Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jul 2013, 15:04   #61
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Chambord, poate ca pentru tine a fii popular inseamna sa stai deoparte de ceilalti si sa nu te bage nimeni in seama. La bar sau nu. Pentru mine inseamna altceva.

Daca vreau sa vad o vanzatoare obisnuita de pop-corn de pe strada, nu am nevoie de un short. Ies pe strada si gata. Faptul ca arunca o privire la stanga poate fi interpretat oricum. Daca voia sa se asigure ca n-o vede nimeni, de ce nu s-a uitat si in dreapta?

Eu sper ca marcus are mai mult de castigat din niste comentarii argumentate, chiar daca nu sunt elogioase, decat din smile-urile tale hahaite si remarca ca "e foarte ok"...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2013, 15:59   #62
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Dude, you're hopeless. I'm thru. Fa-mi o favoare si ignora-ma de acum inainte. Si eu o sa fac la fel. Pentru Binele Planetei.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2013, 16:05   #63
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mie nu-mi sta in obicei sa ignor oamenii si nici sa ma retrag din discutiile care nu-mi convin. Tu fa ce vrei.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2013, 18:57   #64
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
1. faza cu tranziţia la femeia îmbrăcată non-sexy dă seama mai degrabă de ce e sexy pentru tine, T., nu de femeia aia, care este sexy. adică nu e sexiness de manga, bineînţeles, de trup de 12 ani cu ţîţe de 30, dar man, aia e în capul tău, iar la cum filtrăm sexuiala fiecare e pe cont propriu. femeia aia din parc are ce-i trebe , iar mişcarea asta naturalistă, anti-posteristă, a început în film chiar înainte de invenţia fraţilor lumiere, adică atunci, cam cu muybridge, cu zoopraxograful său în sec. XIX. poate ar fi cazul să-ţi dai şi tu un update, măcar acuma, la peste 100 de ani de la fotosecvenţele lui muybridge.. că lumea e obişnuită doar cu cosmetizările fizice aia e, punctual, treaba lumii. puştoaicele alea de plastic or fi cam ce-ţi reprezinţi TU despre ce înseamnă a fi "magna cum nuri" , dar hiperrealitatea pin-upurilor e aşa de . pin-upurile ne umplu zilele în reclame, la sală, la jogging , la facultă, ne influenţează vieţile (u'r nuttin' widout dat bra, babe! nu zic că nu cred asemenea apeluri urgente, că mai toată lumea gîndeşte ca Twinsen desigur, şi iau măsuri, ofc, cu metrul de croitorie şi cu kilometrii de alergătură pe străzi cotite, etc. ), că să le mai văd şi în film e cam... pleonastic??

2. eu vin după o heavy session de laila pakalnina, aşa că mie seriozitatea aia de agent sub acoperire al lenuţei mie mi se pare chiar haioasă. haioasă pentru că filtrează şi ceva din afara cadrului, e felul femeii de a-şi juca rolul, de a-şi asuma jocul. 'lejeritatea' jocului vine de multe ori din profesionalism, din instrucţie actoricească, or pentru Lenuţa a o face pe nebuna înseamnă a-şi trăda 'răspunderea', cea de a fi pe ecran o figură consistentă, serioasă, oficială chiar. cum poate fi Lenuţa altfel decît mega-gravă, cînd probabil că ştie că pe ecran se trăieşte dramatic, că ecranul e dublul epurat al cotidianului, că ea nu poate fi ea însăşi decît trădînd această mitologie a filmului ca alteritate absolută, în bine şi în rău? Lenuţa ar fi prima care ar hudui producţiile lui piersic junior ca blasfemii aduse filmului ca templu. (bine, nici eu nu mă omor, sunt pe felie cu Lenuţa la treaba aia, inclusiv în ce priveşte atitudinea faţă de filmul mumblecore), dar ce apreciez eu la Lenuţa e că nu şi-o dă în petic, încercînd să o facă pe vreo chelneriţă din vreo speluncă subtropicală. mai bine ca ea - aţi văzut ce privire de consolare, de profunzime oceanică are cînd transmite punga aia de popcorn? - decît tot felul de hliziţi şi de nasoli care ajung actori peste noapte şi tot ce vor e să arate cît de streetwise sunt ei, rataţii dreaqu'.

3. cine-i zinnemann? retoric: aflu pe gugăl, deşi am compul plin, deci las pe altă dată.

4. ce-i aşa rău în a fi invizibil? nici măcar nu e nevoie să-ţi cumperi bilet, deci problema pirateriei nici nu se pune : te afli în imposibilitatea fizică, deci în justificarea morală, de a te furişa la toate festivalurile acestei lumi, prin toate avioanele care duc acolo, pe toate croazierele care te aduc de acolo, mănînci prin bufetele suedeze ale marilor hoteluri, cînd apar poze cu celebrităţi prin ziare, ştii şi tu că ai fost acolo, deşi numai tu te vezi. eu zic că depedeve monden invizibilitatea e mană cerească.. .. e adevărat că asta ar însemna renunţarea pe perioade indeterminate la popcornul Lenuţei, ceea ce e, pe scurt, inuman.

p.s. 5. cine-i Carlo? vreau şi eu să-l întîlnesc. dacă vrea personajul filmului, facem schimb de corpuri, adică corporalitatea mea cu incorporalitatea lui. va fi mai greu la început, dar cu timpul s-o acomoda. nu de alta, dar aşa mă rîcîie un dor să merg la buenos aires la bafici..

Last edited by Malombra : 31 Jul 2013 at 19:02.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2013, 20:21   #65
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Draga Malombra, vad ca deplangi modul in care e vazuta sexualitatea in ziua de azi, tocmai in timp ce tu insuti oferi o mostra de vulgaritate prin fanteziile tale despre fanteziile mele.

Marcus a pus in film un poster cu niste tipe dezbracate, in timp ce personajul sau vorbeste despre femei. S-ar putea sa te surprinda asta, dar barbatii sunt stimulati sexual de astfel de postere. Iar imaginea aceea, aflata intr-un bar, in combinatie cu personajui palavragind despre relatia sa cu fetele, creaza o anumita atmosfera. Eu am criticat tranzitia neinspirata de la "hai sa vorbim in bar de fete", la imaginea cu o femeie decenta care ar putea fi mama.

Quote:
te afli în imposibilitatea fizică, deci în justificarea morală, de a te furişa la toate festivalurile acestei lumi, prin toate avioanele care duc acolo, pe toate croazierele care te aduc de acolo, mănînci prin bufetele suedeze ale marilor hotelur
Vezi, ai remarcat si tu o parte din variantele interesante care ar deveni posibile prin invizibiltate. Dar personajul nostru prefera sa manace pop-corn si sa fumeze singur intr-un bar. Imi pare rau, dar e plicticos.

Quote:
cine-i Carlo? vreau şi eu să-l întîlnesc.
Carlo, daca mai traieste, e magicianul care l-a facut invizibil cu mult timp in urma pe protagonistul short-ului.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2013, 03:09   #66
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Twinsen:
Draga Malombra, vad ca deplangi modul in care e vazuta sexualitatea in ziua de azi, tocmai in timp ce tu insuti oferi o mostra de vulgaritate prin fanteziile tale despre fanteziile mele.

Marcus a pus in film un poster cu niste tipe dezbracate, in timp ce personajul sau vorbeste despre femei. S-ar putea sa te surprinda asta, dar barbatii sunt stimulati sexual de astfel de postere. Iar imaginea aceea, aflata intr-un bar, in combinatie cu personajui palavragind despre relatia sa cu fetele, creaza o anumita atmosfera. Eu am criticat tranzitia neinspirata de la "hai sa vorbim in bar de fete", la imaginea cu o femeie decenta care ar putea fi mama.

Quote:
te afli în imposibilitatea fizică, deci în justificarea morală, de a te furişa la toate festivalurile acestei lumi, prin toate avioanele care duc acolo, pe toate croazierele care te aduc de acolo, mănînci prin bufetele suedeze ale marilor hotelur
Vezi, ai remarcat si tu o parte din variantele interesante care ar deveni posibile prin invizibiltate. Dar personajul nostru prefera sa manace pop-corn si sa fumeze singur intr-un bar. Imi pare rau, dar e plicticos.

Quote:
cine-i Carlo? vreau şi eu să-l întîlnesc.
Carlo, daca mai traieste, e magicianul care l-a facut invizibil cu mult timp in urma pe protagonistul short-ului.

de jos.
1. de fapt, m-am prins că dumnealui Carlo e magicianul, etc., mă interesa (retoric, deşi aş vrea să nu fie) realitatea personajului. m-aş invizibiliza şi eu pe un timp. chiar m-am prins, deşi nu pare.
2. personajul nostru trăieşte prin popcorn şi vise, şi îl aşteaptă pe carlo, ccăci aşteaptă să se salveze şi să fie cu o fată, lucru pe care doar readus la vizibilitate îl poate avea. eu am propus un scenariu cheesy, dar miza desigur nu era umblatul brambura prin lume, mai ales că filmul îi este dedicat lui carlo ca apel. lansez s.o.s. şi mă car din preajmă
3. numa mamă? da da , uitasem că bărbaţii nu sunt taţi nici după 80, dar femeile sunt mame şi atît şi asta începînd de la 30 de ani, dacă se poate. o femeie nu e numai mamă, e şi iubită, şi dorită, chiar după ce devine mamă. ce-i cu împrejmuirea asta în cuşca strictei 'decenţe' materne? şi dacă nu e mamă ce te faci? te uiţi la numero deux de godard.. da, T., tu asociezi un tip de femeie cu anumite roluri şi-mi spui mie de fanteziile mele cu fanteziile tale , mdă..
4. vulgaritate e cramponarea în tipare habotnice şi misogine ca ale tale, dragă Twinsen. ..
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells