Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 May 2008, 12:59   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
TIFF 2008

In zilele filmului romanesc vom vedea:

Boogie (Radu Muntean)
Podul de flori (Thomas Ciulei)
Pescuit sportiv (Adrian Sitaru)
Intalniri incrucisate (Anca Damian)
Tache (Igor Cobileanski)
Calatoria lui Gruber (Radu Gabrea)
Elevator (George Dorobantu)

+ scurtele:

O zi buna de plaja (Bogdan Mustata)
Interior. Scara de bloc (Ciprian Alexandrescu)
Stefan (Stanca Radu)
Radu + Ana (Paul Negoescu)
Alexandra (Radu Jude)
Apa, Fata galbena care rade (Constantin Popescu)
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2008, 16:59   #2
lhada
Junior
 
lhada
 
Join Date: Sep 2004
Location: Cluj-Napoca
Posts: 59
Send a message via Yahoo to lhada
Re: TIFF 2008

Originally Posted by StefanDo:
In zilele filmului romanesc vom vedea:
Tache (Igor Cobileanski)

nu ca as vrea sa te contrazic ca nu am nici o sursa, dar mi se pare putin ciudat deoarece pe site-ul oficial am vazut categorie separata pt ziua filmului moldovenesc. daca gresesc cu ceva pls lamureste-ma.
PS: in bibliografia de pe imdb nu vad filmul...vreo informatie despre el?
lhada is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2008, 17:12   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=8460
fragment din comunicatul TIFF

faptul ca igor cobileanski e moldovean nu inseamna ca Tache, produs de MediaPro, dupa un scenariu de Mara Nicolescu, si cu Mircea Diaconu, Gabriel Spahiu, Gabriela Butuc si Radu Gabriel (ce de Gabriel-i ) in rolurile principale ar trebui inclus la sectiunea film moldovenesc
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2008, 17:14   #4
lhada
Junior
 
lhada
 
Join Date: Sep 2004
Location: Cluj-Napoca
Posts: 59
Send a message via Yahoo to lhada
aha, mersi, daca as fi gasit ceva pe imdb inainte n-as mai fi intrebat
lhada is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2008, 09:27   #5
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Filmul e produs de Domino Film, nu Media Pro.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2008, 09:29   #6
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
Si inca ceva: cred ca filmul lui Sitaru si Elevator al lui George Dorobantu sunt scurt-metraje... sau poate ma insel, in fine.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2008, 09:52   #7
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Bagheera:
Si inca ceva: cred ca filmul lui Sitaru si Elevator al lui George Dorobantu sunt scurt-metraje... sau poate ma insel, in fine.

nu, pescuitul sportiv e primul lungmetraj al lui sitaru.
despre celalalt, elevator, nu stiu nimic...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2008, 10:02   #8
Bagheera
Senior
 
Bagheera
 
Join Date: Jun 2003
Location: Bucuresti
Posts: 126
da, ai dreptate. si elevator este lug metraj. Fain.
Bagheera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2008, 12:56   #9
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
da, Tache e produs de Domino Film, scuze
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 19:18   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Stire de pe homepage:

"Principalul festival de film din Romania isi va anunta competitia saptamana viitoare, dar sunt putine sanse ca printre filmele din cursa pentru trofeul Transilvania sa se numere si o productie autohtona. Printre posibilitati se afla Pescuit sportiv al lui Adrian Sitaru, Nunta muta, debutul in film al lui Horatiu Malaele, Elevator, un film independent in regia lui George Dorobantu, Tache, comedia neagra a lui Igor Cobileanski, precum si filmul Intalniri incrucisate al Ancai Damian. Dintre acestea, unul este descalificat din start: Elevator nu intra in competie pentru ca incalca "regula peliculei", toate filmele din competitie trebuind sa fie predate producatorilor pe pelicula de 35mm. "Surse din piata" spun ca Adrian Sitaru, desi a inclus Pescuit Sportiv in selectia festivalului IPIFF de anul trecut, ar vrea sa pastreze debutul sau in lungmetraj pentru Locarno sau Venetia, iar Tache, comedia lui Igor Cobileanski cu Mircea Diaconu in rolul unui gropar, este mai mult un film de televiziune, avand putine sanse sa ajunga vreodata pe marile ecrane din Romania. Informatiile despre filmul Intalniri incrucisate al Ancai Damian sunt extrem de putine, dar acest debut nu este deloc invaluit in iuresul de zvonuri care insoteste de obicei filmele suficient de valoroase pentru a face parte din competitia unui festival ca TIFF-ul.

Poate ne grabim cu aceste supozitii, dar noi, cei de la Cinemagia, pariem cu parere de rau ca anul acesta nu vom avea filme romanesti in competitia TIFF, lucru care s-a mai intamplat o singura data in istoria festivalului, in 2004. Cu siguranta vom sti numai saptamana viitoare, cand Mihai Chirilov, directorul artistic al festivalului, va anunta cele 12 filme din competitie. Absenta Romaniei din competitie nu inseamna ca filmul romanesc nu va fi reprezentat la TIFF: in sectiunea ZFR (adica Zilele Filmului Romanesc) vom putea vedea anul acesta Boogie al lui Radu Muntea, Calatoria lui Gruber al lui Radu Gabrea, Elevator al lui George Dorobantu, documentarul Podul de flori al lui Thomas Ciulei, precum si o serie de scurtmetraje."

Ce parere aveti?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 20:23   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Pentru prima oara in istoria festivalului de film Transilvania, acesta va gazdui nu una, ci trei sesiuni de prezentare de proiecte in cadrul Zilele Filmului Romanesc. Doua dintre sesiuni vizeaza filme de fictiune din Romania, respectiv Republica Moldova, iar cea de-a treia este specializata pe scenarii aflate inca in faza de proiect. Evenimentul va avea loc intre 5 si 7 iunie, cand in Cluj-Napoca se reunesc producatori, regizori, reprezentanti ai CNC si ai presei locale si internationale pentru una dintre cele mai de succes sectiuni ale festivalului, Zilele Filmului Romanesc. Iata mai jos o prezentare pe larg a celor trei sectiuni, modalitatea de inscriere, precum si termenul limita de expediere a documentelor cerute de organizatori.

Iata comunicatul trimis de organizatorii TIFF:

ZILELE FILMULUI ROMANESC/PREZENTARE DE PROIECTE

In perioada 5 - 7 iunie, in cadrul celei de- a 7-a editii a Festivalului International de Film Transilvania (TIFF), se vor desfasura Zilele Filmului Romanesc (Romanian Days), eveniment care reuneste producatori, regizori, reprezentanti ai CNC, presa locala si internationala, directori de festivaluri internationale, studenti, invitatii straini ai Festivalului. Anul acesta, TIFF organizeaza 3 sesiuni de Prezentari de Proiecte. Va invitam sa va inscrieti proiectele de filme de fictiune la una dintre sesiunile descrise in cele ce urmeaza :

1 - Proiecte de film de fictiune din Romania (Joi, 5 iunie, 10.00-12.30)

Se pot inscrie :
- Proiecte de film romanesc aflate intr-o faza incipienta de dezvoltare. Prezentarea se va face de catre producatori, in colaborare cu regizorii.
- Proiecte de film romanesc intr-un stadiu de dezvoltare mai avansat si care nu au inca toate finantarile confirmate (din tara sau strainatate). Prezentarea se va face de catre producatori, in colaborare cu regizorii
- Proiecte ale regizorilor debutanti sau aflati la cel de-al doilea film. Prezentarea se va face de catre regizori, in colaborare cu producatorii.

Documentele necesare pentru selectie (in limba engleza) sunt:

Sinopsis (1-2 pagini)
Treatment (8- 10 pagini)
Conceptia regizorala
Biografia/filmografia regizorului si a producatorului
Prezentarea companiei de productie
Schita de buget (max. 1 pag)
Plan de finantare
DVD cu extrase din filmele anterioare ale regizorului

Note:
Participantii selectionati pot de asemenea proiecta trailere ale proiectului de maximum 2-3 minute.
Vor fi selectionate un numar de maximum 7 proiecte.
Fiecare prezentare se va desfasura in limba engleza si va avea o durata de maximum 15 minute (inclusiv intrebari si raspunsuri din partea asistentei).

2 - Proiecte de filme de fictiune din Republica Moldova (vineri, 6 iunie, 15.30-17.30)

Se pot inscrie :
- Proiecte de film aflate intr-o faza incipienta de dezvoltare. Prezentarea se va face de catre producatori, in colaborare cu regizorii.
- Proiecte de film aflate intr-un stadiu de dezvoltare mai avansat si care nu au inca toate finantarile confirmate (din tara sau strainatate). Prezentarea se va face de catre producatori, in colaborare cu regizorii
- Proiecte ale regizorilor debutanti sau aflati la cel de-al doilea film. Prezentarea se va face de catre regizori, in colaborare cu producatorii.

Documentele necesare pentru selectie (in limba engleza) sunt similare categoriei 1
Aceasta sesiune va include si proiecte aflate in curs de realizare, work-in-progress.

Materiale cerute (in limba engleza) pentru proiectele de tip work-in-progress sunt:

Sinopsis (1-2 pagini)
Conceptia regizorala
Biografia/filmografia regizorului si a producatorului
Prezentarea companiei de productie
Schita de buget (max 1 pag)
Plan de finantare
Fotografii de platou (2)
DVD cu secvente din film

Note:
Vor fi prezentate in total 4 proiecte, 2 aflate in stadiu incipient de productie, 2 in stadiu avansat.
Fiecare prezentare se va desfasura in limba engleza si va avea o durata de maximum 20 minute (inclusiv intrebari si raspunsuri din partea asistentei).

3 - Scenarii de film din Romania (sambata, 7 iunie 10.00 – 12.30)

Se pot inscrie scenarii originale in curs de finalizare sau adaptari dupa romane sau povestiri, pentru care inca nu au fost cedate drepturile catre o companie producatoare.
Prezentarea se va face de catre scenaristi.

Materiale cerute (in limba romana):

Varianta actuala (draft) de scenariu
sau
Treatment de 8-10 pagini.

Note:
Prezentarile pot fi facute in limba romana sau in limba engleza.
Prezentarile vor avea o durata de maximum 15 minute (inclusiv intrebari si raspunsuri din partea asistentei).

Termenul-limita pentru inscrieri este 21 mai 2008.
Inscrierile se vor face la adresa de e-mail : jose@tiff.ro (Persoana contact: Jose Cabrera)

Adresa postala pentru expedierea DVD-urilor este : Str. Plantelor, nr.60, et.1, ap.3, cod 023976, sect.2, Bucuresti

Numele proiectelor si scenariilor selectionate de catre board-ul festivalului & experti vor fi comunicate nu mai tarziu de data de 27 mai.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 21:18   #12
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
ce Dumnezeu, mai oameni buni, nu mai credem in filmul romanesc? Cum sa facem astfel de afirmatii? Cum sa punem o astfel de stire pe homepage? Cred ca intrecem masura... si rau facem!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 21:28   #13
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by films4all:
ce Dumnezeu, mai oameni buni, nu mai credem in filmul romanesc? Cum sa facem astfel de afirmatii? Cum sa punem o astfel de stire pe homepage? Cred ca intrecem masura... si rau facem!

ei na, adica unde e problema?
uite ca e un an mai slab in productii cinematografice bune.
ce sa selectezi la tiff?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 21:36   #14
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
nu e ..trust me.. s-au invatat cu filme geniale..saracutii de ei? Nu cred.
e..pacat sa existe o asemenea stire..sincer.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 21:44   #15
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
tudore,
raman la parerea ca nici unul din lungmetrajele romanesti de pe acea lista nu au fata de un festival important.
am vazut trailerul la "Boogie", pe un site concurent (de la care m-am pricopsit si cu niste virusi pe computer )
mi se pare un film de o banalitate coplesitoare, chit ca e selectat la Quinzaine des Réalisateurs.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 22:21   #16
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
nu zic de Boogie.. lasa-l ..am vazut si eu trailerul.. e cum e..
eu vorbesc de filmul romanesc.. eu vorbesc de promovarea filmului romanesc.. eu vorbesc de.. tanara generatie care merita si trebuie sa primeasca ... incurajari ..de la toti.. nu sa citeasca.. de la un redactor cat de varza sunt ei..
asa cum am mai zis..
E viata si dupa Mungiu!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 22:31   #17
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Ca veni vorba de Mungiu, un fragment din interviul luat acum cateva saptamani, cand i-am dat premiile publicului:

"Stii care e problema? Mi-ar placea sa facem niste filme mai tonice si despre lucruri mai putin sociale, problema e ca mai intai trebuie sa schimbam realitatea despre care facem filme. Oamenii cred ca ar trebui sa schimbam modul in care reflectam realitatea si nu realitatea in sine."

Se pare ca si films e genul care omoara mesagerul purtator de stiri rele
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 22:36   #18
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
El vorbea de filme.. nu de stiri! Din pacate..
nu omor niciun "mesager"...
daca ar fi scris Tudor Caranfil stirea asta as fi inteles.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 22:40   #19
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
a, problema ta este de "functie": eu nu sunt critic de film, deci n-am voie sa-mi dau cu parerea

whatever
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2008, 23:01   #20
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
nu-ti dai cu parerea intr-o stire
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells