Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Dec 2011, 15:50   #221
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Chaser l-am vazut acum 1 an iar Friend il aveam pe lista, insa n-am apucat sa-l iau.De High Rollers sa inteleg ca nu stii nimic?
N-am auzit de el.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2011, 15:51   #222
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
M-am cam ferit de el si din cauza duratei ca am director's cut care tine 2:20 min.Stiam ca e cam greoi iar deocamdata nu prea am starea necesara.Apropo,de Outrage-ul lui Kitano, ceva impresii?Chiar am de gand sa-l vad zilele astea
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 13:13   #223
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Un top 50 al filmelor horror asiatice din ultimii 10 ani. Merita citit, omul se pricepe:

http://www.cultreviews.com/articles/...-horror-films/
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 22:31   #224
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
merci, voi verifica lista. am un intreg raft de filme asiatice la movie rental store-ul ce-l frecventez, in care predomina horrorul. insa am retineri in a alege, mai ales la vederea imaginilor de pe coperta, cam dure, cam sangeroase. nivelul de groaza ce poate fi suportat (sau mai bine zis toleranta la groaza) la japonezi e diferit de al nostru, cel occidental. as zice ca e mai ridicat al lor, data fiind cultura deosebita, cu harakiri si sabii de samurai vajaind prin toata istoria lor. si desi pot spune ca sunt fanul filmelor cu samurai, de horrorul joponez, asiatic, nu am reusit sa ma apropii. am urmarit cateva dar mai mult am ezitat, cu toate ca stiu ca e foarte posibil, ca in ciuda (sau in spatele) unor scene cu taieturi de membre sau capuri, cu arterial blood spray, cum se mai spune, sa se ascunda un film de calitate. asa ca lista e bine venita. tipul care e realizat topul pare cunoscator, intr-adevar. a punctat de la bun inceput diferentele intre horror-ul asiatic si cel de la holywood. asta chiar ar putea fi o tema interesanta de discutie.

Last edited by Mercutio : 29 Dec 2011 at 22:39.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 22:46   #225
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Eu ti-as sugera sa incepi cu filmul de pe primul loc in topul acela, A tale of two sisters. E horror psihologic, excelent din punct de vedere tehnic (regie, actori etc), fara violenta extrema. Un clasic in genul sau.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 22:57   #226
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Eu ti-as sugera sa incepi cu filmul de pe primul loc in topul acela, A tale of two sisters. E horror psihologic, excelent din punct de vedere tehnic (regie, actori etc), fara violenta extrema. Un clasic in genul sau.

il stiu foarte bine din vedere, cred ca l-am evitat de 5-6 ori.
imaginea aia cu copilele insangerate m-a indepartat mereu.
cred ca il iau chiar in seara asta.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 23:12   #227
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Eu recomand Noroi:The Curse.Are un aer de mocumentary in prima jumatate dar dupa aia devine din ce in ce mai nebun.
A tale of two sisters a fost bun dar sincer nu pot sa zic ca m-a dat pe spate.Probabil o sa-l revad in curand,poate imi voi schimba parerea.Curios ca nu se afla Cure pe lista,daca-mi aduc aminte si ala e un thriller psihologic/horror.
Three extremes am tot ezitat sa vad de mai bine de-un an.Ce parere ai despre ele Twinsen?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2011, 23:45   #228
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cure e mai vechi, acolo sunt doar filme din deceniul trecut. Apropo de asta, chiar aseara l-am vazut... si e unul din cele mai creepy filme peste care am dat. Excelenta atmosfera.

Mercutio, A tale of two sisters nu contine foarte multe imagini oripilante, chiar daca s-a intamplat sa dai tu peste una din ele. E doar marketing. Filmul e mult mai mult decat un simplu horror, din punctul meu de vedere e cel mai bine pus la punct horror pe care l-am vazut (in ceea ce priveste relevanta scenelor si a modului in care se imbina ele... dar asta daca il privesti cu atentie). De altfel e si horror-ul meu favorit, nu e neaparat cel cu atmosfera cea mai buna, dar cred ca e cel mai complex si cel mai bine realizat.

@Kriss - Incearca-l. S-ar putea sa nu-ti placa toate segmentele sau cu siguranta o sa-ti placa inegal, dar, din punctul meu de vedere, merita. Ai sa vezi un Miike mai putin pus pe sotii aici din cate tin eu minte. Park e la un nivel mai slabut fata de ce face el de obicei, dar tot e interesant. Celalalt nu mi-a placut foarte mult, poate vizionarea filmului intreg ar fi ajutat mai mult.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 00:34   #229
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Filmul e mult mai mult decat un simplu horror, din punctul meu de vedere e cel mai bine pus la punct horror pe care l-am vazut (in ceea ce priveste relevanta scenelor si a modului in care se imbina ele... dar asta daca il privesti cu atenti
Si eu tin foarte mult la A tale of two sisters. Cel mai mult insa dintre horror-urile asiatice imi place Spider Forest. Diferenta consta in principal in implicarea emotionala a creatorului, Jee-woon Kim isi toarna talentul remarcabil in A tale of two sisters, pe cand Il-gon Song isi toarna pe deasupra si sufletul in Spider Forest.
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Three extremes am tot ezitat sa vad de mai bine de-un an.Ce parere ai despre ele Twinsen?
Nu l-am vazut, numele nu mi-a inspirat prea multa incredere. In general nu ma atrag filmele "extreme".
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2011, 16:44   #230
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
am urmarit, first, The tale of two sisters. excelent realizat filmul. mizanscena in primul rand. meticulosa. fiecare piesa de decor, fiecare culoare, potrivit alease. imaginea la fel, prin compozitie, prin cadrele riguros lucrate, taiate. aceasta atentia pentru detaliu creeaza o atmosfera de realism in care elementele horror isi fac cu adevarat efectul. povestea e fara intriga, iar viziuni cu persoane disparute si personalitate multipla reprezinta motive cam uzitate. dar - si asta e esential in film - personajele si raporturile dintre ele sunt construite cu grija si mai ales cu rabdare. spre deosebire de filmul hollywoodian, in care expunerea la inceputul filmului e de obicei foarte scurta, in cateva minute afli totul despre personaje, in filmul asiatic, am observat si la Audition de exemplu, autorii nu se grabesc deloc in aceasta privinta. de multe ori faptele depasesc caracteriazarea unor personaje. ceea ce da o nota interesanta, misterioasa, provocatoare din punct de vedere intelectual si psihologic pentru spectator.

am vazut apoi The three extreme. am auzit de el aici si am dat peste dvd din intamplare. e o colectie de trei filme horror:
din China Fruit Chan cu "Dumplings"
din Coreea Chan-wook Park cu "Cut"
din Japonia Takashi Miike cu "Box"
daca primul si al treilea n-au nimic special, al doilea e de-a dreptul outstanding. un figurant merge acasa la un regizor de filme horror si il ia ostatec. si pe el si pe sotia lui. personajul negativ e atat de comic in filozofia lui de viata, in depresia si actiunile lui, ca ai impresia ca te uiti la o comedie, si inca una buna, nu la un horror.
domnule, Chan-wook Park nu se dezminte.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 03:03   #231
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Guilty of Romance - Shion Sono e nebun, dar un nebun stralucit. Tocmai cand ziceam ca n-am vazut aproape nimic facut in 2011 care sa-mi placa, Guilty of Romance salveaza anul. Sono isi continua faza de depresie, dupa high-ul urias din Love Exposure si face in Guily of Romance un poem al depravarii. Filmul e atat de dement incat e inutil sa fie povestit, dar e in acelasi timp o opera de arta si un gunoi. I loved it.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2012, 02:16   #232
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Am vazut in sfarsit The yellow sea si mi-a placut.Poate ca nu e la fel de bun ca The chaser si asta in mare parte datorita povestii care e labartata si devine cam confuza de la jumatate incolo, dar nici nu-i prea departe de el.
E o combinatie intre thriller existential,actiune si horror care merg destul de bine daca ignor faptul ca personajul principal a fost implicat in mai multe accidente decat un manechin de test si a supravietuit.
Sunt cateva scene absolut geniale,in special cea in care Myung-Ga ia osul si incepe sa sparga capatani in stanga si in dreapta dand dovada de un barbarism desavarsit.Unul din cele mai bune thrillere pe care le-am vazut in ultima vreme chiar daca din punct de vedere narativ se pierde putin pe drum.

Nota 7/10

Apropo,a vazut cineva Mad detective al lui Johnnie To?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 18 Jan 2012 at 02:23.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2012, 21:20   #233
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Apropo,a vazut cineva Mad detective al lui Johnnie To?

l-am vazut eu acum catva timp. nu e extraordinar, dar ideea mi-a placut. adica felul in care se manifesta nebunia detectivului.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2012, 22:56   #234
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Scabbard Samurai - Fiind exilat temporar intr-o tara unde un anumit gen de download nu e deloc recomandat, am ocazia sa le bag pe gat colegilor filme la care nu s-ar uita nici legati daca ar avea o alternativa hollywoodiana. Scabbard Samurai e un film foarte amuzant, dar la fel de amuzante au fost reactiile la "proiectie": incepand cu "asta e cel mai idiot film pe care l-am vazut", continuand cu hohote de ras, apoi tacere si ochi umezi, iar la final gura cascata. Omoshiroi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2012, 14:09   #235
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Interviu cu Choi Min-Sik

Chiar e meritata comparatia cu De Niro,tinand cont de felul in care trece prin transformari fizice si intra extraordinar in pielea personajelor pe care le joaca.
Asptept cu interes sa vad Nameless Gangster
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2012, 14:22   #236
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Misto interviul si decent trailer, ar putea fi ceva. Probabil sa sa-l vad tocmai pt ca joaca ele.

Recomand Failan, cred ca e printre filmele mai putin cunoscute in care joaca. Mie mi-a placut destul de mult.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2012, 14:27   #237
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
N-am mai vazut un film asiatic de la Mad detective acum cateva luni.Mersi pentru Failan,l-am adaugat pe watchlist.

Nameless gangster are deja 2 review-uri pozitive de la critici si 2 de la useri.Ramane de vazut ce casa de distributii va cumpara drepturile ca sansele sa-l vedem la cinema sunt de fix 0.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2012, 22:14   #238
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ce s-o intamplat cu Yimou? O suta de milioane de $ aruncati pe un blockbuster atat de fals ca Flowers of War. Pentru mine a fost de-a dreptul iritant, de la gargara patriotica chineza pana la modul in care se foloseste de americanu' din papura ca sa vanda bilete si in vest.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2012, 19:04   #239
maur
Junior
 
maur
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 31
ca tot vorbeai de Yimou.
am vazut filmul sau din 2009: 'The woman, the gun and the noodle shop'
aparte toate consideratiile care se pot face despre film(remake al Coen B.,)pe care nu l-am vazut,mi-a placut structura filmului: nu te lasa relaxat nici un moment.fotografia este super, vazuta si in HD, iar jocul actorilor exceleaza.absenta(sau aproape) a coloanei sonore exulta dimensiunea filmului.
8/10

apoi, am considerat intotdeauna ca sudcoreenii sunt printre cei mai occidentali asiatici:
Im Sang-soo imi confirma parerea cu filmul 'Sotia avocatului' . forme traditionale dar continuturi occidentale.fulminanta, dar si feroce privire asupra unei familii deja ravasita.
8,5/10
maur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2012, 01:06   #240
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Se pare ca va aparea o continuare la The Host.Prima scena din film se poate vedea aici,clip in care e aratat la sfarsit si procesul de before and after in materie de CGI.

Habar n-aveam ca o sa se faca si partea a 2a la filmul lui Joon-ho Bong,care e posibil sa nu fie regizat tot de el dar chiar si asa,arata bine ce e in clipul respectiv.

Cand am vazut The host acum cativa ani,tin minte ca am ramas masca in momentul in care a iesit prima oara din apa monstrul si cat de realist parea.
Sunt curios daca o sa reuseasca sa combine satira,umorul si groaza la fel de bine ca primul,pentru ca la CGI nu pare cu nimic mai prejos.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells