Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2011, 11:02   #41
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by gionloc:
nu e rau la tiff, e cald in cluj, e si lume, azi incepe competitia.

eu cred ca poti mai mult de atat.

sigur ca putem mai mult, eu, tu minrep si nu numai
dar fiecare scriem pe saituri personale, bloguri, liternet, slicker si asa mai departe.
forumul cinemagia, in ultima vreme si in mare masura, pare un proiect de adormire culturala nu de sustinere a culturii (cinematografice).

din ce am vazut pina acum, doar Winter's Bone mi-a placut (si asta nu foarte mult). filmele din comeptitie, cele proiectate aseara, sint asa si asa - primul, cel indian - spre slab de tot - al doilea, cel ucrainean.

daca va puteti lipsi de proiectiile din competitie miercuri seara, cel putin pina joi dimineata, cind vor fi reluate filmele respective, haideti la pensule la competitia locala. sint citeva proiecte bune acolo, unele mai bune decit multe dintre scurtmetrajele ZFR. ne putem cunoaste si putem schimba o vorba dupa proiectie.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 14:18   #42
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by MinRep:
So far, "Cave of Forgotten Dreams" si "Misterele Lisabonei" sunt must-see-uri. Si nici "Le quattro volte" sau filmele lui Pierre Etaix nu sunt deloc rele...

"Misterele Lisabonei" e splendid, e dovada ca poti face cinema suprem si dintr-un material frivol cum ar fi un roman de aventuri in stilul lui Alexandre Dumas.
Eu l-am vazut deja inainte sa ajung acolo pentru ca proiectia lui se suprapune cu "Nader si Simin" si vreau neaparat sa vad filmul iranian.

Dar "Misterele Lisabonei" e un obiect de arta frumos, atat de bine slefuit si bibilit ca nu m-am plictisit deloc in 4 ore si jumatate. Nu e o experienta de cinefilie dura, din categoria "artsy", e un film pentru publicul larg, dar cu o executie de mare rafinament. E frumos de tot, ce sa mai.

Si daca nu ma credeti pe mine, o zice si Mihai Chirilov: "Misterele Lisabonei" e "capodopera incontestabilă a acestei ediții".

Patru ore și jumătate de Mistere ale Lisabonei (Raúl Ruiz). O proiecție doar pentru cei antrenați sau speri la un public mai larg?
General vorbind, sper ca fiecare film să aibă parte de publicul pe care îl merită. În ce privește Misterele Lisabonei, capodopera incontestabilă a acestei ediții, pierderea va fi a celor care judecă filmele după durată. E o ocazie unică de a vedea acest film pe un ecran mare, în condiții tehnice impecabile, pe care nici un cinefil nu trebuie s-o rateze. Cît despre publicul larg, voi spune doar că filmul ăsta a fost distribuit în Franța în cinematografe, cu un considerabil succes de box-office – așadar, nu mi se pare deplasat să anticipez o sală plină, date fiind sofisticata poveste de epocă, plină de răsturnări de situație, și rafinamentul imaginii. ( http://www.dilemaveche.ro
/sectiune/dileme-line/articol/prima-zi-interviu-mihai-chirilov )

Last edited by varu : 06 Jun 2011 at 14:40.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 16:13   #43
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by gionloc:
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by gionloc:
nu e rau la tiff, e cald in cluj, e si lume, azi incepe competitia.

eu cred ca poti mai mult de atat.

sigur ca putem mai mult, eu, tu minrep si nu numai
dar fiecare scriem pe saituri personale, bloguri, liternet, slicker si asa mai departe.
forumul cinemagia, in ultima vreme si in mare masura, pare un proiect de adormire culturala nu de sustinere a culturii (cinematografice).

din ce am vazut pina acum, doar Winter's Bone mi-a placut (si asta nu foarte mult). filmele din comeptitie, cele proiectate aseara, sint asa si asa - primul, cel indian - spre slab de tot - al doilea, cel ucrainean.

daca va puteti lipsi de proiectiile din competitie miercuri seara, cel putin pina joi dimineata, cind vor fi reluate filmele respective, haideti la pensule la competitia locala. sint citeva proiecte bune acolo, unele mai bune decit multe dintre scurtmetrajele ZFR. ne putem cunoaste si putem schimba o vorba dupa proiectie.

eu, sincer, as posta aici ce am scris pe blog, insa mi-e frica de critici...
cat despre competitia locala, as veni cu cea mai mare placere. eventual, ne intelegem toti prin pm-uri si stabilim.

@varu... pentru curaj. eu inca nu il am.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 16:39   #44
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Amador

na, ca am scapat de greata si ma risc...



"Intr-o lume dominata de un caracter cenusiu-amarui, in care lupta pentru supravieturie si pentru o viata mai buna primeaza, isi face simtita “evolutia” in plan spiritual, mental, “interior” o tanara fata. La inceputul unui nou drum, usor dulce dar amarui, dorinta de “afirmare” si instinctul matern ne releva modul in care oamenii reactioneaza in cele mai bizare, si totusi normale, situatii. Reactiile in fata mortii sunt de necontrolat. Ele sunt semnatura personalitatii si gandurilor pline de disperare, frica, emotie, care ne cuprind in momentul fatal. Si ai crede ca e moral sa faci ceea ce este bine insa nimeni nu intelege ce e bine pentru cei din jur.

Sunt sigura ca majoritatea celor care au vizionat filmul au ramas la sfarsit cu un gust amar. Au fost dezamagiti si au criticat decizia Marcelei in urma mortii lui Amador. Insa decizia a fost o urmare a unei lupte interioare de neimaginat. Iar instinctul de conservare a invins, pentru ca mai apoi, intocmai ca un infractor desavarsit, Marcela sa reuseasca sa isi ascunda secretul cu un talent demn de invidiat. Pana cand, se produce “dezastrul”. Insa, doar la inceput, pentru ca, ironic, finalul filmului (un final care te ia prin surprindere) se vrea a fi unul fericit. Desigur, fericit cu ghilimelele de rigoare daca stam sa ne gandim ca intregul film se bazeaza pe incrcarea disperata de a te agata de o singura sansa si de a profita de ea, chiar daca sansa aceea va da nastere unei imoralitati puternice.

E interesanta evolutia personajului principal de-a lungul filmului. Daca la inceput era marcata de aflarea vestii ca va avea un copil si se lupta pentru un trai mai bun, la sfarsit, ea ne demonstreaza ca exista viata dupa moarte… iar decesul nu inseamna intotdeauna un capat de drum.

Insa filmul nu e doar o arta in sine. E o intrebare adresata tuturor.

“Ce ai face daca?”

Iar eu, sincer, probabil ca as face acelasi lucru."

restul detaliilor, aici

nu am pus tot, ca e cam lung... (pentru mine)
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 16:43   #45
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Acuma fiecare are părerile lui şi chiar dacă se spune că sunt obligatorii de văzut deseori se poate să fie proaste din alt punct de vedere. De exemplu eu evit documentare sau filmele din secţiunile fără limită sau umbre. Nu-mi plac şi gata. Desigur că la vreo 2-3 mă şi duc, poate, poate găsesc şi ceva interesant din acele secţiuni, dar mai tot timpul ies dezamăgit.

Din ce am văzut până acum mi-au plăcut cel mai mult Incendii şi Regele de pe Insula Diavolului.
Cele din competiţie chiar au fost destul de bune, eu chiar am râs binişor la ambele. Zombie cu ţâţe mari a fost singura prostie văzută până acum, jumate din film a fost fără zombie deloc, nici ţâţe n-au fost prea multe, dar culmea a avut şi 3D ca să mă dispere de tot.

Restul în general mi-au plăcut cu menţiuni speciale pentru An Bisect şi Tinereţe irosită care chiar au avut câteva scene chiar cool de tot. Iar Winter's Bone chiar dacă mi-a plăcut, parcă mă aşteptam să fie mai bun.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 23:51   #46
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
foarte bine, scrieti cu atentie despre ceea ce vedeti, incercati sa va exrimati gindurile cit mai elocvent si o sa fie bine.
de critici sa nu va temeti. sa luati aminte la ce spun, daca spun lucruri inteligente, si sa corectati in timp aspectele semnalate acolo.

no,
io vin dupa inca o zi de filme. in competitie a aparut un film ceva mai rasarit, cel cu imperialistii. productie independenta americana cu ritualuri din lumea artistilor. ironic, politic, merita vazut.
al doilea film din comeptitie mi-a taiat elanul vital. the silence, film german cu crime, vrea sa fie o meditatie asupra moralitatii, probleme de viata si moarte, insa constructia hollywoodiana, cu secvente bombastice si cu muzici care tre sa iti zborleasca parul, il apropie mai mult de realizarile de televiziune decit de incercarile cinematografice decente. are, totusi, citeva momente bune, de aceea nu e chiar duda.

pina acum n-am vazut niciun film despre care sa pot spune ca e tare, ceea ce, pina la urma, tot e un fel de record :-s
iar comeptitia umbre e mult mai consistenta decit competitia lungmetrajelor.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2011, 09:19   #47
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
principii de viata e slab,
noroc cu la vida util, care m-a scos din amorteala capatata in timpul multor vizionari de filme indoielnice.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2011, 10:14   #48
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Yup, si mie mi-a placut ”La vida util”. Deocamdata e cel mai bun din ce am vazut in competitie.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2011, 12:51   #49
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
N-am văzut la vida util, dar sunt de acord că Tăcerea şi Principii de viaţă sunt destul de slabe.

La Principii de viată ce m-a frapat a fost reacţia publicului care a râs la înjurături şi strica tot momentul dramatic şi mai rău râsul era aşa de tare că mai şi acoperea sunetul filmului.

Cine ştie poate când apare în cinematografe şi vom fi 3-5 oameni cum se întâmplă de obicei cu astfel de filme s-ar putea să-mi placă mai mult.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2011, 23:37   #50
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@sergiuseling
publicul poate ridea tocmai de incercarea de a scoate dramatism din injuraturi cool!


la jumatatea filmului lui Tarr Bela am plecat. trebuia sa ajungla proiectia de la pensule, dar numai bine ca venise dupa tuica prietenul batrinului nostru. cind o inceput sa vorbeasca de parca era profetu Isaia m-am speriat, am zis ca vine sfirsitu lumii oricum, si am plecat. nu stiu ce-o fos tin mintea lu Tarr Bela si unde o fi intilnit el batrini care sa incinga o sezatoare in care sa discute filosofia romantica germana.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2011, 23:45   #51
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Am vazut intre timp si Tacerea si prefer sa nu il discut. Principii de viata urmeaza sa-l vad vineri, dar sunt curios, oricum.

In schimb, tocmai vin de la „Sin retorno”, care mi s-a parut foarte bun. Inițial, am crezut ca o sa fie un thriller obișnuit, poate ceva mai „comercial” decât restul filmelor din competiție, dar e un film care reușește să surprindă in continuu fara sa sara calul. Situatiile in care sunt puse personajele sunt foarte convingatoare, iar actorii se descurca foarte bine. Ar merita macar un premiu de interpretare/regie... ceva acolo...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2011, 23:50   #52
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by gionloc:
@sergiuseling
publicul poate ridea tocmai de incercarea de a scoate dramatism din injuraturi cool!


la jumatatea filmului lui Tarr Bela am plecat. trebuia sa ajungla proiectia de la pensule, dar numai bine ca venise dupa tuica prietenul batrinului nostru. cind o inceput sa vorbeasca de parca era profetu Isaia m-am speriat, am zis ca vine sfirsitu lumii oricum, si am plecat. nu stiu ce-o fos tin mintea lu Tarr Bela si unde o fi intilnit el batrini care sa incinga o sezatoare in care sa discute filosofia romantica germana.
Yeah, nici eu nu stiu prea bine ce a vrut Tarr in general sa faca cu filmul asta, dar trebuie sa recunosc ca a fost destul de hipnotic sa stau 2 ore jumate in fata ecranului. Si asta chiar daca proiectionistul parca a sabotat intentionat filmul, facand sa dispara subtitrarea la un moment dat (si fiindca personajul citea din Biblie, s-ar putea sa fi zis chiar ceva relevant... desi, mai degraba nu...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2011, 08:59   #53
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Cred că ar fi fost un moment ca acela când a venit tipul să bea un pahar. Or fi fost chestii interesante, dar cei 2 n-aveau nicio treabă cu chestiile spirituale şi probabil ar fi avut aceeaşi reacţie.


Legat de tipul care s-a ocupat de sunetul din film şi a spus ceva la final. Eu parcă am auzit cum că Tarr ar vrea să trăiască precum cei 2, dar poate am înţeles greşit pentru că s-a tradus cum că Tarr ar vrea să ne arate cum trăiesc cei 2.

Oricum prea mult nu prea avem ce discuta despre acest film că nu se întâmplă nimic şi nu cred că vrea cineva să spună ceva, dar experinţa vizuală şi auditivă e într-adevăr ceva special şi poate să ne facă să simţim cum trăiau cei 2.

Cert e că la filmul ăsta au plecat cei mai mulţi oameni din sală de când mă duc eu la filme. Parcă au fost vreo 30-40 de minute fără să plece nimeni, dar apoi plecau rând pe rând. Rar dacă erau 2 minute în care să nu plece nimeni.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2011, 13:07   #54
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
mail de la MUBI:

Filme gratis
de la TIFF 2011


MUBI continuă parteneriatul cu Festivalul Internaţional de Film Transilvania, pentru a prezenta o parte dintre filmele din programul acestuia utilizatorilor de Internet de pe teritoriul României. Le puteţi urmări gratis pe durata festivalului, între 3 şi 12 iunie.

http://mubi.com/programs/transilvani...film-festival/
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2011, 14:22   #55
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
cea mai faina bucata pe care am citit-o despre Turin Horse
http://cinesseur.blogspot.com/2011/0...orinoi-lo.html
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2011, 21:26   #56
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Am citit-o si eu azi ...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 00:12   #57
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
loverboy, slab, amatoricesc si revoltator.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 09:11   #58
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Mi-a zis si mie cineva acum cateva zile ca-i slab... Abia astept sa-l vad si io...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 10:44   #59
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Foarte bun ”La vida util'',film pe care l-am vazut pe www.mubi.com Mi-a placut lectia predata studentilor la drept.

Parca acum o saptamina domnul cinesseur dadea semne de oboseala si dorea sa se retraga precum Chivu .Vad ca si-a bagat mintile in cap ,spre bine lui dar mai ales al nostru.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 23:40   #60
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by gionloc:
loverboy, slab, amatoricesc si revoltator.

pai la ce sa te astepti de la "regizorul" mitulescu?
traim ultimele zvacniri ale incompetentei camuflate sub drapelul generos al "noului val".
vad ca "constantin popescu" a luat premiul de regie la TIFF cu un alt subprodus, "principii de viata".
eu zic ca mai e putin si scapam de acesti impostori.
una dintre solutii este ca scenaristii sa-i refuze.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells