Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Aug 2015, 21:18   #2021
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
multumesc pentru sugestie, dar nu prea m-ai nimerit. in primul rand, modestia-mi specifica, ma obliga sa recunosc faptul ca sunt o novice in prepararea deserturilor, mai precis, "aproape o catastrofa". imi ies foarte putine retete, fiindca nu am experimentat indeajuns, nu am avut inclinatie spre ramura aceasta a artei culinare. dar stiu cu siguranta sa fac un chec, cea mai simpla si rapida prajitura, dupa parerea mea.
acuma, despre opera mulatrei: impresionanta, vizual! si-atat. nu m-ar tenta sa gust din ea, nu stiu, probabil atata rosu imprima un aspect prea...artificial. am vazut mai demult o tipa la tv (intamplator era tot negresa), care prepara un tort multietajat, format din blaturi la fel de rosii, acoperite cu un strat gros si alb de fondant, decorat cu inimioare rosii. la final, arata juvenil si-atat. nimic din ce am vazut in timpul pregatirii nu m-ar fi imbiat sa-l gust. nu stiu daca ai vazut-o vreodata pe Fionna, englezoaica de la Casa deliciilor dulci. prepara niste blaturi extraordinare pentru torturi. am urmarit-o de mai multe ori si o invidiez pentru dexteritate, aparatura din dotare si ingredientele de care are parte ca faca asemenea bunatati. din pacate, are acelasi obicei care mie imi displace profund: acopera blaturile cu acelasi strat gros de fondant si apoi decoreaza cu tot felul de fundite, snurulete, stelute, bombonele cip si alte prostioare artificiale, pe care, babele noastre le gasesc numai bune de pus pe coliva.
intamplator, acum cateva seri, am ramas si eu masca, vazandu-l pe Raymond Blanc, preparand ceva cu adevarat rafinat, ceva care sa-ti ademeneasca simturile:
https://youtu.be/bqULwaeZpJo
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2015, 21:35   #2022
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pun si poza, pentru cei care nu au curiozitatea sa urmareasca filmuletul:
1438aed905332b5bfea871ad4e4d5279.jpg
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2015, 20:24   #2023
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
zacusca de 2015. anul asta am pregatit conserve pentru iarna in cantitati rezonabile. mi-am asigurat o rezerva zdravana de rosii in diverse recipiente, in sticle, in borcane, in pungute pentru congelator, iar pentru celelalte, nu am avut inspiratie si avant. ieri, nu stiu ce mi-a venit pe chelie si m-am gandit la zacusca. piata ofera de toate in perioada asta, asa ca, rapid m-am pus pe treaba si uite ce a iesit:
008.JPG
012.JPG
023.JPG
in urma cu ani, preferam sa pun mai multe vinete in zacusca, acum mi-am schimbat gustul si o prefer cu mai mult ardei si suc de rosii. cantitatile folosite de mine:
-3 vinete
-4 ardei grasi verzi
-1 kg gogosari
-2 kg ardei kapia
-2 cepe
-200 ml ulei
-sare dupa gust
cca 2 l de suc de rosii, proaspat preparat si fiert. pentru el va trebuie cam 5 kg de rosii, foarte coapte, chiar rascoapte. sunt foarte dulci si aromate, chiar daca nu mai au fata comerciala.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2015, 22:09   #2024
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
In ultimul timp gatesc doar lucruri extrem de simple si bune, zic eu. Nici de sarbatori n-o sa ma omor, o s-o tin tot asa.

In ultimele luni bostanul a fost la mare pret, si inca e, eu am 3-4 care inca nu mi-au inghetat in magazie. Si imi place bostanul sau dovleacul, cum vreti sa-i spuneti la nebunie. Il maninc gol, cu tot cu coaja, fara niciun fel de condiment si mi se pare ca are tot ce-i trebuie. Dar cum nu pot minca bostan gol intr-una, ce-mi ramine dupa o zi sau doua pun in supa. Supa o fac cu tot felul de alte vegetale, ce am la indemina, dar musai usturoi si ceapa calite. In ultimul timp am inceput sa-i pun lapte de cocos, nuca, nu animalul si e ok.



Tot la capitolul super-usor, salata de quinoa, in care se poate inlocui quinoa cu orice alta grina si vegetalele la fel. Cind am gatit salata asta, acum citeva zile si am vazut ce frumos stau colorate toate vegetalele in tigaie, nu m-am putut abtine sa nu fac o poza la un asa mozaic alimentar.



Produsul final.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2015, 23:32   #2025
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Continuam seria mincarilor sanatoare pre-Craciun.

Daca as avea parte toata viata de iarna de anul asta, de pina acum, as trai fericita pina la 100 de ani, chiar daca n-ar exista decit anotimpul asta. Inca se gaseste salata in piata, asa ca profit atit cit se poate.



Si piesa mea de rezistenta, mincarea pe care as putea s-o maninc zi si noapte, khichdi, care are variante infinite. Poate o sa pun si alte poze cu alte variante. Impreuna cu cartea care tocmai mi-a venit azi in posta, How not to die

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2016, 20:30   #2026
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in ultima vreme, nu v-am mai rasfatat (incitat) privirile cu "operele" culinare care rasar in oalele mele, fiindca nu am simtit un entuziasm necesar pentru a le poza, pe de-o parte, iar pe de alta parte, m-am plafonat, am ramas fixata pe anumite feluri de mancare de care eram sigura ca-mi reusesc, nemaigasind timp, imbold,motivare, toate la un loc, pentru experiente culinare noi. sincera sa fiu, lucrul acesta nu-i unul bun. bucataria imi da niste senzatii placute, imi place ca loc de relaxare, in ciuda efortului fizic pe care trebuie sa-l faci, inainte si dupa prepararea unui fel de mancare, oricat de simplu ar fi el...
ma enerveaza sloganul care se tot repeta zilnic la TV: "pentru o viata sanatoasa, consumati in fiecare zi, fructe si legume". nu ma deranjeaza mesajul transmis, pentru ca legumele si fructele ar trebui sa fie o parte importanta a alimentatiei noastre, dar in perioada asta a anului, mi se pare nepotrivit sa indemni la asa ceva, cand exista deja o psihoza in legatura cu otravurile pe care le contin legumele si fructele proaspete, care provin aproape exclusiv din import. m-a cuprins lehamitea si am apelat la conservele productie proprie, dar, din pacate, cu ele, nu prea pot experimenta, pot doar, sa-mi potolesc nostalgia dupa vara, regasita cumva si-n gustul legumelor din borcan. asadar, umila mea demonstratie culinara, va fi o amarata de fasole,pregatita in doua variante, ambele, bune de sa te lingi pe degete. nu este prima data cand pun poze cu fasole, dar acum am fost entuziasmata, ca dupa nu stiu cat timp, am gasit sa cumpar fasole uscata care sa nu ramana gloante in urma fierberii, fie ca ea provenea din China, Egipt, sau mama naibii stie din ce alta tara.
022.JPG
034.JPG
043.JPG
048.JPG
059.JPG

Last edited by rvn : 07 Jan 2016 at 20:39.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2016, 20:35   #2027
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
imi pare nespus de rau, ca nu am repetat in toamna care a trecut, reteta gasita in cartea Silviei Jurcovan cu ardei copt ln borcan. eu am pus gogosar si mi-a iesit excelent, dovada: uite cum arata dupa doi ani:
061.JPG
063.JPG
savoarea si gustul sunt bestiale, nu se compata cu al celui pus in congelator. si merg cu fasole si nu numai...

Last edited by rvn : 07 Jan 2016 at 20:37.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2016, 23:14   #2028
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Arata foarte bine, rvn, desi eu as alege oricand gogosarul nefiind amator de fasole. Gogosarul e murat, sau cum l-ai conservat?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2016, 21:26   #2029
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
gogsarul e copt si apoi pus la pastrat in marinata cu boabe de mustar...
avantajul este ca nu astepti sa se decongeleze daca ai ales metoda pastrarii in congelator, fara marinata, evident. doar desfaci borcanul si inca se mai simte gustul de copt, destul de pregnant. diferenta este destul de semnificativa fata de ceilalti, fiindca prin decongelare, se duce si sucul propriu, ardeii isi pierd mult din savoare si dulceata. in plus, reteta Silviei Jurcovan, sfatuieste sa pui ardeii intregi, cu tot cu cotor. Doamna Jurcovan are dreptate. chiar daca cotoarele ocupa loc in borcan, aspectul este cu totul altul, iar ardeii, ramanand intregi dupa coacere, pastreaza si mai bine aroma de copt. eu pun gogosarii intregi in otet si in varianta clasica, necopti, si se pastreaza de minune cateva luni.
poti cumpara ceva similar din orice supermarket, dar sunt aproape sigura ca nu-s ca cei facuti in casa. daca spui ca fasolea nu-i pe placut tau, atunci, ii poti asocia cu o friptura. cred ca merg si cu peste, dar nu oceanic, ci peste de apa dulce. de fapt, merg de minune adaugati intr-un sos, ii vor conferi excelent gust dulce-acrisor.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2016, 02:21   #2030
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Imi plac vinetele la nebunie; simple, coapte, prajite si cu catei de usturoi pe deasupra dar, destul de rar, ma aventurez sa fac si ceva mai complicat, gen musaca. Pe linga vinete am copt si dovlecei. E o nebunie! Maninc carne destul de rar, 2-3 ori pe luna, dar daca s-ar ocupa cineva sa-mi gateasca asa ceva mai des, n-as zice nu. Nu am incercat cu ciuperci, as putea sa incerc, eventual, doar cu dovlecei iar cu boabe de soia in nici un caz nu as face; nu recomand nimanui sa manince asa ceva.



Si un mic dejun, pe care mi-e cam lene sa-l fac.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2016, 14:42   #2031
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
legumele le-ai sotat inainte de a le pune in vasul termorezistent? cu carnea cum ai procedat? eu,de regula, nu le pun crude direct in cuptor...
ideea de a combina ciuperci cu vinete si dovlecei, sau numai vinete,dovlecei cu ciuperci, nu cred ca este chiar atat de inspirata. muscaua ta este una de inspiratie greceasca, cred ca s-ar combina mult mai bine cu ardei si rosii, ciupercile sunt mai fade, la fel cum sunt si dovleceii, daca nu-i acoperi cu cascaval si-i gratinezi. merg si ierburi mediteraneene, fara ele, reteta n-ar fi desavarsita. oregano,busuioc....sunt condimente de baza intr-un asemenea fel de mancare...
cand ma gandesc la el, ma gandesc la vara, fiindca aceasta musaca reprezinta expresia verii in materie culinara, datorita combinatiei de legume, arome extrem de imbietoare si culori. nu stiu daca am mai spus-o, dar atunci cand pun ardeii la copt pe tabla in bucatarie si simt mirosul acela inconfundabil ca se degaja in aer, parca gatesc cea mai rafinata mancare cu putinta. si este atat de simpla si de buna...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2016, 15:12   #2032
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
tot in spiritul ardeiului copt va arat ce simplu se pregateste un sos pesto cu el, sos cu care se pot prepara ultrarapid, niste paste delicioase. recomand din toata inima amatorilor, sa renunte la sosul pesto de cumparat si sa incerce sa-l pregateasca singuri, cu ardei copt, sau fara, oricum iese o nebunie in farfurie:
060.JPG
062.JPG
065.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 13:23   #2033
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Pare neobisnuit sau inedit sa citesti asa ceva, dar Eminescu s-a preocupat si de teatru vesel. Comedia sa intitulata "Gogu tatii" cu siguranta ar fi fost un succes de casa odata terminata.
E o lectura placuta!
Fiindca e ora mesei, un citat pe profil din aceasta piesa:
"Ei, atunci mă duc să te anunţ cuconaşule pentru că stomahul meu e setos de adoraţiunea unei fripturi."
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 22:41   #2034
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
legumele le-ai sotat inainte de a le pune in vasul termorezistent? cu carnea cum ai procedat? eu,de regula, nu le pun crude direct in cuptor...
ideea de a combina ciuperci cu vinete si dovlecei, sau numai vinete,dovlecei cu ciuperci, nu cred ca este chiar atat de inspirata. muscaua ta este una de inspiratie greceasca, cred ca s-ar combina mult mai bine cu ardei si rosii, ciupercile sunt mai fade, la fel cum sunt si dovleceii, daca nu-i acoperi cu cascaval si-i gratinezi. merg si ierburi mediteraneene, fara ele, reteta n-ar fi desavarsita. oregano,busuioc....sunt condimente de baza intr-un asemenea fel de mancare...

rvn, am copt si apoi am si calit dovleceii si vinetele; pentru ca mi s-au parut prea uscate dupa ce le-am scos din cuptor. Daca le-as fi lasat sa se inmoaie cu sare inainte probabil era ok, asa fac vinetele la cuptor cind fac salata de vinete si atunci ies bune. Carnea o calesc impreuna cu ceapa si apoi adaug sosul de rosii. Nu, nu pun nimic crud in cuptor, cred ca ar iesi ceva inotind in lichid daca as face asa. Daca incerc musaca cu ciuperci pun doar dovlecei, vinetele nu se combina bine cu ciuperci si ciupercile le amestec cu sos de rosii. Am facut in trecut si lasagna cruda, de dovlecei, ciuperci si spanac. Ar fi ceva similar, fara spanac si facut la cuptor.

Originally Posted by rvn:
tot in spiritul ardeiului copt va arat ce simplu se pregateste un sos pesto cu el, sos cu care se pot prepara ultrarapid, niste paste delicioase. recomand din toata inima amatorilor, sa renunte la sosul pesto de cumparat si sa incerce sa-l pregateasca singuri, cu ardei copt, sau fara, oricum iese o nebunie in farfurie:

Aici, pesto sauce de obicei e verde, are la baza busuioc si pine nuts (intolerabil de scumpe) si usturoi. Se fac tot felul de alte combinatii, am facut si eu; cu spanac, cu kale, cu orice alte nuci in afara de pine nuts. Sosul tau cu ardei copti mi se pare o nebunie. Gasesti asa ceva pe post de antipasto pe care sa-l maninci cu biscuitei, nici n-ai nevoie de paste,dar evident si eu sint 100% pentru tot ce e facut in casa, nimic din magazin nu poate fi la fel de bun si sanatos. In ultimul timp chiar am observat ca aproape orice cumpar gata facut imi face rau. Ai pus ardei, cascaval si busuic, eventual usturoi?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2016, 20:42   #2035
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
rvn, am copt si apoi am si calit dovleceii si vinetele; pentru ca mi s-au parut prea uscate dupa ce le-am scos din cuptor. Daca le-as fi lasat sa se inmoaie cu sare inainte probabil era ok, asa fac vinetele la cuptor cind fac salata de vinete si atunci ies bune. Carnea o calesc impreuna cu ceapa si apoi adaug sosul de rosii. Nu, nu pun nimic crud in cuptor, cred ca ar iesi ceva inotind in lichid daca as face asa.
acum sunt convinsa ca a iesit delicios. ai procedat foarte bine. daca nu coceai legumele (eu le soztez in tigaie cu foarte putin ulei, doar cat se inmoaie putin), vinetele si-ar fi lasat toata zeama amara, iar dovleceii s-ar fi intarit, iar carnea, obligatoriu trebuia calita cu ceapa. in sosul de rosii puteai adauga o lingura de otet balsamic si condimentele, dar cred ca nu ti-ar fi fost pe plac.
fac si sos pesto verde, cu busuioc, nuci sau migdale, ulei de masline, suc de lamaie si usturoi, dar atunci cand este sezonul ardeiului rosu imi place sa pun si ardei copt in el, ii da un gust deosebit.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2016, 19:57   #2036
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
A venit vremea sa ma laud si eu cu sarmalele mele. Dupa vorba din batrini: nu-i pentru cine se pregateste, e pentru cine se nimereste, desi le-am facut pentru copil, va trebui sa le maninc eu in urmatoarea saptamina sau mai mult.

Am gasit varza murata cu foi subtiri si a fost o placere sa pregatesc ingredientele si sa rulez sarmalele in timp ce am ascultat diversi doctori vorbind despre fat.

Nu prea le-am dat fata. Le-am lasat la cuptor aproape 3 ore la 325F si mi-a fost frica sa nu se usuce, asa ca nu le-am lasat pina s-au rumenit. Dar pot sa le pun in tavi micute, atit cit se maninca si sa incerc sa le fac mai aratoase.





Si ultima mea mincare preferata pentru mic dejun, prinz si cina: ceapa, dovlecei, rosii, spanac/kale calite si oua sparte printre ele.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2016, 21:39   #2037
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ma bucur, draga mea, ca ti-ai luat "revansa". ai fost smechera si n-ai mai suflat un cuvintel despre umplutura, numind-o destul de elegant, "ingrediente". dar, nu-i bai! sunt convinsa ca in oala aceea cu iz de Romania, sarmalele au avut exact ceea ce-ti doreai si-al tau copil, nu stie ce a ratat....
imi place si chestia aceea cu oua, dar nu stiu daca as putea manca trei dintr-o data, desi stiu ca unii pot manca omlete gigantice la o singura masa..
eu am gatit pui cu sos de mustar, miere si tarhon. am invelit carnea in folie si s-a gatit perfect.
126.JPG
145.JPG
dar cu ceea ce voiam de fapt sa ma laud era desertul. cel de saptamana aceasta, o prajitura simpla si delicioasa. blat crocant din albus cu nuca coapta in cuptor, peste care am intins ciocolata topita, crema de vanilie si frisca.
150.JPG
acum doua saptamani, cand eram in febra scormonitului in congelator, am reusit sa fac o tarta cu visine puse asta vara la pastrat. mi-am cumparat pana si dispozitiv pentru scos samburii pentru asta si cand am scos prajitura din cuptor, mi-am spus ca a fost prea ieftin la 5 lei...
041.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2016, 21:40   #2038
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, sarmalele sint cu carne. Au fost destinate copilului, dar, cum nu sintem in aceeasi localitate si nu s-au mai potrivit programele n-am avut cum sa i le pasez. S-au mincat de alte persoane, mari micatori de sarmale, care aveau si ei facute in casa, dar eu am insistat sa se manince ale mele Am urmat reteta Sandei Marin aprox. M-a invatat mama sa le rad si un morcov si in plus am facut si supa de vita in casa, sa adaug la carnea tocata, sa nu fie uscata. Au durat peste 4 zile pregatirile, cu supa cu tot - numai aia a fiert vreo 36 de ore.

Arata bine prajitura ta cu blat de albusuri. Poate ma invrednicesc sa fac si eu ceva dulciuri, cu cit mai putin zahar, daca se poate.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2016, 20:08   #2039
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Arata bine prajitura ta cu blat de albusuri. Poate ma invrednicesc sa fac si eu ceva dulciuri, cu cit mai putin zahar, daca se poate.
as indrazni sa te contrazic. nu este atat de atractiva vizual, cat este de delicioasa. blatul crocant nu este inalt, fiindca nu este pufos, ca cel de pandispan, insa nuca din el, impreuna cu ciocolata amaruie de pe deasupra ii da un gust fantastic.
in seara aceasta am incercat o reteta pe care o tineam demult in asteptare. carnea este rasol de vita. ingredientele, putine la numar, se armonizeaza de minune. practic, la baza este o salata formata din doua legume crude si doua legume calde (sotate). deasupra troneaza friptura si sosul ei format in cuptor, peste. semintele de susan au mai mult rol decorativ, dar se pot presara mai multe, in cazul in care exista mari amatori de asa ceva:
002.JPG
004.JPG
009.JPG
029.JPG
037.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2016, 21:33   #2040
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
deliseuze...
004.JPG
020.JPG
023.JPG
030.JPG
052.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells