Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jun 2013, 20:53   #41
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Premiul pentru Cea mai bună interpretare oferit de Vitrina Advertising - Gustav Dyekjær Giese, pentru rolul din Nord-Vest/ Northwest/ Nordvest

Merge.

Premiul pentru Cea mai bună regie oferit de BCR - Ceasul rău, pisica neagră/ I Catch a Terrible Cat / Koppidoi neko (r. Rikiya Imaizumi, Japonia)

Hmm, inseamna ca nu ia Trofeul Transilvania.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 20:56   #42
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
poate-l ia preferatul meu, tanta agua
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 21:01   #43
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Premiul Special al Juriului oferit de Vodafone - Ploaie de vacanță/ Tanta agua (r. Ana Guevara Pose, Leticia Jorge Romero, Uruguay)

Ciudat, dupa anunturile dinainte eram sigur ca ia premiul cel mare.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 21:04   #44
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
poate merge tot la indian, nu stiu ce sa zic. pina acum premiile is cumsecade, toate filmele au luat ce meritau.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 21:09   #45
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Indianul l-am pierdut pentur Laurence Anyways, ceva imi spune ca am iesit in castig.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 21:21   #46
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Trofeul Transilvania - Corabia lui Tezeu/ Ship of Theseus (r. Anand Gandhi, India)

Hmm. N-am citit nici o cronica de la TIFF despre el, aveti vreun link?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 21:38   #47
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
o sa ii scriu o cronica pe luni dimineata...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 16:08   #48
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Twinsen:
Nu-l pui pe youtube? Presupun ca nu are copyright asa ca ar fi ok, nu?

Presupui greșit Dar cred că o să-l pună pe FB.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2013, 22:01   #49
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Talking

Le multumim corespondentilor de la fata locului care s-au milostivit de noi.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 10:57   #50
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Ce-am văzut și n-am scris:

Fuck For Forest (2012)

Un documentar la fel de împrăștiat în execuție ca și personajele sale. Un lucru care-i de bine până la un punct.

6/10

Prince Avalanche (2013)

Vai de mine, eu nu adorm niciodată la filme, dar ăsta este pur și simplu prea lent. Și nu mă așteptam la așa ceva de la Gordon Green. Bun de screensaver, though.

1.5/10

De Nordvest nu mai scriu, you know my opinion on that. Am văzut 5 filme anul ăsta la TIFF și singurul care m-a impresionat a fost unul pe care îl văzusem deja. Păcat. O să mai scriu aici dacă mai văd vreun căcat sau ceva mișto.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 11:09   #51
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Incepand de azi bucurestenii care n-au ajuns la TIFF au sansa sa recupereze. Pe site-ul TIFF-ului zice doar de o retrospectiva la Grand Cinema Digiplex din Băneasa Shopping City
http://tiff.ro/tiff-tiff-bucuresti/s...-shopping-city

Eu vad ca ar fi ceva si la Elvira Popescu:
http://www.institutfrancais-roumanie...72/language/ro
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2013, 12:37   #52
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Iata notele mele pt filmele vazute la TIFF anul asta :

Ja tozhe hochu (2012) 10/10 plus intrare in top 10 la filme vazute de mine in toate timpurile
Wadjda (2012) 10/10
Experimentul Bucuresti 9.5/10
Aglaja (2012) 9/10
Tsvetanka (2012) 9/10
Nordvest (2013) 9/10
W imie... (2013) 9/10
Kashi-ggot (2012) 9/10
Dancing on Broken Glass 9/10

Partea buna : am vazut doar filme excelente , organizarea a fost ireprosabila
Partea proasta : De acum nu stiu la ce sa mai uit sa imi si placa dupa ce am vazut asemenea minunatii
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2013, 17:22   #53
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daca ai vazut 10 filme si toate ti s-au parut minunatii atunci uita-te la orice...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2013, 23:37   #54
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
"Ship of Theseus". Am detestat la el toate dialogurile filozofice, par puse acolo cu lopata. Pe principiul "avem niste dialoguri, hai sa vedem cum le imbracam cu niste personaje", adica fix invers naturalului unde ai un personaj ce se releva natural, fara sa te agaseze cu replici de prompter de emisiune culturala. Filozofie la fel de profunda ca hipsterismul intelectual la bere. Un film slabut prin ceea ce are de spus, un pic fortat ca poveste,dar e adevarat, foarte frumos filmat.

Daca as face o medie intre cum e realizat (imagine, cinematography) - 8 si "miezul" filmului - undeva in jurul notei 5, iese per total un 6.5
Mediocru.

Last edited by varu : 14 Jun 2013 at 11:22.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2013, 15:24   #55
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Am sa las linkul asta aici pentru ca l-am citit si eu cu intarziere, m-a distrat, tipul scrie misto.

http://aronbiro.blogspot.ro/2013/06/...rtea-doua.html

Quote:
Creca un factor important in aprecierea filmului (Paradies:Liebe) e faptul ca traiesc de ceva vreme intre nemtzi si austrieci, iar filmele lui Seidl sunt cea mai autentica reprezentare a caracterului acestora intr-o prezentare publica. O vreme m-am tot gandit ca mi se pare mie, ca am perceptzia deformata de statutul de imigrant, dar filmele lui Seidl mi-au confirmat observatziile. Oamenii astia muncesc de le sar capacele - adesea prost, dar mult, fiind mai obsedatzi de a parea harnici si disciplinatzi decat de a crea vreo valoare. Stiu pe unu care organizeaza shedintze despre cum sa organizezi shedintze, am un coleg care are intr-un fisier Excel lista fisierelor Excel in care isi tzine listele de sarcini saptamanale si fiecare raport de lucru are 3 variante - unul pe care sa-l intzelegi tu, unul pe care sa-l intzeleaga shefu tau si unu de rezerva in caz ca vine vreun control, desi informatzia din ele e exact aceeasi.

Cand nu muncesc, astia se uita la televizor, iar cand se simt singuri merg la speed dating, sa isi rezolve nevoile de baza rapid si fara complicatzii, ca n-au timp de investit in relatzii interumane. Cand vine concediul, se combina cu niste prieteni (familii n-au, sau daca au sunt destramate si imprastiate) si trag cate o calatorie exotica pe banii multzi pe care i-au agonisit cu multa zgarcenie. Se duc in calatorie, trag niste poze, fac ceva traznai pe-acolo sa simta ca traiesc, apoi back to square one. Si cam asta le e viatza, de la inaltzimea careia se uita cu dispretz la orice popor care nu e aliniat la procedura. O conditzie mai aparte o au femeile, care au fost multa vreme discriminate si au dobandit un nivel de acreala mai inalt decat barbatzii (ei nu mai vor sa aiba familii si copii, ele parca ar mai vrea si asta le intristeaza suplimentar).

Povestea din film exact despre asta e. O vieneza single mother cam trecuta isi ia un concediu bine-meritat si se duce in Kenya, destinatzie de turism sexual pt. nemtzoaice, datorita baietzilor negri care au de vanzare dragoste si scoici, si nu se uita daca te-ai ingrasat, ca doar depinde de asta pita de pe masa lor. Si uneori pita familiei lor, caci majoritatea isi intretzin familiile umbland in maini si oferind servicii sexuale nemtzoaicelor care se plimba plictisite pe plaja. Avem de a face, asadar, cu o versiune deluxe si exotica a practicii speed-datingului vienez (cel mai practicat sport, dupa ski, prin partzile astea). Scena cu 4 nemtzoaice legandu-i o funditza pe putza unui kenyan platit sa danseze pentru ele mi-a cutremurat de tot opinia despre umanitate.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2013, 17:00   #56
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mda, frustrari de imigrant. Daca la "astia" e asa naspa, de ce nu ai ramas in tara ta? Mi se pare de un prost gust remarcabil sa te duci rupt in fund in casa altuia si sa te apuci sa-i critici obiceiurile, ba inca cu o doza masiva de exagerare. Am trait si eu luni de zile in Germania si nu era nici pe departe asa rau.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2013, 17:08   #57
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Twinsen:
Mda, frustrari de imigrant. Daca la "astia" e asa naspa, de ce nu ai ramas in tara ta? Mi se pare de un prost gust remarcabil sa te duci rupt in fund in casa altuia si sa te apuci sa-i critici obiceiurile, ba inca cu o doza masiva de exagerare. Am trait si eu luni de zile in Germania si nu era nici pe departe asa rau.

Nu pot sa comentez cat e omul ala de frustrat, poate ai tu dreptate, poate el.
Dar exista regizorii astia ca Seidl sau Haneke sau ala cu Michael care fac filmele astea bolnave despre austrieci, exista scriitori Houllebecq, Bruckner in Franta care ii portretizeaza pe francezi cu la fel de multa "gratitudine". Poate ca un sambure de adevar o fi, pe afara vopsit gardul, inauntru leopardul. Nu generalizez, dar poate ca exista si partea asta a realitatii, nu stiu acuma cat de raspandita e.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2013, 22:11   #58
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
http://www.youtube.com/watch?v=O5rUSOeFgqo

Asta e pentru cei care sunt interesați să vadă filmul pe care l-am făcut la LGD. Enjoy!
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2013, 23:38   #59
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Well... nu e rau avand in vedere cat de tanar esti. Nu e nici bine... Nu e dezvoltata destul ideea de invizibilitate. Prinzi o gluma ok cu fetele dragute care se aseaza pe tine, dar cam asta e tot. Seventa cu vanzatoarea de pop-corn e ratata, atat datorita actritei, dar in principal pentru ca vizual vorbind, nu se obeserva nici o diferenta fata de cum ar oferi punga unei persoane perfect vizibile. La bar spui ca "sunt popular pe aici", dar camera e asezata la distanta de ceilalti, care de altfel nici nu te baga in seama. Tranzitia de la posterele sexy la femeia matura, imbracata foarte non-sexy e complet ratata din punct de vedere ideatic. E foarte dficil sa vorbesti de atractie fata de sexul opus si sa combini simboluri vulgare cu o persoana respectabila. Posterele trezesc instinctele, care apoi se intra intr-un coitus interruptus fata de femeia aia decenta. In afara de Carlo, nu intereseaza pe nimeni mesajele tale criptice si personale adresate lui.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2013, 09:58   #60
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Mi-am promis ca n-o sa mai pierd vremea citind ineptiile lui Twinsen sau replicand la ele dar omul "breaks new ground for terrible". Am ras cu lacrimi la "cronica" lui.
Omule, n-am nimic cu tine, esti un user OK, respect pasiunea cu care te agiti in campul cinefilic, dar tre sa mai scoti naibii capul ala din cutie, macar din cand in cand.

Shortul e foarte OK, pentru 2 minute jumate cat are. Chiar trebuia sa te bagi in seama la modul penal si sa-l faci praf desi e un proiect de beginner si tu ai uitat sa-ti dai capacele jos de pe ochi ?


Originally Posted by Twinsen:
Seventa cu vanzatoarea de pop-corn e ratata, atat datorita actritei, dar in principal pentru ca vizual vorbind, nu se obeserva nici o diferenta fata de cum ar oferi punga unei persoane perfect vizibile.

Aia nu-i actrita ci o vanzatoare reala de popcorn, careia realizatorii filmuletului i-au dat 5 lei ca sa se lase filmata cateva secunde. E normal sa nu stie sa "joace", sa accentueze. Dar diferenta "fata de cum ar oferi punga" e vizibila si din avion: In timp ce umple punga, intai il fixeaza pe Vlad, apoi trage o privire spre stanga sa vada daca observa cineva ca umple o punga desi nu e nici un client in fata ei.


Originally Posted by Twinsen:
La bar spui ca "sunt popular pe aici", dar camera e asezata la distanta de ceilalti, care de altfel nici nu te baga in seama.

Tocmai asta inseamna sa fii "popular" (ironiile, ca de obicei, iti scapa) intr-un bar. Sa nu se holbeze lumea la tine (ma rog, tigara suspendata) ci sa te trateze ca fiind "part of the furniture". Fiecare isi vede de boscaiala lui.


Originally Posted by Twinsen:
Tranzitia de la posterele sexy la femeia matura, imbracata foarte non-sexy e complet ratata din punct de vedere ideatic. E foarte dficil sa vorbesti de atractie fata de sexul opus si sa combini simboluri vulgare cu o persoana respectabila. Posterele trezesc instinctele, care apoi se intra intr-un coitus interruptus fata de femeia aia decenta.

Aici deja eram sub masa de ras. Ba Marcus, puteai sa lasi si tu posterele alea cateva secunde mai mult. L-ai intrerupt pe saracul Twinsen chiar in punctul culminant.
American Pie 2013 folks !

PS: Nu-i spuneti lui Federico de video-ul asta. Cand aude voice-over-uri devine violent.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells