Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 May 2007, 23:25   #21
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
de ce naiba mie nu imi apar smiley-urile?

ce tre sa mai fac ca ma exaspereaza?

:(
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 23:35   #22
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by illotempore2002:
de ce naiba mie nu imi apar smiley-urile?

ce tre sa mai fac ca ma exaspereaza?



intra in "profil" -ul tau si bifeaza "da" la "doresc sa apara zambete"
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 23:39   #23
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244



multumeeeeeeeeeeeeeeecs

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 23:44   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Se scrie "multumex".

Cä doar nu zici "hai sä facem secs".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 23:45   #25
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Pitbull:
Se scrie "multumex".

Cä doar nu zici "hai sä facem secs".
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 07:28   #26
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by illotempore2002:
Adica inainte sa mergeti la un astfel de film, ce va asteptatzi sa vedeti?
Sper sa vad un The Terminator intr-o alta varianta. Normal ca voi fi dezamagit. Filmul SF-action-thriller de varf, la mine, a ramas aceasta serie, de referinta (exceptie 3-ul).
Originally Posted by illotempore2002:
Asta nu presupune automat niste rabaturi? Ma intreb?
Nicidecum. Mi-a placut nuanta serioasa (stiintifica; logica) din Batman Begins, desi: Batman (1989), Batman Returns (1992), Batman Forever (1995), Batman and Robin (1997) [asta ultimul nu l-am putut urmari pana la capat (apropo de vezi mai sus cu Terminator), l-as arunca intr-un Top-10 al celor mai slabe filme;] nu le incadrez in filme strong (bune!), tocmai din cauza acestei tente si nuante pregnante de BD sau/si desen animat, iar actori ca: Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney sau Arnold Schwarzenegger sunt (in genul respectiv) cel putin la fel de potriviti in rol, valorosi, ca acest Christian Bale (enervant de inexpresiv in Equilibirum si idiot actoricesc si saltaret in blow-uping in Reign of Fire).
Intelegeti unde arunc mingea?

Originally Posted by Lecart:
Seria X-Men.. este totusi mai sus decat Spiderman.
Absolut nu. Doar daca e nevoie a impresiona pustii pasionati de PC-games, BD-uri si Cartoon Network. Spiderman (toate 3) se incadreaza si ele in afara seriozitatii aceleia de care vorbeam.
Exemple:
The Terminator si Terminator 2 - Judgment Day bune, T3, Robocop(s), Nemesis etc. = copilaresti.
(De Batmans am spus).
Gladiator, Braveheart, The Last of the Mohikans, Troy (75%), Alexander (33%),etc. bune; 300 - ...Termophylae, Troy (25%), Alexander (67%), proaste.
Speed (1994) bun - Crank- penibil rau.
Supermans (cu Christopher Reeve) bune (tinem cont si de an!), noul Superman (Returns), de asemenea bunicel.
Alien, Aliens, Alien 3 (varianta David Fincher), bune - Alien 4, AVP, AVP 2, proaste (cel putin, pt adolescenti).
Nu au acel respect pentru toate categoriile de varsta, nu au LSD-ul acela hipnotizator de mobilizare cu action-heroes pentru a doua zi cand te duci la birou si ai de infruntat un sef, sunt doar pentru pop-corn, de discutat cu pustii, de recomandat copiilor. Gresesc? :?

Originally Posted by illotempore2002:
Eu cand ma duc la un astfel de film ma astept la urmatoarele lucruri: o poveste formidabila, cu personaje cu tot felul de puteri nepamantesti, ma astept sa am binele intr-o parte si raul in cealalta parte, o poveste de dragoste siropoasa, o morala a filmului, o performantza slaba actoriceasca, pt ca in acest film conteaza povestea iara nu prestatzia actorilor, efecte speciale, dialoguri infantile etc etc.
Nu ma astept la o poveste de dragoste siropoasa (intr-un film de actiune), nici la o morala (mesaj da! - Ex: Terminators http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=4812 ), performanta actoriceasca, de preferat: da, dialogurile nu sunt infantile (in cele cu alura serioasa), efecte speciale, in primul rand (si reusite!), adaugand un soundtrack sfasietor, etc.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 14:16   #27
Bebetul
Novice
 
Bebetul
 
Join Date: May 2007
Posts: 7
Trebuie vazut, si apoi voi coneta si eu

Parerile difera chiar daca Raimi incearca sa ne ofere mereu o distributie buna...mai mereu o da in bara...tre sa vad si voi comenta si eu
__________________
Nu sunt filantrop dar pentru film mi'as da shi viatza
Bebetul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2007, 09:41   #28
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Nota 10 pentru scena cu macaraua! Sunt unul dintre aceia pretentiosi la action-movies ce doar Terminator 2 m-a lasat cu gura cascata in genul asta. E serioasa, incanta privirea, pare desprinsa din alt film, serious. De asemenea foarte buna ideea cu tzambalul improvizat ce inspaimanta flushtuckul acela smolicios stickyos, cand Spidey loveste cu barele de otel (oxidabil?) alte bare (bari), alea infinte in parchetul de la etajul 200. O unda de genialitate aici, in gen, paradoxal cu Nisiposul de Sandman ala, (radeam cu un amic, care o-nvinge dintre el si SilverMan din Fantastic Four 2?). Nisiposul e luat insa din alt film, inferior seriei Spiderman, o fi el o copie a lui T-1000 (T2) ADN-nizata (in stil filme d-alea "stupide" (comedii SF din anii '80: Vanatorii de fantome, etc.): Mama mea vitrega e alien :w00t: ) cu siliciu pur sange, dar tare ma intreb daca nu cumva T-1000 l-ar nisipi de i-ar zbura firele de nisip pana pe coasta de est a Australiei; penibila ultima scena cand este iertat si ca si cum ar uita de razbunari, se converteste la kind boy (ca de fapt cica ucisese pe bunicu' din greseala) si se rasfira asa tandramatic printre zgarie nori, ca o furtuna de nisip in depresie. Asta rau!
Iarasi, foarte buna ideea cu smoala insufletita (simbol al darknessului; Bravo! Culoara neagra a fost aleasa bine, ce ar fi insemnat rosu, maro, violet, etc.?). Realizata si aleasa bine ideea dar nu era oare mai normal, cool, serios, ca sumbritatea lui Spidey sa rezulte din insasi interiorul sau (ura fata de criminalu' lu' bunic'-su'), sa nu aiba legatura cu un amarat de asteroid ce are in interior nush ce bazbalbac (Doamne! cate filme in acest Spidey 3, eu unul am gasit vreo 4).
Deci era mai bun oscariceste si nu numai daca partea neagra a sufletului sau, avea o sorginte mai platonico-profunda asa. Nu? Altfel, ma intreb, daca ar fi picat mai multi aste-roade-suflet d-aia, nimeream in Armagheddon?
Bine realizate scenele de actiune, te lasa tablou uneori, iar cea cu macaraua ce "scrajeleste" zgarie norul (emotie a la 11 september!) e excelent reusita scenaristic, regizoral, special effects, si tot tacamul.
Ba un plus as adauga increderea in sine a lui Peter Parker, ce suceste mintile si gaturile tuturor manhattaniencelor, aproape trezind invidia in Hitch!
In concluzie, cum spune si Pitbull, restul filmului (cel plangacios) e patetico-ridicol, nu-si prea are rostul asa: What is the point? the chois!. Mda....the choice, the choices, alegem. Pana la urma Puterea de a alege este una din cele mai mari puteri cu care am fost inzestrati, no?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 19:59   #29
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
8/10. Imi pare rau, sunt fan...imi pare rau Spidey, dar daca era filmul mut, era mai bun. Imi pare rau ca au incercat sa puna atatea intrigi cand putea face Raimi din ele inca 3 filme...dar ce-i drept, un film de actiune de o ora jumate e lame. Doua ore si 20 de minute sunt cat de cat suportabile, dar poti sa te incurci in diferitele chestii care se petrec in film, sunt derutante, nu mai stii ce s-a intamplat cu 2 scene inainte pentru ca ce s-a intamplat cu o scena in urma iti ramane pe creier. Cat despre efectele speciale, care fac filmul asta mai mult decat in oricare altul, sunt colosale, monumentale si flawless. Raimi se pricepe la astea, dar nu si la scris, care, impreuna cu fratesu au fost un episod demn de telenovela, cu replici idioate, cliseeistice, standard si siropoase. A vrut nenea asta sa impace prea multi si a reusit sa nu mai impace pe nimeni. Tobey Maguier nu ar putea convinge pe nimeni ca se transforma intr-un tip super cool, nici chiar daca isi schimba frizura, intr-una de tip emo. NU as numi filmul asta o dezamagire...doar o zacusca with killer special effects...si exact asta am cautat, numai la replici nu m-am asteptat...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 20:13   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
M0nUlet
Cu päru' cret,
Furä jobu' din cotet!

Adicä de unde acu' doi ani jumate fix M0n0 era un novice (si la propriu) care nu auzise despre marile filme clasice, dar venise aici ca sä învete, iacätä cum freneticul doping al directivei "Cel mai recent vizionat film - de M0n0" face din el, treptat-treptat, un cunoscätor si un bun analist!
Zäu cä-mi place cum evoluezi, moncher, si nu pot fi decât de acord cu tot ce-ai spus mai sus. Bravo pentru spiritul de obiectivitate pe care aräti cä-l stäpânesti atât de bine! Acusica te vedem critic cinematografic prin oarece prestigioasä revistä junimistä din dulshele târg!
Douä observatii:
- se zice "cliseatic"
- existä o conjuratie a täcerii care-i väjeste si-i osândeste si-i farmecä si-i descântä cu blesteme de moarte pe toti cei care folosesc cuvântul "scenä" în loc de "secventä".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2007, 21:52   #31
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0

Multumesc pentru sfaturile acordate...s-a terminat cu "scene" si "cliseeistice".
Insa nu cred ca as merge asa de departe cu "revista". Asta e un hobby si intentionez sa ramana asa...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2007, 00:49   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by M0n0:
Asta e un hobby si intentionez sa ramana asa...
Foarte bine, foarte bine - da' ce te faci cu celebrul murphysm care zice:
"Orice activitate, oricât de pläcutä, pânä la urmä degenereazä în muncä."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2007, 16:50   #33
luca lavinius
Guest
 
luca lavinius
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
hei spder man este cel mai tare film din lume si eu sunt cel mai mare fan alui spderman [code][/code]
luca lavinius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2008, 19:00   #34
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 11:18   #35
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Sub impresia nostalgica al primei realizari, aceste continuari, cu poate mai putin farmec si romantism, sunt acceptabile si bune a merge spre vizionare.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells