Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2005, 13:09   #1
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Scurt metraje vechi

Concert of wishes -Koncert zyczen (1967), r. Krzysztof Kieslowski

Stilul regizoral mi-a adus aminte de "Reconstituirea" lui Pintilie, realizat in aceeasi perioada (2 ani distanta). Am remarcat ca in filmele bune ale anilor '60 se regaseste o atmosfera tipica, oarecum asemanatoare, chit ca subiectele sunt total diferite, pana si genurile difera. Acest Concert al dorintelor mi-a reamintit si de Cutitul in apa al lui Polanski. Un scurt - metraj (15 minute) foarte bine filmat, cu un final demn de o cauza mai buna ... dar aproape inutil. Nu prea am inteles ce-a vrut sa spuna regizorul cu chestia asta. Si pentru ca este pe gustul meu - un fapt divers oarecare - va intreb daca l-a mai vazut careva?


Mi-au placut personajele grotesti, atat de bine schitate - soferul de autobuz, idiotul cu mingea, excursionistii beti, fetele ieftine de la apaca ...
Nu am inteles de ce baiatul isi lasa iubita sa plece cu handralaii. Pentru un cort vechi pe care nu-l mai dorea oricum, pentru o carte de identitate ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 16:52   #2
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Le voyage dans la lune (Georges Méliès, 1902)-Patetic,sublim.Premonitoriu ca una din primele tentative de cinematograf a fost o adaptare dupa Jules Verne.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 02:31   #3
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
vazut niste scurte de-ale lui Polanski de prin facultate... anyway... mai mult exercitii de moving camera ca in rest nada.... interesant pe imagine si cadre... de fapt interesant pentru cand au fost facute... ca mai mult de un fas nu dai pe ele acum
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2005, 15:12   #4
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
The big shave, r. Martin Scorsese 1961
Un tip blond bine facut intra in baie si incepe sa se barbiereasca. Filmuletul debuteaza cu planuri detaliu ale chiuvetei, robinetilor, suportului de prosop etc. Gagiul isi da cu aparatul de ras pe fata, cu toate ca nu are pilozitati de eliminat. Se rade pana la sange, in disperare, alert pana se taiei. In scurt timp e plin de taieturi si sange. Senin, isi taie jugulara. Chiuveta e rosie, aparatul de ras idem. Pe fata i se contureaza o "barba" rosie. L-am cautat si pe imdb. Cica ar avea legatura cu Vietnamul bla, bla, bla. O fi avut, acum n-are. Bine filmat si montat, nimic mai mult decat un exercitiu atf-ist reusit, semn ca si greii au inceput de jos.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2005, 16:13   #5
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
short films of david lynch

six figures getting sick - animatie cu sase oameni (intr-un fel) borand in acelasi timp, repetata de sase ori. prima oara e interesant, repetat de sase ori plictiseste

the alphabet - combinatie de animatie (cam varza) cu live action. o tipa care doarme si are un cosmar legat, intr-o masura mai mica sau mai mare, de litere. prim exercitiu de suprarealism pretty ok.

grandmother - destul de lung (34 min) si isi pierde efectul dupa un timp. cel mai lynch-ian dintre scurtmetraje. iarasi combinatie live action cu animatie, de data asta animatie in proportie foarte mica. strict pt fani.

amputee - cel mai tare dintre toate. 2 variante : una de 5 min si una de 9 min. facut cu prilejul unui test de casete video pt AFI (hence calitatea execrabila a imaginii). o tipa fara picioare (c.coulson - viitoarea log lady) sta pe un fotoliu si, in timp ce trage abulic dintr-o tigara, scrie un fel de soap opera (cu v.o.). intre timp apare un male nurse (chiar lynch) care incepe sa dea bandajul de pe un ciot la o parte si sa umble cu niste unelte pe acolo. curge si sare sange la greu (cam ca-n big shave desi alb negru) in timp ce omul incearca disperat sa opreasca hemoragia.

the cowboy and the frenchman - viziunea lui lynch asupra francezilor. cel mai amuzant scurt. demential harry dean stanton ca slim, un foreman surd de ranch, abuzand de "what the hell?" si de "damn". apar si jack nance si michael horse.

Lumiere - prea scurt (50 sec) pentru a se pricepe ceva din imagini.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2006, 02:57   #6
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by nume:
The big shave, r. Martin Scorsese 1961
Un tip blond bine facut intra in baie si incepe sa se barbiereasca. Filmuletul debuteaza cu planuri detaliu ale chiuvetei, robinetilor, suportului de prosop etc. Gagiul isi da cu aparatul de ras pe fata, cu toate ca nu are pilozitati de eliminat. Se rade pana la sange, in disperare, alert pana se taiei. In scurt timp e plin de taieturi si sange. Senin, isi taie jugulara. Chiuveta e rosie, aparatul de ras idem. Pe fata i se contureaza o "barba" rosie. L-am cautat si pe imdb. Cica ar avea legatura cu Vietnamul bla, bla, bla. O fi avut, acum n-are. Bine filmat si montat, nimic mai mult decat un exercitiu atf-ist reusit, semn ca si greii au inceput de jos.

Big Shave(1967)....de unde si titlul alternativ Viet '67.Filmul e subversiv rau de tot si nu e bine montat ci lectie de montaj(montaj ritmic pe muzica si alea,alea).Stil.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2008, 11:53   #7
uncinefil
Novice
 
uncinefil
 
Join Date: Aug 2008
Location: bucuresti
Posts: 1
A vazut cineva "Guernica" din 1978 de Kusturica ( http://www.imdb.com/title/tt0172520 )? Mi l-a recomandat cineva dar nu il gasesc nici cum. Il are cineva? Daca da, va rog trimiteti un mp. Multumesc mult .
uncinefil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2008, 14:47   #8
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu e asa de vechi dar mie mi`a placut "George Lucas in Love".Poate fi vazut aici :

http://www.youtube.com/watch?v=SfthCXJnTyE

P.S. Special pentru fanii Star Wars !
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2018, 11:18   #9
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Daca ne referim la scurt metraje vechi, atunci trebuie sa vorbim despre anegdotele televizate ale marilor nostri comici din trecut, gen Toma Caragiu, Dem Radulescu, Vasilica Tastaman si lista ar fi lunga...
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells