Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jun 2010, 18:20   #21
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
cred ca scenarii si actori de calitate se gasesc. problema ar ramane finantele investite si interesul de a face ceva bun. am din ce in ce mai mult senzatia ca oamenii au inceput sa se mai trezeasca si sa vrea si lucruri mai putin pline de prostie si superficialitate. sa fim seriosi: cred ca ar avea rating si un serial mai inteligent, se vede asta in exemplele din strainatate. problema e ca televiziunile noastre nu incearca sa educe publicul ci sa-l prosteasca si mai mult pentru ca este in avantajul lor (e mai ieftin sa faci lucruri de slaba calitate in primul rand) ... sper ca in curand lumea se va sictiri de tot si vor fi totusi fortate sa-si ridice standardele.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 18:35   #22
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by marius_em:
Mie mi-ar placea sa vad un serial despre Stefan cel Mare, in stilul The Tudors. Adica sunt picanterii si aici, a avut si Stefan n-spe mii de femei, sa-l prezinte intr-o lumina mai umana, mai diferita de cea canonica de astazi.
Uite o idee extrem de interesanta. Din nefericire, nu stiu sa existe producatori TV capabili de asa ceva. Majoritatea ar maneliza proiectul in doi timpi si trei miscari.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 18:44   #23
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai fara manelizare nema audienta. La noi gradul de culturalizare prin intermediul micului ecran e aproape = cu zero. Iar lucrurile nu par sa se schimbe prea curind. Idiotul face grila de programe pentru ca idiotul face ratingul. Au succes dude precum La Bloc pentru ca tot prostul se uita la asa ceva. Poate daca i-ar scoate in evidenta latura de curvar, ar avea succes si Stefan cel Mare. Un sitcom eventual.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 19:09   #24
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu cred c-ar fi de ajuns, e musai sa nu semene in nici un caz cu Tudors, eventual ceva gen Vacanta Mare si ar prinde.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 19:44   #25
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ntz..
s-a saturat lumea de Garcea! barem Divertisu' e si mai rasuflat. Trasniti in N.A.T.O., nu mai zic.
e timpul pentru ceva umor de calitate. dar, fara bancuri politice. alea nu mai prind deloc.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:01   #26
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Eu ma refeream la faptul ca si cei de la Vacanta Mare au tratat niscai subiecte istorice, la TV ceva mai grosier, pe scena chiar erau amuzanti.
In fine, un serial despre Stefan cel Mare in stil Tudors ar fi al naibii de interesant, dar nu cred ca se baga nimeni, din pacate.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:14   #27
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ca idee, pe cine ai vedea in rolul principal????
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:17   #28
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Daca la ei e JRM, la noi de ce n-ar fi Florin Piersic Jr.?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:29   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
hmm...si da si nu. Piersic j. e prea timorat de notorietatea lui taica-su. asa mi se pare mie.
mai degraba Bleont? sau e prea batran?
glumesc..
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:31   #30
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Florinel e prea inalt pentru rol. Mai degraba Bleont.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:35   #31
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
da, m-am gandit si la fizionomia lui.Bleont, chiar ar avea figura pentru asa ceva.
pacat ca i se risipeste talentul pe la diverse emisiuni tv,de tot rahatul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:36   #32
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dinuleasca pe post de Mama lui Stefan cel Mare, sa fie si ceva scene toride de incest acolo...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 20:45   #33
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
@rvn
Nu-si risipeste talentul, castiga un ban cinstit in vremuri grele.

@Windom
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 21:02   #34
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pai, jude , hai cu scenariul! sau, mai bine, sa vorbim cu Pit?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 21:03   #35
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Eu am altele pe cap acum, vorbim cu Pit.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 00:40   #36
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by danonino:
Dr. House, varianta din Romania.
Imi place si ideea cu Stefan cel Mare.

n-a fost tentativa aia cu Piersic junior la urgenta?
Un Dr.House mioritic n-ar avea nici un fel de substrat real la noi.mai degraba un dr.Ciomu, la misto.

Am incercat sa ma uit la serialul ala, nu am reusit, nu m-a atras.

Oameni prosti sunt peste tot in lume, trist este ca se gasesc in roluri cruciale.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 09:29   #37
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
rolurile cruciale la care te referi sunt alea din filme? judecant dupa topic, cam asa ar trebui sa fie..

Last edited by rvn : 11 Jun 2010 at 09:32.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 09:56   #38
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
Originally Posted by kanibalo:
Foarte simplu,nu are cine sa scrie scenariul si daca il scrie cineva nu are cine sa bage bani pentru fiecare episod iar actori nu prea sunt si daca sunt, sunt varza si mai ales ca avem niste televiziuni in stil manelist care fac tot ii costa mai putin si care scoate cel mai mare profit,desigur daca vrei un serial vorbeste cu beeeecali(stapanul junglei)poate il convingi sa bage un ban ca pe la echipa nu vad sa bage,poate ii plac serialele.
cine sa scrie scenariul are - eu de pilda scriu
cine sa bage banii are - tocmai a facut unul 600 de milioane de euro in vreo 2-3 ani prin constanta
dar e o frica a romanilor de romani
un roman cu bani nu ar baga bani in alt roman dar s-ar imprumuta sa bage bani intr-un strain (americanii sunt preferati)
nu stiu de unde este aceasta atitudine de sclavi dar este generalizata in toata romania
ba chiar si in interiorul familiilor
nu dai o ceapa degerata pe fratele tau daca te roaga ceva, in schimb daca te roaga o cunostinta noua faci pe dracu in patru, chiuleste de la serviciu sa il ajuti...
si chiar si voi, vreti seriale romanesti dar daca se face unul cred ca sunteti primii care nu va uitati si care incepeti sa faceti misto pe forumuri de serial!
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 11:12   #39
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu, neaparat.
macar de s-ar face ceva de calitate. tocmai despre asta se vorbea. lipsesc produse media de bun gust.
daca s-ar face un serial romanesc cu scenariu bun, consistent, original sau nu(mai putin conteaza) , actori care sa 'joace" ceva, nu doar sa mimeze, sunt sigura ca lumea s-ar uita si chiar ar fi placut surprinsa.
problema e reclama, frate. sa se faca, dar sa fie si promovat cum trebuie. si sa vezi ca telespectatorul, din curiozitate macar, isi va indrepta privirea si spre asa ceva.
cred ca epoca telenovelelor e pe sfarsite. acum ar fi momentul pentru altceva. pana si gospodinele sunt satule de atatea povesti lacrimogene, darmite privitorul elevat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 11:34   #40
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Am eu o idee de sitcom. Se numeste Croitorii. "X" reuseste in cele din urma sa se angajeze in croitorie dupa o incurcatura marca Caragiale( Ion Popescu- Pop Ion ) si nu numai. Y (ea) si Z angajatii firmei sunt miserupisti, snobi avand jobul in circumstantele in care familiile lor asigura cateva servicii croitoriei (gen logistica, materii prime). Nimeni nu se omoara cu lucrul, seful e satul si el, atat ca are nevoie de cineva sa asigure legatura cu muncitorimea dupa ce V si-a dat demisia ca sa-si deschida croitorie in Rep. Moldova. Aici apare X. Y (ea) isi paseaza toate responsabilitatile echipei ei de chinezi de la subsol astfel are timp sa-si dezvolte pasiunile pt designul interior (pe parcursul episoadelor lookul biroului va trece prin multe schimbari - costisitor nu ! ) Z isi pierde timpul cu MMORG si alte, alte. X starts to get along. And there you have it.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells