Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Jul 2009, 11:57   #1
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Impresii de calatorie

Nu stiu daca mai este vreun topic dedicat impresiilor de calatorie, asa ca incep eu unul.
Daca mai exista, rog sa fie mutat la topicul respectiv.

M-am intors dupa o sedere de-o saptamana in Budapesta.
Concluzii, pe scurt:

- In veci, Bucurestiul nu va putea emite pretentii de "oras turistic".
- cafenele, terase, restaurante din zece in zece metri.
- strada comerciala Vaci e un fel de Republicii din Brasov, insa cu o densitate a turistilor de vreo 10 ori mai mare.
- Ungaria nu inseamna nimic fara Budapesta, la fel cum Budapesta nu inseamna nimic fara Dunare si turisti.
- "iredentismul maghiar" e o enorma tampenie. Budapestanii au alte preocupari decat Covasna si Harghita.
- Impresionanta privelistea de pe Cetatea aflata pe muntele Gellert, de unde vezi in toata splendoarea Dunarea si cele doua parti ale orasului.
- Pe insula Margareta poti trai o frumoasa vesnicie fara sa te doara capul de vuietul orasului.
- Multi asiatici, nordici, greci, spanioli, pakistanezi, indieni, etc, etc,,,la fiecare al doilea om intalnit vedeai in mana lui un aparat de fotografiat.
- Taximetristi hoti peste tot.
- Chelnerii unguri se forteaza sa fie amabili. Cum nu esti atent, cum devin si ei hoti.
- Misto ca la hotelul in care am stat era un receptioner care vorbea romaneste. Si foarte bine ca 95% din personalul de la hoteluri si restaurante e barbatesc.

vor urma si altele.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 12:14   #2
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by keepwalking:
Si foarte bine ca 95% din personalul de la hoteluri si restaurante e barbatesc.
De ce?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 12:16   #3
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by keepwalking:
Si foarte bine ca 95% din personalul de la hoteluri si restaurante e barbatesc.
De ce?

Pentru ca, cel putin in aceste meserii, barbatii sunt mult mai rabdatori, mai inteligenti si mai amabili.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 12:48   #4
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Si ia zi-ne Keep, ai intrat pe Cinemagia in saptamana asta cat ai fost in Budapesta?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 14:59   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie Budapesta mi-a lasat o impresie foarte proasta. Nu vorbeau oamenii engleza, nu intelgeau nimic din ce-i intrebam. Nu-i un oras pe care l-as recomanda. Si in general ma enerveaza Ungaria ca prea se crede buricul pamantului. In toate satele lor (cel putin de cand iesi de pe autostrada si pana ajungi la granita cu Romania) se circula numai cu 40 sau 30 km/h. Si asta in creierii noptii cand nu e oricum nimeni pe drum. Horror...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 15:24   #6
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu am fost de vreo patru ori la Budapesta si imediat ma duc a cincea oara. E probabil orasul in care m-as muta daca n-ar avea o limba asa de nesuferita. Unica nemultumire e legata de automatele de bilete de autobuz, care sunt mai tot timpul out of order si inghit monezile, iar case de bilete nu prea sunt decat la metrou.
Imi place mult cartierul lor evreiesc, sinagoga de pe Dohany utca e a doua cea mai mare din lume. Imi spunea o prietena care sta acolo ca din pacate si la ei se practica aprobarile aiurea date de primarie si s-a construit aberant in zona istorica in ultimii ani.
Sper ca de data asta cand ma duc o sa am timp de mai mult sight-seeing. Am ajuns sa cunosc destul de bine orasul, dar cum de fiecare data am stat pe langa oameni care locuiesc acolo n-am avut pare de o experienta "turistica". Nici macar nu am pus piciorul in Hosok tere, numai ce-am trecut pe langa cu autobuzul.
Am trecut o singura data prin spatele basilicii Sf Stefan, noaptea si mi-a zis prietena cu care eram, uite pe stanga basilica Sf Stefan. In Cetate m-am dus de buna voie cu o harta dupa mine, cred ca a fost cel mai turistic lucru pe care l-am facut acolo.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 16:50   #7
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by illotempore2002:
Si ia zi-ne Keep, ai intrat pe Cinemagia in saptamana asta cat ai fost in Budapesta?

nu, nici macar pe internet.
de fapt, le recomand celor care pleaca in calatorii sa-si lase laptopul acasa.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 16:55   #8
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by ricutza:
mie Budapesta mi-a lasat o impresie foarte proasta. Nu vorbeau oamenii engleza, nu intelgeau nimic din ce-i intrebam. Nu-i un oras pe care l-as recomanda. Si in general ma enerveaza Ungaria ca prea se crede buricul pamantului.

Budapesta e un oras de care te indragostesti greu, dar durabil.
De fapt, cred ca te indragostesti de turisti, nu de localnici. Primii, fiind atat de multi, incep sa devina ei insisi cetateni ai Budapestei, devin parte a locului.
Cat despre engleza, da, ungurii nu cunosc o boaba engleza. Asa cum am mai spus, nu se ridica la nivelul cosmopolitismului dat de caracterul turistic al orasului.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 17:01   #9
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
@miercuri,

apropo de metrou, mi-a placut linia M1, aia care ducea in Piata Eroilor, langa Zoo.
statii mici, parca erau interioare de casute "jucarii"
intr-adevar, e un oras de revazut, mai ales de pe puntea vaporaselor.
in plus, n-am vazut nici un politist, nicaieri.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 17:34   #10
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
M1 e cea a doua cea mai veche linie de metrou din lume si cea mai veche de pe continent, Anglia fiind insulara.
Ungurii cu care am interactionat eu toti vorbeau engleza foarte bine, mai putin un vanzator de la ceva fast food, care ne-a si gresit comanda.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 19:02   #11
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
cateva lucruri de aplicat si pe terasele romanesti:

1. ventilatoare care pulverizau o perdea fina de apa intru racorirea clientilor aflati la mese.
2. vinuri vandute la "decilitru"(suta de mililitri)...astfel incat sa poti lua un pahar, doua de vin si nu o sticla intreaga de 0,75 litri...mai ales in situatia in care toate vinurile de acolo erau foarte scumpe
3. sucuri fresh, facute direct la terasa, nu luate din comert.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 19:07   #12
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
punctul 1 a aparut si la noi
2-ul da, in 3 cazuri din 20 nu pot termina o carafa de un litru din vinul casei
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 20:10   #13
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Dintre orasele vizitate de mine, cred ca cel mai mult mi-a ramas in suflet Atena.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 23:30   #14
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by StefanDo:
punctul 1 a aparut si la noi
2-ul da, in 3 cazuri din 20 nu pot termina o carafa de un litru din vinul casei

3 cazuri din 20? e un procent bun
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2009, 23:47   #15
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
una peste alta, trebuie sa remarc ca oricate calatorii ai face, la un moment dat ai un sentiment de desertaciune.
eu revad foarte rar fotografiile sau filmele facute in concedii.
calatoria nu poate fi traita decat "live" , fotografiile sunt inutile.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 11:57   #16
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Parisul este orasul de care m`am indragostit si unde m`as muta definitiv daca as avea ocazia.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 12:27   #17
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
mie mi-a placut budapesta, imi pare rau ca n-am stat decat 2 zile. e un oras f frumos, dunarea e spectaculoasa, iar partea aia de pe deal (buda sau pesta?) are o multime de stradutze pe care mi-ar placea sa ma plimb aiurea. insa n-as locui acolo, maghiara mi se pare ingrozitoare - no offence care sunteti unguri.

@ricutza - intr-adevar ungurii nu prea o dau pe engleza, dar stai sa vezi cum sunt bulgarii (asa oameni n-am mai vazut, sa nu stie o boaba de engleza - in toata statiunea veliko-tarnovo, am gasit un singur tip care vorbea - ce-i drept, fluent - engleza, iar restul - prin semne nene! iar la balcik, desi la restaurante chelnerii brodeau o englezo-romano-ruso-bulgara, in magazine nu stiu nici ce e "water")

parisul nu stiu de ce nu m-a dat asa pe spate, ma rog, poate ptr ca m-a luat racela inca din aeroport si am petrecut o saptamana "romantica" pe coldrex si pastile de gat. si poate ptr ca eram prea disperarata sa vad muzee si sa-mi iau carti si n-am mai putut fi asa receptiva la farmecul parizian. e un oras frumos oricum, mi-a placut f mult la jardin de tuilleries, in gradina muzeului rodin (aveau niste sezlonguri de lemn pe care puteai sa stai sa citesti sau sa lenevesti), la orangerie, muzeul cu "nuferii" lui monet, un loc discret, cu totul altfel decat supraglomeratul luvru.

si cam atat am vazut eu, sambata plec la praga, sper sa nu ma dezamageasca excursia asta

@keep - ai dreptate cu sentimentul ala de desertaciune, bine ca nu-s singura "ciudata"
insa cu pozele mie mi se pare invers. eu imi selectez cateva, le printez si ma uit pe ele ori de cate ori sunt deprimata. nu stiu de ce, mi se pare ca in poze par mai fericita decat in realitate
__________________
breeee....

Last edited by bre : 23 Jul 2009 at 12:30.
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 12:35   #18
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Smile

Originally Posted by StefanDo:
punctul 1 a aparut si la noi
2-ul da, in 3 cazuri din 20 nu pot termina o carafa de un litru din vinul casei

aoleu! să înţeleg că tu şi Keep nu invitaţi pe nimeni la restaurant, sau nu vă invită chiar nimeni, de beţi de unul singur?!
nu ştiu cum se face, vb vine, dar io/ noi pe oriunde-aş bântui întotdeauna fraternizez, drept urmare o bună parte din pozele mele/ noastre sunt şi cu/ despre oamenii cu care-am socializat/ băut.

cât despre poze, şi peste ani îmi amintesc sentimentul avut când am apăsat pe declanşator.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 13:17   #19
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Praga am inteles ca este un oras foarte frumos.Sunt convins ca o sa iti placa.

In alta ordine de idei ... nu consider un lucru rau ca ungurii nu ar fi stiut engleza.Stau si ma gandesc cata engleza stiu romanii de la noi ... daca sunt nevoiti sa ajute vreun strain cu indicatii.In plus are si un mic farmec faptul ca nu te intelegi cu localnicii si trebuie sa comunicati prin semne.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2009, 13:22   #20
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
berlinul si barcelona sunt orasele in care m-as muta si maine
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells