Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Nov 2014, 18:50   #161
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by White1:
As fi preferat sa fiu injurat pentru filmul de 3 ore dupa, nu in timpul. E ok si asa, presupun 8-|

n-o sa fie cazul, sunt sigur.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2014, 21:46   #162
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pff, nu ma asteptam sa joci murdar, nu tu Daca n-ai fi reactionat asa rapid nici nu ma gandeam ca nu tu ai propus Garden of sinners. White era singura varianta posibila ca si el a mai avut incercari cu anime-urile, desi era putin probabil sa fi propus el. Si chiar avea sens faza cu Mishima (desi nu stiu daca filmul in sine e pe gustul tau). Iar daca nu te-ai fi bagat la ala era evident ochita aniela, ca-i stiu simpatia pt el
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2014, 22:31   #163
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Degeaba va ascundeti acum dupa "necinstit", "joc murdar". Cine s-a bagat la predictii trebuia sa analizeze bine lucrurile,erau indicii clare. Si pana la urma asa e mai distractiv, n-am facut-o ca sa castig turneul de predictii.. care nici nu exista...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2014, 00:29   #164
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Arata frumos si variata selectia de filme (poate inafara de totally f*cked up ) . Deja am facut rost de 4 dintre ele. Sa speram la un turneu bun, eu o sa fiu mai activ de data asta.
__________________
Strangers passing in the street
By chance two separate glances meet
And I am you and what I see is me

Last edited by oneflyride : 30 Nov 2014 at 00:38.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2014, 09:08   #165
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Avand in vedere ca mi-a placut Oslo. 31 august, acum sunt multumita ca mi-a fost dat "Reprise". Mi-l pastrez pana la dezvaluirile finale ca Mishima vad ca e contestat si poate mi-l ia din nou altcineva,

Si mi-a placut strategia lui rvn, desi, in cazul meu, filmul este pe lista "de vazut" nu "vazute".

Last edited by aniela07 : 30 Nov 2014 at 09:10.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2014, 14:44   #166
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Anemona, nimeni, inca Glumeam. Pe jumatate
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2014, 16:58   #167
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Ok, people, inca o zi si incepem. Daca va lipsesc filme din lista, folositi timpul ramas pentru a face rost de ele.

O precizare privind comentariile de film

In general comentariile de film se impart in trei categorii: review, critica si teorie.
In ce categorie se vor incadra textele postate pentru concurs?
Cred ca se vor incadra la categoria critica. Sa explic. Desi fiecare e liber sa se exprime, nu cred ca exista teoreticieni printre noi, deci teoria iese din schema. Review-ul considera ca cititorul nu a vazut filmul, e o recomandare de a-l viziona sau nu. Iar continutul filmului nu e dezvaluit in intregime pentru a nu strica placerea vizionarii. Ori noi aici incercam facem o mica analiza pentru a justifica nota. Se vor da exemple de scene din film, se vor folosi argumente in privinta calitatii sau a lipsei de calitate a filmului. Deci, ideea e ca veti considera, atunci cand veti concepe textele voastre, ca cei care citesc au vazut filmul. Iar cei care citesc textele fara sa fi vazut filmul sunt avizati astfel ca o fac pe socoteala lor. Nu au dreptul sa ne reproseze spoiler-ele.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2014, 21:55   #168
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Pentru ca vad ca sunt participanti care iau deja mai multe filme si poate incep deja sa se uite la ele, as vrea sa fac o precizare. Desi filmul propus de mine poate fi vazut fara nicio problema independent de seria din care face parte, cei care vor un pic de background suplimentar ar putea sa se uite intai si la "Kara no Kyoukai 2: A Study in Murder". In timp ce partea a 5-a e o capodopera a genului, partea a 2-a e doar un anime bun, de o ora, care introduce universul si o parte din personaje. Repet, nu e deloc necesar sa-l vedeti ca sa intelegeti filmul din turneu, dar cine stie, poate sunt 1-2 persoane care vor imersiune suplimentara.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2014, 22:14   #169
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Merci pentru precizare, chiar voiam sa te intreb. Dar atata timp cat intamplarile din serie sunt episodice e OK.

Si o veste buna, MinRep, cel mai prolific comentator de la turneele Iconoclast, is back, si va participa la turneu.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2014, 22:29   #170
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
Si o veste buna, MinRep, cel mai prolific comentator de la turneele Iconoclast, is back, si va participa la turneu.
That's great news!
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 00:20   #171
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mercutio, care e ordinea de intrare a filmelor in turneu si cum a fost stabilita?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 00:23   #172
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Trag la sorti, ca la toate celelalte turnee. Am imprimat titlurile filmelor sub forma de bilete, le-am pus intr-o cutie, am amestecat si fiul meu a bagat mana si a scos primul bilet.
Nu cred ca se poate stabili o ordine oarecare.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 01:08   #173
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
Am imprimat titlurile filmelor sub forma de bilete, le-am pus intr-o cutie, am amestecat si fiul meu a bagat mana si a scos primul bilet.
Daca spui tu... Cumva mi se pare ca in cazul asta l-ai fi rugat pe fiul tau sa scoata toate biletele pe rand, ca sa se stabileasca ordinea. Pentru ca n-are vreun sens ca timp de jumatate de an sa tot scoata doar un bilet, la miezul noptii ora Romaniei. But maybe that's just me...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 11:17   #174
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by Twinsen:
Pentru ca vad ca sunt participanti care iau deja mai multe filme si poate incep deja sa se uite la ele, as vrea sa fac o precizare. Desi filmul propus de mine poate fi vazut fara nicio problema independent de seria din care face parte, cei care vor un pic de background suplimentar ar putea sa se uite intai si la "Kara no Kyoukai 2: A Study in Murder". In timp ce partea a 5-a e o capodopera a genului, partea a 2-a e doar un anime bun, de o ora, care introduce universul si o parte din personaje. Repet, nu e deloc necesar sa-l vedeti ca sa intelegeti filmul din turneu, dar cine stie, poate sunt 1-2 persoane care vor imersiune suplimentara.
sau, daca vrea sa le urmareasca pe toate, eu, le-am vizionat, la recomandarea unui prieten in ordinea cronologiei actiunii si nu in ordinea cronologica a lansarilor lor. Ordinea ar fi asta: 2, 4, 3, 1, 5, 6, 7,si ultimul, dar nu necesar este epilogul, epilog ce il puteti gasi doar ca bonus pe dvd-uri.
Si asa este destul de greu de inteles... goluri inca apar in poveste... Nu stiu cartea, nu am citit-o, poate ea umple aceste goluri sau, poate, aceste goluri se datoreaza si regiilor, regizorii fiind aproape diferiti la fiecare episod. Nu stiu ce sa spun, poate Twins ne ajuta cu trilema asta
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 13:31   #175
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
M-ai surprins, alali. Nu credeam ca e un gen de filme care sa iti placa, le-ai vazut inainte de turneu sau ai aflat despre ele dupa ce s-a afisat lista filmelor? Avand in vedere ca setul de BluRay/DVD se vinde nou la modicul pret de 1000$ nu stiu cati o sa-l cumpere pentru bonus. dar exista alternative...

Eu le-as fi vazut in ordinea in care au fost lansate, desi nu e ordinea cronologica. Nu e ceva important, dar face parte din farmecul seriei. Singura parte negativa e ca 1 e de departe cel mai superficial dintre ele si poate da o impresie gresita. Daca ai intrebari putem discuta pe alt thread, de exemplu cel de anime-uri: http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=82373 Dar desi unele episoade cum ar fi 2, 4 si 5 le-am revazut de mai multe ori, altele precum 1 si 7 nu le-am vazut de ani de zile, deci nu mai stiu exact povestea. Cu exceptia ultimului, fiecare dintre ele poate fi vazut separat si e unic in felul sau: 1 actiune pura, 2 dezvoltare personaje, 3 horror, 4 Shiki, 5 ... !! 6 fanboy stuff, 7 concluzie. Si am aflat acum cateva zile ca anul asta a aparut si 8: Mirai Fukuin, inca nu l-am vazut.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 18:00   #176
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by White1:
filmul de 3 ore|

Originally Posted by alali:
Ordinea ar fi asta: 2, 4, 3, 1, 5, 6, 7,si ultimul, dar nu necesar este epilogul, epilog ce il puteti gasi doar ca bonus pe dvd-uri.
Si asa este destul de greu de inteles... goluri inca apar in poveste...

Incepe sa-mi para rau ca n-am popus Berlin Alexanderplatz, acolo nu era de vazut decit miniseria si citit cartea. Un fleac.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 18:04   #177
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Cartea chiar e foarte tare La film inca nu m-am incumetat sa ma uit, poate o sa incep cu cel din '31 ca sa imi fac curaj
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 19:44   #178
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
ca sa ii raspund la Twins. Aceasta serie am vazut-o undeva la inceputul anului. Pe dvd. Nu sunt chiar asa de exagerat de scumpe. Am inteles de la cel ce le cumparase ca pe cele noi platise 50-60 de euro iar second-urile undeva la jumatate.
E adevarat ca nu e o colectie completa ci fiecare episod in parte. De aceea nu am vazut epilogul, ca el nu e inclus.
De asemenea, din lista de filme am vazut cel propus de tine, cel propus de mine, cel al lui Mercutio si primele doua parti ale lui trilogiei lui Araki. Acum ca tot s-a propus prima parte, o sa imi fac curaj sa vad si partea a 3-a... sper sa fie mai decenta dacat a doua.


Originally Posted by anaemona:

Incepe sa-mi para rau ca n-am popus Berlin Alexanderplatz, acolo nu era de vazut decit miniseria si citit cartea. Un fleac.

Anaemona, ce anume te-a deranjat din ce am postat? Nu am citit cartea... am vazut doar seria... Ce e asa de incredibil?
Pentru mine seria are niste goluri in poveste pe care mi-e greu sa le completez.... Probabil ca nu sunt atat de perspicace cum e cazul tau... Sunt mai limitat.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 20:31   #179
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by alali:
De asemenea, din lista de filme am vazut cel propus de tine, cel propus de mine, cel al lui Mercutio si primele doua parti ale lui trilogiei lui Araki.
Like... wow Esti surpriza turneului pentru mine, una placuta.

P.S.
Pe anaemona n-a deranjat-o nimic din ce ai postat. Pare doar usor intimidata de efortul cerut de anumite filme din turneu. Desi in practica nu cred ca o sa fie vreo problema nici cu cel al lui White, nici cu al meu.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2014, 21:17   #180
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by alali:
De asemenea, din lista de filme am vazut cel propus de tine, cel propus de mine, cel al lui Mercutio si primele doua parti ale lui trilogiei lui Araki.
Like... wow Esti surpriza turneului pentru mine, una placuta.
...
Pai? Chiar asa stigmata rea aveam lipita pe frunte?
Si cu ce anume te-am surprins atat de placut? details...

Ps. Vizualizarea lor nu inseamna implicit si pareri identice despre filmele in cauza. Poate o sa fiu total opus parerilor tale, lucru ce, cu siguranta va atrage oprobriul tau... asupra mea...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells