Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Sep 2012, 16:22   #241
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu am fost plecat mai multe saptamani, iar cand am revenit erau ultimele zile de vot la Import/Export si n-am reusit sa-l mai vad. Imi cer scuze fata de persoana care l-a propus, dar cred ca am sa sar peste La prisonnière pentru ca am multe filme de recuperat si nu foarte multa vacanta la dispozitie. In schimb o sa revin sigur la Ceddo si Beau Travail. Si in celalalt turneu o sa revin, dar atunci cand e un film pentru care cred eu ca merita sa ma abat de la lista lunga si cu titluri importante pe care n-am reusit sa le vad pana acum (Ex: A brighter summer day, Week end, The man from London, Zabriskie point, The passenger, Satyricon, Kings of the road, Cleo de 5 a 7 etc.)

Last edited by Liviu- : 01 Sep 2012 at 16:25.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 11:00   #242
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Eu n-am participat din motive de timp liber = zero (am copil mic si in rarele momente de respiro trebuie sa dorm, cat pot de mult ). Daca mai apuc sa vad ceva, e in cate o pauza la serviciu (pe bucati) sau daca mai plec in cate un biztrip. Dar nici aici timpul nu e foarte ofertant. Asa ca ma axez pe filmele pe care imi doresc cu disperare sa le vad (in viitorul imediat am in plan revizitarea unor titluri din topul S&S, asa cum am mai discutat acolo). Daca in turneu va veni un titlu care ma va atrage puternic, o sa fac eforturi sa pun mana pe el.

Imi cer scuze fata de Mercutio (a carui pasiune o apreciez, e unul din motoarele forumului) si fata de ceilalti care au propus filme. E vina mea, dar momentan nu pot sa fac mai mult.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 12:15   #243
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Chambord:
Eu n-am participat din motive de timp liber = zero (am copil mic si in rarele momente de respiro trebuie sa dorm, cat pot de mult ). Daca mai apuc sa vad ceva, e in cate o pauza la serviciu (pe bucati) sau daca mai plec in cate un biztrip. Dar nici aici timpul nu e foarte ofertant. Asa ca ma axez pe filmele pe care imi doresc cu disperare sa le vad (in viitorul imediat am in plan revizitarea unor titluri din topul S&S, asa cum am mai discutat acolo). Daca in turneu va veni un titlu care ma va atrage puternic, o sa fac eforturi sa pun mana pe el.

Imi cer scuze fata de Mercutio (a carui pasiune o apreciez, e unul din motoarele forumului) si fata de ceilalti care au propus filme. E vina mea, dar momentan nu pot sa fac mai mult.

Sa fie sanatosi si sa se faca mari si frumosi .Nu uita sa-i cresti in frica de God(ard )
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 13:28   #244
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
da ce film e acuma în dezbatere? seidl?
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 13:41   #245
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Nu.La Prisonniere si Ceddo.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 14:34   #246
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
merci pentru feedback! n-a fost dezertat de tot turneul, asa cum credeam. e foarte bine.

@ Chambord: sa-ti traiasca copilul! care, evident, scuza totul

mai ramane un film de afisat din turneul actual, deci in doua saptamani se va termina.

referitor la un nou turneu - daca va mai exista, va fi nevoie sa discutam serios - am observat un lucru. fiecare are, in principiu, lista sa personala de filme "de vazut" si nu prea mult timp liber.
daca am putea face in asa fel incat, prin alegeri si votari, fiecare participant sa aiba cateva filme de pe lista lui in lista turneului, activitatea ar fi mult mai intensa.
procedura de alegere sa fie ceva de genul: fiecare afiseaza lista sa "de vazut", sa zicem de vreo 15 filme (sau mai multe), selectam filmele care apar mai des, de fapt procedam ca la S&S, facem un top care va constitui lista turneului. ce parere aveti? ar fi mai tentant?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 14:42   #247
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
da ce film e acuma în dezbatere? seidl?

cele doua filme sticky se pot vota. toate celelalte sunt deschise pentru comentarii.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 15:43   #248
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
procedura de alegere sa fie ceva de genul: fiecare afiseaza lista sa "de vazut", sa zicem de vreo 15 filme (sau mai multe), selectam filmele care apar mai des, de fapt procedam ca la S&S, facem un top care va constitui lista turneului. ce parere aveti? ar fi mai tentant?
Eu nu vad sanse ca listele "de vazut" a 10 oameni sa se intersecteze semnificativ. Eventual o sa gasim cateva filme care apar pe 2 liste, dar asta tot nu inseamna ca o sa intereseze pe restul de 8 persoane carora nu le apar filmele acelea in lista.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2012, 15:50   #249
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by Mercutio:
procedura de alegere sa fie ceva de genul: fiecare afiseaza lista sa "de vazut", sa zicem de vreo 15 filme (sau mai multe), selectam filmele care apar mai des, de fapt procedam ca la S&S, facem un top care va constitui lista turneului. ce parere aveti? ar fi mai tentant?
Eu nu vad sanse ca listele "de vazut" a 10 oameni sa se intersecteze semnificativ. Eventual o sa gasim cateva filme care apar pe 2 liste, dar asta tot nu inseamna ca o sa intereseze pe restul de 8 persoane carora nu le apar filmele acelea in lista.

asa e, merita incercat totusi, daca cel putin doua-trei filme corespund cu lista personala, e ceva mai bun decat modalitatea actuala, unde fiecare a propus un film. nu exista formula ideala, ideea e de a ameliora cat de cat participarea.
daca un film e pe lista a cel putin doua persoane, exista posibilitatea ca acestea sa participe.
ma refer la cei care nu au timp. nu pun la socoteala pe cei interesati de joc indiferent de film.
eu unul ma uit la orice. tu, din cate stiu, la fel. chiar daca nu poti urmari unele pana la capat.

Last edited by Mercutio : 03 Sep 2012 at 16:06.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2012, 17:17   #250
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
se pare ca toata lumea a dezertat turneul. sunt putin dezamagit . as fi vrut sa vad mai multa consecventa, mai ales din partea celor care au facut propuneri. unde au disparut oamenii? nu le mai plac filmele, formatul jocului? am fi putut face schimbari, ameliorari. nici la celalalt turneu nu mai participa decat cativa. inainte erau mai multe persoane participante. ce s-a intamplat cu ele, s-au plictisit, au gasit alt forum?
un joc de felul acesta te motiveaza sa vezi filme pe care altfel nu le-ai fi vazut, sa discuti despre ele, sa-ti confrunti opiniiile cu ceilalti, sa inveti despre filme, sa-ti cultivi pasiunea, in definitiv, daca o ai. mai exista vreun loc pe internet, in care se discuta despre filme pe romaneste? nu ma refer la bloguri si site-uri, unde care mai de care scriu synopsis-uri si cronici, ci la discutii si cofruntari de idei ca cele de aici.
mie mi se pare ceva extraordinar ca avem la indemana un forum ca acesta.
pe vremuri cinefilii se adunau in cluburi pentru a urmari filme si a discuta despre ele. va dati seama ca nu era la fel de simplu ca acum. trebuiau sa se deplaseze, sa-si rezerve timp, sa plateasca abonament sau ceva. ori acum avem la indemana totul si nu profitam. nu-mi dau seama ce se intampla, nu mai suntem capabili de un angajament, nu putem sa ne strangem intr-un grup, aceia care iubesc cu adevarat filmul, si sa facem ceva impreuna in sensul acesta?
mi-ar placea sa aflu niste opinii, desi ma tem ca intrebarea va ramane retorica.

Ti-ai raspuns singur, Mercutio. Partial.

Also, in ce ma priveste, eu nu cred ca fac parte din 'aceia care iubesc cu adevarat filmele'.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2012, 18:32   #251
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Adevarul e ca situatia e oarecum surprinzatoare. Sunt milioane de romani care folosesc netul, fara exagerare. Din milioanele astea, sa gasesc maxim 10 care sa fie dispusi sa discute despre un film de turneu. Rata e 0.0001%. Iar Cinemagia e de departe cel mai mare forum romanesc de filme si e un brand cat de cat mediatizat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2012, 00:46   #252
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
La sfarsit de turneu, ca de obicei, afisez cateva date:


Cine, ce a propus

SoricicaMov - La prisonnière (1968) Henri-Georges Clouzot
marcusARCUS - Import/Export (2007) Ulrich Seidl
Chambord - Irma Vep (1996) Olivier Assayas
Cmd93 - Noi the Albino (2003) Dagur Kári
Twinsen - Love Exposure/Ai no mukidashi (2008) Shion Sono
MinRep - Ceddo (1977) Ousmane Sembene
White1 - Santa Sangre (1989) Alejandro Jodorowsky
aniela07 - Glissando (1985) Mircea Daneliuc
Liviu- - The Hole (1998) Ming-liang Tsai
Mercutio - Beau Travail (1999) Claire Denis

Primele trei filme in clasament

____________________Film_____Medie_____Total

1 Beau Travail (1999) Claire Denis_____3.83_____11.5
2 Noi the Albino (2003) Dagur Kári_____3_______ 21
3 The Hole (1998) Ming-liang Tsai______3_______ 9

Cei mai fideli participanti

___________________________Participari

1 MinRep_____________________7
2 marcusARCUS_______________6
3 Liviu-_______________________5

Multumesc pentru participare si
À la prochaine fois!
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2012, 17:49   #253
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Frumos rezultat. Imi pare bine ca ”Beau travail” a fost apreciat, e probabil cel mai bun film al Clarei Denis (desi nota mea ar fi tras un pic in jos average-ul). Pentru mine, dintre filmele pe care nu le-am vazut inainte de turneu, ”Santa sangre” si ”The hole” au fost cu adevarat revelatii si ma bucur ca macar unul a beneficiat si de consensul celorlati participanti.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2012, 22:16   #254
grotesQue
Senior
 
grotesQue
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 124
Am o mica intrebare. Daca nu sunt inscris in concurs, am dreptu' sa votez? De la editia trecuta am urmarit cateva si mi s-au parut foarte bune, mai ales The Hole si Beau Travail. Editia urmatoare pare mult mai interesanta si poate voi reusi sa votez si eu la cate un film, daca se poate.
grotesQue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2012, 22:26   #255
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by grotesQue:
Am o mica intrebare. Daca nu sunt inscris in concurs, am dreptu' sa votez? De la editia trecuta am urmarit cateva si mi s-au parut foarte bune, mai ales The Hole si Beau Travail. Editia urmatoare pare mult mai interesanta si poate voi reusi sa votez si eu la cate un film, daca se poate.

Puteai si la editia trecuta,cred ca poti si la asta.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2012, 22:32   #256
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by grotesQue:
Am o mica intrebare. Daca nu sunt inscris in concurs, am dreptu' sa votez? De la editia trecuta am urmarit cateva si mi s-au parut foarte bune, mai ales The Hole si Beau Travail. Editia urmatoare pare mult mai interesanta si poate voi reusi sa votez si eu la cate un film, daca se poate.

Sigur, toata lumea poate participa la discutii, am scris mereu la debutul fiecarui topic de film.
Singura conditie, am uitat sa spun, e sa comentezi filmul cat de cat, sa justifici votul, altfel spus.

Last edited by Mercutio : 24 Sep 2012 at 22:42.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2012, 22:52   #257
grotesQue
Senior
 
grotesQue
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 124
Quote:
Singura conditie, am uitat sa spun, e sa comentezi filmul cat de cat, sa justifici votul, altfel spus.

Asta am observat de la editia trecuta, doar ca nu stiam daca poate vota oricine sau doar cei inscrisi. Mersi
grotesQue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2012, 22:58   #258
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by grotesQue:
Quote:
Singura conditie, am uitat sa spun, e sa comentezi filmul cat de cat, sa justifici votul, altfel spus.

Asta am observat de la editia trecuta, doar ca nu stiam daca poate vota oricine sau doar cei inscrisi. Mersi

Te astept la viitoarele discutii!

Last edited by Mercutio : 24 Sep 2012 at 23:17.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2012, 16:42   #259
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Ultima actualizare la
Lista participantilor la Turneul Iconoclast III


1. Liviu- - Cinemaul Chinez Modern
2. arcusMARCUS - Bleak Cinema in the 21st Century
3. MinRep - Giallo
4. Twinsen - Film Japonez
5. robertsandu - Dominația formei asupra conținutului în cinematografia post 2000
6. rvn - Film independent
7. oneflyride - Filme de epoca
8. aniela07 - Filme nominalizate pentru cel mai bun film strain la Oscar
9. Igor12 - Film Noir
10. Mercutio - Documentar
11. SoriciaMov - SF rusesc
12. White 1 - Banned Movies
13. loud.rocks - Scurt Metraj
14. zeno.marin - Mockumentary

O pun aici pentru ca acest thread sa ramana in continuare locul de discutii pe marginea turneului.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2012, 17:17   #260
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Filmele nu se anunta si ele?
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells