Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jan 2009, 21:40   #161
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Vãzut-a careva „Clinica amanþilor/Key for two” de Chapman ºi Freeman?
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 11:35   #162
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
In seara asta e Gala Uniter.Ce stiti,se transmite pe TVR 1,comme d ' habitude?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 11:38   #163
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Yup. De la 9 seara. 21,10 - mai exact.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 11:40   #164
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Thx
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 11:43   #165
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
You're welcome.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 12:12   #166
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
am vazut ce premii de interpretare s-au dat la gala. eternii rebengiuc si mihut. care e faza? nu mai exista actori tineri capabili sa joce? rebengiuc de la un timp (de vreo 20 si ceva de ani) nu mai arata nimic nou. Joaca mereu in acelasi stil indiferent ce personaj ar fi. Nu i-am vazut piesa, dar fac pariu ca e aceeasi interpretare din scrisoarea pierduta. Ma intreb daca mai inseamna ceva pentru ei (mihut si rebengiuc) aceste premii uniter pt ca de fiecare data pleaca acasa cu trofeul. eu una incep sa am dubii fata de sistemul si criteriile de jurizare
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 12:16   #167
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Nu prea stiu situatia actuala a tinerilor actori/regizori dar mi se pare ciudat ca premiile sa mearga cam la unison catre vechea garda.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2009, 21:26   #168
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up Maestrul Ion Lucian, Despre Directorul Teatrului Naţional, Liviu Rebreanu

http://www.jurnalul.ro/stire-bibliot...ea-508044.html
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2009, 08:37   #169
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Originally Posted by silver_boy:
Nici un castigator la Concursul National de Dramaturgie
Ziarul Gandul | 10 aprilie 2007


"Criticul de teatru Florica Ichim, teatrologul Carmen Stanciu, secretarul literar Mariana Voicu si regizorii Claudiu Goga si Atila Vizauer, membri ai juriului celei de-a doua editii a Concursului National de Dramaturgie, au decis ca anul acesta nu vor acorda nici un premiu. In total, pentru editia din acest an, organizata de Ministerul Culturii, s-au primit 24 de texte. "Comisia de jurizare a citit textele si a considerat ca nici unul dintre acestea nu poate obtine nici macar premiul III", a declarat pentru Mediafax Dan Marius Zarafescu, directorul Directiei Creatie Contemporana din minister. Concursul de anul trecut a fost castigat de piesa "Patru cepe degerate" de Mihai Ignat. Aceasta piesa ar fi trebuit, conform regulamentului, sa fie montata la Teatrul National din Timisoara, lucru care nu s-a mai intamplat pentru ca teatrul nu a gasit nici un regizor care sa fie interesat de punerea ei in scena". (R.B.)



cum ar întreba keepwalking : Sã fie, oare, lipsa competitivitãþii dramaturgice în concursul cu pricina o consecinþã a strategiilor anemice de marketing cultural?
Ce determinare sã aibã tînãrul dramaturg, ºtiind ( vezi antecedentele) cã piesa lui va fi privatã de singurul lucru care-i legitimeazã profesional munca ?
Asta e "drama"...dramaturgie fãrã dramatizare ( cinematografie fãrã cinematografe) ºi tot aºa: ...ministere fãrã miniºtrii, cafea fãrã cofeinã, bere fãrã alcool, dragoste fãrã sex...

Stiu ca este cam veche postarea dar ceea ce spun este legat etrict de autor si piese cu pricina, dar sa le iau in ordine.

Spectacolul a vazut lumina scenei (dupa doua spectacole citire) in Brasov, interpretata de o trupa de AMATORI. Si in calitate de interpret in aceasta piesa pot sa spun ca piesa este buna, doar ca are nevoie de oameni care sa ii vada valoarea, iar cealalta problema este lungimea textului (daca nu il lungesti aiurea cu momente tampite ca sa ai lungimea de X minute, si il joci asezat, reusesti sa stai in jurul unei ore).

Autorul... ei bine aici e chiar mai interesant, Mihai Ignat are in palmares UNITERUL anul trecut (Meserii si fundaturi) si a fost intre nominalizati si anul asta.

Si mai are o mare problema este un spectacol pe stilul clasic, din punct de vedere al scrierii. Deci .....

Personal ma bucur ca am reusit sa montam piesa asta, mai ales ca autorul a fost unul dintre primii care ne-a felicitat.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2009, 14:06   #170
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
a vazut cineva piesa geniala de teatru AMALIA RESPIRA ADANC?

Bucuresteni, you will be amazed.

Se joaca la teatrul lui Iures, Teatrul Act.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 10:27   #171
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ar fi cazul ca topicul ästa, si cu "Cine are nevoie de teatru", sä se uneascä - vorbesc, evident, despre acelasi lucru. Sä primeascä titlul "Teatru" (e mai cuprinzätor) - dar, întrucât celälalt contine si un poll, fiind lansat chiar de întrebarea din titlu (care a primit un räspuns categoric, în ciuda palpitului unui neuron care crede cä teatru si bambilici ar fi cam totuna), moderatorul sä insereze o scurtä notä explicativä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2009, 23:51   #172
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
inca o mica realizare de-a mea in domeniul teatrului, de data asta in cel pentru copii

http://74.125.77.132/search?q=cache:...&ct=clnk&gl=ro

Last edited by keepwalking : 11 Oct 2009 at 23:53.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2010, 22:45   #173
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

No, tocmai ce-am văzut "Cafeneaua" cu Horaţiu Mălăele, Dana Dogaru şi Emilia Popescu.

Sunt un picuţ dezamăgită de piesa lui Sam Bobrik şi Ron Clark, însă atât interpretarea, cât şi regia (H. Mălăele) au fost la înălţime rezultând în final un spectacol savuros, cu umor de calitate al cărui ultim sens e cel de-a atrage atenţia asupra eternelor probleme ale omului: iubirea, singurătatea, sensul vieţii etc. (Când am să am ceva mai mult timp am să reproduc câteva replici memorabile. )
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2010, 22:51   #174
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Am vazut si eu Cafeneaua, la Bvlandra, draguta piesa, clasica in continut, fara a vorbi pe un ton tragic despre temele mari, o face lejer, degajat, fara sa produca anxietate sau angoasa. Decenta.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 00:25   #175
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Una dintre cele mai bune piese pe care le am vazut la Bucuresti este ''Sado maso blues bar'', de la Teatrul Foarte Mic. O piesa care iti solicita la maximul muschii fetei.
Si o cronica reusita, aici:

http://zdaf.ro/_unic-in-romania_-sad...lues-bar_.html
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 07:10   #176
quills
Senior
 
quills
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 80
Ador sa vad comedii la teatru. N-am ratat nimic in ultima vreme, asta insemnand "Tot mort, tot Mort ? " de Mark Twain, "Si ministrii calca stramb" de Ray Cooney, "Descult in parc " de Neil Simon si, desigur, "D'ale lui Caragiale", un colaj cu cele mai importante schite ale maestrului.
Si am fost surprins sa vad cati iubitori de teatru sunt pe-aici prin zona pentru ca, de fiecare data, sala este plina cu oameni de toate varstele. ca la "avatar", dar la o scena mai mica, .

Mi-aduc aminte de anii in care TVR1 avea in fiecare marti o piesa de teatru si, in lipsa de alternative, ma culturalizam, de voie, de nevoie, . Acum, mai greu....


l.e. nu prea mi se pare ok ca acest topic sa se gaseasca la sectiunea off-topic

Last edited by quills : 15 Feb 2010 at 07:13.
quills is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 07:25   #177
whitecloud
Novice
 
whitecloud
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5
Originally Posted by Danny:
Nu filmat. Doar teatru. Merge cineva pe acolo? Spectacole/actori favoriti?
Da, la Iasi. Nu stiu daca mai tin minte titlurile tuturor spectacolelor care mi-au placut, insa macar 3:
- "Mama, dar astia povestesc in actul doi ce s-a inamplat in actul intai"
- "Vespasiana"
- "Macbeth".
whitecloud is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 08:26   #178
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by quills:
Si am fost surprins sa vad cati iubitori de teatru sunt pe-aici prin zona pentru ca, de fiecare data, sala este plina cu oameni de toate varstele. ca la "avatar", dar la o scena mai mica, .

Mi-aduc aminte de anii in care TVR1 avea in fiecare marti o piesa de teatru si, in lipsa de alternative, ma culturalizam, de voie, de nevoie, . Acum, mai greu....
...Ce vremuri!
Dar, slavä Domnului, începem sä ne revenim! Conforumistul nostru Floydman remarca deunäzi cä iar dä lumea nävalä, ca-i anii '70-80, greu sä mai gäsesti un bilet la un spectacol bun. Iar un discipol care de asemenea e pasionat de teatru, când vrea sä mä invite la câte-o piesä ca pe urmä s-o disecäm cu savor (si savoar),* we nevoit sä sacrifice câte o dimineatä întreagä trecute fix, ca sä ia bilete (La Comedia, la T.N.B.)...
Am väzut cu el, luna trecutä, "Revizorul" lui Mäläele (varianta tot cu el si-n rol). Bun spectacol, desen scenic expresiv si adecvat, distributie de clasä aproape integral, Horatiu cum îl stim (ceea ce e si bine... si mai putin bine). Textul, cam periat - l-as fi preferat mai apropiat de originalul lui Gogol. Per ansamblu, mi-a pläcut aproape la fel de mult ca äla cu Puric, de la T.N.B.
__________________________________________________ _-
* Nu mä pot hotärî cum e mai plastic: "savor (si savoar)", sau "savoare (si savoar)"; un poll, ceva...? (b.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 11:07   #179
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs up

Originally Posted by quills:
"Descult in parc " de Neil Simon.
Chiar deseară avem bilete; sper să se mai domolească ninsoarea pentru a putea ajunge, atât actorii (din Bucureşti) cât şi noi, spectatorii din localităţile limitrofe reşedinţei de judeţ.

Aseară, a fost singura dată, în ultima jumătate de an în care am văzut sala complet plină, am pus acest fapt numai pe baza Zilei Îndrăgostiţilor şi a reprogramării (amânării) spectacolului.

Oricum, preţul spectacolelor din provincie mi se pare un pic exagerat, faţă de cel al capitalei. De exemplu: am dat 80 de lei pe-un bilet la Descuţ în parc.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2010, 11:38   #180
quills
Senior
 
quills
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 80
Originally Posted by Dragomara:
Oricum, preţul spectacolelor din provincie mi se pare un pic exagerat, faţă de cel al capitalei. De exemplu: am dat 80 de lei pe-un bilet la Descuţ în parc.

asa e. de la 50 lei in sus era biletu' anul trecut, prin coltul asta de tara, la reprezentatii ale actorilor din Bucuresti. Anul trecut m-am "riscat" cu "Podu" lui Horatiu Malaiele si , ma rog, stiti cum se zice, dai un ban, da' face, . la astfel de preturi, totusi, nu e mare inghesuiala....

in rest, e in jur de 15 lei, dar cei care fac parte din trupa locala "Iosif Vulcan" merita fiecare leu platit ca sa-i vezi jucand. imi scot palaria in fata lor !

Last edited by quills : 15 Feb 2010 at 11:41.
quills is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells