-ul din jurul lui.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 03:39   #5
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by Twinsen:
...doar ca eu m-am dus la cinema sa vad un film artistic. Nu m-am dus la un congres de astrofizica. Nici macar 1 din 10000 de spectatori nu ar putea sa analizeze stiintific .....

cu asta sunt 1000% deacord.


Originally Posted by Twinsen:
...As specula totusi ca e destul de improbabil ca intrand intr-o gaura neagra din mijlocul cosmosului sa ajungi in spatele bibliotecii tale.

asta e cel mai spiritual comment din ultimele 2-3 luni de pe acest forum.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 00:45   #6
Mr.Blonde
Novice
 
Mr.Blonde
 
Join Date: May 2014
Posts: 17
eu am avut un ghinion teribil, chiar dupa genericul de inceput ---> mi-a intrat praf in ochi. foarte mult praf. am incercat sa deslusesc cate ceva pe marele ecran, dar n-am retinut decat lucruri marunte, gen porumb, servitorul lui batman, un tip ce mormaia intr-una, valul urias din trailer, batrâni batrâni si batrâni tineri, anne hathaway tunsa scurt, copii sterse de vreme ale secventelor cosmice din odiseea spatiala, sau gravity, si, nu in ultimul rand, pe matt damon, care invioreaza usor gravit..., pardon, atmosfera, pe la minutul 100 si cateva secunde.

si mi-e tare ciuda ca n-am vazut mare lucru din nou-nascutul brandului "nolan", mai ales ca-mi adusesem cu mine toate cartile de astronomie, astrofizica, fizica clasica, fizica cuantica, geofizica, electromagnetism, plus o caseta audio cu gauri negre, toate astea doar pentru a putea intelege mai usor what the fuck is goin' on intre doua cadre largi cu lanuri de porumb.

am auzit, in schimb, o superba coloana sonora (dpmdv), semnata hans zimmer, care mi-a umplut corazonu' de sentimente placute. si jur ca, macar pentru asta, m-as mai uita inca o data la film.

ba nu, nu m-as mai uita.
Mr.Blonde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 12:53   #7
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Ceea ce citesc aici despre Interstelar imi cam bulverseaza universul Nolan in care, ca si cometa Halley, gravitez o data la 75 de saptamani, adica cam aproape o data pe an, ritmul de lucru a regizor-scenaristului Nolan. Stiut, sau mai bine zis am testat pe propria piele, cum ca Christopher nu a intrat pana acum in niciun proiect banal, care sa nu aiba ceva deosebit de transmis, de exprimat; De aceea ma socheaza de-a dreptul criticile pe care le primeste. Probabil indreptatite, nu pot sa ma pronunt pentru ca nu am vazut filmul si iarasi probabil, mai ales acum dupa aceste recenzii dezastruoase, nici nu o sa il vad la cinema. Mai mult ca sigur il voi cumpara pe dvd si il voi viziona acasa.
Dar totusi, raman la uluiala ca, Nolan cel mult apreciat, a reusit sa dezamageasca atata lume. Desi, daca ma uit pe IMDb, are9!!! si a intrat pe locul 11 all time!!!
Si cand te gandesti la ce filme a fost implicat pana acum domnul regizor, producator si scenarist.
Memento, Following, a salvat seria Batman de la a cadea in ridicol si a creat un film de autor practic Batman Begins, The Dark Knight si The Dark Knight Rises, apoi The Prestige, Inception, de ce nu Transcendence, nu atat de apreciat, dar ceva mai aparte. Apoi iarasi a salvat de la inec Supermanul cu Man of Steel, ca in final sa dezamageasca prin acest Interstelar...

Last edited by alali : 12 Nov 2014 at 13:09.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 19:40   #8
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
scuze ca iti spun da limitat mai esti....!
Nu era o afirmatie dupa cum vezi am scris "a dezamagit", nu "m-a dezamagit". Ca a dezamagit e clar din postarile de mai sus.
Dar ce rost are sa stau acum sa vb cu cineva incapabil sa faca distinctia asta elementara si sa ii explic de sintaxa, semantica, topica etc.

Daca aveai vreo nelamurire, de ce nu ai cerut lamuriri? De ce sari direct si ma tragi la raspundere cu sintagme de genul: cum e posibi? Uite asa e posibil.

Mai si completezi ca o fi el forum, dar nici chiar asa. Asa cum? Ai tu vreun tipar de forum pe care eu trebuie sa il respect ¿
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 14:58   #9
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
E un film care merita vazut pentru experienta si ideile grandioase, dar are destul de multe probleme la nivelul scenariului.

Quote:
Am sa ma scutesc si pe mine si pe voi de a mai detalia aventurile prin spatiu ale fermierului astronaut Cooper, desi o faza de la final in care cineva cade direct dintr-o gaura neagra in spatele unei biblioteci e insanely-beyond-words-stupid. Pe bne, filmul merita bazut fie si numai pentra faza aia, adica e ca si cand ai vedea o suta de milioane de $ cheltuite pentru construirea unui sistem de iluminare pe Soare. Epic.

Way to miss the point. Sau poate ne explici tu exact ce se intampla exact intr-o gaura neagra.
__________________
Strangers passing in the street
By chance two separate glances meet
And I am you and what I see is me
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 16:05   #10
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by oneflyride:
Way to miss the point.
So tell me the point.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 16:34   #11
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871


busted Twins! Asa cum bine se poate vedea si in grafic... te-a dat in vileag
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 21:02   #12
Mr.Blonde
Novice
 
Mr.Blonde
 
Join Date: May 2014
Posts: 17
Originally Posted by alali:
Desi, daca ma uit pe IMDb, are9!!! si a intrat pe locul 11 all time!!!

dupa mai multi ani de mancat filme pe paine, imdb-ul a ajuns, in sfarsit, ultimul loc in care verific valoarea unui film in functie de parerile sau notele altora.
Mr.Blonde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 21:22   #13
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Nu stiu daca e chiar asa. E adevarat ca e la primele zile de notare. Dupa un timp topul se sedimenteaza. Uita-te la top 250 si, pe langa cateva intruziuni, topul este bun spre foarte bun. Poate nu exact in acea ordine, dar totusi... Acum bineinteles, depinde si de gusturi.

Am urmarit alte topuri si m-au dezamagit crunt. Mult mai mult decat imdb-ul. Macar aici unele filme sunt umflate de tot felul de pustani de 12 si 13 ani care isi fac conturi si voteaza transformers cu 10. Dar la alte topuri mai elitiste, am gasit Parfum de femeie notat cu 5, asa cum am spus la review-ul filmului.

Dar stii cum e... E acum un curent cu nu ma uit la americanisme, prefer rusesti sau iraniene, (ma refer la filme), si de asemenea, nu ma uit la imdb pentru ca "e multi"... Eu unul il gesesc cel mai ok din pricina multimii care participa la vot. Cu cat mai multi cu atat mai mare acuratetea. Iar o nota mica data de un habarnist este estompata de o nota mare data de un euforic.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 21:37   #14
Mr.Blonde
Novice
 
Mr.Blonde
 
Join Date: May 2014
Posts: 17
ar fi interesant de initiat un topic legat de treaba asta cu acuratetea, daca nu exista deja, ca sa nu o dam aici pe off-topic.
eu ziceam de mine ca nu ma mai iau dupa imdb, in rest, face fiecare cum crede.

si nu, n-o sa-i scada prea mult nota stellarului, nici dupa sedimentare.
Mr.Blonde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2014, 12:38   #15
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Unul din rolurile filmelor, mai ales al celor SF, este de a educa, de a introduce concepte, termeni stiintifici. Dilatarea timpului face parte din viata noastra, daca folosim un GPS, il folosim pentru ca niste oameni cu multa scoala si multa minte si-au dat seama ca sunt niste fractiuni de secunda ce trebuie compensate.

Asadar, putem sa ne plangem ca nu intelegem, ca e complicat, sau putem sa acceptam provocarea si sa ne educam.


https://www.youtube.com/watch?v=0fWuP12dpdc
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2014, 14:43   #16
Mr.Blonde
Novice
 
Mr.Blonde
 
Join Date: May 2014
Posts: 17
aterizarea fortata in vid, in spatele unei biblioteci tridimensionale, construita de "ei" intr-o realitate cu 5 dimensiuni (cel putin, asa am inteles din repezeala fazelor, pentru ca cooper si robotul oricum isi dadeau cu presupusul, habar n-aveau nici ei care era schema ), imediat dupa ce iesi din gaura de vierme, pe stanga sau pe dreapta, n-are importanta, unde exista, in acelasi timp, trecutul, prezentul si viitorul, nu este neaparat o chestie educativa, din care poti invata ceva, ci, mai degraba, o galusca scenaristica care poate fi inghitita usor atat de fanii devotati ai lui nolan cat si de catre toti ceilalti care n-au mai vazut in viata lor cum arata un film s.f.

in rest, da, sunt de acord, filmele sf, si nu numai, te invata multe lucruri interesante, atata vreme cat ai timp sa rumegi informatia in timp util, de preferinta, chiar in momentul vizionarii, si nu dupa ce vii acasa si te pui sa te documentezi, ca sa nu ramai prost ca te-ai uitat ca bou' la filmu' lu' nolan.
Mr.Blonde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2014, 23:41   #17
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
Bile negre

Ar trebui sa scriem undeva ce nu ne-a placut/inteles din film. De ex. ce nu mi-a placut mie au fost prin zona scenariului :
"Este cineva noaptea in fata gardului. Gata suntem descoperiti, compromisi ! Il luam inauntru si vedem apoi ce facem cu el ! " Cam greu de imaginat asa ceva, cati tarani in lumea asta nu au trecut pe langa garduri bine pazite si nu s-a intamplat nimic ! Inaltimea rachetei aleia este foarte mare si ca sa o ascunzi iti trebuie ceva mii de ha imprejur.

S-a construit o statie orbitala in care sa incapa foarte multi oameni. Pai la cat era omenirea de saraca muritoare de foame nu era mai simplu sa faca niste campuri acoperite si sa supravietuiasca local? Si logica de baza a scenariului : Decat sa te duci sa colonizezi o planeta stearpa nu este mai simplu sa opresti sa devina stearpa planeta pe care locuiesti ? Plus ca acolo nu ai de nici unele, o iei de la lingura Si mai cheltui si cu transportul, hibernarea la 7 mld

Valul ala se facea pe o mare de 50 m adancime ? Pai cand se ridica avea nevoie de atata apa ca sigur seca pana la fundul marii inaintea lui. Spui ca s-au consultat gramezi de stiintologi ? Pai si un marinar le putea spune aici.

Dar toate astea palesc cand am vazut cel putin 2 idei geniale pe marginea carora s-a facut subiectul povestii.

Si apropo, ideea cu statia orbitala circulara cu case construite pe tavan a fost a lui Arthur C Clarke in Intalnire cu Rama. Nu zic ca a copiat-o dar a pus-o in valoare si banuiesc ca a facut referiri la ea. Am auzit ca Nolan a spus ca a avut surse de inspiratie. Pe care le-a numit cu gilimele Ar fi trebuit sa spuna si de Contact un film cu care se aseamana pe unele linii.
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 11:03   #18
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
Interstellar

Ieri am vazut acest film probabil cel mai asteptat film al anului,cel putin asta in opinia mea,Interstellar a fost primit cu foarte mult entuziasm de catre criticii din intreaga lume.Probabil acest lucru era de asteptat si personal imi doream ca acest film sa fie absolut impresionant si am asteptat cu sufletul la gura vizionarea acestui film de foarte mult timp.Imi amintesc cu multa bucurie surprinzatorul moment in care am vazut pentru prima data trailer-ul filmului si din acel moment am realizat ca nu incape indoiala de valoarea artistica a acestui film.
Interstellar mi s-a parut un film atat de ambitios si cu sigurantanu sunt foarte putine filme care sa atinga ambitia si potentialul acestui film.MERITA VAZUT.
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2015, 14:43   #19
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
https://www.youtube.com/watch?v=6c_CW3Iv6j4
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2015, 16:29   #20
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by marius_em:
Unul din rolurile filmelor, mai ales al celor SF, este de a educa, de a introduce concepte, termeni stiintifici. Dilatarea timpului face parte din viata noastra, daca folosim un GPS, il folosim pentru ca niste oameni cu multa scoala si multa minte si-au dat seama ca sunt niste fractiuni de secunda ce trebuie compensate.

Asadar, putem sa ne plangem ca nu intelegem, ca e complicat, sau putem sa acceptam provocarea si sa ne educam.


https://www.youtube.com/watch?v=0fWuP12dpdc

Asta e genul de film care te face sa visezi. Si nu la chestii stupide, ci la genul ala de visuri care schimba lumea. Nu poate sa fie decat bine ca exista. E speranta sincera pe care Nolan si-o pune in stiinta si, chiar daca nu e domeniul in care voi activa, nu pot sa spun decat ca filmul lui imi inspira dorinta de a impinge stiinta mai departe. Dar pentru mine dorinta aia exista dinainte, deci e poate mai putin relevant, insa pentru cine stie cati copii s-ar putea sa fie pasul care sa-i indrepte in directia asta.

PS: Vroiam sa pun si eu filmuletul ala cu documentarul, dar am spus pas pana la urma

Last edited by Liviu- : 02 Feb 2015 at 16:31.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells