Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2014, 16:57   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Un nou concurs - discutii

au trecut aproape doi ani de la ultimul turneu. forumul e cam gol, iar alte locuri in care sa discuti despre filme nici ca mai exista, cel putin eu nu cunosc. mie imi lipsesc discutiile despre filme, asa cum erau cele de aici, si mi-ar face mare placere sa le reluam.
ma gandeam ar fi interesant sa organizam un concurs precum vechile "turnee", in care fiecare sa vina cu o propunere de film, si daca ne adunam vreo 10 participanti (macar) sa le discutam pe rand, cate un film odata la doua saptamani sau ceva asemanator.
'concurs' sau 'turneu' mi se pare un pic cam nepotrivit ca denumire, pentru ca de fapt nu ne intrecem aici, doar discutam. alt nume n-am gasit, poate ar fi mai potrivit "colocviu", dar suna prea academic. va rog sa interveniti cu pareri. ii astept sa comenteze in primul rand pe cei vechi, care au participat deja. dar pentru a face mai atractiv concursul, mai ales pentru cei mai noi de pe forum, vreau sa instituiesc un premiu. un premiu pentru cea mai pertinenta si consistenta participare la discutii, premiu ce va fi votat tot de participanti la sfarsitul concursului, si care consta intr-un abonament digital la cunoscuta revista de cinema Sight & Sound:
http://www.bfi.org.uk/news-opinion/s...-subscriptions
voi lasa deschise discutiile pe acest topic mai mult timp, pana ne vom lamuri ce si cum.
astept opinii de la toti cei interesati. celor mai vechi cred ca le voi scrie si cate un pm ca sa-i fac atenti la topic. merci!
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 09 Nov 2014 at 20:07.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 00:02   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daca se mai strange ceva lume, as fi interesat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 04:08   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
hello Twinsen, si eu sper sa se mai stranga lume. daca ai idei despre organizare nu ezita sa le impartasesti. pana una alta iau ca reper regulile de la turneele trecute:

- Fiecare dintre cei care vor sa participe propune un film.
- Ne vom opri la 10-12 filme.
- Saptamanal se trage la sorti un film ce va fi afisat intr-un thread propriu. Thread-ul ramane deschis pentru votare doua saptamani.
- Oricine poate participa la discutii ( deci poate castiga premiul de participare) si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.

Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2014, 23:05   #4
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
cred ca ar trebui sa discutam mai intai despre ce fel de filme vor intra in joc.
nu vreau sa impunem reguli stricte, sigur, dar totusi, sa dam cateva repere.
eu as zice sa fie in primul rand film de autor, nu hollywood, nu de box office.
pe cat posibil autorul sa fie mai putin cunoscut, nu hitchock, ca-l stim cu totii deja. sau daca autorul e mai cunoscut, macar filmul sa fie mai putin.
eu unul as vrea sa descopar autori si filme noi. pe de alta parte ma gandesc ca filmele nu trebuie sa fie prea ``inconoclast``. altfel spus sa aiba cat de cat o valoare de entertainment, sa nu puna la o incercare prea mare rabdarea participantilor.

astept si alte opinii. dar nu-i nici o graba, stiu ca in general lumea e in febra alegerilor. se poate asteapta pana dupa alegeri, of course. (si eu, de altfel, trebuie sa caut pasaportul romanesc si ma duc sa votez cu nenea neamtzu, ca am inteles ca e arzator. )
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 00:25   #5
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Si eu sunt interesat. Sceptic, dar interesat
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 01:06   #6
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
suntem trei deja. o punem de un trio sau triumvirat.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 03:59   #7
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
haideti sa facem un quartet totusi

Eu o sa premiez cu un film pe dvd, original, la alegere dintr-o lista ce o voi pune la dispozitia castigatorului, pe cel ce face cel mai pertinent si spiritual comentariu. (Sper sa fiu eu )

Ps. Oful asta ca nu mai sunt discutiile de altadata este de neinteles pentru mine. In afara de Twins... si mai rvn, nimeni nu se mai incumeta sa posteze comentarii la o parere a unui film. Nici chiar tu Mercutio... no offence! dar asta e durerosul adevar. Ne plangem dar nimeni nu face nimic. Sunt mai multi activi la cafenea, vezi marillion, aNdreea93p, iiii, redmen, ca sa nu mai vorbesc de bremen1980... Dar nimeni nu posteaza despre filme. Pro, contra, orice. Argumentat, civilizat, o parere personala poate avea oricine.

Last edited by alali : 11 Nov 2014 at 12:57.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 04:41   #8
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
bun venit alali! sper sa reusim sa reluam aici discutiile despre filme, asa cum zici tu, cat mai curand. merci pentru participare!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2014, 23:38   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
daca voi avea timp, voi arunca si eu buzduganul, dar nu promit solemn.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 00:55   #10
Mr.Blonde
Novice
 
Mr.Blonde
 
Join Date: May 2014
Posts: 17
m-as inscrie si eu, daca mai este loc. macar prima rezerva, daca nu se poate titular, .
Mr.Blonde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 02:20   #11
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by rvn:
daca voi avea timp, voi arunca si eu buzduganul, dar nu promit solemn.
ok, fie, si fara promisiune solemna. glumesc, of course.
daca iti faci timp sa viozionezi si sa comentezi doua, trei filme macar, ar fi excelent.
merci!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 02:28   #12
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Mr.Blonde:
m-as inscrie si eu, daca mai este loc. macar prima rezerva, daca nu se poate titular, .

Mr. Blonde, toti userii pot participa. nu exista titulari si rezerve ca la fotbal. nu.
doar ca trebuie sa ne limitam la maxim 12 filme, altfel ar dura prea mult concursul. deci daca vor fi mai mult de 12 persoane care vor sa propuna filme, va trebui sa eliminam, probabil prin tragere la sorti, filmele in plus.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 02:34   #13
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
daca vrei sa-ti faci o idee despre desfasurare poti urmari pe forumul iconoclast vechile turnee.
de exemplu:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=99011
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 10:36   #14
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ar fi surpriza anului sa fie mai mult de 10 participanti. Iar daca ar fi, evident ca nu tragerea la sorti e o solutie, ca nu suntem la loto-pronosport. Ori se extinde turneul ca unde incap 12 incap si 14 , ori raman primii 12 inscrisi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 10:56   #15
Mr.Blonde
Novice
 
Mr.Blonde
 
Join Date: May 2014
Posts: 17
mercutio, era mai mult o gluma, . multumesc de informatii, le cam stiu si eu de pe vremea cand eram mai tanar si aveam ce citi pe aici.
Mr.Blonde is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 13:49   #16
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Am si eu o propunere. Puteti muta acest topic pe Filme in general. E cel mai audiat subiect din acest forum. Are cea mai mare expunere... eu spun ca e mai bine. Parerea mea.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 23:08   #17
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Ar fi surpriza anului sa fie mai mult de 10 participanti. ...

care crezi ca e cauza?

sa ne intelegem, participant e oricine comenteaza si voteaza filme, nu doar cei care propun.
in turneele trecute au fost participanti care nu au propus un film, dar au comentat si votat filme propuse de ceilalti. in timp ce unii care au venit cu propuneri abia daca au comentat filmul propus de ei. de aceea de data asta as vrea sa le cer celor care vor sa propuna un film sa se angajeze ca vor comenta si vota macar trei filme din turneu.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 23:13   #18
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by alali:
Am si eu o propunere. Puteti muta acest topic pe Filme in general. E cel mai audiat subiect din acest forum. Are cea mai mare expunere... eu spun ca e mai bine. Parerea mea.

nu, nu e posibil. aici sunt eu moderator.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2014, 23:30   #19
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
suntem sase. inca unul si am fi sapte, care suna mai cinematografic.
anyway, Twinsen, pariez cu tine ca vom fi 10. te prinzi?
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2014, 00:22   #20
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Twinsen e analist, asa ca, isi da seama repede ca va pierde.
eu pariez, insa, pe inca doua: sigalia si anaemona. ei?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells