Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Aug 2019, 09:36   #61
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by bremen1980:
Coincidență - a doua zi observ la o puștoaică un tricou cu BTS .
Sunt din parohia ta acești muzicieni ?
Da, desi daca vorbim de BTS e deja un cult la nivel mondial, dupa cum ai observat.
Quote:
Cîți ani ai avut?
Reformuleaza.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2019, 17:40   #62
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
Originally Posted by Twinsen:
Reformuleaza.

Am dat de cîteva ori click pe linkurile postate de tine, dar, de fiecare dată, am avut ghinion. M-a vizitat și pe mine cîndva o depresie soră cu moartea (soră mică, cred că a fost o depresie de fițe - însă cu atît mai virulentă), una cînd mă vedeam obligat să citesc o pagină din Așa grăit-a Zarathustra pentru a ajunge să mă spăl și eu pe dinți și a deveni din nou ceea ce eram odată. Mă și mir de unde găseam energia de a deschide cartea, cu toate că nu mă mir deplin, de aici și îndreptățirea de a pomeni de fițe. Nu înțeleg nici în ruptul capului fenomenul sud-coreean, sînt gata să-ți fac un compliment, dar mă abțin, se pare că, iată, nu știi de unde sare evanghelia, sau, reformulînd, iepurele care ne motivează.
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2019, 22:42   #63
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by klute:
Originally Posted by Twinsen:
Am vazut si finala, sunt inca in stare usoara de soc. As vrea ca macar unul din zece din filmele de "arta" sa aiba incarcatura emotionala autentica a showului asta. Pentru mine e o inspiratie, ma face sa imi doresc sa privesc in mine si sa las la o parte lenea, mentalitatea gresita, tot ceea ce sta in calea de a deveni ceea ce as putea sa fiu. Nici nu conteaza ca e vorba de k-pop, subiectul ar putea fi orice altceva. In esenta e vorba de viata, despre ce inseamna a avea o chemare spre ceva si a fi dispus sa dai totul pentru asta. Si la final sa fi un invingator indiferent ca reusesti sau sa ratezi in ochii altora. Ratare inseamna sa iti ignori adevarata natura, sa devii altceva decat ai fost menit.

Cîți ani ai avut?


În mesajul lui T. sunt referiri la 2 timpi.
Tu de care întrebi ?

M-ați făcut curioasă.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2019, 23:47   #64
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
In Coreea de Sud viata e greu. Foarte greu. Dar nu in sensul de saracie, ca in Nord, ci prin faptul ca societatea pune presiune sa muncesti extrem de mult. Scoala se face la un nivel incredibil, gen studiat 15 ore pe zi, iar serviciul iti lasa atat de putin timp liber incat unii barbati isi vad familia practic doar in weekend.

Genul asta de presiune psihica e greu de suportat, pe unii ii distruge, dar in acelasi timp scoate cu adevarat tot ce poti sa dai din tine. Am trait si eu ceva asamanator in trecut, perioade in care am muncit enorm asa ca pot sa ma identific si sa inteleg anumite lucruri. Probabil n-a fost bine, echilibrul e calea cea mai potrivita, dar uneori senzatia de implinire pe care poti sa o ai impingandu-te la maxim e incredibila... Si cam asta e k-pop-ul. Rata de succes e atat de scazuta in k-pop si pretul platit atat de mare incat cu siguranta nu merita sa incerci. Dar totusi ei o fac si marea majoritate pentru ca sunt facuti pentru asta, pentru ca iubesc cu adevarat scena, dansul, muzica, interactiunea cu fanii. Uita-te de exemplu la coregrafia asta, nivelul de munca si talent pentru a ajunge la nivelul asta e urias. Si da, asta se aplica de exemplu si la categorii gen violonisti doar ca acestia daca nu ajung solisti tot pot sa-si castige painea intr-o orchestra de exemplu, pe cand in k-pop ori esti acel unul din zece mii care are succes, ori esti aruncat din lumea aia ca o masea stricata.

Un alt aspect special la k-pop, e ca artistul se ofera pe el insusi audientei. Melodia in sine conteaza desigur, dar esenta e persoana. Asta e mai greu de inteles, apropo de ce ziceai ca ai avut ghinion dand click pe linkurile de pe thread (interepretez ca nu te-au atras). La inceput si eu ma uitam la niste videoclipuri si nu intelegeam ce e cu grupurile alea care danseaza ca roboteii. Apoi m-am uitat la documentarul (sau reality show-ul) care ilustra cum s-a format Twice si mi-a picat fisa. Eliminarea lui Momo de exemplu (see https://www.youtube.com/watch?v=28qNqNtcOsA) mi se pare unul din cele mai devastatoare momente inregistrate vreodata. In esenta e ca si cand ai filma momentul in care Beethoven a surzit. Este a-i lua unei persoane ocazia de a-si exprima un talent imens, care il defineste ca persoana. Sigur ca nu toate momentele din k-pop sunt asa dramatice, dar in esenta toti cei care reusesc in lumea asta au niste calitati extraordinare ca artisti si/sau entertaineri si fie ca iti doresti ceva usor ca sa te distrezi, sau esti deprimat si vrei sa te simti mai bine, sau cauti sa intelegi cu adevarat ceva despre viata, k-pop-ul e o sursa foarte buna.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2019, 22:38   #65
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
https://www.youtube.com/watch?v=SwCbLnN3R5I
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2019, 18:50   #66
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Taeyon is back... and amazing again.

https://www.youtube.com/watch?v=57TY9Hwu1IU
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells