Go Back   Cinemagia Forum > Imperiul simturilor

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jun 2011, 22:32   #61
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by dragonfly_drk:
mi-a revenit in minte imoralitatea de care vorbea rvn... sincer, cat de morala e prostitutia? adica, lumea considera prostitutia morala si vrea sa se legalizeze dar nu e de acord cu swingul?

what's wrong with you people?
prostitutia e un focar de infectie... fetele sunt pline de boli, sunt vai de capul lor... swingul e curat.
prostitutia e dura... fetele sunt batute, sunt batjocorite. (chiar si la nivel inalt), swingul nu
prostitutia e josnica... e nedemna. e...

si totusi, suntem de acord cu ea... bravooosss... thumb up for you people... you've just soohted me in the brain with this opinions...
e total aiurea ce zici tu mai dragonica . cine a zis ca e de acord cu prostitutia? am zis ca sunt de acord sa se legalizeze. nu inteleg faza cu focarul de infectie. pai tocmai de asta sa se legalizeze pentru ca e focar de infectie. legalizarea ar insemna automat disparitia problemelor de care vorbesti tu in ceea ce priveste prostitutia. sau macar diminuarea lor. nu iti inteleg ideea. tu credeai ca toti cei care au zis pana acum ca vor legalizarea prostitutiei, au facut -o pentru ca ei considera ca e o treaba morala?
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2011, 23:02   #62
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ok, atunci hai sa o luam pe partea cealalta... prostitutia nu e morala, insa, trebuie legalizata pentru ca numai asa se poate rezolva problema ei, corect?

si cu toate astea, prin simplul fapt ca dorim legalizarea ei, chiar daca pare ultima solutie, fara sa vrem, o acceptam... corect?

si acum, daca noi acceptam prostitutia pentru ca vezi-Doamne e prea raspandita ca sa fie eradicata, de ce nu se poate accepta si swingul?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2011, 23:06   #63
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Una e sa accepti si alta e sa practici. Nu cred ca a zis cineva pe aici ca ar trebui interzis.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2011, 23:10   #64
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
pe mine ma intrebi? eu nu am zis ca nu accept swingul, am zis ca nu l-as practica, mai ales in conditiile in care imi iubesc partenera sau nevasta. poate sa-l practice oricine, am si zis, daca nu ii afecteaza, ba,dimpotriva, ii ajuta, e foarte bine, sa-i dea bataie.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2011, 23:19   #65
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by White1:
Una e sa accepti si alta e sa practici. Nu cred ca a zis cineva pe aici ca ar trebui interzis.

nu a zis nimeni ca trebuie interzis insa unele persoane au fost total impotriva lui... vizibil, pe fata. in fine, nu judec si nu critic... fiecare cu opiniile lui. eu raman la parerea ca atata vreme cat existenta swingului nu imi afecteaza cu nimic viata, nu am de ce sa fiu impotriva lui... si nici sa ma dau cu pumnul in piept ca ar fi imoral sau faze de genul. pentru ca din moment ce nu l-am practicat, nu am de unde sa stiu ce e acolo cu adevarat si nici cat de imoral este... si banuiesc ca si cei care il considera imoral nu au nicio baza in afirmatia lor... tocmai pentru ca nici ei nu l-au practicat. totul ramane doar la nivel de teorie... iar adevarul? well... nu o sa il stim niciodata... and I really hope that.

@indiferrent: okay, i've got it... merci ca m-ai lamurit...

and i really think this case is closed. acum, tot ce mai ramane e sa discutam si pe baza filmelor... cat de mult credem ca ele reflecta opiniile care s-au creeat in jurul swingului si cat sunt de artistice, realiste... au fost facute ca un mijloc de avertizare, documentare sau ca sa starneasca curiozitatea?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2011, 22:47   #66
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
AmiloX ori te calmezi si ramai pe for', ori invers si zbori! Clar?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 12:12   #67
new_life77
Novice
 
new_life77
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
hello,

...oameni buni, sunt diferente uriase intre ce vb voi aici si ce se intampla in viata de swinger. Nu-i atata bataie de cap, nimeni nu sta sa desfaca firul in 14 cum face-ti voi! Noi pur si simplu ne traim viata, impreuna,in cuplu, in familie impreuna cu alte cupluri. noi avem 2 copii, aratam ff bine si facem asta. Ce va stresati asa...nu o mai dati cu moralitatea in sus in jos ca va pot da exemple multe de lucruri mult mai imorale decat un lucru acceptat intre sotii. Nu stiu cati ani aveti sau ce lucrati dar de exemplu noi suntem ea-avocat, eu-manager, culti, in jur de 35 ani... si facem swing de 6 ani, nici nu ne-am imbolnavit, nici nu am pus copii pe numele la altii, nici nu avem frustrarii si bazaconi in cap...nu facem zilnic asta, dar nici o data pe an...ce vreti sa stiti? intrebati-ma dar fara intrebari venite din frustrare sau rea credinta! Va urez minte limpede si oameni buni traiti-va viata. O zi buna!
new_life77 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 12:47   #68
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
@new-life,
am o intrebare pt.tine:
la ce esti manager?
si o constatare pe marginea textului scris de tine:
o persoana care pretinde ca este culta,sau cel putin are un nivel de educatie ridicat,nu comite greselute de ortografie ca acelea care se vad tine.
doamna avocat, poate este amatoare de swingareala,nu zic nu,dar eu, daca as fi in locul ei,as prefera intai si intai,sa scrii corect romaneste.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 15:01   #69
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by new_life77:
ce vreti sa stiti? intrebati-ma dar fara intrebari venite din frustrare sau rea credinta! Va urez minte limpede si oameni buni traiti-va viata. O zi buna!


din cate stiu eu, o regula a swingului e sa nu dai detalii cu privire la viata de swing, etc. iar tu spui ca putem sa te intrebam orice... asta inseamna ca nu practici cu adevarat "sportul" asta ci e doar asa, la nivel de "prietenii din spatele blocului", hai sa ne laudam, hai sa nu stiu ce.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 19:00   #70
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Originally Posted by rvn:
@new-life,
am o intrebare pt.tine:
la ce esti manager?
si o constatare pe marginea textului scris de tine:
o persoana care pretinde ca este culta,sau cel putin are un nivel de educatie ridicat,nu comite greselute de ortografie ca acelea care se vad tine.
doamna avocat, poate este amatoare de swingareala,nu zic nu,dar eu, daca as fi in locul ei,as prefera intai si intai,sa scrii corect romaneste.

Buna asta!
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 00:28   #71
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Cine spune ca swingul este normal intr-un cuplu solid, se minte si pe el si pe ceilalti. Nici un om normal cu demnitate si stima de sine, cu constiinta si ratiune, cu respect pentru sentimentele lui, nu si-ar da iubita/iubitul la impartit cu altcineva. Contravine firescului. Daca nu exista atasament profund in cuplu, atunci totul este permis, inclusiv swingul

p.s De cand si pana unde poate fi numita o activitate sexuala ''mod de viata'''? Daca maine apare un trend gen masturbare reciproca pe intuneric in club, e mod e viata ?

Yoga e mod de viata
Veganismul e un mod de viata

Swingul e doar sex.



Mai jos este un link un care imi exprim parerea despre swing intr-un mod mai plastic.

http://romaniasluga.blogspot.com/2011/02/swing.html

Last edited by cristi88 : 08 Nov 2011 at 01:42.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 20:23   #72
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
cristi, nice blog. Îmi place la nebunie sinceritatea cu care scrii. Cu toate astea, swingul nu e o modalitate de viaţă şi nici nu implică întotdeauna futai propriu-zis. Partenerii pot liniştiţi doar să discute sau să joace remmi dacă asta le pofteşte inima. Depinde cum se înţeleg. Acu, mnoh, ce să zic. despre faptul că nu e bine să îţi laşi muierea şi alea alea, s-a mai discutat. fiecare e liber până la urmă să facă ce vrea în ograda proprie. Iar dacă ambii parteneri sunt de acord, nu văd unde e problema. Tu zici că bărbatul îşi oferă femeia altuia. Păi, nu e aşa. Că femeia aia nu e dată cu forţa ci e şi ea de acord. Asta nu e prostituţie, e pur şi simplu distracţie. Şi în plus, nu numai ea e "dată" altora, că şi bărbatul se cuplează. E un fel de înşelare reciprocă a doi parteneri care se ţin de mână în timp ce fac asta. Acu' că unii sunt de acord cu asta şi le mai şi place, e fix alegerea lor şi pe tine nu te afectează nu nimic decizia asta. Nu ţi-a furat nimeni nevasta din cauza lor, aşa că lasă-i pe ei să trăiască în lumea lor şi restul în a restului şi aşa mai departe. Suntem toţi oameni, suntem diferiţi, fiecare cu concepţiile lor şi nu avem niciun drept să judecăm ce fac alţii atâta timp cât nu ne deranjează pe noi în mod direct. Înţelegi, măria ta?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 21:14   #73
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Domne, eu nu sunt impotriva swingului si chiar nu ma deranjeaza cine si cum practica asa ceva. Este doar enervant felul in care swingul e prezentat si promovat, ca si cum ar fi o noua terapie, practicata de cupluri formate din oameni intelectuali si ''deschisi la minte'' O sa-ti descriu psihologic cele 3 categorii de oameni care practica swingul.

1. Cuplurile plictisite, cu vechime, cu pasiunea si atractia stinsa. Nu au curajul sau posibilitatea sa se desparta si sa lase in urma ani de zile de amintiri si eventual un copil, asa ca prefera o cale de mijloc. Decat sa se insele reciproc si sa duca o viata dubla mai bine apeleaza amandoi la swing si astfel se mai elibereaza din acea presiune si monotonie sexuala care a pus stapanire pe viata lor. Totusi lucrurile nu vor fi ca la inceput.

2. Barbatii/ femeile ale caror sentimente nu mai starnesc acel instinct de posesiune. In general acestia sunt oameni care nu pot iubi cu adevarat sau nu vor sa iubeasca.

3. Cuplurile libertine, eventual fuck buddies, care sunt impreuna doar de frica singuratatii sau pentru distractie

Repet, swingul nu poate exista intr-o relatie cu adevarat solida si sanatoasa, in care sentimentele si pasiunea inca domina.Cine afirma contrariul ( si din pacate sunt multi ) are o grava problema de autocunoastere sau de intelegere a unor notiuni simple

Last edited by cristi88 : 08 Nov 2011 at 21:24.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2011, 20:06   #74
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by cristi88:
Este doar enervant felul in care swingul e prezentat si promovat, ca si cum ar fi o noua terapie, practicata de cupluri formate din oameni intelectuali si ''deschisi la minte'

Păi, şi homosexualismul sau lesbianismul sunt promovate puternic în ultima vreme şi lumea a început să le accepte. Pentru că merge pe principiul; "Asta e. Nu îi putem opri, facă ce vor. Când îi vedem la ştiri, schimbăm canalul." Exact aceeaşi chestie o să se întâmple şi de fapt, se întâmplă şi cu swingul. El există şi trebuie acceptat. Iar dacă cei care îl practică sau îl susţin, îl mai şi promovează, e fix problema lor. Noi putem doar să refuzăm informaţia. Şi chiar nu înţeleg... dacă te deranjează atât de tare, de ce nu eviţi publicitatea swingului? Crezi că dacă te revolţi lumea nu îl va mai practica? Ba chiar, prin revolta ta, vei atrage şi mai mulţi curioşi care vor să vadă despre ce e vorba. Cea mai bună soluţie ca să scapi de lucrurile cu care nu eşti de acord sau te enervează e indiferenţa. Crede-mă, e mult mai sănătoasă şi mai practică.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2011, 01:23   #75
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Ei da ignor informatia, nu ma consum ptr fiecare deviere de la firesc. Dar e dreptul meu constitutional ca si sociopat sa rad de anumite lucruri
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2016, 10:37   #76
AdamWorth
Novice
 
AdamWorth
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Originally Posted by cristi88:
Ei da ignor informatia, nu ma consum ptr fiecare deviere de la firesc. Dar e dreptul meu constitutional ca si sociopat sa rad de anumite lucruri
Asta-i o atitudine sanatoasa. Respect!
________________________________
Adam
Solutii afaceri
AdamWorth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2017, 09:48   #77
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
Acest thread trebuia închis de mult.Nu are legătură cu filmul.Ocupă spaţiu inutil.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells